Autor Subiect: Noutăți din presă  (Citit de 38528 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #30 : Decembrie 08, 2012, 08:13:16 am »


Ca biblia nu ar fi de vina, e o prostie cat casa. Cine e de vina, sfantu duh? De ce ar trebui tratata cu respect? Pt. ca contine indemnuri la omor si genocid, infanticid, si alte *ciduri?
Ai rămas blocat în trecut! Ia mai vezi şi prezentul!. Scoate capul pe geam şi vezi de ce mor oamenii astăzi? Îi omoară creştinii?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #31 : Decembrie 08, 2012, 08:22:09 am »
Ce facem Valeriule, maturam trecutul sub pres? Daca da, atunci recunosti ca VT este o mizerie.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #32 : Decembrie 08, 2012, 08:44:19 am »
Hai, nu fugii de adevărul acesta că astăzi se moare din alte motive decât ucişi de creştini.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #33 : Decembrie 08, 2012, 09:07:46 am »
Nu conteaza din cauza continutului, nu a autorului.
Care autor ?
Si nu, argument a fost, de vreme ce ai zis "nu e vorba numai de procedura biblica aici".
Ba nu , nu ai inteles , dar nu e de mirare.
Ba chiar ca de procedura biblica e vorba aici. Bre.
Ba e vorba doar de mintea bolnava a celor din WTB&TS care si-a facut propriul set de legi , dupa bunul lor plac , argumentand cu verste scoase din context.
Ca biblia nu ar fi de vina, e o prostie cat casa.
Nu mai mult decat e mintea ta de limitata.
Cine e de vina, sfantu duh?
Vezi mai sus. La fel de bine ar fi putut , ca in loc de chestia cu 2 martori , sa aplice Deuteronomul 22:25-26 , de exemplu.
De ce ar trebui tratata cu respect?
Numai si pentru simplul fapt ca iti ofera cunostinta necesara pentru ai combate pe cei care vor sa te prosteasca. Exceptand faptul in care esti chiar tut , nu poti sa nu vezi ca biblia are multe lucruri bune in ea. Abecedarul il tratezi cu respect sau ii faci foile cornete pentru vandut seminte la meci ?
Pt. ca contine indemnuri la omor si genocid, infanticid, si alte *ciduri?
Contine si alte chestii , uraciosule.
Ha, imi amintesc un argument Watchtower: daca cineva ti-ar da un pahar cu apa si ti-ar spune "nu-ti fie teama, doar 1% din cei in pahar e otrava", ai bea? Ciudat cum nu pot sa-si urmeze propriile rationamente.
De WTB&TS sunt satul , da-i in ma-sa , niste scarbe. Care rationamente ? Pai  alea nu sunt rationamente , sunt doar niste chestii spuse ca "sa-i prostim pe prosti". Mi-e greata de liderii WTB&TS si mi-e mila de oamenii simpli , creduli si prostiti de ei ... asa cum am fost si noi cu ceva timp in urma. Intr-un  fel ar trebui sa le fiu recunoscator pinca datorita lor acum nu mai pot fi prostit asa de usor. E drept , experienta a fost dureroasa. Asta e , fiecare invatatura isi are pretul ei. :)

« Ultima Modificare: Decembrie 08, 2012, 09:09:25 am de Grivei »
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #34 : Decembrie 08, 2012, 05:58:34 pm »
Valeriu, daca cineva fuge de adevar atunci acela esti tu, care bagi sub pres crimele VT. Nu? Da :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #35 : Decembrie 08, 2012, 06:15:57 pm »
Grivei, care autor intrebi? Cine ti-a scris postul?

O ba da, am inteles eu, dar acum trebuie sa scoti camasa cumva.

Nu e vorba doar de mintea bolnava a cuiva de la WTS, ci si pe ce se bazeaza mintea aia bolnava. Pe biblie. Si inca o data, ca biblia nu ar fi de vina este o prostie cat casa, iar un raspuns de genul "nu mai mult decat e mintea ta de limitata" nu este fapt un raspuns, este un zero. A nega ca biblia a stat la baza deciziei aduce mai mult a disperare decat a logica.

Ca ar fi putut aplica alt verset, sigur, putea sa aplice alte jdemii de versete (apropo, ala din deuteronom e vag, nu reiese numarul necesar de martori, sau daca exista vreun numar necesar). Au aplicat unul din NT pt. ca nu zice nimeni, nici biblia, care trebuie aplicat; cine e de vina? Tot neclaritatea bibliei. Daca azi am avea un asemenea cod legislativ abramburit, vai de capul nostru.

Si nu, simplul fapt ca biblia imi ofera "cunostinta necesara pentru a-i combate pe cei care vor sa te prosteasca" nu este un motiv pt. a o respecta. Sa respectam si Mein Kampf atunci, vizavi de nazism! "Operele" tovarasului vizavi de comunism. Etc.

Si da, contine si alte chestii uraciosule. Cum ar fi discriminare, ura, chin vesnic, etc. Ia sa scrie cineva azi, in sec. 21 o carte care contine indemnuri la genocid, si care sa contina si altceva, precum  indemnuri la modestie. Autorul ar fi condamnat in opinia publica pe loc. Dar de ce?! A indemnat la modestie! Ulala. Deci sa revenim cu picioarele pe pamant.
 
« Ultima Modificare: Decembrie 08, 2012, 06:23:10 pm de David »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #36 : Decembrie 08, 2012, 06:46:41 pm »
Valeriu, daca cineva fuge de adevar atunci acela esti tu, care bagi sub pres crimele VT. Nu? Da :)
Poate ar fi mai bine să nu-ţi mai răspund dar nu vreau nici câtuşi de puţin să-ţi faci impresia că ai dreptate.
Zici că eu bag sub preş crimele Vechiului Testament? Acum ori eşti iar nedrept ca şi-n alte dăţi ori extrem de uituc. Nu demult strigai după mine:criminalul. Ai uitat?
Toate crimele VT care s-au făcut în urma executării poruncii lui IEHOVA s-au făcut pe drept. IEHOVA face ce vrea cu ce este al Lui. Fie că au murit de ape sau foc trimis de Domnul sau au murit de sabie la comanda Lui, este tot una. Şi se moare şi azi, fie că stăm liniştiţi la rând sau ne băgăm în faţă, dar se moare. Pentru Cel veşnic este tot atâta şi că trăieşte omul 70 sau 80 da ani sau moare mai devreme, dacă tot este pedepsit cu moartea. Noi avem dreptul să face ce vrem cu ce este al nostru şi Dumnezeu nu are acest drept?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #37 : Decembrie 09, 2012, 12:39:55 am »
Zici că eu bag sub preş crimele Vechiului Testament? Acum ori eşti iar nedrept ca şi-n alte dăţi ori extrem de uituc. Nu demult strigai după mine:criminalul. Ai uitat?

Ce tactici dom'le :) Nu te amagi singur, nu esti tu atat de important ca sa *strige* cineva dupa tine ca esti criminal. Eu cel putin n-am strigat dupa nimeni. Dar da, tu ai recunoscut singur ca ai fi fost un criminal in solda lui iehova. Deci esti, virtual, si dpdv moral, un criminal. Asta asa, ca sa mentinem perspectiva.

In rest logica ta de mai sus este inexistenta. Tu negi ca maturi sub pres crimele sfinte pt. ca... pt. ca eu cica strigam ca esti criminal? Logica acestei afirmatii: zero.

Citat
Toate crimele VT care s-au făcut în urma executării poruncii lui IEHOVA s-au făcut pe drept.

Asta s-o crezi tu. Asta e doar una din nebuniile credintei, ca a omori un copil pt. neascultare e drept. Daca toti credinciosii cred asa ceva, atunci ar trebui sa fiti inchisi toti la psihi.

Citat
IEHOVA face ce vrea cu ce este al Lui. Fie că au murit de ape sau foc trimis de Domnul sau au murit de sabie la comanda Lui, este tot una.

Si un dictator de cea mai joasa speta face ce vrea cu ce-i al lui, deci dzeul tau face parte din aceasta categorie. O asemenea fiinta (daca ar exista) nu este nici buna, nici intreaga la cap. Un dzeu ilogic, psihopat, paranoic, un monstru. Bravo, esti adeptul unui scelerat.

Citat
Pentru Cel veşnic este tot atâta şi că trăieşte omul 70 sau 80 da ani sau moare mai devreme, dacă tot este pedepsit cu moartea.

De ce, pt. ca este un cretin insensibil? Pt. un om conteaza ca traieste 70 in loc de 50 de ani, ii e draga viata; dzeul tau evident este un cinic si un psihopat. Daca asa gandeste dzeul tau, atunci asta e chiar definitia psihopatiei - lipsa patologica a empatiei. Daca mai adaugam si tulburarile de personalitate narcisistice, caracteristice psihopatilor, atunci avem imaginea completa a lui iehova. Dezgustator.

 
Citat
Noi avem dreptul să face ce vrem cu ce este al nostru şi Dumnezeu nu are acest drept?

Asta s-o crezi tu c-o avem. Fals pana in panzele albe. Cine naiba are in ziua de azi voie sa faca ce vrea cu copilul lui, sa-l chinuie, sa-l omoare. Tu te crezi pe vremea vechiului testament? Trezirea, suntem in secolul 21!

Ca sa nu mai spun ca nimeni, dar absolut nimeni, nu are dreptul sa faca ce vrea cu o persoana sentienta, care sufera daca o lovesti, care se bucura daca o iubesti, care are sperante si vise. Nimeni nu are nevoie sa o trateze ca pe un copac, si s-o omoare ca asa ii trece lui prin cap de bolnav ce e - chiar daca i-a dat viata. Pricepi credinciosule?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #38 : Decembrie 09, 2012, 02:02:18 am »
 
Citat
Noi avem dreptul să face ce vrem cu ce este al nostru şi Dumnezeu nu are acest drept?

Asta s-o crezi tu c-o avem. Fals pana in panzele albe. Cine naiba are in ziua de azi voie sa faca ce vrea cu copilul lui, sa-l chinuie, sa-l omoare. Tu te crezi pe vremea vechiului testament? Trezirea, suntem in secolul 21!

Ca sa nu mai spun ca nimeni, dar absolut nimeni, nu are dreptul sa faca ce vrea cu o persoana sentienta, care sufera daca o lovesti, care se bucura daca o iubesti, care are sperante si vise. Nimeni nu are nevoie sa o trateze ca pe un copac, si s-o omoare ca asa ii trece lui prin cap de bolnav ce e - chiar daca i-a dat viata. Pricepi credinciosule?
Şti bine că nu la oameni m-am referit ci la alte bunuri ale noastre. Ai zis bine (în alt subiect) că tu nu eşti nici „grâu şi nici „neghină” căci eşti o „vulpe vicleană”.  Crezi că înaintea lui Dumnezeu te poţi prezenta cu viclenii de astea?  Asta o faci înaintea oamenilor. Dacă eşti împotriva pedepsei cu moartea, ai făcut vreo petiţie acolo unde se pedepsesc oamenii între ei sau numai lui Dumnezeu îi găseşti vină? Vezi că s-ar putea să te audă şi să te bage mai înfaţă. Eu te mai sfătuiesc să-ţi aştepţi rândul, aşa în linişte.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #39 : Decembrie 09, 2012, 03:40:33 am »
"Şti bine că nu la oameni m-am referit ci la alte bunuri ale noastre."??? Ia te uita cine ma eticheteaza pe mine "vulpe vicleana", unul care umbla cu cioara vopsita aproape in fiecare mesaj scris. Incluzand ultimul.

Nu e deloc clar ca cica te-ai referit "la alte bunuri ale noastre". Ai zis "pedepsit cu moartea. Noi avem dreptul să face ce vrem cu ce este al nostru şi Dumnezeu nu are acest drept?". Noi pedepsim bunurile noastre cu moartea? Ce faci, incerci sa scoti camasa dupa ce te-ai bagat singur in rahat? Ce suntem noi, mobila, sa fim bunurile lui dzeu precum noi avem bunuri? Asta suntem noi, mobila lui dzeu? Logica idioata de credincios.

Si cine crezi ca se sperie de avertismentele tale patetice? Ia te uita ce scrie acest virtual criminal:

Citat
Vezi că s-ar putea să te audă şi să te bage mai înfaţă. Eu te mai sfătuiesc să-ţi aştepţi rândul, aşa în linişte.

Auzi iehovistule, delirezi? Cine sa ma auda, dzeul tau de 2 lei care mai e si inexistent? Tu crezi ca daca pui botu' la povesti cu zane, eu trebuie sa ma speriu de aiurelile tale? In liniste sa stea dzeul tau impotent, asa cum a facut-o intotdeauna...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #40 : Decembrie 09, 2012, 08:28:10 am »

 Noi pedepsim bunurile noastre cu moartea?
Şi copilul tău nu are bunuri sau bolnavul de care ai vorbit? O jucărie nu trebuie să o omoare, poate să o distrugă dacă vrea. Hai că n-ai logică. Pentru mine, Dumnezeu rămâne cel DREPT, bun , adevărat… E bine că nu am de primit răsplată da la oameni. Ai fost pedepsit vreodată pe nedrept? Este plăcut? Hai , calmează-te! Doare adevărul?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #41 : Decembrie 09, 2012, 05:41:28 pm »
Auzi, o fiinta umana nu e jucaria neinsufletita a unui dzeu, baga-ti bine asta in cap. Ia te uita cine vorbeste de logica.

Dupa simtul tau moral pervertit dzeu ramane DREPT, pt. ca este o dreptate perversa si patologica. In aceasta viziune bolnava a dreptatii, este drept pt. un parinte sa-si omoare copilul cu pietre pt. neascultare. In lumea reala insa, este o abominatie. Ati fi inchisi amandoi, tu si cu iehova al tau, intr-o inchisoare psihiatrica, si s-ar arunca cheia.

Minciuna ta nu e adevar ca sa doara. Dar sa te intreb si eu ceva: doare prostia?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #42 : Decembrie 09, 2012, 07:03:30 pm »
Pentru Cel veşnic este tot atâta şi că trăieşte omul 70 sau 80 da ani sau moare mai devreme, dacă tot este pedepsit cu moartea.

Un astfel de dumnezeu e ca un om bogat, un cvadriliardar care nu numai ca nu lasa de la el nici un cent, dar te si ia de gat si infunda puscaria cu tine daca ii datorezi un euro. De ce? Pentru ca el are toti banii din Univers, dar tot lacomeste la euroiul tau. O fiinta vesnica, DACA SE PRETINDE AUTORITAREA MORALA SUPREMA, nu are nici un drept sa scurteze zilele unei fiinte efemere. Nici unul.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #43 : Decembrie 09, 2012, 07:30:31 pm »
Ce suntem noi, mobila, sa fim bunurile lui dzeu precum noi avem bunuri? Asta suntem noi, mobila lui dzeu? Logica idioata de credincios.

Valeriu esueaza tocmai in a intelege ca noi nu ne autodeclaram nici sursa Binelui din Univers, nici sursa Moralei, nici Stapanul Suprem, nici Dragostea Absoluta. Noi suntem doar oameni fara mandria de stapani galactici. Si in calitate de oameni putem sa facem tot ce ne permite mediul in care traim si societatea. O fiinta suprema care ucide oameni este o autoritate a terorii, dar nu se poate pretinde Sursa Binelui. Si eu sunt un dumnezeu al terorii pentru gandacii care traiesc pe legumele din gradina mea si pentru ei nu as putea niciodata trece drept un dumnezeu bun si drept.
      Se tot da exemplul dictatorilor care au ucis in masa. Hitler, Stalin, etc. Daca facem un oarecare efort de imaginatie, pe undeva vedem motivatiile care i-au dus acolo unde au ajuns. Un pictor ratat, fost soldat in primul razboi mondial, deviat sexual, o tara invinsa dar mandra si puternica intotdeauna...Adolf a fost arma Germaniei sau Germania a fost arma lui Hitler??? Stalin - un lombrozian, fost student la seminarul teologic, jefuitor de banci pentru Partid, un om nascut cu o ura patologica pentru semeni. Violent si viclean. Stalin putea sa conduca Uniunea Sovietica singur? Oare nu toti scriitorii politici ai Rusiei au recunoscut mereu ca Rusia nu poate fi guvernata decat cu biciul? Ca ea insasi cere sa fie mangaiata cu o manusa de fier? Din cele mai vechi timpuri pana azi, despoti dupa despoti au tinut Ursul de lant. Putin e altceva? Monstrii istoriei au fost doar oameni. Au ajuns ce au ajuns datorita vremurilor, contextului politic si social. Istoria umana e una a framantarilor, a conflictelor. Si istoria e oglinda naturii noastre. Daca exista, Dumnezeul moral al lui Valeriu trebuia sa fi intervenit pana acum. Iar daca nu a intervenit, atunci sa ne scuteasca de pretentiile lui de dumnezeu al bunatatii si al dreptatii.
   Il scuip in fata pe Iehova al tau, Valeriule. Ia sa vedem, ce o sa imi faca!? Pana si un caine, daca dai cu piciorul in el, cel putin latra. Unii mai si musca. Dumnezeul oamenilor nu stie decat sa faca pe mortul?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #44 : Decembrie 23, 2012, 09:59:21 pm »
Martorii lui Iehova isi atenueaza fara tam-tam pozitia vizavi de transfuziile de sange.

Rezumat: WTS nu mai are chef sa se bata in salile de judecata cu spitalele care administreaza cu forta sange copiilor de martori, dupa ce a pierdut un caz major.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19