Autor Subiect: Am o dilemă...  (Citit de 28332 ori)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Am o dilemă...
« : Noiembrie 24, 2011, 08:26:37 am »
Mi se pare foarte ciudat de ce când nu mai particip la program măcar o săptămână îmi pierd interesul faţă de lucrurile spirituale şi imediat ce merg la program o singură dată mi se strânge inima am sentimente contradictorii... de teamă, milă, iubire sau scârbă.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #1 : Noiembrie 24, 2011, 08:45:50 am »
Chiar fata de lucrurile spirituale?Sau fata de dactrina?Da,cand te detasezi  putin,mai vezi lucrurile si fara a fi presat de aceleasi teme care iti sadesc sentimente de vinovatie,care te fac sa crezi ca oricat ai face nu e destul...Eu cred ca nu fata de lucrurile spirituale iti slabeste interesul...
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #2 : Noiembrie 24, 2011, 09:12:39 am »
Da Maria, poate că sunt confuză puţin. Poate îmi pierd interesul faţă de doctrină. De fapt, dacă bine mă gândesc, aici în organizaţie de-a lungul celor 9 ani de slugărnicie faţă de sclav am ajuns  să-l confund cu Dumnezeu. Poate de acolo necredinţa multor persoane care se desprind de organizaţie. Poate că de aceea mulţi care sunt excluşi sau se dezasociază devin atei.
Poate că datorită acestui fapt îmi spun şi eu că este posibil să nu existe Dumnezeu.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #3 : Noiembrie 24, 2011, 09:22:03 am »
Programe ,programe, programe pai asta ii rolul lor sa-ti faca capul varza,sa faci o dependenta ireala,mari mesteri si psihologi martorii "astia".O tema ce te unge la inima si zece ce te lasa lat.Ce te chiama la programe?Automatismul pe care l-ai dobindit,compania fratilor cu care te simpatizezi;cit despre "hrana spirituala",mai mult intepaturi,trezirea sentimentelor de vinovatie[prin accentuarea laturi noastre pacatoase],si mai nou simti efectiv ca esti hartuit cu temele prezentate...Asa ca de ce ai mai ramine acolo?Care vreti o sanatate fizica si mintala trebuie ssa va indepartati de aceasta INFECTIE.Chit ca perioada deprogramarii s-ar putea sa fie dureroasa ???Dar apoi vei avea o viata de om normal,nu zombi posedat ;)   A nu se citi de martorii sensibili   8) :P :-[ :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #4 : Noiembrie 24, 2011, 09:49:38 am »
Câtă dreptate ai!
Cred că este ca o dependenţă . Droguri, alcool sau medicamente. Şti că îţi fac rău, dar continui să le iei.
 Nu ştiu cum sunt cei ce încearcă şi metoda asta dar eu mă simt aici ca într-un centru de dezintoxicare.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #5 : Noiembrie 24, 2011, 09:58:00 am »
 :) Ne bucuram.
Si Gabriel,ai atat dreptate cand spui: "Automatismul pe care l-ai dobandit..."
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #6 : Noiembrie 24, 2011, 10:00:01 am »
Toti care am foat foarte dedicati acestei organizatii am devenit niste robotei,cel putin pentru o perioada.Ne-am obisnuit sa acceptam lucrurile asa cum erau.Pana odata...
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #7 : Noiembrie 24, 2011, 10:19:32 am »
Mă bucur pentru voi care aţi reuşit să scăpaţi fără să faceţi "sevraj".
Mie cred că de aia mi-e teamă! Dar tot reuşesc eu într-un fel sau altul. Că doar  nu-i lepră!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #8 : Noiembrie 24, 2011, 10:31:12 am »
@Cinestiecine
In orice dependenta pe care vrei sa o tratezi exista si faza de sevraj.Si noua ne-a fost greu pana am reusit sa scapam de dependenta.Cel putin mie  :( Dar dupa cum vezi,am supraviaetuit,viata merge inainte,si are multe parti frumoase(martorii s-au obisnuit sa-ti induca in permanenta sentimentul ca totul e rau in jur,ca in afara de organizatie,orice altceva e daunator.Dar sunt atatea lucruri frumoase!!!!!!!!!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #9 : Noiembrie 24, 2011, 11:44:35 am »
Din cauza acestei dependente este foarte greu sa parasesti aceasta organizatie.Nici eu nu am avut curajul prin forte proprii pentru ca nu   depinde numai de tine.Eu am taraganat pt. ca nu am vrut sa-mi fac sotia sa sufere...I-am spus ca nu mai suport aceasta viata duplicitara,nu mai suport sa fiu hartuit.Ea nu ma inteles.Insa mi-am provocat constient aceasta desprindere ,la nervi,provocat de un batrin de congregatie care "imi purta GRIJA" care a observat ca m-am racit si care m-a provocat intentionat intr-un mod viclean cu vorbele.....Nu esti obligat sa fi martor,daca nu vrei poti sa-ti faci cerere de dezasociere ,noi nu obligam pe nimeni,si mi-a rinjit in fata >:(Eu i-am raspuns ca nu mi-am facut cerere sa intru nu imi fac nici sa ies[iar mi-a rinjit ];dar am sa va dau satisfactia sa ma dati afara.I-am mai spus ca sint o secta Americana oribila care isi hartuieste turma si o banda de ipocriti iar el e un rahat cu ochi[deja ma enervasem bine]El rinjea in continuare pt ca spusesem cuvintele magice"SECTA" cuvinte care te fac sa-ti anuleze VIZA de martor papagal.Pac a doua zi ma trezesc cu doi sectanti[parca pusi pe bataie]care m-au luat dur si m-au invitat la interogatoriu.Eu niciodata in 30 de ani nu am mai fost invitat la batrini.Neexperimentat si neavind cu cine sa ma sfatuiesc,gindinduma ca sotia s-ar supara ,am acceptat [sa dreg busuiocu] bazinduma pe "iubirea frateasca"{se simtea acut lipsa acestui FORUM] In prima ora iertaciuni si alea alea,dupa care unul dintre batrini a facut un gest de discurs de iertare....Sefu [penticostalu demonizat Paul Alexandru]i-a sarit tandara si a continuat sa ma prelucreze....La nenea Gaby atit i-a trebuit ca apoi le-am spus ce am in Gusa;ma mir cit de "civilizat" am fost.De ce Americana[secta]dar s-au ferit sa rosteasca.EU.Pai nu ati venit nici din Japonia nici de pe Luna cu ALEA ALEA[teoriile voastre]Penticostalu mai sa explodeze,rosu ca racu....DUPA primul comitet m-am simtit foarte bine pt ca le-am spus ce am in gusa ,al doilea comitet m-a troznit,;m-am dus la sfatul unor "prieteni"[tot gindinduma la sotia ..sa mergem pe acelas drum..]Cred ca erau vreo opt ********** si cum zicea Tam Tam scopul lor a fost sa ma umileasca...Cind am vazut citi erau vreo opt am vrut sa fac stinga inprejur.Faptul ca la astia nu le-am spus ce am in gusa,bazinduma pe iubirea frateasca...Asta m-a facut sa sufar ulterior.Insa cu timpul esti ca nou... mi povestim.

Edit: limbaj indecent
« Ultima Modificare: Ianuarie 24, 2012, 12:35:43 am de sceptic »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #10 : Noiembrie 24, 2011, 12:22:46 pm »
Nu ştiu dacă mă credeţi dar simt o teamă aproape de panică .Nu am de ce să-mi pară rău şi totuşi mi-e frică. Nu cred aproape nimic din ce promovează ei şi totuşi tremur...
 Îi simt ca pe un cancer împrăştiat în tot organismul  de care nu pot scăpa...
Nu am pe nimeni apropiat printre martori şi totuşi simt că dacă aşi ieşi aş fi într-o lume străină...
Dar vreau să ies!
 Niciodată în viaţa mea n-am avut atâtea lupte interioare.
De câte ori este timpul să merg la progam simt că mă bântuie frica. Nu merg. Simt că am făcut un rău. Dacă mi-aş  fi înşelat soţul probabil n-aş fi avut asemenea sentimente de vinovăţie.
 Niciodată nu l-am înşelat, nu ştiu cum e. Am făcut această comparaţie doar să vă daţi seama cât de groaznice lupte se dau înăuntrul meu.
Azi e program. Nici n-am deschis vreo carte sau biblia măcar. Nu voi participa. Duminică nici atât. Nu vreau. Nu mai vreau.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #11 : Noiembrie 24, 2011, 12:53:35 pm »
Te inteleg foarte bine si eu am trait aceste sentimente,e foarte greu simti ca cerul se prabuseste pe tine ,de aceia e foarte greu sa dai un sfat...Este ceva ireal ce se intimpla la martori dupa ce ai fost infectat cu tot ce ii acolo.Pentru cine e mai vechi sigur ca va trece printro stare de sevrej.M-am gindit la asta ,cum se explica?Simplu ;Toate Alea Alea ale lor te-au facut sa intrii intr-o usoara depresie,care s-ar accentua daca ai rupeo brusc....Mintea este cel mai mare dusman al nostru iar mintea noastra a fost contaminata de aceasta dependenta ireala,de aici si sevrajul...Insa sa stiti ca sint si medicamente anti secta ;de exemplu iei vreo doua saptamini un calmant sa poti dormi bine,si tre sati ocupi timpul.Si sa rupi orce legatura cu ei si cu cei care ti-au fost prieteni...Trebuie sa incepi o alta viata :)Ei te-ar putea face sa te simti vinovata.Tu ai norocul ca ai unde te incuraja,acest FORUM pt care nu avem cuvinte sa-i multumim lui SCEPTIC ;)Dupa vreo 6luni ceata de pe creier se va ridica,poti consulta si un psiholog pt asta.Am vorbit cu o cunostinta psiholog,si mi-a zis ca ii important ca am iesit de acolo,si lucrurile se vor rezolva in timp.Ca sa nu te mai hartuiasca poti sai ameninti cu politia,nu le place publicitatea negativa ,sau ca ai consultat un ziarist care le-ar face un pic de reclama gratuita  ;)   @cinevreapoate :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #12 : Noiembrie 24, 2011, 01:12:46 pm »
Mulţumesc Gabriel. Eşti un bun ascultător, după cum cred că mulţi de aici sunt.  Eu nu am putere să lupt cu ei. După cum am mai spus, cu toate că am scris o scrisoare n-am avut curajul să continuu şi nu înţeleg nici acum de ce au umblat după mine. De ce n-au făcut anunţul la sală şi...la revedere. Eu aşa am crezut că va fi. Din păcate au umblat ca bezmeticii după mine şi se pare că au reuşit. Ei au câştigat. Maria a ieşit împreună cu soţul. S-au înţeles unul pe altul. Eu, cu toate că nu am pe nimeni din familie martor parcă îi simt departe de lupta mea.  Pentru ei e simplu. Ei n-au avut creierul spălat. Al meu e zbârcit de-atâta "apă". Dar oricum o voi face. Sau o vor face ei. Am decis de luna aceasta să nu mai înaintez nici un raport.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #13 : Noiembrie 24, 2011, 02:18:12 pm »
Asa cum am scris inca odata pe forum(nu mai stiu la ce subiect) sotul meu a fost cel care s-a "razvratit",sa spun asa.Eu am fost mai slaba din acest pct de vedere,as fii preferat sa mai astept...Dar acum,privind in urma imi dau seama ca asa a fost cel mai bine.Eu mi-am facut a 3-a zi dupa ce l-au exclus pe Vasile cerere de dezasociere,deoarece am zis ca nu concep ca cineva sa ma salute pe mine,dar pe sotul meu sa nu-l salute.Mi s-a parut cel mai normal lucru sa actionez asa,dar nu si cel mai usor.
Si lasa ca isi revine creierul,chiar daca a fost spalat mult timp...Doar sa ai rabdare! :)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #14 : Noiembrie 24, 2011, 02:32:58 pm »
Maria, eşti o drăguţă.
Te întreb şi pe tine ca şi pe  Dagothur, nu te-au hărţuit?