Autor Subiect: A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal  (Citit de 2517 ori)

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal
« : Martie 08, 2013, 09:28:12 am »
Cineva m-a sfatuit sa ma rog lui Dumnezeu ca sa-mi vorbeasca, sa mi se faca cunoscut. In trecut nu-mi suradea acest lucru din cauza faptului ca-l vedeam cu ochi rai pe Dumnezeu. Momentan mi-am mai schimbat parerea si sunt dispus s-o fac. Problema mea consta in neincrederea in Dumnezeul din Biblie; am nevoie de certitudinea ca Dumnezeul Biblic este Acelasi cu Creatorul Adevarat in care cred eu si ca in Biblie se regaseste revelatia Sa. Mie, unul, imi pare rezonabila dorinta de-a avea o baza sigura pentru credinta mea. Nu stiu insa daca din perspectiva Dumnezeului Biblic doleanta mea este una inteleapta si corecta.

Cunoasteti oameni care au experimentat/au incercat ceva similar? Conform modului cum intelegeti voi Biblia, ar fi o abordare sanatoasa?

Specific ca persoana si-a reinnoit indemnul punand accentul pe faptul ca nu este suficient sa studiez/reflectez (la cele biblice; in sensul ca caut sa inteleg unele chestiuni).
« Ultima Modificare: Martie 08, 2013, 09:30:08 am de Daniel »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal
« Răspuns #1 : Martie 08, 2013, 03:34:04 pm »
Am cunoscut astfel de persoane, penticostali care mergeau la "rugaciune" si cereau disperati duhu' sfânt, iar dzeu le răspundea făcându-i sa-i apuce tremuriciu' si sa balmajeasca cuvinte fără sens "in limbi ingeresti".

Daca cineva începe sa audă voci in cap ar trebui sa se ducă la psihiatru, halucinatile auditive sunt un simptom din sfera bolilor mintale. Părerea mea.

A, si va sa zica ca ai inceput sa-l vezi cu ochi buni pe dzeu. Ai rupt capitole întregi din biblie, sau daca nu are nici o legătura cu ea, te-ai autoconvins ca abandonul de familie este o dovada a iubirii parintesti?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal
« Răspuns #2 : Martie 08, 2013, 09:03:04 pm »
Daniele! Nici să nu mai pui la îndoială că doleanţa ta nu ar fi pe placul lui Dumnezeu, deci este înţeleaptă şi corectă. Vezi Daniel 9:1 – 23. Se pot da multe alte dovezi. Ţin să recomand tuturor: dacă doriţi să înţelegeţi corect Biblia şi timpurile de astăzi în care trăim (prin ce trece acum poporul lui IEHOVA), timpuri despre care Biblia ne vorbeşte amănunţit, nu vă sfiiţi să cereţi mai întâi ajutorul lui Dumnezeu printr-o rugăciune sinceră. Rezultatul nu va întârzia să apară. De puţină vreme încoace, Dumnezeu dă din nou cu mână largă, înţelepciune nu altceva. Au ajuns 70 de ani de pedeapsă, timp în care Dumnezeu a tăcut, nu a răspuns nimănui!


Cunoasteti oameni care au experimentat/au incercat ceva similar? Conform modului cum intelegeti voi Biblia, ar fi o abordare sanatoasa?
Îndrăznesc să vă dau acest sfat deoarece eu am experimentat. 

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal
« Răspuns #3 : Martie 12, 2013, 12:19:15 am »
Au ajuns 70 de ani de pedeapsă, timp în care Dumnezeu a tăcut, nu a răspuns nimănui!

Sanchi! Daca ar fi sa ma iau dupa Biblie, as zice ca dumnezeu tace ca mortu-n papusoi de peste 2 milenii. De unde pana unde doar 70 de ani? Bunica-mea are 90 de ani si nu s-a tras cu nici un dumnezeu de izmene prin sat. Tot ca mortu-n papusoi era Iehova al tau si pe vrema cand era ea fata.

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal
« Răspuns #4 : Martie 16, 2013, 06:45:40 pm »
Au ajuns 70 de ani de pedeapsă, timp în care Dumnezeu a tăcut, nu a răspuns nimănui!

Sanchi! Daca ar fi sa ma iau dupa Biblie, as zice ca dumnezeu tace ca mortu-n papusoi de peste 2 milenii. De unde pana unde doar 70 de ani? Bunica-mea are 90 de ani si nu s-a tras cu nici un dumnezeu de izmene prin sat. Tot ca mortu-n papusoi era Iehova al tau si pe vrema cand era ea fata.
  Poate ca o sa ii raspunda de data asta lui Daniel, cine stie?...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A te ruga lui Dumnezeu sa ti se descopere personal
« Răspuns #5 : Octombrie 29, 2014, 02:41:22 am »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19