Autor Subiect: Adevarata Viata: Viata Vesnica  (Citit de 23255 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #15 : Aprilie 27, 2012, 07:36:55 pm »
Cand te-o lovi ... o sa spui "Doamne , ajuta-ma" , Restul ... e cancan. :)


Daca as zice as zice la misto iti dai seama......Oricit de credincios ai fi am vazut ca viata da cu tine de pamint intrun mod umilitor,penibil   si rusinos pentru dumnezeul  tau...

Cu o moarte oricum is dator...si eu nu ling in c. pe nimeni,nici macar pe maria sa dmnezamagirea universala.

"programul"asta "dumnezeu" ii un virus al mintii umane inventat din dorinta de a explica existenta  si gramezile de rahat  :o...iar baietii destepti stiu sa faca bani din asta.

Dupa ce a facut metastaza e greu de inlaturat!(programu)... Restu e cancan  :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #16 : Aprilie 27, 2012, 08:54:49 pm »
Asa o fi mai cimpene. Nu ca as avea vreo chemare spre viata vesnica , dar mi se pare o risipa imensa ca omul ( o masinarie exceptionala ) sa se nasca pentru a muri. Imi doresc totusi sa nu mor prost si sa aflu care e scopul vietii E interesant faptul ca nici unul dintre noi nu vrea sa moara , cum facem buba cum incercam sa o oblojim si sa traim . Si totusi ... murim.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #17 : Aprilie 27, 2012, 09:48:29 pm »
Isus Hristos spune: „Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după faptele lui.” Apocalipsa 22:12.  Răsplata Lui, răsplată care va pune capăt disputei dintre atei şi creştini, este viaţa veşnică (Romani 2:7) şi nu mai avem mult de aşteptat până vor fi (aici pe pământ) astfel de răsplătiţi. Eu cred că vor fi cu ceva puţin peste 144000, dar nu asta e principal câţi vor fi, ci că vor fi.
 Ce vreau eu să întreb este: cum vom deosebi pe un  astfel de răsplătit de cel ce nu a fost răsplătit? Răsplătit sau răsplătită, nu discriminăm pe nimeni. :)
Pot convieţui pe pământ cei „scrişi în cartea vieţii” împreună cu cei nescrişi? Cât timp? Ştim bine ce înseamnă aruncat de viu în iazul de foc?

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #18 : Aprilie 27, 2012, 09:55:21 pm »
Vrei sa explici ?
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #19 : Aprilie 27, 2012, 10:34:27 pm »
Pentru unii explicatiile sint varza,pentru altii iluzii ,pentru vrajitori o putere,pentru cei credinciosi o obtiune explicabila ,iar pentru religiosi o manipulare! :)Dar in fond "viata" este un dar primit si inexplicabil in puterea ei  fiinca astfel moartea ar fi biruita de persoana umana  si nu ar mai fi necesare cercetari si filozofii!insa in puterea timpului si aceste lucruri o sa fie descoperite si chiar daca este un mesaj aparte despre viata nu este last sa fie inteles pina la timpul potrivit!!Fiinca tot ce este creat are un autor si acest autor ;CREATOR  are putere asupra vietii!!!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #20 : Aprilie 27, 2012, 10:55:08 pm »
Vrei sa explici ?
Ce aş vrea eu, este să zidim împreună.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #21 : Aprilie 29, 2012, 09:55:10 pm »
Dagothur, tragi niste concluzii eronate si imi pare rau de ceea ce spui. :(

Fii linistit, eu ma inchin unui Dumnezeu Vesnic Viu: El este Domnul, adica Yahweh.

Isaia 40:28 “Dumnezeul cel Veşnic, Domnul, a făcut marginile pământului. El nu oboseşte, nici nu osteneşte; priceperea Lui nu poate fi pătrunsă.”

Deuteronom 32:39-41 “Să ştiţi, dar, că Eu sunt Dumnezeu şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.
Căci Îmi ridic mâna spre cer şi zic: „Cât este de adevărat că trăiesc în veci,
atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul sabiei Mele şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc;

Romani 14:11,12 “Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul(Yahweh) că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu.”
Aşa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuşi lui Dumnezeu.”

Evrei 10:31 "Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui Viu!"


....Crezi că dacă citezi dintr-o carte de basme, scrisă de oameni, asta îl face pe dumnezeul tău viu? De ce Iehova al tău, dacă e așa de puternic și de deștept,  nu și-a scris numele cu galaxii și nori galactici pe bolta cerească, așa cum ar face orice creatură mai inteligentă decât un babuin? Să îi vedem numele scris de la nord la sud, când ridicăm nasul spre stele și să îi acordăm respectul cuvenit. De ce a ales să ne vorbească despre el prin intermediul unei colecții prolixe de texte antice prăfuite, care nici măcar nu există toate în original? De ce permite să ne ucidem între noi pentru credința în el? Dacă dumnezeul tău e viu, e un porc și un maimuțoi infect și eu nu vreau să trăiesc sub cerurile lui. Sictir, Iehova.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #22 : Aprilie 29, 2012, 10:59:17 pm »
Dacă dumnezeul tău e viu, e un porc și un maimuțoi infect și eu nu vreau să trăiesc sub cerurile lui. Sictir, Iehova.
Dacă Dumnezeu ar fi la mânie precum un animal sau ca noi oamenii, te-ar fi pălit demult şi nu mai erai sub cerurile Lui, dar iată că-I bun şi ne rabdă pe toţi. Pâine din grâul pe care El îl face să crească cum de mănânci? Chiar dacă ai vrea, n-ai cum să pleci de sub cerurile Lui, dar mă întreb ce cauţi pe un forum al Martorilor lui IEHOVA de unde poţi pleca foarte uşor? Cred că scopul (misiunea) tău este altul decât să demonstrezi că eşti ateu.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #23 : Aprilie 30, 2012, 12:10:05 am »
...dar mă întreb ce cauţi pe un forum al Martorilor lui IEHOVA de unde poţi pleca foarte uşor?...

Pai cauta exact ceea ce cauti si tu . Forumul nu e al martorilor lui Iehova , altfel multi dintre noi nu am fi aici , ci a fost facut pentru cei care au / au avut oaresce legaturi cu ei . Dagothur e un fost martor . Broblem ! E adevarat , nu e foarte mijteaux ce a scris mai sus si ar putea fi considerat ofensator la adresa dumnezeului bibliei. Nu ti-a placut ? Nici mie . Nu cred ca Dumnezeu/Creatorul ar avea nevoie de ajutorul meu sau al tau pentru a se apara in fata lui Dagothur.                                             
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #24 : Aprilie 30, 2012, 10:48:38 am »
"Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul."
                                Blaise Pascal

Eu zic ca indiferent daca credem sau nu credem in D-zeu,sa ne straduim sa pastram o linie de discutie placuta,sa nu ne tot atacam unii pe altii.Sa ajungem la maturitatea de-a nu ne crede superiori nici prin faptul ca credem nici prin faptul ca nu credem.Stiu ca avem unele sechele din organizatie si uneori fiecaruia dintre noi ni se pare ca noi avem dreptate.Dar sa nu uitam ca tocmai acest dogmatism si pretentia de perfectiune ne-a facut sa ne indepartam din randul "martorilor".
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #25 : Aprilie 30, 2012, 04:47:26 pm »
Dacă Dumnezeu ar fi la mânie precum un animal sau ca noi oamenii, te-ar fi pălit demult şi nu mai erai sub cerurile Lui, dar iată că-I bun şi ne rabdă pe toţi. Pâine din grâul pe care El îl face să crească cum de mănânci? Chiar dacă ai vrea, n-ai cum să pleci de sub cerurile Lui, dar mă întreb ce cauţi pe un forum al Martorilor lui IEHOVA de unde poţi pleca foarte uşor? Cred că scopul (misiunea) tău este altul decât să demonstrezi că eşti ateu.

Cum naiba să mă pălească dacă nu există? Cine să mă pălească? El face grâul să crească??? Aiurea! Omul ară, seamănă...Nu l-am văzut pe dumnezeu la sapă în rând cu mine. Ploaia cade și face grâul să crească, dar ploaia e doar apă condensată pe o particulă de praf. Un fenomen natural, care nu are nevoie de Iehova ca să se producă. Când mama și cu tata au făcut sex, nu au cerut permisiunea lui Iehova și el nu a contribuit cu nici un spermatozoid leșinat la concepția mea. Ce îi datorez eu lui Iehova al tău?! Omul face o casă și o numește "a lui". Are dreptul proprietarului asupra ei. Ce a făcut Iehova a tău? Îmi tot citați din Biblie de parcă sunteți bătuți în cap. Iehova a făcut aia, el a făcut ailaltă...Așa au spus oamenii acum 3000 de ani! Erau proști și nu înțelegeau fenomenele din jur și au inventat o ființă supranaturală ca să nu tâmpească de la atâtea întrebări fără răspuns. Alooo! Au trecut alea 3 milenii și unii au rămas tot la stadiul de troglodit. Se pișă pe ei de plăcere când le spun altora cum Zâna Zânelor Iehova o să îi ucidă pe ceilalți și cum o să îi pună pe ei, pe credincioși, să sugă la țâța lui într-un paradis pământesc sau ceresc. Juisează când merg la bisericile lor și li se plimbă pe la nas morcovul vieții veșnice. Iehova al vostru nu a făcut nimic! E o invenție, ca moș Crăciun! Măcar un copil mic pricepe la un moment dat că moș Crăciun nu există. Voi nu vreți să vă treziți și să înțelegeți că suntem singuri. Pentru tot ceea ce facem, noi tragem. Grâul crește cu muncă și cu vreme bună, Iehova nu îl ajută cu nimic.
    În fine, ai dreptate, scopul meu e altul. Și bagă la cap ce îți spun: dacă scopul meu ar fi doar să demonstrez că sunt ateu, atunci aș fi ori un prost comunicator, ori un om meschin. Ce dracu aș avea de câștigat din a demonstra că sunt ateu, buddinst sau rastafarian? Îmi dă cineva vreo medalie? Scopul meu este să urlu ca Ioan în pustiu că Dumnezeu nu există. Sau poate că există, dar nu e nici unul dintre dumnezeii religiilor omenești. Lăsați naibii Biblia și mai puneți mâna pe o carte din care să învățați ceva util. Eu mi-am risipit 4 ani din viață mâncând din troaca de lături a religiei și învățându-i și pe alții să mănânce. Dar m-am trezit. Acum o să încerc să îi trezesc și pe alții, dacă oi putea. Dacă nu, măcar să mă răcoresc cum se cade. Să știe apostolii lui Iahve și/sau Isus că nu mai merge cu prosteala meliției ca pân' acu'. Să scoatem religia în afara legii! Asta vreau.
« Ultima Modificare: Aprilie 30, 2012, 04:53:27 pm de Dagothur »

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #26 : Aprilie 30, 2012, 05:12:16 pm »
Amu te-ai racorit ?! :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #27 : Aprilie 30, 2012, 05:16:22 pm »
Cum naiba să mă pălească dacă nu există? Cine să mă pălească? El face grâul să crească???  Să scoatem religia în afara legii! Asta vreau.
Nu esti decat putin extremist ... doar atat ...

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #28 : Aprilie 30, 2012, 05:39:42 pm »
e nevoie si de foc si de apa si de cearta si impacare  fiinca astfel vedem ce complexi  sintem si ce putem  :)oricum ghiveciul amestecat  are valoare  la cel cu interes!Din toate putem sa invatam cate ceva  ;)Si nu putem sa condamnam pe nimeni in nimic !Avem libertate in gandire,expunere  si actiune .Nu trebuie sa fim surprinsi fiinca altii cu zimbetul pe buze si mesaje dulci  otravesc mai tare si au putere sa si omoare in multe feluri !Stiti proverbul romanesc;Cainele care latra  nu este periculos !!Ci cel care tace si te musca  aduce durere si probleme!! ;) :)dupa furtuna mai apare si soare !! :)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #29 : Aprilie 30, 2012, 09:12:13 pm »
M-am răcorit. O să vă las să vă continuaţi discuţia în pace.