Autor Subiect: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea  (Citit de 22200 ori)

Offline CommonSense

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 11
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #15 : Iulie 13, 2013, 09:12:54 pm »
Marcu, daca te-am confundat, iti datorez scuze
Am avut niste experiente foarte neplacute cu altcineva cu acelasi nume si am presupus ca esti aceeasi persoana, deci retractez tot ce am scris in mesajul anterior cu scuzele de rigoare, inseamna ca nu te cunosc, si am gresit, poate din cauza ca formula initiere a dialogului semana.
Deci, inca o data, nu te supara si iarta-ma, te-am confundat, e clar ca esti alta persoana

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #16 : Iulie 13, 2013, 09:14:09 pm »
Nu m-as mira deloc sa fi fost tot el.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #17 : Iulie 13, 2013, 09:23:30 pm »
 ;D Incerci sa-l determini sa refuze dialogul ....Nu cred ca este informatician.....si nici ca a facut-o el ...Nici "ca corpul" nu a facut-o,pt.ca nu este in stare si el ,cand scrie ceva,musai ca greseste si se desconspira !!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #18 : Iulie 13, 2013, 09:52:50 pm »
Ce-s aberatiile astea? Si-au terminat efectul medicamentele?
Cum spuneam, esti dovedit mincinos zilnic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline CommonSense

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 11
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #19 : Iulie 13, 2013, 10:08:48 pm »
Marcu, te cred ca esti martor al lui Iehova, deci intelegi ca nu pot da numele persoanei in cauza pe post
In principal pentru ca nu pot face acuzatii publice la obiect decat cand am dovezile puse la adapost, in alta parte decat propria locuinta, altfel ma trezesc eu cu alte procese de calomnie si probele dispar ca prin minune, toti cei implicati isi vor retrage marturiile, daca sunt supusi la cine stie ce amenintari din partea familiei vizate sau a sectei voastre.
Si apoi, daca se va afla cine este persoana in cauza, va incepe razboiul de represalii, caci persoana stie cine sunt si va raporta aceleasi minciuni pe post de adevar, dupa ce isi va asigura spatele.
Ma sfatuiesti sa ma bazez pe corectitudinea vreunuia de la voi? ia mai gandeste-te: la ce corectitudine sa ma astept din moment ce in familia persoanei in cauza mai e si un batran de congregatie??  Asa ca nu pic in capcana ta.  Stii si tu , si toata lumea, ca sistemul juridic din tara e deosebit de impartial, si se stie si cate fonduri are la dispozitie secta voastra si mai ales ce atitudine aveti voi fatza de adevar si moralitate.
Cred ca cea mai buna abordare din partea mea e sa las totul balta si sa va las cu mizeriile voastre cu tot in plata lui Dumnezeu la groapa de gunoi a istoriei, dar asta nu ma impiedica sa avertizez pe altii sa nu faca aceeasi greseala ca mine cu acordarea de incredere cui nu merita si considera bunul-simt drept slabiciune. Deocamdata. Pana o sa imi fac singur dreptate, daca e cazul, decisiv. Si cu mass-media de fatza, ca sa stie toata lumea ce se ascunde in spatele "vestii bune". Putem clasifica subiectul asta ca fiind inchis.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #20 : Iulie 14, 2013, 07:37:40 am »
CommonSense: DEJA AI FACUT ACUZATII PUBLICE impotriva unei organizatii,implicit impotriva mea de exemplu ! Sigur ca,protejat de anonimat,in principiu poti sa afirmi ce doresti,fara probe.Dar...nu este corect.... De ce nu mergi la Sala Regatului si sa ceri sa nu mai fi deranjat? In astfel de cazuri,pe spatele teritoriului in care locuiesti se scrie la adresa ta ca nu poti fi contactat si astfel,singurele locuri in care mai ai contact cu fratii sau surorile raman cele publice,in care un simplu NU,MULTUMESC este suficient ! Tu ce ai facut?Ai aruncat pe un spatiu public niste acuzatii generice la adresa unei persoane anonime despre care spui ca este martor al lui Iehova.Ai facut-o pe un site potrivnic noua,unde toti iti dau dreptate,indiferent daca o ai sau nu .Ce ai obtinut?? Este oare ceva care iti va rezolva problema ? Avertismentul tau este inutil,pt.ca deja lumea ne cunoaste in Romania,unde mai avem putine sate nelucrate.Mai mult,cei de acolo,care locuiesc unde noi nu am ajuns inca,nu prea au internet...Ce daca persoana are in familie un batran de congregatie?Daca a gresit,va raspunde si,in astfel de cazuri,batranul sau batranii cu care esti ruda nu au voie sa participe la comitetul judiciar.Desigur,daca este cazul de a se face un comitet.Daca tu dezvalui doar identitatea acelei persoane,de a doua zi,in mod cert nu te mai contacteaza si nu mai vorbeste despre tine .Tu poti sa procedezi cum doresti.Imi permit sa-ti dau un sfat:este inutil sa trimiti catre Corpul de Guvernare o reclamatie,pt.ca aceasta ajunge tot la Filiala din Romania,la Supraveghetorul de circumscriptie si,in final la Comitetul de batrani ai congregatiei din care face parte persoana incriminata .Eu vreau sa te ajut,sincer,pt.ca,din pacate,mai exista frati si surori care fac exces de zel.....si nu inteleg cand trebuie sa puna STOP .

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #21 : Iulie 14, 2013, 10:28:47 am »
"ca corpule" tu lasa laptopul

Mai nou îmi dai ordine iehovist orb? Marș!

si,daca tot mai ajungi la congrese,incearca sa asculti,poate ca inveti sa vorbesti corect !

Cine ți-a spus că eu calc pe la lăturelile voastre, puțică mică?

Acum stai sub acoperis acolo,asa ca iti protejezi tenul.... ;D

N-ai tu treabă cu tenul meu, vorbești în dodii, ca de obicei, un amărât de evreu iehovist mincinos și infatuat.

Eu sunt inginer.

Cred că ai făcut școala la X-0, sau mai nou wetese dă diplome de ingineri la școala teocratică?

...iar tu nu ai studii superioare.

Ei na, acu știe și ce școli am făcut sau n-am făcut, mincinosul iehovicius...

Indiferent daca sunt sau nu de teapa lui,lasa-l pe om sa decida singur ce face...

Nu ești de teapa lui, tu ești un mincinos fanatic, el este un om onest și normal.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline CommonSense

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 11
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #22 : Iulie 14, 2013, 10:29:51 am »
Marcu
Interesant faptul ca in public se poate dialoga civilizat cu un martor, asta pentru ca aparentele de ochii lumii primeaza la voi :)
Am inteles deci ca Isus v-a zis sa "lucrati" toate satele si inca nu ati terminat "lucrarea"
Asta pare ca dupa mintea voastra inseamna ca fiecare om sa aibe un dosar in care sa se specifice venitul, valoarea obiectelor pe care le are in proprietate si timpul estimat de "munca" pentru a-l convinge sa adere la organizatie cu valorile aflate in proprietate cu tot.
Clar, la mine in dosar scrie ca am servit ocazional cate un suc in casa cu pricina, deci ati dovedi ca sunt intretinutul societatii voastre, acolo nu am cum sa contrazic evidentele contabile. Evident, ceea ce am investit eu acolo nu se pune, desi depaseste de mii de ori valoarea catorva sucuri, dar asta e normal, toti banii "caprelor" apartin "Evoluatilor", nu-i asa ca si asta scrie in carte? (gasiti voi vreo cifra sa justificati pe post de axioma si asta) :)
Sigur ca in dosarul meu, daca asa a scris un angajat al vostru, figurez ca homo, la fel ca toti preotii ortodocsi si catolici la un loc, daca o sa protestez o sa vina careva de la voi cu biblia sa imi demonstreze ca asa e si eu nu stiu. (nu imi trimiteti homalezii vostrii imbracati in mort pe cap, ca ii trimit la plimbare cu un sut unde vor altceva, clar? sunt hetero si punct). Am dubii ca persoana in cauza despre care vorbesc in acest topic stie sa scrie, dar de dictat, stie sigur, deci mi-e clar ce srie la dosarul meu.
Despre insultele pe care le primesc zilnic in numele vostru ce sa pomenesc, ati gasi voi ca scrie in biblie ca sunt retardat si nici nu am avut parte de educatie si toata viata am fost un neispravit din motiv ca nu m-am botezat cu casa mea cu tot la voi.
In concluzie, mai spune-mi o data ce as rezolva daca as merge la sala voastra? Faptul ca voi fi ocolit de "iluminati" si nu o sa mi se mai raspunda la salut? Si ca vor fi toti instruiti sa ma recunoasca pe strada si sa ma ocoleasca? Si ca insulte de genul om de nimic si prost fara pregatire imi vor fi adresate la persoana a treia?  Ete na, asta s-a rezolvat deja  :) 
Oricum, dupa cele cateva sucuri pe care le-am baut pe "teritoriul" "lucrat cu folos" de voi o sa suferiti vesnic, si va compatimesc pentru asa o pierdere, dar nu am cum sa va ajut, o sa ma rog la Dumnezeu cel adevarat sa va rasplateasca in locul meu, rugati-va si voi, ca sunteti mai aproape, cel putin asa pretindeti. :D
Aveam o colectie de reviste de la voi, mai citeam cateodata din ele, dar o sa le scot in gradina sa le dau foc, pentru a curata casa asta o data pentru totdeauna de acuzatii false si minciuni. Asta e primul meu pas spre a-mi face dreptate singur si a scapa de scarba, pt ca da, minciuna, ipocrizia si nedreptatea ma dezgusta. Daca ma "salvam" imi deveneau instrument de lucru, se pare.

Deci, ce as rezolva in plus? ceva dreptate? sa fim seriosi: ar trebui sa aflati intelesul notiunii si sa cunoasteti ca dreptatea apartine si caprelor, pentru ca e a lui Dumnezeu, si nu sunteti titulari de brevet peste El, oricat ati incerca sa demonstrati asta cu instrumentul de lucru numit biblie tradusa si adaptata de masonul grad 33 Russell. http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Taze_Russell
Aveam o parere buna despre Martori initial, dar iata, chiar si unul ca mine se mai poate insela, nu v-am cunoscut destul de bine la inceput, si lipsa de informare e sanctionata, deci puteti continua cu insultele, nu ma mai deranjeaza. La voi nu exista dreptate la fel cum nu exista civilizatie sau bun-simt, decat sub forma de pretindere si de aparentze, m-a costat destul de mult sa descopar asta si nu mai sunt dispus sa platesc nimic in plus.
Ia spune-mi, e secret de serviciu faptul ca sunteti datori cu respectarea cuvantului dat numai fatza de membrii vostri si nu fatza de capre? (Caprele fiind cei care au primit "vestea cosmica indubitabila" si nu au inteles-o pentru ca era balbaita, deformata si scoasa din context)
Nu mai continui, ca vad ca ma transform incet-incet in persoana pe care o detest daca ma mai gandesc la ea si la voi mult. Oricum, eu nu o sa trec la atacuri la persoana niciodata, nu ma caracterizeaza, deci nu am sanse sa ma botez. Tot ceea ce contest eu sunt idei si anume ideile unei organizatii pe care le cunosc prin cativa reprezentanti ai ei. Nu-s decat un tap neispravit care nu vrea sa umble cu minciuni si se cramponeaza de adevar, ticalosul. Nu te obosi sa imi scrii contrariul, cunosc teoria voastra, nu cunosteam practica, pana de curand.
In final, hai sa iti dau si eu o veste buna: o sa vina o vreme in care nu voi, ci Dumnezeu o sa judece lumea, si Dumnezeu stie ce inseamna Adevar si Dreptate fara sa aiba nevoie de dosare. E dreptul vostru sa ii contestati puterea de decizie si sa pregatiti cate dosare vreti cu orice va trece prin cap sa scrieti in ele.
Eu am rabdare.
Dar voi, ati terminat dosarele??? Si in mediul rural exista valori imobiliare, grabiti-va, sa nu fiti trasi la raspundere pentru ceva pierderi. :D

Offline CommonSense

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 11
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #23 : Iulie 14, 2013, 11:25:14 am »
Tocmai am aflat pe net ce ii mana pe martori in lucrare
Se pare ca in 2001 aveau un venit anual de 951 milioane de dolari, in mare parte proveniti din donatii de buna voie de la membri http://www.topix.com/forum/religion/jehovahs-witness/TMHKDA8O6QEHK9VTP
Deci,in 2012 se prea poate sa fi trecut de miliardul de dolari incasari din donatii cash si vanzari de imobile donate de la membri

Sa le uram spor in lucrare si acuratete in dosare, sa "salveze"cat mai multe case?
Vestea asta buna pare mai degraba grohaitul unui animalut binecunoscut pentru foamea sa si mocirla in care se lafaie

De asemenea, se pare ca au o multime de dosare in instante cu acuzatii de pedofilie si abuzuri sexuale, o sa mai studiez aspectul sa vad de unde vine preocuparea asta excesiva a lor pentru obiceiurile sexuale ale altora si convingerea ca cine nu e botezat, ori e impotent, ori e homosexual, ori e handicapat cumva, tre'sa aiba el un defect in zona cu tufisuri :))


Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #24 : Iulie 15, 2013, 09:52:23 am »
CommonSense: sumele cu care SUSTINEM LUCRAREA DE PREDICARE si indeosebi costul PUBLICATIILOR TIPARITE ORI ELECTRONICE,provin IN TOTALITATE din donatii benevole .Noi suntem singura denominatiune crestina care nu accepta alocatii din partea autoritatilor.Ei bine,din acesti bani tiparim peste 1 miliard de reviste si carti anual si construim cateva Sali ale Regatului in fiecare zi,sedii de noi filiale ca si Sali de congrese.Aceste realizari sunt posibile datorita voluntariatului si a achizitiilor de materiale facute centralizat,in cantitati mari,la preturi mici.Nici fratii din Corpul de Guvernare,nici cei de la Beteluri nu sunt remunerati.Ei au la dispozitie locuinte situate de regula  in sediile in care activeaza,primesc hrana,transport  si un subsidiu mai mic decat salariul minim pe economie,din care isi finanteaza unele necesitati proprii.Pentru ca hrana sa fie ieftina,pe langa majoritatea Filialelor(Case "Betel") exista ferme proprii.Ca atare...unde este "interesul" ??

Offline Ruth

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #25 : Iulie 15, 2013, 12:49:50 pm »
CommonSense,parcă erai strâns cu ușa?! Da' văd că ai cu ce face față!Dă-i bice omule!Ajută-te singur. ;) :)
Devin liberăăăăă...datorită vouă!

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #26 : Iulie 15, 2013, 02:08:08 pm »
Ruth: din pacate,omul chiar are nevoie de ajutor...Daca persista in acuzatii mincinoase la adresa noastra,acest "bunul simt" cum s-a autodenumit in "ingleza",sa fie mai "cool", cred ca o sa cada el in groapa pe care incearca sa ne-o sape .... ;D  Mi-ar pa

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #27 : Iulie 15, 2013, 02:23:05 pm »
Mi-ar parea sincer rau de bietul coleg ....Eu vreau sa-l ajut dar el nu vrea .Singurul lucru din lume pe care nu-l poti face cuiva impotriva propriei vointe este BINELE !!        Draga d-le "common sense" ( egy,kett...romaneste bunul simt ) :daca tot crezi asa ceva despre tine,dovedeste-o,nu deraia in acuzatii de pedofilie ...Trebuie sa cunosti faptul ca,deocamdata,suntem un cult legal in Romania si ca avem DREPTUL LEGAL  de  a suna la usa dvs.ori de a va oferi literatura pe strada .Conform scripturilor ,acest drept nu va dura foarte mult,asa ca,daca ai putintica rabdare....problema se va rezolva fara culpa ta ! Ori nu-ti spuse "baba" ca nu poti fi si martor al lui Iehova si acuzat penal pt.pedofilie sau abuz sexual ??? In asemenea ipostaze exista doar FOSTI MARTORI,asemenea acestora carora te adresasi aci ....Noi pe prietenii lui David ,pe "minoritarii sexuali" ii  excomunicam.....

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #28 : Iulie 15, 2013, 02:33:56 pm »
Si eu Marky, imi rezerv dreptul legal,  sa fak ceva pe literatura voastra de masturbat creiere ;D ;D ;D ;D ;D si sa va scot cu picioare in cur de la usa mea. ;D ;D ;D ;D 8)
Si sa ma uit la voi ca la  cele mai proaste fiinte ale romaniei.foarte multi dintre voi vor recunoaste ca au fost niste prosti,deci nu se vor simtii jigniti;bineinteles dupa ce vor iesii din secta voastra de cacat american proaspat.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #29 : Iulie 15, 2013, 02:36:11 pm »
Gabriell: sper sa nu ma nimeresti pe mine la usa ta...... ::)