Autor Subiect: Etapele acceptării unei pierderi  (Citit de 2883 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Etapele acceptării unei pierderi
« : Ianuarie 27, 2012, 08:31:24 pm »
Am citit recent un articol legat de etapele acceptării unei pierderi (divorț, moarte, despărțire, religie?).

Ele ar fi:

1. Negarea: „Nu se poate, nu e adevărat.” - Recurgem la refuzul acceptării realităţii atunci cînd vrem să fim scutiţi de experienţele dificile din viaţă, din cauza fricii de ceea ce ne aşteaptă. Instinctul de conservare păstrează o urmă de speranţă (poate că doctorii s-au înşelat, poate că dignosticul e greşit...).

2. Furia: „De ce eu? De ce mie?” - Mânia poate apărea îndreptată împotriva celorlalţi („Vezi ce-am păţit din cauza ta?”, „De ce eu şi nu altul care nu face nimic, se îmbată mereu, îşi bate nevasta”, etc...), a lui Dumnezeu („Doamne, cum poţi să-mi faci mie asta?”) sau chiar a propriei persoane („Am fost inconştient că am fumat aşa de mult”).

3. Negocierea:  Încercăm să obţinem „anularea sentinţei” făcând „ceva bun”. Cele mai multe tocmeli le facem cu Dumnezeu şi sunt ţinute în secret („De-aş trăi măcar să-mi văd copilul la casa lui”, „Dacă mă fac bine, o să dau de pomană mai mult, o să merg mai des la biserică...”).

4. Depresia: Este o stare de spirit în care energia este foarte scăzută, şi ne prefacem că nu ne pasă. Apăsaţi de sentimentele noastre, nu vrem să avem legături cu nimeni.

5. Acceptarea: De abia cînd ne împăcăm cu lumea şi cu noi înşine ne putem revizui cu luciditate întreaga viaţă, întrebîndu-ne dacă valorile conform cărora am trăit au fost corecte, ce am greşit, ce am învăţat din aceste greşeli, şi mai ales ce a fost frumos în sufletele noastre, ce amintiri merită să ne însoţească în călătoria ce ne aşteaptă. Este o etapă importantă care restabileşte adevărul pe care am încercat de multe ori inconştient să-l acoperim în trecut, să-l modificăm pentru a ne simţi mai bine. Identificarea erorilor pe care le-am făcut în trecut faţă de alţii sau chiar faţă de noi ne ajută să ajungem la o înţelegere mai profundă a vieţii şi a lecţiilor ei, şi ne poate aduce multă pace sufletească dacă vom găsi puterea şi curajul de a cere iertare celor faţă de care am greşit. Este un moment important în care putem face curăţenie în viaţa noastră, împăcându-ne cu cei care sunt importanţi în destinul nostru.

Extrase din:
http://www.artadeatrai.ro/arhiva/34/etapele.34.php
http://www.tabu.ro/stiai-care-sunt-etapele-acceptarii-unei-pierderi/
http://thenewstub.ro/2011/11/23/cele-5-etape-ale-durerii-de-dupa-despartire/

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Etapele acceptării unei pierderi
« Răspuns #1 : Ianuarie 27, 2012, 10:46:55 pm »
Buun, sunt la punctul 5.

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Etapele acceptării unei pierderi
« Răspuns #2 : Martie 20, 2012, 12:44:37 pm »
Trebuie făcut ceva ca ceilalți, cunoscuți sau necunoscuți nouă, să nu ajungă în niciunul din aceste situații.
Eu asta fac, nu încurajez niciun fel de adunare/organizație care are ca scop înșelarea semenilor pentru scopuri egoiste, vânzând speranțe deșarte cu un preț extrem de scump : viața fiecărui membru.

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Etapele acceptării unei pierderi
« Răspuns #3 : Martie 31, 2012, 11:37:03 pm »
 Eu sunt la punctul 8 ! 6 si 7 le intuiti singuri!
Punctul 8 este actiunea de eliminare din sistemul social intreaga otrava religioasa,cu lideri si doctrina lor la un loc.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Etapele acceptării unei pierderi
« Răspuns #4 : Iunie 15, 2012, 11:04:51 pm »
Azi si in acest sistem ,nu se poate elimina "intreaga otrava religioasa,cu lideri si doctrina lor" dupa cum nu se pot elimina partidele politice.Si sper ca se intelege cauza si scopul cu care ele exzista!!! :) ;) :D