Autor Subiect: Am o dilemă...  (Citit de 28333 ori)

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #90 : Ianuarie 26, 2012, 10:02:01 pm »
Cand au mers apostolii in alte tari cu predicarea vestii bune,i-au tratat si pe dusmanii de acolo ca si pe cei din tara lor=cu iubire= ;normal ca anumite personaje au facut miracole ca sa le arate oamenilor ca au fost trimisi de D-zeu si ca sa inteleaga puterea Creatorului despre ceea ce va face cu fiecare la inviere,eu am zis ca daca D-zeu rezolva problema raului " atunci",i-ar fi facut direct tineri si nemuritori pe oameni si nu ar fi fost necesare "miracole"de vindecare;tu nu ai inteles nimic gresit,ai inteles exact ce scrie,daca citesti tot ce scrie in biblie vei trage concluzia ca biblia sustine =iadul=anihilarea vesnica=reincarnarea=salvare universala=,biblia a fost facuta in asa fel ca sa fie greu de inteles,dar fiecare personal isi va primi rasplata pt.ceea ce face,fie bine fie rau.Cat despre Darwin ,el este intemeietorul ateismului in ochii majoritatii oamenilor,deci aici ai dreptate,in unele lucruri sunt neinformat dar veriga lipsa nu ai gasit-o nici tu...mai caut-o si dami-o si mie sa o verific...Apropo...eu daca eram ateu imi vedeam de viata personala si trageam de ea la maxim,tu,David,nu inteleg de ce iti pierzi vremea pe forumuri,ai ceva de castigat?...,de plictiseala?...,cauti totusi ceva ce simti ca iti lipseste?...,sau doar ca sa te afirmi ca tu ai inteles adevarul absolut?
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #91 : Ianuarie 26, 2012, 10:57:35 pm »
Citat
dar veriga lipsa nu ai gasit-o nici tu...mai caut-o si dami-o si mie sa o verific..

Este o frecventă obiecție adusă evoluției. Una dintre cele mai bine documentate linii de evoluție este cea a balenelor:

Richard Dawkins: Show me the intermediate fossils! - Nebraska Vignettes #1

Vezi și:
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_whales

Evoluția omului este deasemenea bine documentată:

Discovering Religion: Ep 11 - Human Origin

Vezi și:
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution



Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #92 : Ianuarie 27, 2012, 12:06:37 am »
Sceptic, asa ceva nu se poate verifica... din pacate... sau din fericire...
Daca tu crezi ca se poate verifica, arata-mi si mie cum...


Cat despre filmuletul cu maimutele acelea animate de calculator... hmmm...
... parca ar fi inspirat din Battlestar Galactica...
« Ultima Modificare: Ianuarie 27, 2012, 12:08:53 am de Oma Desala »

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #93 : Ianuarie 27, 2012, 01:29:10 pm »
Ciocnirea " a 2 obiecte inexistente" este o caricatura,varianta oficiala si celelalte variante de pe Discovery si National Geografic par sa fie si ele tot un fel de "desene animate",uite dovada reala !!! ,data de Sceptic; Mi-a placut,nu mai am cuvinte,de acum nici nu mai caut pt.ca am vazut cu ochii mei,daca americanii l-au cautat pe Big Foot de 3,5 metri si nu l-au gasit,romanii pe canalul tv OTV au dovezi ca a existat Big Foot de 10 metri,totul este sa stii unde sa te uiti.Asa este si cu Biblia=sunt versete unde El ucide si versete unde iarta tot,precum Sodoma si Gomora Ezechiel 16:53-63 dar in special versetul 63,da,i-a ucis pe toti ca sa de-a un exemplu ca este o uraciune faptele lor,dar ai va invia  si lor le va fi mai usor decat altora,ba chiar va condamna generatia care a vazut si n-a crezut...etcverifica Noul Testament ,ideea este ca va veni o vreme candva,dupa invierea tuturor oamenilor,sa intelegem totul,atunci toti Il vor iubi pe Dumnezeu din toata inima                                         
         Isaia 45:23
Pe Mine însumi Mă jur, adevărul iese din gura Mea, şi cuvântul Meu nu va fi luat înapoi: orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va jura pe Mine.         
         Romani 14:11
Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu.”                                         
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #94 : Ianuarie 27, 2012, 08:03:05 pm »
Ei, am luat și eu două filmulețe de pe youtube.

Dacă vreți să vedeți fosile trebuie mers la muzeu sau cumpărat o carte despre ele, cum e asta. Se găsesc însă și resurse pe internet:

Oameni:
http://www.nhm.ac.uk/nature-online/life/human-origins/hominid-skulls/
http://www.becominghuman.org/node/human-lineage-through-time

Balene:
http://www.pbs.org/wgbh/evolution/library/03/4/quicktime/l_034_05.html
http://www.edwardtbabinski.us/whales/evolution_of_whales/


Exponate din muzee:
Australian Museum: http://australianmuseum.net.au/Hominid-Skulls
Smithsonian: http://humanorigins.si.edu/research
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #95 : Ianuarie 28, 2012, 05:14:16 am »
Cand au mers apostolii in alte tari cu predicarea vestii bune,i-au tratat si pe dusmanii de acolo ca si pe cei din tara lor=cu iubire=

Apostolii au mers in alte tari cu predicarea vestii bune? De unde ai aflat acest lucru?
Dar hai sa vedem cum se comporta acesti discipoli din cand in cand:

Cand Elymas vrea sa incurce socotelile lui Pavel si Barnaba incercand sa-l abata pe Sergius Paulus de la credinta pe care ei i-o predicau, uite ce iubitor ii vorbeste Pavel si ce face cu el:

şi a zis: ,,Om plin de toată viclenia şi de toată răutatea, fiul dracului, vrăjmaş al oricărei neprihăniri, nu mai încetezi tu să strîmbi căile drepte ale Domnului? Acum, iată că mîna Domnului este împotriva ta: vei fi orb, şi nu vei vedea soarele pînă la o vreme.`` Îndată a căzut peste el ceaţă şi întunerec, şi căuta bîjbîind nişte oameni, cari să -l ducă de mînă. - FA 13

Se pare ca e dragoste netarmurita pt. dusmani. Dupa atacuri la persoana, Elymas e orbit. Din dragoste desigur.


Marele preot Anania a poruncit celor ce stăteau lîngă el să -l lovească peste gură. Atunci Pavel i -a zis: ,,Te va bate Dumnezeu, părete văruit! Tu şezi să mă judeci după Lege, şi porunceşti să mă lovească, împotriva Legii!`` - FA 23

Uite cat de iubitor i se adreseaza Pavel lui Anania, "perete varuit". Cata iubire! Pavel se mai dovedeste a mai si mincinos si manipulator:

Pavel, ca unul care ştia că o parte din adunare erau Saduchei, iar alta Farisei, a strigat în plin Sobor: ,,Fraţilor, eu sînt Fariseu, fiu de Fariseu; din pricina nădejdii în învierea morţilor sînt dat în judecată.``

Petru nu se lasa mai prejos, si il cam trimite pe Simon Magul la dracu:

Dar Petru i -a zis: ,,Banii tăi să piară împreună cu tine, pentrucă ai crezut că darul lui Dumnezeu s'ar putea căpăta cu bani! (FA 8)

Pardon, nu il trimite la dracu, ii doreste doar moartea. Da, iubire peste tot.

Citat
ca anumite personaje au facut miracole ca sa le arate oamenilor ca au fost trimisi de D-zeu si ca sa inteleaga puterea Creatorului

Si azi nu mai e nevoie ca sa li se arate oamenilor ca au fost trimisi de D-zeu si ca sa inteleaga puterea Creatorului, nu? Sau poate nu se mai intampla pt ca oamenii de azi nu mai sus atat de creduli ca bietii analfabeti din antichitate? Da, ce coincidenta ca miracolele erau ca ciupercile dupa ploaie in antichitate cand oamenii erau ne-educati si creduli pana la culme, in schimb ele scad dramatic in frecventa odata cu cresterea nivelului de educatie si civilizatie al societatii. 

Citat
eu am zis ca daca D-zeu rezolva problema raului " atunci",i-ar fi facut direct tineri si nemuritori pe oameni si nu ar fi fost necesare "miracole"de vindecare;

Ar fi absurd nu?, sa fie oamenii facuti tineri si nemuritori direct? Indirect nu e absurd, doar direct. De fapt ... de ce e absurd?

Citat
tu nu ai inteles nimic gresit,ai inteles exact ce scrie,daca citesti tot ce scrie in biblie vei trage concluzia ca biblia sustine =iadul=anihilarea vesnica=reincarnarea=salvare universala=,biblia a fost facuta in asa fel ca sa fie greu de inteles,

Sigur ca n-am inteles nimic, ce-as putea eu biet ateu intelege din biblie? In definitiv biblia e atat de imbarligata incat fiecare poate intelege ce vrea din ea. Da, e adevarat, unii dintre scriitori au crezut intr-un loc de chin vesnic, iar altii nu.

Citat
dar veriga lipsa nu ai gasit-o nici tu

Care veriga lipsa, dintre ce si ce? Ce spui mai sus tradeaza (nici o surpriza) ca nu stii mai nimic despre subiect. "Veriga lipsa" e un concept discreditat demult in stiinta. Nu exista "verigi" pt. ca nu avem un "lant" al speciilor, ci mai degraba un tufis cu foarte multe ramuri.

Citat
Apropo...eu daca eram ateu imi vedeam de viata personala si trageam de ea la maxim,tu,David,nu inteleg de ce iti pierzi vremea pe forumuri,ai ceva de castigat?...,de plictiseala?...,cauti totusi ceva ce simti ca iti lipseste?...,sau doar ca sa te afirmi ca tu ai inteles adevarul absolut?

E treaba ta ce ai face daca ai fi ce ai fi. Dar daca tot intrebi, iti explic. Pe acest forum se practica (si pe buna dreptate) demascarea watchtower, se vorbeste despre practicile pernicioase ale watchtower, despre nenorocirile care le-a cauzat, despre modul in care oamenii au fost dusi in eroare. Eu nu ma opresc la watchtower, duc aceasta dinamica si mai departe pana la dzeu, care daca e sa credem biblia, e mult mai nociv ca watchtower. Este deosebit de ironic sa se tune si fulgere la adresa watchtower, dar sa ramanem lugu-lugu cu super-hiper-ultra-watchtowerul care e dzeu.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #96 : Ianuarie 28, 2012, 06:18:24 pm »
Apropo, nu tocmai offtopic, cine-i tipu asta?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #97 : Ianuarie 28, 2012, 06:25:37 pm »
Uite de unde am aflat ca Aposolii au mers in alte tari,de aici:                                               
   Faptele Apostolilor 20 : 1 Când a încetat zarva, Pavel a chemat pe ucenici şi, după ce le-a dat sfaturi, şi-a luat ziua bună de la ei şi a plecat în Macedonia.
2 A străbătut ţinutul acesta şi a dat ucenicilor o mulţime de sfaturi. Apoi a venit în Grecia,
3 unde a rămas trei luni. Era gata să plece cu corabia în Siria, dar iudeii i-au întins curse. Atunci s-a hotărât să se întoarcă prin Macedonia.
4 Avea ca tovarăşi până în Asia pe: Sopater din Bereea, fiul lui Pir, Aristarh şi Secund din Tesalonic, Gaiu din Derbe, Timotei, precum şi Tihic şi Trofim, care erau din Asia.
    Mai sunt si altele,probabil ca tu David fiind prea concentrat pe temele care te intereseaza,nu ai observat altele,se mai intampla.                                                             
     ,,Om plin de toată viclenia şi de toată răutatea, fiul dracului, vrăjmaş al oricărei neprihăniri, nu mai încetezi tu să strîmbi căile drepte ale Domnului? = aici a fost vorba de  lupta dintre adevarul lui Dumnezeu si minciunile lui Satan,de acea si pedeapsa temporara cu orbirea,aceleasi cuvinte care i le-a spus Isus lui Petru : Matei 16:23
       Dar Isus S-a întors şi a zis lui Petru: „Înapoia Mea, Satano: tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine! Căci gândurile tale nu sunt gândurile lui Dumnezeu, ci gânduri de ale oamenilor.”                                                                                                               
       De ce nu se mai fac minuni astazi?                                                                           
       Inca nu este timpul,la fel cum poporul evreu a stat 430 ani ca sclavi in Egipt,pana l-a trimis pe Moise,in toti acesti ani nu s-a facut nici o minune.                                               
       Cand va veni timpul si asta va fi cand icepe Armaghedonul,atunci se vor face minuni,pt.ca intodeauna asa cum este scris in biblie, Dumnezeu a facut minuni,deci toate la timpul lor.
       Astazi daca s-ar despica marea in doua,oamenii educati si cu toata tehnologia lor,ar ramane uimiti,daca totusi ar gasi un raspuns la asta,nu ar gasi raspuns la vindecarile si invierile care au fost facute de catre "Fiul" trimis de Dumnezeu.                                       
       Aceasta "absurditate" directa sau indirecta a tineretii vesnice o sa ne fie explicata cand Dumnezeu ne va invia pe toti,inclusiv pe Atei :) Luca 3:6 Si orice faptura va vedea mântuirea lui Dumnezeu.”David,tu inainte sa fi Ateu ,ai fost credincios asai?                     
       Unii scriitori ai bibliei nu au crezut in chin vesnic,toti scriitorii bibliei au fost insuflati cu Duhul Sfant de catre Dumnezeu si ei nu au vorbit de la ei insisi,doar ca unele versete au fost traduse necorespunzator.                                                                                     
       Da,acest forum este pt.demascarea Watchtower( si ma bucur pt.asta)si cautarea adevarului biblic,nu stiu daca tu o sa reusesti sa convingi pe cineva ca suntem degeaba si ca o sa murim degeaba fara  vreo speranta,daca biblia nu este cuvantul lui Dumnezeu,ce ne sugerezi sa citim in afara de cartea ateilor? - Bhagavad gita ,Coranul - Cartea lui Mormon ?
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #98 : Ianuarie 28, 2012, 06:55:14 pm »
Din Fapte 20 nu ai aflat ca apostolii au mers in alte tari sa predice. Acolo e vorba de un singur personaj (deci pica pluralul tau), si mai mult e vorba de un auto-intitulat "apostol". Vezi ca am fost foarte atent - am stiut ce o sa zici :) Deci ia te uita cine de fapt nu e atent.

Zici ca nu e timpul azi de miracole; ideea asta ai luat-o din biblie sau ai inventat-o tu poate? Deci daca azi nu e timpul miracolelor, tu zici ca azi nu e timpul ca se arate care oameni au fost trimisi de dzeu si nici timpul sa inteleaga puterea creatorului? Foarte ciudat :)

Citat
,Om plin de toată viclenia şi de toată răutatea, fiul dracului, vrăjmaş al oricărei neprihăniri, nu mai încetezi tu să strîmbi căile drepte ale Domnului? = aici a fost vorba de  lupta dintre adevarul lui Dumnezeu si minciunile lui Satan,de acea si pedeapsa temporara cu orbirea,aceleasi cuvinte care i le-a spus Isus lui Petru : Matei 16:23

Aaa, am inteles, deci exista exceptii de la porunca de a-ti iubii vrajmasii. Daca percepem ca "dusmanii" raspandesc "minciuni ale lui Satan", putem sa-i facem troaca de porci, sa le dorim moartea si orbirea, etc? Ah ce frumos e crestinismul :)

Citat
sa convingi pe cineva ca suntem degeaba si ca o sa murim degeaba fara  vreo speranta,daca biblia nu este cuvantul lui Dumnezeu,ce ne sugerezi sa citim in afara de cartea ateilor? - Bhagavad gita ,Coranul - Cartea lui Mormon ?

Animalele "sunt degeaba"? Hehe, stereotipuri la greu, ateii si "suntem degeaba".

In ce priveste convinsu' vizavi de biblie. Vezi tu, eu am un avantaj asupra ta; tu poate ai vrea sa convingi pe altii prin ce scrii ca watchtower nu e organizatia lui dzeu, si nu ai decat cuvantul tau, poti sa convingi ca asa e sau nu in functie daca esti crezut sau nu. Faptul ca esti considerat un "apostat" face puterea de convingere sa fie mai slaba vizavi de martori indoctrinati.

Pe mine, spre deosebire de tine, nu trebuie sa ma creada nimeni si nu trebuie sa conving pe nimeni: fiecare are o biblie si poate verifica daca ce spun e asa sau nu. Biblia insasi are puterea sa convinga ca nu e de la dzeu.

In rest iti sugerez sa citesti carti care iti largesc orizonturile - poti sa uiti de "Bhagavad gita ,Coranul - Cartea lui Mormon". Ba chiar carti care disputa originea divina a bibliei; daca nu esti expus ideilor opuse si nu le verifici, cum poti stii ca ceea ce crezi despre biblie e gresit sau nu?

PS: da am fost.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #99 : Ianuarie 28, 2012, 10:40:03 pm »
@ David.....O maimuta ce seamana perfect a om...fara "coama" ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #100 : Ianuarie 29, 2012, 05:08:45 am »
Maimuta??? Esti sigur ca nu e om?  ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #101 : Ianuarie 30, 2012, 05:15:23 pm »
Asa au zis si altii acum 500 de ani =crezi ca azi nu e timpul miracolelor? =sigur ca se fac miracole - la penticostali,voodo,etc...prin puteri demonice,magii gen David Blaine,David Cooperfield,poti sa spui ca e "iluzionism"ca-ti fie mai usor.Azi nu este nimeni orbit "temporar" sau omorat "temporar"pt. ca nu e cazul,toate la timpul lor,aceste pedepse"temporare"pt.corectie.                                                                                           
    Animalele nu sunt degeaba,ele au o speranta la viitorul vesnic exact ca oamenii,sa-l fi vazut pe cainele meu din curte ce moaca a facut cand i-am zis ca nu mai e nici o speranta de inviere,a fost asa de concentrat pe idee ,de a si uitat sa se mai intrebe de ce e legat cu lant la gat.                                                                                                                       
    Biblia se convinge singura daca e de la D-zeu sau de la oameni,tu ai invatat din alte surse unde sa citesti in biblie contradictii exact cum penticostalu indoctrinat a citit pasaje din biblie ca exista IAD vesnic,tu ai vazut pietre cosmice care se ciocnesc in haos,altii au vazut partea cealalta a planetelor care se invart perfect in armonie,tu ai descoperit oameni-maimute care au evoluat din pesti,cai sau alte "tufisuri",altii au descoperit suluri,carti si obiecte antice care demonstreaza ca biblia e autentica.                               
    Eu imi spal ochii cu Discovery Channel,science,national geografic,altii cauta dovezi din surse care sa-i gadile la urechi,fiecare cu ce il doare.                                                       
    Am gasit si eu pe internet o dovada ca oamenii se trag din maimuta,la inceput am crezut ca e o farsa,ca sunt oameni imbracati in maimute,dar dupa ce m-am documentat,am gasit confirmarea a mai multor atei ca este real :                                   
Bloodhound Gang - The Bad Touch
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #102 : Ianuarie 31, 2012, 03:05:39 am »
Asa au zis si altii acum 500 de ani =crezi ca azi nu e timpul miracolelor? =sigur ca se fac miracole - la penticostali,voodo,etc...prin puteri demonice,magii gen David Blaine,David Cooperfield,poti sa spui ca e "iluzionism"ca-ti fie mai usor.

Penticostali, practicanti voodoo ... fac miracole demonice ... Cateodata cand petrec prea mult timp in compania credinciosilor incep sa uit ca traiesc in secolul 21. Deci hai sa punem punctul pe i: nimeni nu face miracole, demonice sau sfinte. E o abureala pt. creduli.

Citat
Azi nu este nimeni orbit "temporar" sau omorat "temporar"pt. ca nu e cazul,toate la timpul lor,aceste pedepse"temporare"pt.corectie.                                                 

Da de unde stii tu ca nu e cazul? Cine ti-a zis ca nu e cazul, sau vorbesti de la tine insuti?
                                         
Citat
    Animalele nu sunt degeaba,ele au o speranta la viitorul vesnic exact ca oamenii,sa-l fi vazut pe cainele meu din curte ce moaca a facut cand i-am zis ca nu mai e nici o speranta de inviere,a fost asa de concentrat pe idee ,de a si uitat sa se mai intrebe de ce e legat cu lant la gat.                                                                                                                       

Pai da, nu e de mirare, venind de la cineva care crede in serpi vorbitori.

Citat
    Biblia se convinge singura daca e de la D-zeu sau de la oameni,

Biblia se convinge singura? De ce, are dubii?

Citat
tu ai invatat din alte surse unde sa citesti in biblie contradictii exact cum penticostalu indoctrinat a citit pasaje din biblie ca exista IAD vesnic,

Da, vad ca esti cam obsedat de penticostali si iad, ii tot pomenesti de zor. In rest, se pare ca stii cam multe. Am invatat "din alte surse unde sa citesti in biblie contradictii"? Asta de unde ai mai scos-o? Sau doar inventezi? Deci stii tu precis ca "am invatat" chestiile astea de undeva, si ca ele nu provin din studiul meu personal? Mai sa fie, deci nu numai dzeu e atotstiutor :)

Citat
altii au descoperit suluri,carti si obiecte antice care demonstreaza ca biblia e autentica.                               

Binenteles ca e autentica. A zis cineva ca a fost falsificata? A, inteleg ce vrei sa zici, ca e inspirata si data de dzeu? Nu, nu a descoperit nimeni ceva care sa demonstreze asa ceva. A accepta ceva cu credulitate nu inseamna ca ai descoperit ceva.

Citat
    Eu imi spal ochii cu Discovery Channel,science,national geografic,altii cauta dovezi din surse care sa-i gadile la urechi,fiecare cu ce il doare.                                                       
    Am gasit si eu pe internet o dovada ca oamenii se trag din maimuta,la inceput am crezut ca e o farsa,ca sunt oameni imbracati in maimute,dar dupa ce m-am documentat,am gasit confirmarea a mai multor atei ca este real :                                   


Haha, ironie crestineasca :) Pai da, in lipsa unor cunostinte de baza despre subiect cum poti reactiona? Doar razand.

Apropo, imaginea pe care am postat-o mai sus nu e un "om-maimuta", ci o maimuta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19