Autor Subiect: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?  (Citit de 36392 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #30 : Octombrie 28, 2011, 06:09:40 pm »
De ce spui Dorel, că "Nu ai cum să plasezi crearea lui Isus în timp, pentru că crearea lui Isus a avut loc în afara sistemului nostru de percepţie şi măsurare a timpului şi a durabilităţii. E ca şi cum ai încerca să rezolvi în R ecuaţia x2 = -1."

O dată ce Biblia plasează facerea tuturor finţelor şi lucrurilor în cele şase zile ale creaţiei ?
Exodul 20:11  Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit; de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

Consideri că Fiul se încadrează în 'tot ce este în cer' ???

« Ultima Modificare: Octombrie 28, 2011, 06:18:36 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #31 : Octombrie 28, 2011, 09:33:00 pm »
...
Cu siguranţă că Isus, Fiul lui Dumnezeu fiind în cer, făcând parte din fiinţele cereşti, intră şi El în descrierea: „cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele”. Iată că şi Isus a fost făcut, dar nu înainte de cele şase zile de creiere; ci, în prima zi din cele şase zile de creiere, fiind „începutul creaţiei lui Dumnezeu”
...

Intrucat tu sustii ca Spiritul Sfant este o persoana sa inteleg ca si el a fost creat tot in prima zi, la inceput?
Cine crezi ca a fost creat primul: Spiritul Sfant sau Fiul?

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #32 : Octombrie 28, 2011, 10:04:36 pm »
Potrivit pasajului din Coloseni 1:15–17 (Kingdom Interlinear), toate lucrurile au fost create prin Isus Cristos. Asta îmi dă de înţeles că inclusiv "cerurile şi pământul, marea şi tot ce este în ele" au fost create prin Isus. Mai ales că mi s-ar părea logic ca aceste elemente menţionate în Exodul 20:11 să se refere strict la componente ale universului material. Fiind agent al creaţiei şi fiind fiinţă spirituală la momentul respectiv, Fiul iese categoric din discuţie. În plus, venirea în existenţă a lui Isus ca fiinţă spirituală a fost rezultatul unui proces diferit decât crearea obişnuită a îngerilor de exemplu.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #33 : Octombrie 29, 2011, 09:10:19 pm »
Dragă Oma, ordinea ar fi următoarea:

În acel început al primei zile de creaţie a fost creat:
1) Fiul (Proverbe 8:22-25; Coloseni 1:18; 1Ioan 1:3; 2:13,14; Apocalipsa 3:14).
2) Spiritul Sfânt fiind creat prin Fiul (1Ioan 1:1-3).
3) alegerea sfinţilor în Cristos (Efeseni 1:4; 1Tesaloniceni 2:13).
4) facerea cerurilor şi a pământului (Geneza 1:1)

Dragă Dorel, crezi că "începutul" în care a fost creat Fiul (Proverbe 8:22-25; 1Ioan 2:13,14), diferă de "începutul" în care Dumnezeu a creat cerurile şi pământul (Geneza 1:1)?
Şi ce crezi că a făcut Fiul mii de ani, adică din clipa existenţei Lui [înainte cu mii de ani înainte de prima zi de creaţie], până la începutul primei zile de creaţie, când a început să fie agentul lucrării de creaţie şi de menţinere a creaţiei?
Şi mai o întrebare, crezi că înainte de cele 6 zile de creaţie în veşnicie, a existat timpul aşa cum există pe pământ actualmente? Sau veşnicia este caracterizată prin  absenţa timpului?
« Ultima Modificare: Octombrie 29, 2011, 09:12:29 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #34 : Octombrie 30, 2011, 10:27:30 am »
Dragă Alin,

Am câteva nelămuriri aici:
2) Te rog frumos să îmi arăţi din Biblie că spiritul sfânt a fost creat prin Fiul. E prima oară când aud afirmaţia asta de la cineva! Ioan 1:1–3 poate fi o eventuală dovadă doar dacă am admite că spiritul sfânt a fost creat, ceea ce nu au presupus niciodată nici trinitarienii, nici alţii. Mie pur şi simplu nu mi se pare deloc logic ca spiritul sfânt să fi fost creat!
3) Eu personal nu cred în predestinare. Iehova ar fi capabil să o facă, dar nu cred că o face. În privinţa versetului din Efeseni 1:4, unde apare expresia katabolés kósmou ("întemeierea lumii"), este discutabil sensul acesteia. Adică nu e neapărat valabil ca "întemeierea lumii" să fie sinonimă cu 'crearea cerurilor şi pâmântului' din Geneza 1:1. În versetul 5a se spune în felul următor: "Căci el ne-a ales dinainte să ne adopte ca fii prin Isus Cristos". Cum putea Dumnezeu să instituie măsura adopţiei prin Răscumpărătorul promis în Geneza 3:15, înainte de evenimentul descris în Geneza 1:1, când încă nici era vorba de nevoia de răscumpărare. Dacă Adam şi Eva nu ar fi păcătuit (şi aveau toată libertatea de alegere în acest sens), nu ar fi fost nevoie de răscumpărare şi de toate celelalte măsuri conexe.

Vizavi de cele ocurenţele cuvântului "început" din Proverbele şi Geneza trebuie să spun că ele nu au neapărat aceeaşi valenţă. Relatarea din Geneza mi se pare mai faptică, cea din Proverbele, mai poetică. Iar scrierile lui Ioan, atât evanghelia cât şi Revelaţia, intră pe un plan teologic mai profund. Fără îndoială, pare rezonabil să concludem că există mici diferenţă de nuanţă.

Atotputernicia lui Dumnezeu şi calitatea sa de Creator şi Suveran al universului pretinde ca existenţa sa să fie într-un câmp superior alui nostru, în care poate legile fizicii nu au aceleaşi limitări ca în cazul nostru. Ba mai mult, în cazul universului spiritual nici nu putem vorbi de legi ale fizicii în sensul strict etimologic al cuvântului, întrucât fizica ţine de ştiinţa care studiază φύσις [phýsis], mediul nostru natural şi firesc. Veşnicia nu este în mod intrinsec caracterizată de absenţa timpului. Universul spiritual al lui Dumnezeu trebuie să fie deasupra timpului. Pentru cei care vor fi trăi în paradisul pământesc restabilit timpul va trece la fel, va fi perceput la fel, doar că va fi veşnic.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #35 : Octombrie 31, 2011, 02:57:19 am »
Pentru cei care vor fi trăi în paradisul pământesc restabilit timpul va trece la fel, va fi perceput la fel, doar că va fi veşnic.
Amin !  :-*

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #36 : Octombrie 31, 2011, 04:08:20 pm »
Dragă Dorel, eu zic să mutăm discuţia pe un topic aferent.

cel despre venirea Fiului în existenţă la:
http://forum.martorii-lui-iehova.ro/index.php/topic,59.0.html

Şi cel despre Spiritul Sfânt şi venirea Lui în existenţă:
http://forum.martorii-lui-iehova.ro/index.php/topic,20.0.html
« Ultima Modificare: Octombrie 31, 2011, 04:16:07 pm de Dorel Caminante »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #37 : Octombrie 31, 2011, 05:36:31 pm »
Da posibil sa existe viata pe alte planete " chiar inteligenta", la fel cum e foarte posibil sa nu existe. :) cu ce ne ajuta pe noi sa dezbatem exhaustiv acest subiect?
va rog sa nu ma intelegeti gresit apreciez agora si dezbaterea libera a opiniilor dar nu cred ca trebuie sa batem apa in piua...

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #38 : Noiembrie 01, 2011, 12:34:36 am »
@Eli:
Desi subiectul pare steril pentru multi, eu cred ca este foarte important. Am intalnit mai multi Martori care-si pun aceasta intrebare, dar, din pacate, sunt descurajati in mod drastic sa gandeasca aceste lucruri cu voce tare. Mi-ar parea rau ca pe un forum ca acesta sa am impresia ca acest subiect sau alte subiecte sa fie descurajate. In aceasta privinta trebuie sa avem grija sa nu ne asemanam in gandire nici cu Watchtower Society, nici cu Inchizitia Catolica.
In fond, daca Iehova a mai creat viata materiala in alte locuri din Univers (si eu inclin sa cred ca DA) imagineaza-ti ce frumos va fi viitorul, cand in sfarsit vom lua legatura cu alte specii inteligente (fratii nostrii), tot fiinte de natura materiala, dar care n-au cunoscut niciodata pacatul.

Daca noi respingem aceasta idee ne putem intr-un fel asemana cu Inchizitia Catolica care l-a ars pe rug pe Giordano Bruno. El a fost victima obscurantismului religios. Pe la anul 1584 Giordano Bruno vorbea despre infinitatea Universului si ca exista mai multe lumi. De asemenea a facut si urmatoarea declaratia celebra cand a spus ca 'gloria lui Dumnezeu nu este reflectata de un singur Soare, ci de mii de sori'. A fost Dumnezeu de acord cu aceasta afirmatie? Categoric, da.

In mod asemanator si astazi multi oameni religiosi, asemenea lui Giordano Bruno indraznesc sa creada ca 'gloria lui Dumnezeu nu sta numai in viata existenta pe Pamant ci si in viata extraterestra existenta in mii de lumi din Univers'. Este Dumnezeu de acord cu aceasta afirmatie? Nu stim. Dar, daca vom fi gasiti vrednici vom afla acest lucru vazand cu ochii si auzind cu urechile noastre.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #39 : Noiembrie 01, 2011, 09:32:51 am »
Exista in PLEIADE .."... Din acest motiv, credem că Pleiadele ar putea fi reşedinţa lui Iehova, locul de unde el normele universului" (Turnul de Veghere, 6/15/1915).
"Pentru aceste motive şi alte Studenţii Bibliei [JW] au motive întemeiate să creadă că scaunul de domnie al lui Iehova Dumnezeu, centrul spiritual al universului, este în regiunea Pleiadelor" (Ag de Aur, 10/9/1924 , pp.. 793 , 794 ).
"Se crede ca pe buna dreptate ... unul dintre starurile din constelatia Pleiadelor a este locul locuinţei lui Iehova. Pleiadele este locul tronului veşnic al lui Dumnezeu "(Reconcilierea, p. 14 , 1928).
"Biblia pare să indice faptul că scaunul de domnie al lui Dumnezeu în ceruri este într-o regiune de nord, aproape de un grup de stele numit Pleiadele" (The Golden Age, 16/5/1928, p.. 540).
"Grup de stele mai bine cunoscut sub numele de" constelatia Pleiadelor ", situat la nord, pare să fie indicat de Biblie ca centru al universului din cer, locul tronului lui Iehova de la care îşi exercită autoritatea supremă" (Anuare 1928 si 1929).

Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #40 : Noiembrie 01, 2011, 09:59:25 am »
Cu astea chiar ca m-ai dat gata Gabriell.
Chiar au scris Martorii lui Iehova asemenea ineptii in trecut?
Dar ce ma mai mir? La cate au scris si au facut chestia cu Pleiadele pare minora.

Eli

  • Vizitator
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #41 : Noiembrie 01, 2011, 10:06:26 am »
@Oma
Te rog sa nu ma intelegi gresit, nu consider subiectul steril deloc, consider inutila discutia aici. citeste si tu posturile, de fapt sunt sigur ca le-ai citit, parca e un dialog al surzilor :).
Sunt perfect de acord cu tine cand spui: "In mod asemanator si astazi multi oameni religiosi, asemenea lui Giordano Bruno indraznesc sa creada ca 'gloria lui Dumnezeu nu sta numai in viata existenta pe Pamant ci si in viata extraterestra existenta in mii de lumi din Univers'. Este Dumnezeu de acord cu aceasta afirmatie? Nu stim. Dar, daca vom fi gasiti vrednici vom afla acest lucru vazand cu ochii si auzind cu urechile noastre."

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #42 : Noiembrie 01, 2011, 10:18:57 am »
@Eli:

Tu zici ca este inutila aceasta discutie aici. Pai atunci unde? In congregatiile Martorilor? Sa pregatesc o cuvantare pe care s-o sustin de la amvon? Vrei sa fiu exclus... pentru asta :o? Daca noi nu discutam aici, atunci unde?
E drept ca nu prea suntem obisnuiti cu aceasta idee pentru ca Organizatia nu incurajeaza gandirea logica, intrebarile, nu vrea sa fim studiosi... asa ca multi dintre noi am fost deja formati sa gandim mai restrictiv, sa ne fie teama sa gandim.
Daca cineva crede ca acest subiect este prea tare pentru constiinta lui poate alege sa nu-si dea cu parerea. Dar inutil nu este.

Cu iubire,
Fratele tau

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #43 : Noiembrie 01, 2011, 10:27:07 am »
@ Oma

Pai omul s-a documentat...  :) Din pacate cu trecerea timpului aflam din ce in ce mai multe baliverne sustinute de organizatie. Lucruri pe care la un moment dat le consideram "de baza", devin simple povesti sau negatii.

Ma duc pana in Pleiade sa beau o cafeluta. BRB.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #44 : Noiembrie 01, 2011, 10:43:34 am »
Hai La Baia Mare ca dau o cafea la mine in curte pe lagan,un expreso BUN ca azi o fi ceva sarbatoare ca nu ma cauta clientii,si ma povestim.. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))