Autor Subiect: A doua venire a lui Hristos  (Citit de 13207 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #15 : Decembrie 14, 2012, 06:46:48 am »
Păi, ne întoarcem iar la logică. Dacă ar veni într-un corp vizibil, ar putea fi altul decât un corp uman?

Conform bibliei, o fiinta "spirituala" nu are nevoie sa aiba un corp uman ca sa se infatiseze ca om. Exista destule cazuri de ingeri care cica le-au aparut oamenilor cu o astfel de infatisare (dupa cum si Ilie a indicat mai sus).

Citat
Eu zic că nu.  Ce vine să facă Isus încât să aibă nevoie  iar de un corp uman? Să se mai jertfească încă odată? De ce n-a venit şi prima dată pe norii cerului, ci s-a născut prin Maria? Şi dacă vine cu un corp uman şi călare pe un cal alb, îi va ieşi o sabie din gură? (Apoc 19:15). Dacă înţelegem literal  sigur ne omoară „slova”.
Să nu mai vorbim că numai sub nori L-am putea vedea, în nici un caz pe nori. Şi altele de genul ăsta.

Rationamente tipice pt. martori ai lui iehova. Isus zice clar ca vine cu norii cerului cu mare putere si glorie, si ca va fi vazut (Mc 13:26). Le spune chiar membrilor sanhedrinului ca il vor vedea venind cu norii cerului (Mc 14:62). Niciunde, absolut niciunde nu sugereaza Isus sau biblia ca el vine in mod invizibil. Aceasta idee a fost scornita pt. ca au existat profetii astia falsi din secolul 19, care au prezis ca Isus vine in anul cutare, si binenteles ca nu s-a intamplat nimic, au trebuit cumva sa scoata camasa ca sa nu iasa profeti falsi. Si au zis deci, "pai noi n-am gresit, Isus a si venit cand am zis noi, doar ca a venit invizibil!".

Deci toata afacerea asta cu invizibilitatea este o scorneala. Cine crede in invizibilitate trebuie intrebat: daca Isus voia sa zica ca vine in mod vizibil, cum ar fi spus acest lucru?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #16 : Decembrie 14, 2012, 08:43:16 am »
David! Am specificat  că nu mă deranjează felul în care va veni Isus, cu un corp vizibil sau unul invizibil.  Încă nu s-au epuizat dovezile.
Cred că nici pe un pensionar nu-l deranjează dacă poştaşul vine vizibil sau invizibil. Pentru el este principal să-şi găsească pe masă cuponul de pensie şi toţi banii  care i se cuvin. În cazul în care i-ar găsi aşa, va fi sigur că poştaşul a venit. :)  Aşa este şi cu Hristos.
 În altă ordine de idei, vreau să iau ce este bun de la fiecare (cercetaţi totul şi luaţi ce este bun), dar eu ţi-am spus doar  două  cuvinte cu  înţeles figurat  ce orice neştiutor le-ar pricepe („grâu” şi „neghină”) şi tu nu le-ai înţeles. Când este vorba de Apocalipsa sau alte cărţi ale Bibliei care sunt  cu un înţeles figurat aproape în întregime, scuze, dar nu mă pot rezema pe răspunsul tău. În schimb, de la tine putem învăţa medicină, filozofie… dar acestea nu prea ţin de venirea lui Hristos.

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #18 : Decembrie 14, 2012, 09:36:21 am »
Ok.Fara dispute nu ies multe idei...Sti tu, fierul ascute fierul.Am spus si eu ceva,si te-ai ascutit instantaneu...vezi?Si apoi nu cred ca-ti displace postura de fat-frumos...mai glumim si noi...salut,Valeriu!

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #19 : Decembrie 14, 2012, 09:42:13 am »
I-l ti tu, in "odaite" ascunse?Daca a venit, aratani-l si noua!"De la "rasarit pana la apus..."Oricum,Domnul nu a venit acum 100 de ani...n-are logica!Ar fi fost zarit de cineva din 1914 sau 1918 pana acum...Zeu, umbli la "cutia cu glume"!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #20 : Decembrie 14, 2012, 02:20:02 pm »
Hai să facem o tocmeală, Ilie: fi tu Făt-frumos. Eu mă mulţumesc şi cu un rol de cenuşar.  :D   Şi aşa zici că ai ieşit pe uşa din faţă. Eu nu am nici o vină că ai intrat în wts. Dacă nu ai fi intrat nu aveai să ieşi nici pe o uşă. :)
Ei, vezi că nu merge cu anticipările?! Eu nu cred că Isus a venit în 1914 şi nici în 1918, dar trebuie să demonstrăm asta.
 

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #21 : Decembrie 14, 2012, 07:10:59 pm »
Nu ma plagia,Valeriu!!!Uite,contrar povestii ,este loc de 2 feti-frumosi,sau mai multi...Intram si iesim, pe ce usa dorim.Ce sa demonstrez eu?Ca n-a venit Isus acum aprox.100 de ani?Uite ca trebuie sa demonstreze ei,ca a venit atunci...Nu prea pot sa spuna ce a facut, de-atata timp!Oricum,eu mi-am spus parerea,folosind cate-va versete,si atat!Si asa rade toata planeta de aberatia asta.Stai putintel,ca acum dupa ce au "dat cu Russel de pamant",curand se vor dezice de 1914,in urma unei noi"strafulgerari de lumina,sau "clarificari"si vor spune ca Domnul nu a venit,ci "coborarea"sa, este de domeniul viitorului.Mai intai vine "omul faradelegii",fiara 666,etc?Sanatate,nu trebuie sa-mi duci de grija,nu sunt un frustrat,doar ai zis ca am iesit pe usa din fata,am trecut chiar pe langa oamenii de ordine...dupa ce mi-am luat adio,de la congregatie,anuntandu-i personal ca ies din cult ;nu se asteptau sa ma vada pe acolo...Ce sa-i faci, devenim pe zi ce trece, mai isteti...Daca vrei intra pe privat,am sa-ti spun niste lucruri f.interesante...

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #22 : Decembrie 14, 2012, 09:44:38 pm »

A venit Hristos în 1914? Dar în 1918?
Ce dovezi avem, pro şi contra?
Dar astăzi, Hristos este venit? Cum putem afla?

Isus sa nu fi spus niciodata ca "va veni" in felul in care se discuta astazi. Cuvintele lui despre venire (cele din evangheliile sinoptice) se refera la credinta, impartasita si de el, ca la acel timp urma sa se arate "fiul omului" si regatul mesianic. Celelalte scrieri NT se refera la conotatia spirituala pe care a primit-o, in persoana lui Isus, respectiva venire in glorie a fiului omului, asteptata literal atunci.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #23 : Decembrie 15, 2012, 12:10:56 am »
Valeriu, n-as vrea sa rămai cu impresia falsa ca tu ai un cuvânt mai greu de spus decât mine vizavi de ceea ce spune biblia. Cine i-i fi tu, sclavu fidel? ;) Nici nu se pune problema sa te "rezemi" pe raspunsul meu (cum zici mai sus), e destul sa te "rezemi" pe ceea ce spune Isus.

In al 2-lea rând, după cum ai si observat deja, n-ai cum sa negi ca "invizibilitatea" venirii lui Isus este o pacaleala si o scorneala, ca sa nu zic minciuna chiar. Nimic din biblie nu sugerează nici cat negru sub unghie, ca ar trebui sa introducem invizibilitatea in discuție. Poate doar in afara de cazul in care am fost influențati de niște profeti falsi din sec. 19.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #24 : Decembrie 15, 2012, 12:22:50 am »
In al 3-lea rând, se tot discuta de ceea ce cei 2 așa-zisi "președinți" au spus de timpul cand vine Isus, si de cat de gresite le-au fost afirmatiile si așteptarile. De ce nu vrea totuși nimeni sa vorbească despre afirmatiile Mai Marelui Președinte pe aceasta tema?

Pt început as intreba, cu cine vorbește Isus cand zice in Mc 13:14:

Cînd veţi vedea ,urîciunea pustiirii stînd acolo unde nu se cade să fie, -cine citeşte să înţeleagă-atunci cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munţi.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #25 : Decembrie 15, 2012, 08:01:27 pm »
Cuvintele lui despre venire (cele din evangheliile sinoptice) se refera la credinta, impartasita si de el, ca la acel timp urma sa se arate "fiul omului" si regatul mesianic.
Este adevărat că ucenicii lui Isus cât şi alţii care-L urmau, au crezut şi aşteptat ca Isus să întemeieze o împărăţie mesianică chiar în vremea lor, în secolul I, însă misiunea lui Isus era alta şi n-a vrut să-i implice pe ucenici în aceasta. Dacă se implicau îi putea costa viaţa. De aceea Isus le poruncea să rămână la Ierusalim până ce Mângâietorul avea să-i înveţe lucruri pe care nu le puteau încă purta. Pe urmă au înţeles şi ei că nu despre o împărăţie mesianică vorbea Isus. O dovadă este Apocalipsa lui Ioan.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #26 : Decembrie 15, 2012, 08:45:02 pm »
David! Întotdeauna suceşti răspunsul meu după bunul tău plac. Nu asta am spus, căci aş avea ceva mai greu de spus decât tine, ci că nu pot să învăţ de la tine anumite înţelesuri spirituale. Nu am încredere. Dacă eu aş culege ciuperci din pădure şi tu ţi-ai da seama că eu nu pot deosebi nici cele mai cunoscute ciuperci comestibile de cele otrăvicioase, ai avea încredere să mănânci ciuperci gătite de mine? 
Am mai spus, dar o ţi întruna pe a ta! Pe mine nu mă deranjează cum vine Isus, cu un corp vizibil sau unul invizibil. Este foarte principal să ştiu atunci când vine, nu cum vine, să observ, să fiu atent. Mai sunt dovezi, nu te grăbi, nu vine sfârşitul. :)


Pt început as intreba, cu cine vorbește Isus cand zice in Mc 13:14:

Cînd veţi vedea ,urîciunea pustiirii stînd acolo unde nu se cade să fie, -cine citeşte să înţeleagă-atunci cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munţi.
Nu toţi cei ce ai citit mesajul lui Isus din Marcu 13:14 l-au şi înţeles. Doar unii l-au înţeles, de aceea se specifică: „cine citeşte să înţeleagă”. Acest mesaj îi priveşte tot pe aceia pe care i-a privit şi mesajul lui IEHOVA trimis prin Moise (Deuteronom 31:19 – 21), şi acela trimis prin proorocul Daniel  (Dan. 9:24 – 27) şi tot pe aceia pe care-i privea mesajul lui Ioan (Apocalipsa 15: 2, 3).

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #27 : Decembrie 16, 2012, 05:02:59 am »
Valeriule, n-am vrut sa-ti atrag atentia ca iar ai debitat ineptii, dar vad ca persisti. Cand ai afirmat ca "eu ţi-am spus doar  două  cuvinte cu  înţeles figurat  ce orice neştiutor le-ar pricepe („grâu” şi „neghină”) şi tu nu le-ai înţeles", nu ti-ai dat seama ca scoti niste bolovani pe gura. Cica eu n-am inteles ca graul si neghina e la figurat. Pai multumesc ca m-ai luminat tu, sclav fidel ce esti. Deci debitezi ineptii, e clar.

In al 2-lea rand, urmatoarea ineptie, aia ca cica eu sucesc raspunsul tau dupa bunul plac afirmand ca ai impresia ca cuvantul tau cantareste mai greu pe teme biblice. Kakaia sucire, de vreme ce clar ai scris ca  "În schimb, de la tine putem învăţa medicină, filozofie… dar acestea nu prea ţin de venirea lui Hristos". Cine a scris-o si pe asta? Deci lasa cioara vopsita, stiu ca ai multe ciori multicolore in arsenal, esti un tip alunecos, dar nu-ti merge.

Si nu-ti fa probleme, nici eu nu am incredere in ce spui tu, mai ales de cand ai admis cu seninatate cu mintea aia a ta de om din secol 21, ca pe vremea VT ti-ai fi ucis copiii din porunca divina. E clar ca mintea ta de fapt functioneaza la parametrii dinaintea erei noastre.

Citat

Pt început as intreba, cu cine vorbește Isus cand zice in Mc 13:14:

Cînd veţi vedea ,urîciunea pustiirii stînd acolo unde nu se cade să fie, -cine citeşte să înţeleagă-atunci cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munţi.
Nu toţi cei ce ai citit mesajul lui Isus din Marcu 13:14 l-au şi înţeles. Doar unii l-au înţeles, de aceea se specifică: „cine citeşte să înţeleagă”. Acest mesaj îi priveşte tot pe aceia pe care i-a privit şi mesajul lui IEHOVA trimis prin Moise (Deuteronom 31:19 – 21), şi acela trimis prin proorocul Daniel  (Dan. 9:24 – 27) şi tot pe aceia pe care-i privea mesajul lui Ioan (Apocalipsa 15: 2, 3).

Raspuns tipic de martor al lui iehovescu. Il intrebi cu cine vorbeste Isus in Marcu 13:14, si el zboara Deuteronom, Daniel si Apocalipsa :D Ce faci Valeriu, dai bir cu fugitii? Te-am intrebat cu cine vorbește Isus cand rosteste Mc 13:14. Ce arata contextul? Sau sa te intreb mai intai daca stii ce e aia "context"?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #28 : Decembrie 16, 2012, 01:59:41 pm »
Bine David! Înţelege ce vrei tu din ceea ce răspund eu. Nu înaintea ta am să mă justific şi nu pentru tine mă trudesc să răspund. Poate mai sunt şi alţi ochi care vor să vadă. Pe aceşti „ochi” care vor să vadă îi întreb: Care este un criminal adevărat: eu care cică am ucis înainte de Hristos, în urmă cu peste 2000 de ani, sau David care iată ce zice: „Ati fi inchisi amandoi, tu si cu iehova al tau, intr-o inchisoare psihiatrica, si s-ar arunca cheia.”  Divide! Vrei să areţi că eşti un adevărat criminal al secolului 21? Asta faci!
  Strigi după mine:”iehovist”! Este adevărat că doresc să mă închin lui IEHOVA, dar iehovist, adică membru al religiei Martorilor lui Iehova, nu am fost niciodată, însă tu ai fost, deci pus fiind în „cumpăna dreptăţii” iar eşti găsit uşor! Cu toată ştiinţa ta, tot ai fost păcălit de sistemul WTS. Păi, la ce ţi-a folosit? Nu este mai folositor un câine viu de cât un leu mort?
Hai să-i spun cum stă treaba şi cu sclavul fidel. Eu nu fac parte deloc din acest sistem WTS. Nu sunt nici sclav fidel nici infidel, eu nu am nici un rol în piesă, însă e drept căci sunt şi eu în sala de spectacol, dar nu pe scenă. Sunt un simplu spectator (observator). Mai caută! Trebuie să găseşti şi un „sclav fidel”, din sistem sau fost în sistem. :)
Răspunsul pe care l-ai primit este mai mult decât „din context”. Tu nu vrei să înţelegi că toată Biblia, atât VT cât şi NT, este de fapt un testament pentru poporul lui Dumnezeu (IEHOVA), şi în ce priveşte moştenirea din acest „testament” nu-i priveşte deloc pe cei ce sunt înafara acestui popor. De aceea tu vezi că răspunsul meu este scos din context şi ar trebui să-ţi scriu pagini întregi să-ţi dovedesc că ce am răspuns este perfect adevărat. Nu meriţi efortul. Şti zicala: „Nu strica grâul pe gâşte!” sau „nu aruncaţi mărgăritarele…”

Davide! Hai să-ţi mai zic ceva! Îţi propun să facem pace. Nu că mi-ar fi frică să continuăm tot aşa cu „duelul” nostru, dar în cele din urmă nu foloseşte nimănui şi poate devine plictisitor şi pentru ceilalţi forumişti. Îţi propun să facem o înţelegere şi să mă cunoşti, să şi ce vreau. Într-un fel, noi doi ducem aceeaşi luptă împotriva WTS. Cel puţin aşa mi se pare mie. (În cazul în care te prefaci şi de fapt ai lucra pentru WTS, atunci n-ar mai avea sens înţelegerea. Spun asta pentru că de la WTS te poţi aştepta să aibă spioni şi pe un forum ca acesta). Ca să poţi bate un duşman trebuie să-l cunoşti cât de bine. Uită-te peste WTS şi spune-mi ce vezi? Am mai spus-o asta şi celorlalţi, de aceea ziceam: descifraţi stereogramele! Îţi spun ce văd eu: 7 milioane de oameni printre care sunt 144000 aleşi de Dumnezeu (pecetluiţi). Aceşti 144000 sunt ceea ce a mai rămas din poporul lui Dumnezeu (o mică rămăşiţă), dar şi aceşti mai sunt încă dintre ei captivi acolo la WTS. Unii deja s-au eliberat. Dorinţa mea este ca aceştia să fie eliberaţi până la ultimul. Ceilalţi care rămân până la 7 milioane, nu mă prea interesează. Pe aceştia ţi-i las ţie! Aceasta este lupta mea împotriva WTS. Dacă tu-ţi foloseşti armele împotriva acestor 144000, faci curată risipă. Lupţi degeaba! Pe aceştia şi I-a ales IEHOVA şi nici eu şi nici tu şi nimeni altul (nici fiară, nici lăcustă…) nu le poate face nimic rău. Pe aceştia nu eu îi eliberez, ci mâna lui IEHOVA („ieşiţi din Babilon, poporul Meu…”) Aşa că, dacă vrei să ai izbândă, luptă împotriva celorlalţi. Tu arunci  încontinuu bombe vi (cu fiecare „bombă” îţi tai din dreptul tău la viaţă veşnică), dar nu le plasezi unde trebuie. Ca să distrugi WTS degeaba arunci bombe în oceanul Indian ( spre exemplu), prin situri arheologice  sau nu ştiu prin ce constelaţi. Pe IEHOVA nu îl poţi tu distruge! Foloseşte-ţi  mintea! Crezi că pe un martor al lui Iehova îl clatini dacă-i spui că nu există Dumnezeu? Oricât de tare ar bubui astfel de „bombe” nu-i afectează. Dar luptă împotriva dumnezeilor lor străini la care se închină ei pe lângă Dumnezeul adevărat şi vezi cum le dărmi temelia. Sper să-mi înţelegi spusele mele în sens figurat. Fă cum vrei! 
 

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #29 : Decembrie 16, 2012, 06:51:45 pm »
Care este un criminal adevărat: eu care cică am ucis înainte de Hristos, în urmă cu peste 2000 de ani, sau David care iată ce zice: „Ati fi inchisi amandoi, tu si cu iehova al tau, intr-o inchisoare psihiatrica, si s-ar arunca cheia.”

Care este criminal adevarat? Ai admis ca ti-ai fi ucis copiii la porunca divina pe vremea VT, nu-i asa? Atunci tu esti criminal, nu eu. Ce am scris eu este perfect adevarat; daca tu azi ai comite asemenea atrocitati ca cele cerute in VT, la instigarea unui iehovescu real si palpabil, ati fi cum am zis, inchisi amandoi intr-o inchisoare psihiatrica. Vrei sa-ti citez acum si codul penal al Romaniei?

Citat
  Divide! Vrei să areţi că eşti un adevărat criminal al secolului 21? Asta faci!

Ce abureli idioate.

Citat
  Strigi după mine:”iehovist”! Este adevărat că doresc să mă închin lui IEHOVA, dar iehovist, adică membru al religiei Martorilor lui Iehova, nu am fost niciodată,

Daca te inchini lui iehova atunci esti iehovist. Te deranjeaza sa ti se spuna pe nume? Inseamna ca ti-e rusine cu iehova, si chiar ai de ce, avand in vedere ca personajul este evident deranjat mintal. Bine ca unui dinamovist nu ii e rusine sa fie numit dinamovist...

Citat
însă tu ai fost, deci pus fiind în „cumpăna dreptăţii” iar eşti găsit uşor! Cu toată ştiinţa ta, tot ai fost păcălit de sistemul WTS. Păi, la ce ţi-a folosit?

Da de unde, pus in cumpana si gasit pa saracie :) Nu, doar ca tu gandesti in parametri dinaintea erei noastre, cum ti-am explicat deja. Dar stii cum se zice, pacalit odata, sa-i fie rusine celui ce m-a pacalit. Pacalit de doua ori, rusine mie. Tu si acum esti dus de nas de biblie, si la ora asta. Spre deosebire de tine, eu m-am trezit de mult. Tu esti inca sclav al mentalitatilor de lemn din epoca de bronz.

Citat
Răspunsul pe care l-ai primit este mai mult decât „din context”.

Raspunsul tau e total gresit. Ignora contextul si zboara (de frica probabil) la carti la distanta de secole. Zici ca nu esti martor, treaba ta ce-i fi, dar te potrivesti grozav cu ei. Tu de fapt habar n-ai ce-i ala context, deci n-ai nici cele mai elementare cunostinte de cum se citeste un text. Sau poate te prefaci doar, poate stii tu bine ca raspunsul exact la intrebarea mea iti face gaura in doctrinele la care tii cu dintii, nu?

Deci daca tu nu esti in stare sa raspunzi direct la intrebare, o fac eu. Cu cine vorbea Isus cand spune "cand veti vedea uraciunea pustiirii"? Contextul arata ca vorbea cu patru apostoli:  Petru, Iacov, Ioan şi Andrei.

Şi Petru, Iacov, Ioan şi Andrei, L-au întrebat deoparte:
,,Spune-ne cînd se vor întîmpla aceste lucruri, şi care va fi semnul cînd se vor împlini toate aceste lucruri?``
Isus a început atunci să le spună...


Apoi le zice ca vor vedea uraciunea pustiirii. Deci acest eveniment trebuia sa aiba loc in secolul I. Sa continuam. De ce spune Isus ca atunci cand cei patru apostoli vor vedea uraciunea pustiirii,

cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munţi.
Cine va fi pe acoperişul casei, să nu se pogoare, şi să nu intre în casă, ca să-şi ia ceva din ea.
Şi cine va fi la cîmp, să nu se întoarcă înapoi ca să-şi ia haina.
Vai de femeile cari vor fi însărcinate, şi de cele ce vor da ţîţă în zilele acelea!
Rugaţi-vă ca lucrurile acestea să nu se întîmple iarna.


De ce?

Citat
Davide! Hai să-ţi mai zic ceva! Îţi propun să facem pace.

Valeriu, hai sa-ti zic si eu ceva. Eu nu port vreun razboi cu tine, deci ce pace sa facem? Daca faci afirmatii in public pe acest forum, atunci pregateste-te sa fi luat la bani marunti pt. orice cuvintel care-l scoti. Mai ales daca faci propaganda pioasa. O sa ti se infrunte convingerile, ca sa vada toti cat de justificate sunt. Deocamdata par a fi total nejustificate.

Tu doresti cica sa fie eliberati toti 144.000 de virgini - dar de 7 milioane de oameni nu-ti pasa. Mie-mi pasa toti, si nu doar MI, si o sa continui sa folosesc ratiune, logica si bun simt pt. a expune credinta si religia in adevarata lor lumina: ca este o frauda de proportii mondiale si istorice. Una malefica, care a omorat o groaza de oameni nevinovati, si a blestemat vietile a miriade de oameni.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19