Autor Subiect: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.  (Citit de 8545 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Ati incercat vreodata sa vorbiti cu vreun frate sau sora despre greselile organizatiei Watchtower?
Evident, daca vorbesti despre greselile WTS este bine sa stii ca insinuezi ca 'sclavul' greseste, sau, mai grav acuzi Corpul de Guvernare.
Daca faci asta inseamna ca esti 'apostat' sau ca ai o grava problema spirituala. <'Sclavul' nu greseste niciodata!>, asa gandesc majoritatea Martorilor. Daca insisti asupra problemei poti fi exclus, fara doar si poate.
Care este reactia pe care, in general, o au Martorii atunci cand cineva incearca, pe buna dreptate, sa le arate ca ceva este putred la varf, la cei care ofera invatatura si interpretarea Bibliei?
Si, ca sa nu vorbesc prea mult va invit sa vedeti clipul de mai jos.
Vei intelege perfect gradul de manipulare al WTS si efectul devastator al acesteia asupra mintii membrilor religiei din care si eu fac parte.
Urmariti, va rog!

http://youtu.be/YjGkGyaw6aE
Ati sesizat vreo asemanare intre stapanii porcului si 'sclavul fidel si prevazator', cel care furnizeaza hrana spirituala pentru Martorii lui Iehova?
Mai multe nu spun, las sa descoperiti voi toate paralelismele din acest clip.

Este foarte greu de crezut pentru un Martor ca 'sclavul' greseste... mai bine si-ar da viata decat sa cerceteze problema. Si multi chiar si-au dat viata si au suferit crunt pentru chestiuni nebiblice.
Tristul adevar...
« Ultima Modificare: Noiembrie 04, 2011, 07:25:57 pm de Oma Desala »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #1 : Noiembrie 04, 2011, 07:58:14 pm »
Dragă Oma, dacă te aşteaptă baioneta în inimă, ce mai stai acolo, rupe gardul că e putred şi vino în libertate............Cristos te aşteaptă cu braţele deschise:
El a spus: Ioan 6:37  "pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară".
"Eu am venit ca oile să aibă viaţă şi s-o aibă din belşug" (Ioan 10:10).

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #2 : Noiembrie 04, 2011, 08:03:21 pm »
Filmulet pentru difuzat in salile regatului ;D  Am mai vazut fabula se potriveste perfect cu ceea ce se intimpla la Martori.Bine si caldut in gasca ,de ce sa-mi bat eu capul[in alta parte ii mai bine]? cam asa gindesc toti.Problema apare cind esti luat la ochi ,si esti hartuit sistematic.Cind se iau de pielea te ,abia atunci vezi unde ai nimerit... ???
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #3 : Noiembrie 04, 2011, 08:05:51 pm »
Mai exact unde sa mergem?Eu aici in Baia Mare unde sa ma duc?
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #4 : Noiembrie 06, 2011, 09:02:05 am »
Ioan 6:68  „Doamne” I-a răspuns Simon Petru „la cine să ne ducem? Tu ai cuvintele vieţii veşnice.69  Şi noi am crezut şi am ajuns la cunoştinţa că Tu eşti Hristosul, Sfântul lui Dumnezeu.”

Faptele Apostolilor 17:24  Dumnezeu, care a făcut lumea şi tot ce este în ea, este Domnul cerului şi al pământului şi nu locuieşte în temple făcute de mâni.
25  El nu este slujit de mâini omeneşti, ca şi când ar avea trebuinţă de ceva, El, care dă tuturor viaţa, suflarea şi toate lucrurile.
26  El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor,
27  ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, cu toate că nu este departe de fiecare din noi.

Ieremia 29:13  Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima.

Psalmi 53:2  Dumnezeu Se uită de la înălţimea cerurilor peste fiii oamenilor, ca să vadă dacă este cineva care să fie priceput şi să caute pe Dumnezeu.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #5 : Noiembrie 06, 2011, 10:02:46 am »
Poate dai un nume de "biserica" sau fieccare stam acasuca la caldurita,sa gasim drumul strimt,cu forte propri si cum ne duce capu.Dupa experienta la martori,mi-sa facut lehamite de religie in general,si in mod special de cele ORGANIZATE.Nu mai vreau sa-mi faca capu varza, acesti detinatori ai adevarului ,insa intrebam si eu asa ,poate ca exista vreo gasca de iluminati. :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #6 : Noiembrie 06, 2011, 11:00:48 am »
dragă cimpean GABRIELL, dacă tu nu te-ai întâlnit în primul rând cu Cristos cu uşa oilor şi acesta nu ţi-a schimbat viaţa, este inutil să cauţi o biserică sau să mergi la o biserică, Domnul Isus a spus
Ioan 10:7  Isus le-a mai zis: „Adevărat, adevărat, vă spun că Eu sunt uşa oilor.
Ioan 10:1  „Adevărat, adevărat, vă spun că, cine nu intră pe uşă în staulul oilor, ci sare pe altă parte, este un hoţ şi un tâlhar.

Caută-l pe Dumnezeu în primul rând, şi nu poporul Lui, ca să nu faci un idol din popor, caut-Lpe Capul, Cristos şi nu trupul Lui, iar El te va adăuga apoi trupului Său
Faptele Apostolilor 2:47  Ei lăudau pe Dumnezeu şi erau plăcuţi înaintea întregului norod. Şi Domnul adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei ce erau mântuiţi.

Noi nu trebuie să aderăm undeva, ci este lucrarea Domnului de a ne adăuga adunări Sale, dar doar după ce ne-am întlnit cu El şi am ajuns să-L cunoaştem.
Doar cunoaşterea lui Dumnezeu şi a Fiului Său [nu doar a informaţiilor despre Ei] printr-o relaţie intimă şi de ascultare te poate păzi de rătăcirile religioase, şi te poate ajuta să găseşti staulul oilor. Dumnezeu este Cel ce poate să te călăuzească în acest sens.
Dacă te bazezi pe înţelepciunea ta s-ar putea să nu ajungi în staulul Lui, ci în altă parte!
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #7 : Noiembrie 06, 2011, 09:20:43 pm »
Multam de sfaturi Aline!Esti toba de biblie...eu nu ma pot lauda cu asta ,tipul asta de memorie nu il detin.Tu poti da doctoratul in scripturi.Parca nu am mai vazut aceste versete niciodata,asta pt ca noi studiam mai mult revista TRV probabil,sau poate ca acum vad ,ascult cu alti ochi...Si daca pe unii nu ne duce capul atit ,ce facem?Transplant de creier? :D Banuiesc ca o metoda ar fi rugaciunea sincera,iar apoi studierea bibliei....Mai zi tu.. :-[
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #8 : Noiembrie 06, 2011, 10:41:12 pm »
draga cimpean GABRIELL,
este adevărat căci uneori când eram la martori parca eram orbi faţă de unele afirmaţii ale Scripturilor.
Ceea ce doream să-ţi transmit este să nu punem căruţa înaintea boilor, adică relaţia cu fraţii cu biserica înaintea relaţiei cu Dumnezeu, a căuta pe Dumnezeu ca apoi El să ne călăuzească spre adunarea Lui.
Numai găsind împlinirea în El, putem fi feriţi ca să nu fim manipulaţi emoţional sau să facem compromisuri de dragul asocierii, a acceptării într-un grup sau a aprobării unor oameni.
Prima dată trebuie să-L căutăm pe El până când El se lasă găsit de noi, ca să-L cunoştem pe El, nu doar informaţii despre El.
Apoi El ne va lua în braţe şi ne va duce în turma Lui.

Isaia 40:11  El Îşi va paşte turma ca un Păstor, va lua mieii în braţe, îi va duce la sânul Lui şi va călăuzi blând oile care alăptează.”
Ezechiel 34:11  Căci aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Iată, mă voi îngriji Eu însumi de oile Mele şi le voi cerceta!

1 Ioan 1:5  Vestea pe care am auzit-o de la El şi pe care v-o propovăduim, este că Dumnezeu e lumină şi în El nu este întuneric.
6  Dacă zicem că avem părtăşie cu El şi umblăm în întuneric, minţim şi nu trăim adevărul.Dar dacă umblăm în lumină, după cum El însuşi este în lumină, avem părtăşie unii cu alţii; şi sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţeşte de orice păcat.

Condiţia părtăşiei frăţeşti este ca prima dată, eu să mă întâlnesc cu Dumnezeul luminii să am părtăşie cu El, ca El să-mi schimbe viaţa, şi apoi după ce eu umblu în lumină (datorită părtăşiei avute cu Dumnezeu) pot avea părtăşie cu alţii care şi ei umblă în lumină pentru că şi ei mai întâi s-au întâlnit cu Dumnezeul lumini.
Nu este vorba de a ne întâlni doar cu anumite informaţii biblice, şi de o întâlnire cu Adevărul ca persoană, cu Dumnezeu Însuşi.
Toate întâlnirile oamenilor din Biblie, cu Dumnezeu,cu Isus sau cu mesageri cereşti în Biblie au marcat profund vieţile lor, transformare ce nu o pot face doar cunoaşterea anumitor informaţii teologice.

Tu ai nevoie să Îl cauţi cât trebuie să-L cauţi, până când El se lasă găsit de tine, vei ştii că L-ai găsit atunci când vei vedea că El te împlineşte, te hrăneşte spiritual, te călăuzeşte, te povăţuieşte, şi Îl vezi prin credinţă în circumstanţele vieţii tale!

Succes dragi forumişti, în al căuta pe El, ca apoi veţi găsi şi adunarea Lui şi nu ve-ţi mai putea fi manipulaţi, căci deja voi Îl cunoaşteţi şi sunteţi împliniţi în El!
Nimeni nu vă mai va putea cumpăra cu acceptarea grupului, cu aprobarea oamenilor.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 10:43:32 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #9 : Noiembrie 14, 2011, 07:21:22 pm »
Bisericile abuzive se caracterizează prin manipularea membrilor. Manipularea este folosirea de forţe exterioare pentru a-i determina pe alţii să facă ceea ce vrea cineva. Aici manipularea este folosită pentru a-i face pe oameni să se supună conducerii bisericii. Tactica manipulării include folosirea sentimentului de vinovăţie, presiunea privirii încruntate, intimidarea şi ameninţarea cu judecata lui Dumnezeu pentru neascultare. Deseori disciplina severă este administrată în public pentru a asigura ridiculizarea şi înjosirea.

O altă tactică este politica “păstoririi”. Această strategie, aşa cum este practicată în multe biserici abuzive, pretinde fiecărei persoane să fie personal răspunzătoare în faţa altei persoane mai experimentate. Acesteia trebuie să i se dezvăluie toate gândurile şi sentimentele profunde, şi cu ea trebuie discutate deciziile viitoare. Informaţiile personale respective nu sunt folosite pentru a ajuta membrul, ci pentru a-l controla.
Un alt mijloc de control este izolarea. Bisericile abuzive ar putea tăia contactul între un membru nou şi familia lui, vechii prieteni şi oricine altcineva neasociat cu biserica.
Cât de diferit este acest stil de conducere de conducerea lui Isus, păstorul cel bun care-şi conduce oile în mod iubitor, tandru, umil şi cu sacrificiu de sine. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #10 : Aprilie 24, 2012, 12:34:28 am »
 Daca nu studiam manualele studiate de studentii la teologie,nu aveam habar cu ce se mananca manipularea religioasa.Si ma gandesc ca nici "sclavului"nu-i lipseste asa ceva din "cultura generala".Biblioteca fratelui Petean contine carti interesante in domeniu manipularii,faceti o vizita pastorala si inlocuitile cu bibelouri.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #11 : August 09, 2012, 11:22:41 am »
Recomand sa va uitati la filmuletele acestea:
Jehovah's Witness Baptism
A Jehovah's Witness elder explains the Watchtower doctrine of 1914
A discussion with a Jehovah's Witness on disfellowshipping

Nimic nu exprima realitatea mai bine decat aceste cateva minute, realitatea prin care sclavul manipuleaza gandirea oamenilor prin interzicerea vorbirii cu cei care au parasit organizatia pt. alte motive decat alcool, imoralitate etc.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #12 : Martie 14, 2014, 09:07:16 am »
http://martorii-lui-iehova.ro/2014/03/cdg-dator-cu-explicatii-privind-cele-intamplate-in-filipine/

Organizatia martorii lui Iehova ;manipulatori ordinari,incompetenti,criminali;martorii indoctrinati nu vad asta nici daca pielea lor e pusa la tabacit.Asta inseamna indoctrinare imbecilizanta.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #13 : August 09, 2014, 12:50:42 pm »
http://martorii-lui-iehova.ro/2014/08/indrumare-sau-constrangere-pastoriti-copiii/


Fericirea înseamnă libertate

Nutresc speranţa ca din ce în ce mai mulţi părinţi Martori ai lui Iehova să vadă dincolo de acest articol din Turnul de veghere, dincolo de scopul său de a constrânge, şi să le ofere copiilor lor o adevărată libertate de alegere. Richard Dawkins a făcut o remarcă deosebit de elocventă: „Nu există noţiunea de copil creştin, există doar copii ai unor părinţi creştini“.

Din fericire, foarte puţini tineri născuţi în familii de Martori rămân în organizaţie. Din proprie experienţă spun că acest lucru se datorează tacticilor agasante exprimate în articole precum acesta.

Ca tată, am observat un lucru: cu cât forţezi un copil să facă ceva, cu atât mai mult are tendinţa să nu dorească să facă acel lucru. Să le oferi copiilor libertatea minţii pe care pe o merită este singurul mod adevărat de a le oferi cea mai bună şansă pentru o viaţă fericită.

Publicat la 17 iunie 2014 pe JWsurvey.org.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre manipularea voit indusa de 'sclavul fidel si prevazator'.
« Răspuns #14 : August 02, 2015, 07:48:28 am »
https://www.facebook.com/JWinfo.ro/posts/791343434318733

Familia — O instituţie minunată, totuşi vulnerabilă.
● Organizaţia religioasă Watchtower, cunoscută şi sub numele de „Martorii lui Iehova“, se laudă în publicaţiile sale că datorită învăţăturilor pe care ea le răspândeşte şi le promovează la nivel mondial, a sudat unitatea multor familii, redând iubirea şi căldura care trebuie să existe în cadrul căminului familial. Nimic mai relativ! Nimic mai fals! Cu asemenea realizări se mai pot lăuda multe alte religii pe care „Martorii lui Iehova“ le consideră „religii false“, în timp ce ei se consideră „singura religie adevărată“ şi „singura religie aprobată de Dumnezeu“. Aşadar, Watchtower se poate lăuda cât doreşte, că doar n-o doare gura, însă ceea ce ştim cu certitudine — şi aici vorbim ca oameni care ştiu cu exactitate cum stau lucrurile în interiorul acestei Organizaţii —, este că Watchtower a distrus multe vieţi, multe familii şi a creat multe, multe drame de nedescris. Ca să nu mai vorbim de ruşinea adusă asupra numelui lui Dumnezeu.
● În ultimii ani, Watchtower a constatat că îi este tot mai greu să recruteze noi adepţi, în multe ţări numărul membrilor începând să scadă. În aceste condiţii a adoptat o nouă strategie, aceea de a îndoctrina copiii proveniţi din familiile unde unul, mai mulţi sau chiar toţi sunt Martori ai lui Iehova. În ultimul timp se observă o tendinţă tot mai accentuată de a câştiga inima şi încrederea copiilor, a celor prea mici pentru a putea înţelege şi discerne capcanele vieţii, viclenia celor adulţi, cu atât mai puţin metodele şi tehnicile de manipulare a minţii, puse la punct şi perfecţionate în decursul a zeci şi zeci de ani de către corporaţia religioasă Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania. În acest sens Watchtower a creat seriale de desene animate menite să condiţioneze mental şi să îndoctrineze copiii încă din fragedă pruncie. Cunoaştem multe familii a căror pace le-a fost furată imediat ce unul dintre membri a decis să părăsească acest cult. În cele mai multe cazuri, dramele trăite, suspiciunile, supărarea şi tristeţea alimentate tocmai de cei rămaşi în cult depăseşte orice imaginaţie. Corporaţia Watch Tower a creat un cult cu extindere mondială, care vorbeşte multe şi diverse subiecte, dar nici pe departe nu promovează o religie a păcii, a toleranţei, a acceptării şi a iubirii.
● Cititorule, reţine cel mai important lucru pe care trebuie să-l menţii tot timpul memorat: Nu Martorii lui Iehova, luaţi ca persoane individuale sunt o problemă pentru tine, nu ei sunt duşmanii tăi, ei sunt persoane plăcute şi prietenoase. Niciodată însă, să nu uiţi că Organizaţia sau corporaţia religioasă Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania, pe care Martorii lui Iehova o reprezintă, cu siguranţă aceasta NU este prietenul tău. Ea doreşte ca măcar un singur om din familia ta sau chiar toată familia, dacă s-ar putea, să fie o resursă permanentă de bani (donaţii), timp şi energie aflată la dispoziţia ei. Citeşte, aşadar, următorul articol pentru a observa cât de subtil îţi poate fi dezbinată şi stăpânită familia din exterior, pe care, cu siguranţă, o iubeşti atât de mult. Iar dacă o iubeşti ai şi datoria s-o protejezi. Acest lucru se poate face numai dacă în familia ta există încredere şi iubire între membrii care o compun şi dacă voi şi copiii voştrii comunicaţi între voi liber şi fără menajamente. Şi asta la timp!
Protejaţi-vă familia! Protejaţi-vă copiii! Comunicaţi între voi!
http://martorii-lui-iehova.ro/…/dezbina-si-cucereste-de-ce…/
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))