Autor Subiect: Ați ars literatura martorilor?  (Citit de 16514 ori)

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #30 : Februarie 13, 2017, 07:44:24 pm »
Ah, am uitat ceva.  Am aruncat o NWT în foc și mi s-a înfundat cazanul. M-am chinuit aproape 2 ore să aprind focul în ziua aia. O fi fost pedeapsa divină?
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #31 : Februarie 16, 2017, 08:51:23 pm »
Acum prețul pt hârtia de reciclat e foarte mic, 10 bani pe kg. Chiar și așa am luat 13 lei pe ce am dus la reciclat(reviste, multe, cărți, anuare, ceva ediții legate,chiar un exemplar din Proclamatori, ministere și servicii, diverse traduceri ale Bibliei, etc). Am încercat să le folosesc la aprins focul și nu funcționează, arde prost și face multă cenușă.

Mi se pare o prostie să bagi în aceeaşi oală literatura WTBS cu Biblia, şi o nebunie să-l plasezi pe IEHOVA în banca acuzaţilor împreună cu liderii Jw org. Nu-i afectează cu nimic pe martori că cineva le distruge literatura, ba chiar le convine, deoarece chiar ei au dat această dispoziţie, şi ştim bine că au retras o mare parte din publicaţii, însă dacă le deschidem Scriptura şi le arătăm cum îi mustră IEHOVA, cred că nu le prea convine. Iată cum  îşi începe cartea proorocul Isaia, şi se referă tocmai la ei: Isaia 1:2 „Ascultaţi, ceruri, şi ia aminte, pământule, căci Domnul vorbeşte: „Am hrănit şi am crescut nişte copii, dar ei s-au răsculat împotriva Mea.”
Isaia 1:4  „Vai, neam păcătos, popor încărcat de fărădelegi, sămânţă de nelegiuiţi, copii stricaţi! Au părăsit pe Domnul, au dispreţuit pe Sfântul lui Israel. I-au întors spatele...”
     

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #33 : Februarie 20, 2017, 08:57:05 pm »
Amprenta, prietene! Şi-au lăsat amprenta şi se potriveşte foarte bine!
Toată Biblia, nu doar profeţia lui Isaia, este o carte care se adresează poporului lui IEHOVA, până la un timp un Israel literal, apoi unul spiritual format din mai multe naţii. După cum este arătat în Scripturi, viitorul religiei Martorilor este unul întunecat.
Iată ce le mai transmite IEHOVA: Isaia 1:21  Vai, cetatea aceea credincioasă, cum a ajuns o curvă! Era plină de judecată, dreptatea locuia în ea, şi acum e plină de ucigaşi!
22 Argintul tău s-a prefăcut în zgură, şi vinul tău cel ales a fost amestecat cu apă.
23  Mai marii tăi sunt răzvrătiţi şi părtaşi cu hoţii, toţi iubesc mita şi aleargă după plată; orfanului nu-i fac dreptate, şi pricina văduvei n-ajunge până la ei.
24  De aceea, iată ce zice Domnul, Dumnezeul oştirilor, Puternicul lui Israel: „Ah! Voi cere socoteala potrivnicilor Mei, şi Mă voi răzbuna pe vrăjmaşii Mei.
Isaia 9:16 „Cei ce povăţuiesc pe poporul acesta îl duc în rătăcire, şi cei ce se lasă povăţuiţi de ei sunt pierduţi.”
     

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #34 : Martie 12, 2017, 02:13:07 am »
Dupa cum vezi Alioșa, Valeriu crede ca Watchtower figureaza foarte proeminent in biblie. A înghițit si el gălușca WTS, pana si opozanții WTS sunt spălați pe creier de WTS :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #35 : Martie 13, 2017, 10:20:40 am »
 :D :D :D
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #36 : Martie 16, 2017, 09:33:27 pm »
În Biblie găsim o mie şi una de versete, ca de exemplu  cel din Matei 23:15, care nu se potrivesc altor religii  dar potrivesc perfect religiei Martorii lui Iehova. Înseamnă că altora le ies clăbuci pe urechi, şi nu mie  :D, dar asta nu mai contează, mai bine să vedem ce zice versetul: Matei 23:15 „Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentru că voi înconjuraţi marea şi pământul, ca să faceţi un tovarăş de credinţă; şi, după ce a ajuns tovarăş de credinţă, faceţi din el un fiu al gheenei, de două ori mai rău decât sunteţi voi înşivă.” Într-adevăr, mulţi oameni din diferite religii, creştini de altfel, au devenit Martori, apoi s-au lovit de diferite nedreptăţi în congregaţie şi în cele din urmă devin atei. Iată că ajung de două ori mai rău decât erau înainte şi decât sunt cei ce i-au convertit. Doar aici pe forum avem suficiente exemple de astfel de cazuri. Mai există vreo religie pe faţa pământului a căror ex-membrii să distrugă Biblia împreună cu literatura?  :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #37 : Martie 17, 2017, 04:14:35 am »
Orb ai ramas Valeriu, nu vezi ca religia la care se refera Isus e cea a fariseilor si carturarilor evrei. Trezirea ca dormi pe tine ciobane.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #38 : Martie 17, 2017, 09:34:37 pm »
Tu David, te încadrezi perfect descrierii lui Isus: cărturar, făţarnic şi fiu al gheenei, de aceea (din gheenă) vezi doar „în pământ” şi în pământ. Chiar dacă ar fi spus Isus că ştabii WTBS înconjoară pământul şi marea ca să facă un tovarăş de credinţă, tu tot n-ai fi înţeles nimic. Şi de ce ar fi trebuit cărturarii şi fariseii să înconjure pământul şi marea, căci iudeii nu erau răspândiţi pe tot pământul? Religiei Martorilor li se potriveşte perfect.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #39 : Martie 19, 2017, 05:30:25 am »
De ce, te-ai suparat ca te-am facut orb cu biblia? Adevarul doare :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19