Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
   Cei mai mulţi cercetători susţin că Apocalipsa s-a scris după anii 70, respectiv prin 95. Nu am cum să-i verific. Singura pârghie rămâne conţinutul cărţii, care-mi dă de înţeles că s-a scris după anul 70. Oricum, nu aceasta rezolvă problema jertfei necurmate. Noi care susţinem că am fost luminaţi odată, ştim bine că după ce Isus şi-a depus jertfa, însuşi sângele Lui, nici o altfel de jertfă nu mai este de folos. Deci, pentru noi „jertfa necurmată” capătă un alt înţeles. Care? De fapt, cu multă vreme înainte ca Isus să-şi depună jertfa, IEHOVA ne-a transmis: “Caci bunatate voiesc, nu jertfe, si cunostinta de Dumnezeu, mai mult decat arderi de tot!” (Osea.6:6)
2
Eu cred că Apocalipsa a fost scrisă înainte de anul 70.
3

Dacă ne uităm în Daniel 11:31, încetarea jertfei necurmate și așezarea urâciunii pustiitorului se vor întâmpla în aceeași perioadă. Isus a arătat că urâciunea pustiitorului urma să existe în secolul 1, ceea ce înseamnă că și jertfa necurmată urma să existe în secolul 1. Nu știu exact la ce se referă, dar cred că are legătură cu încetarea de a aduce jertfe la templu, care a fost distrus în anul 70.

Deci nu cred că înseamnă asta ceva pentru creștinii de astăzi.

Nu cred că împlinirea  profeţiei lui Daniel s-ar fi încheiat în anii 70! Ce sens ar mai fi avut ca după anii 70 să ni se repete prin cartea Apocalipsa, ca să avem mărturia a doi sau trei martori, aceleaşi evenimente care urmau să se întâmple? Bineînţeles, văzute  dintr-alt unghi. Însă cred că pentru cei ce au făcut un legământ cu IEHOVA, urmează acum o împlinire deplină a celor două profeţii, şi nu numai a celor două.
4
Hopa! Încă un profet, care știe cum se consideră alții și starea lor de spirit. Aliosa, poți să ne prezici și viitorul?
5
Exegeză biblică / Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Ultimul mesaj de Aliosa Iulie 15, 2018, 12:22:35 am »
Io zic sã ceri pãrerea unui crestin lubrifiat cu spiritu sfânt. Hate logic s-o considera el lubrifiat, dar mai degrabã-i cu spiritu frânt!
6
Citat
Insist cu întrebarea mea: Ce înseamnă pentru creştinii de astăzi „jertfa necurmată”? A fost aceasta întreruptă sau îndepărtată? Când şi de către cine?

Daniel 11:31 - Nişte oşti trimise de el vor veni şi vor spurca Sfântul Locaş, cetăţuia, vor face să înceteze jertfa necurmată şi vor aşeza urâciunea pustiitorului. Va ademeni prin linguşiri pe cei ce rup legământul.

Matei 24:15, 16 -  De aceea, când veţi vedea "urâciunea pustiirii", despre care a vorbit prorocul Daniel, "aşezată în Locul Sfânt" - cine citeşte să înţeleagă! - 16. atunci, cei ce vor fi în Iudeea să fugă la munţi;

Dacă ne uităm în Daniel 11:31, încetarea jertfei necurmate și așezarea urâciunii pustiitorului se vor întâmpla în aceeași perioadă. Isus a arătat că urâciunea pustiitorului urma să existe în secolul 1, ceea ce înseamnă că și jertfa necurmată urma să existe în secolul 1. Nu știu exact la ce se referă, dar cred că are legătură cu încetarea de a aduce jertfe la templu, care a fost distrus în anul 70.

Deci nu cred că înseamnă asta ceva pentru creștinii de astăzi.
7
« Ultimul mesaj de David Iulie 11, 2018, 03:07:33 pm »
Poți să insisti cât vrei, e o intrebare nesemnificativa. Oare câtor crestini le pasa de părerea unui iehovist? Să nu uitam, iehovistii nici macar nu sunt considerați a fi crestini de majoritatea creștinilor.
8
Insist cu întrebarea mea: Ce înseamnă pentru creştinii de astăzi „jertfa necurmată”? A fost aceasta întreruptă sau îndepărtată? Când şi de către cine?

Legat de acest subiect, sunt sigur că nu interesează pe nimeni dintre creştini părerea unui ateu. 
9
« Ultimul mesaj de David Iulie 10, 2018, 09:31:25 pm »
Da, se vede de la o posta cum plezneste ciuda din tine :D
10
Da, da. Atotsuveranul David, inventatorul moleculelor autoreproducătoare, a reușit să-i rărească pe toți, că din atei, numai pe Alioșa îl mai are pe aici, care mai trage câte-un ochi.
Pagini: [1] 2 3 ... 10