Autor Subiect: Am o dilemă...  (Citit de 28334 ori)

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #15 : Noiembrie 24, 2011, 02:33:35 pm »
O asemenea dilemă am avut şi eu. În februarie-martie am fost ultima dată la întrunirea din mijlocul săptămânii. Noi avem la 6 după-masă cea mai solicitantă perioadă din zi la serviciu. Deşi la un moment dat rezolvasem să lipsesc între 17:30 şi 20:30 de la birou pentru întrunire, am constatat că nu merită să fac sacrificiul acesta, având în vedere că vinerea mă şi trezeam târziu (având program în oraş joi seara la destinderi muzicale până după ora 2 noaptea) şi aveam mustrări de conştiinţă de natura neglijenţei în serviciu.
În privinţa prezenţei la programul de duminică am renunţat aproximativ în perioada congresului de district. Weekendurile erau singurele perioade când puteam şi eu să dorm 10-11 ore noaptea şi nu aveam timp duminică să mă scol, să mă spăl, să mănânc şi să ajung şi la întrunire. Şi cu timpul mi-am dat seama că nu mai am aceeaşi motivaţie să mă duc.
Literatura nouă e disponibilă online (Turnuri, Treziţi-vă!, Ministere), cărţile de studiu la fel, mai nou şi Biblia, cuvântările publice sunt aceleaşi over and over again, comentariile fraţilor sunt cercetate din aceeaşi literatură, asocierea cu fraţii se poate face foarte bine şi în afara programului. Deci mai are rost adevărat să mă duc la Sala Regatului?
Am fost în weekend la congresul de circumscripţie. Da, congresele mi se par totuşi o experienţă mai bună, not so boring ca întrunirile de rând. Evident, mi s-au pus întrebări referitor la lipsa mea; alţii care nu ştiau că lipsisem câteva luni bune m-au întrebat cum progresez cu studiul sau când vor putea să mă invite în predicare. Am încercat să evit răspunsuri directe, motivate dur.

Cineştiecine, e de apreciat hotărârea ta de a nu mai preda raportul de serviciu. Important e să fii puternică, să ai încredere în Iehova şi să nu laşi bătrânii să te doboare din punct de vedere emoţional sau psihic. Continuă să te rogi pentru "puterea care depăşeşte normalul". Nu uita ca adevărul învinge întotdeauna, doar că, în funcţie de situaţii, e nevoie de doze diferite de răbdare până la soluţionare. În plus, îţi suntem şi noi alături! Nu trebuie să-ţi laşi pierzării demnitatea ta ca om pentru nişte percepte organizaţionale specifice unui creştinism contrafăcut.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #16 : Noiembrie 24, 2011, 02:48:07 pm »
Mai Dorelule Mai  :D pe tine Cintarile alea te salveaza ;D destinderea cu prietenii tai alea alea ,deci tu ai scapat de sevraj,bravo;cind esti tinar si sanatos fizic treci mai usor peste orce.De exemplu baiatul meu care inplineste acum 17 ani si pe el l-am "tirit"din fasa la programe ,dar na zis o data ca s-ar duce la program.Au fost si vremuri frumoase la martori,cind "batrinii"isi vedeau de treaba lor,cind nu erau supravegheatorii astia care le cer socoteala[la batrini],si batrinii la NOI ETC,CIND NU ERAM HARTUITI SI NU NI SE CEREA PERFORMANTA. CAMINANTE LA CE INSTRUMENT CINTI?  ;)   :-X
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #17 : Noiembrie 24, 2011, 02:53:07 pm »
 @CINEELINGA TINE NU TE POATE SPRIJINII IN LEGATURA CU "CONTACTUL "CU BATRINII?
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #18 : Noiembrie 24, 2011, 03:18:28 pm »
Ca bine zici,Dorel
"Cineştiecine, e de apreciat hotărârea ta de a nu mai preda raportul de serviciu. Important e să fii puternică, să ai încredere în Iehova şi să nu laşi bătrânii să te doboare din punct de vedere emoţional sau psihic. Continuă să te rogi pentru "puterea care depăşeşte normalul". Nu uita ca adevărul învinge întotdeauna, doar că, în funcţie de situaţii, e nevoie de doze diferite de răbdare până la soluţionare. În plus, îţi suntem şi noi alături! Nu trebuie să-ţi laşi pierzării demnitatea ta ca om pentru nişte percepte organizaţionale specifice unui creştinism contrafăcut."

@Cinestiecine
M-ai intrebat daca nu m-au hartuit pe mine dupa ce am dat cererea de dezasociere.NU.Chiar in ziua aia m-au si anuntat la sala.Fara sa mai incerce nimic,discutii sau alte chestii(eu credeam ca se trimite la filiala,si trebuie acordul filialei,dar in aceeasi zi ei au anuntat la sala ca nu mai sunt martora,nu au spus ca m-am dezasociat).Cred ca li s-a luat o piatra de pe inima,ca le-am simplificat munca lor,ca asa cum am zis,eram un spin in coastele lor.Multi martrori au fost bulversati in perioada aia.Multi ne dadeau dreptate cu unele lucruri.Era o zapaceala.Pe Vasile,fara sa exagerez pot sa spun ca multi l-au apreciat sincer.Si pentru batrani era greu sa explice ce s-a intamplat cu noi.Cand in schimb nu am mai fost martori...era simplu sa spuna:"fratii au cazut de la adevar,nu au perseverat,nu au fost sinceri,etc.
« Ultima Modificare: Noiembrie 24, 2011, 03:21:36 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #19 : Noiembrie 24, 2011, 03:19:59 pm »
Si Gabriel,La multi ani pt baiatul tau,ai zis ca face 17 ani  :)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #20 : Noiembrie 24, 2011, 03:29:30 pm »
Sunteţi grozavi!
Dorel,odată am căutat să-mi justific lipsa cu prezenţa mea în grupuri de martori pe internet. Engleza nu o prea ştiu aşa că am folosit Google traducere.
Era o pesoană pe un grup pe facebook în situaţia mea. Cineva îi spunea:" cauţi degeaba aşa ceva pe internet. aici nu e spiritul lui Iehova"!
În seara aceea am şi plecat la întrunire. Dezamăgirea a reapărut în inima mea în următoarele două ore. Am găsit aceleaşi persoane cu zâmbete şi priviri de sticlă. Aceleaşi stereotipuri.M-am oprit din nou.
Gabriell, e lângă mine din totdeauna. Dar nu are cum să-nţeleagă zbuciumul meu sufletesc. Şi nici nu-l condamn.
Maria, eşti o norocoasă :D Aş vrea să-mi facă şi mie aşa ceva. Nu-s nici bărbat să piardă un orator, nu-s nici pionieră că m-am lăsat demult...chiar nu-nţeleg. Poate că le place să vadă cât de intens sufăr.
Şi sunt tare uşor influenţabilă. Cred că-s tare slabă!

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #21 : Noiembrie 24, 2011, 03:30:57 pm »
Si Gabriel,La multi ani pt baiatul tau,ai zis ca face 17 ani  :)

Chiar aşa!
Cum e cu zilele de naştere?

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #22 : Noiembrie 24, 2011, 03:37:04 pm »
Daca chiar te temi ca te vor hartui din nou,poti sa scri in cerere ca nu doresti sa fii contactata,aceasta este dorinta ta definitiva si nu revii asupra ei.Poti spune ca orice abatere de la ea o vei considera hartuiere,si vei anunta organele de politie in acest sens.Nu se vor risca.
Sau si mai simplu,poti sa trimiti cererea de dezasociere prin curier rapid,cu confirmare de primire,sau prin posta,tot cu confirmare de primire.Scri la sfarsit o nota,si le spui ca prin faptul ca ai primit confirmarea,esti sigura ca a ajuns la ei.si nu mai doresti in nici un fel sa fi contactata,si daca nu...bla bla
Eu cred ca toata chestia e sa fii tu sigura ca asta vrei.Dupa ce vei face pasul,ti se iau o caruta de pietre de pe inima  ;D O sa vezi!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #23 : Noiembrie 24, 2011, 03:39:43 pm »
Explicatia pe care o dadeau ei cu zilele de nastere nu am putut s-o inteleg niciodata.Sau oricum,nu as fii putut in mod logic sa explic altcuiva ca nu e bine sa le sarbatorim.Eu ma bucur si-mi amintesc cu drag de momentele cand s-au nascut cei dragi.Este doar parerea mea
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #24 : Noiembrie 24, 2011, 03:40:45 pm »
CAMINANTE LA CE INSTRUMENT CINTI?  ;)
Sunt solist vocal. Nu am avut ocazia să învăţ să cânt la niciun instrument. Deşi poate mi-ar fi plăcut să cânt la clape sau la chitară.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #25 : Noiembrie 24, 2011, 03:42:24 pm »
Super!  ;)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #26 : Noiembrie 24, 2011, 03:46:08 pm »
Sunt solist vocal. Nu am avut ocazia să învăţ să cânt la niciun instrument. Deşi poate mi-ar fi plăcut să cânt la clape sau la chitară.
Genul de muzică? 

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #27 : Noiembrie 24, 2011, 03:49:34 pm »
Ieri cel mai mic copil al meu a împlinit 22. S-a bucurat că m-am ocupat de el. Şi că i-am transmis alea alea pe facebook. M-am simţit pentu o clipă om normal. apoi, teama a început să mă încolţească. Mă gândeam :
dacă intră careva pe pagina lui? Apoi mi-am amintit că eu sunt cea care vreau să mă eliberez.
O perioadă, sigur va fi greu!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #28 : Noiembrie 24, 2011, 03:54:59 pm »
Si nu ai simtit sa-i spui din inima un:"La multi ani"?
II doresc si eu din suflet multi ani si multa sanatate si intelepciune!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #29 : Noiembrie 24, 2011, 04:09:20 pm »
Mereu am simţit nevoia să-i spun "La mulţi ani", atât lui cât şi celorlalţi dragi mie. Şi crede-mă că în particular n-am scăpat ocazia. Doar că fâcând asta doar în particular am avut sentimentul de trădare.
Ehhh, sper să vină odată ziua aceea în care nu va trebui să mă ascund pentru nimic.
Mulţumesc de urare. Am să-i transmit.