Autor Subiect: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?  (Citit de 41602 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #15 : Noiembrie 14, 2011, 04:58:15 pm »
Bine ai venit pe forum Cineştiecine !

Suntem cu totii aici si pentru tine. Mai esti in organizatie sau care e statusul tau?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #16 : Noiembrie 14, 2011, 05:16:06 pm »
Mulţam de primire. Mai sunt în organizaţie  deşi am încercat odată să plec. N-am reuşit şi mă simt în permanenţă monitorizată. E greu. Aş vrea şi n-aş nici vrea... Am scris o scrisoare... nu înţeleg cum,  dar am revenit asupra deciziei. Uneori îmi e un dor nebun după ei, alteori nu le răspund nici la telefon. În toată povestea asta cea care suferă sunt eu.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #17 : Noiembrie 14, 2011, 05:34:40 pm »
Bine ai venit pe forum Cineştiecine :)
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #18 : Noiembrie 14, 2011, 05:38:33 pm »
Big  Brother functioneaza de minune. teroarea supravegherii si a sanctiunilor de tot felul ne tine pe multi inauntru.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #19 : Noiembrie 14, 2011, 05:39:13 pm »
În toată povestea asta cea care suferă sunt eu.

Asta nu e lucru ok. Trebuie sa il schimbi!
Stiu ca toti am suferit si/sau suferim din cauza experientei personale cu WTS si cu martorii. Nu merita!
Trebuie sa ne intoarcem sinceri catre Dumnezeu si sa incercam sa lasam deoparte ranile provocate de organizatie si membrii ei.
Sper ca participarea la acest forum sa fie benefica pentru tine, asa cum este (sper) si pentru noi toti ceilalti prezenti aici.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #20 : Noiembrie 14, 2011, 05:41:05 pm »
teroarea supravegherii si a sanctiunilor

Cat de scriptural suna!  :P

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #21 : Noiembrie 14, 2011, 05:50:35 pm »
Mă  bucur să vă găsesc din nou...


Trebuie sa ne intoarcem sinceri catre Dumnezeu si sa incercam sa lasam deoparte ranile provocate de organizatie si membrii ei.


CdG

Din toată nebunia asta am realizat că uneori confund Organizaţia cu membrii ei şi poate chiar şi cu Dumnezeu. De aceea mi-e greu să mă întorc spre Dumnezeu atâta vreme cât nu ştiu unde ar putea fi...sau dacă El există cu adevărat. Aici nu am câştigat credinţă. Aici am pierdut-o şi pe cea care am mai avut-o! Mi-e teamă că renunţând la o parte din cele  trei aş pierde tot...

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #22 : Noiembrie 14, 2011, 06:10:21 pm »
Cineştiecine, cu totii am trecut sau trecem prin starile tale, cautand vinovati pentru suferinta cauzata de o organizatie careia ii lipseste cu desavarsire Spiritul Sfant si care a derapat bine de tot de la Scriptura.

Asa cum vei mai gasi discutii intre noi, nu este cazul sa il gasim vinovat pe Dumnezeu pentru asta. Voi fi scurt, cuprinzator si fara echivoc: Dumnezeu NU este in acesta organizatie si NU o conduce. Ca a fost candva, se poate discuta mult si bine. Important este insa ce e acum. O epava.

Ai nevoie acum mai mult decat oricand de socializare cu persoane care iti inteleg sentimentele si care inteleg ce este aceea iubire crestina. Nu teroare, nu reguli peste reguli, manipulare, interpretari restrictive si "pastorire".

Cele bune,

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #23 : Noiembrie 14, 2011, 06:33:27 pm »
Dragă Cineştiecine, chiar dacă oamenii te-au dezamăgit, şi te-au rănit Dumnezeu te iubeşte, ai câteva lucruri axiomatice pe care te poţi baza:
1) Dumnezeu te iubeşte şi a dovedit acest lucru trimiţându-L pe singurul Său Fiu să moară în locul Tău şi să îţi i-a pedeapsa pe care trebuia să o primeşti pentru păcatele tale şi să sufere El pedeapsa ta.
2) Dumnezeu este viu şi faptul că exişti este o dovadă că El este la lucru susţinând creaţia cu suflarea Sa (Fapte 17:25,27). Dumnezeu nu a creat lumea şi apoi ea funcţionează ca un ceas pe care L-ai tras, nu El se foloseşte de Fiul şi Spiritul Sfânt să menţină toate lucrurile (Coloseni 1:17; Evrei 1:3).
3) Ai Cuvântul lui Dumnezeu care este adevărul (Ioan 17:17).
4) Poţi primi Spiritul Sfânt care să te conducă în tot adevărul (Ioan 16:13).
5) Şi un alt lucru sigur suntem noi care te iubim şi dorim să ajutăm.

Aşa cum spune CdG:
Ai nevoie acum mai mult decat oricand de socializare cu persoane care iti inteleg sentimentele si care inteleg ce este aceea iubire crestina. Nu teroare, nu reguli peste reguli, manipulare, interpretari restrictive si "pastorire".
« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2011, 06:42:41 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #24 : Noiembrie 14, 2011, 09:03:39 pm »
Singurul motiv pentru care aș rămane în organizație ar fi de a ajunge să am o temă la un congres în care să demasc societatea. ;D

Decizia nu este una ușoară, iar pentru a o lua, unii au nevoie de ani de zile. Ținând cont de implicațiile unei ieșiri, nu este de mirare. De fapt mulți sunt deja ieșiți din punct de vedere mintal, fiind doar captivi din punct de vedere fizic. Pentru ei, cred că este esențial să înceapă să-și construiască o viață în afara WT. Astfel când vor avea un punct de sprijin, vor putea lua decizia mai ușor. Alți sunt mai curajoși și pleacă fără să se uite în urmă, începîndu-și viața de la zero. Important este să ai un plan, să progresezi în permanență, să nu te compromiți, și să-ți păstrezi deminitatea.

În final vreau să spun că nu o scrisoare de dezasociere te eliberează de WTS, ci o atitudine a minții. Unii aleg să scrie una, alți nu, refuzând să joace după regulile organizației.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #25 : Noiembrie 14, 2011, 09:33:32 pm »


În final vreau să spun că nu o scrisoare de dezasociere te eliberează de WTS, ci o atitudine a minții. Unii aleg să scrie una, alți nu, refuzând să joace după regulile organizației.
Este greu să-mi evaluez atitudinea minţii când cu mintea privesc totul prin prisma WTS. Mai uşor mi-ar fi să-mi evaluez atitudinea sufletului, pentru că iubesc mult oamenii.
Şi pentru că îi iubesc atăt de mult nu i-aş obliga - spre exemplu, să treacă pe lângă mine fără a mă saluta.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #26 : Noiembrie 15, 2011, 12:10:21 am »
Singurul motiv pentru care aș rămane în organizație ar fi de a ajunge să am o temă la un congres în care să demasc societatea. ;D

...

Ha, ha, ha...
Gandesti bine tu, si eu m-am gandit la asta..., dar in secunda 5 se 'strica' microfonul si 2 oameni de ordine vin si te invita in mod 'amabil' sa cobori de pe podium. E drept, ca un mic val se produce si se va vorbi de tine o perioada buna de timp. Poti deveni chiar un personaj de legenda iar fapta ta se va transmite pe cale orala mai departe.
Mai glumesc si eu.
Realitatea este ca indiferent unde te-ai afla iti taie microfonul si te coboara de pe podium.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #27 : Noiembrie 15, 2011, 08:38:23 am »
Da,chiar e faina ideea

Bine,asa cum ziceti si voi,nu ar fi posibil de realizat.Dar cineva care e sigur ca ar vrea sa iasa din organizatie ar putea sa faca un scenariu de genul asta,dar nu la un asa nivel.La nivel de congregatie de exemplu,sa-si pregateasca materiale,si in vreo 2 zile,pana reusesc "sefii" sa-l anihileze,sa contacteze pe cat mai multi martori,si sa le arate un alt punct de vedere decat cel cu care sunt ei obisnuiti.Pe moment nu s-ar realiza ceva,dar poate unii ar incepe sa-si puna intrebari.Plus,sa le dea site-ul asta:))) .si forumul.Sigur unii ar fi curiosi.

ma iluzionez si eu....
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #28 : Noiembrie 15, 2011, 08:46:12 am »
Si bine ai venit Cinestiecine!
te inteleg bine cand spui ca e greu si sa ramai,dar sunt motive sa fie greu si sa pleci.Oricum,aici sunt multi oameni care simt ca tine,sau au simtit,au trecut prin aceleasi traume emotionale.Deci si daca nu putem prea mult sa te ajutam,macar te intelegem...
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #29 : Noiembrie 15, 2011, 10:37:40 am »
Maria, sunt convinsă că sunt înţeleasă de mute persoane pentru că aproape fiecare de aici de pe forum a trecut prin zbucium sufletesc asemănător...
Nici nu ştiu cum aş putea face. Îmi zicea cineva foarte apropiat, că indiferent cât de buni prieteni cred eu că aş avea în organizaţie, nici unul nu m-ar cunoaşte de-aş părăsi-o!