General > Experiențe personale

Bota Ioan

(1/16) > >>

calea:
Bota Ioan, m-a rugat să-i postez scrisoarea de dezasociere pe forum, pentru ce a scris îşi asumă răspunderea.
Pute-ţi să-l contactaţi telefonic.

Reghin 07.nov.2011


Declaraţie de dezasociere din Organizaţie religioasă
Martorii lui Iehova


   Subsemnatul Bota Ioan, cu domiciliu în judeţul Mureş, oraşul Reghin...

Prin prezenta vă declar că nu vreau să mai fac parte din Organizaţia voastră, ies din ea!
   După 43 de ani de asociere o cunosc bine, atât teoriile cât şi practicile ei. Ştiu ce fac! Această dezasociere este o dovadă a conştiinţei mele creştine, e un fapt de maturitate creştină; e o decizie normală de eliberare de sub hipnoza unei secte plină de falsuri şi abuzuri.
   Multă vreme nu m-am gândit că voi ajunge la această hotărâre. Nici când, tânăr botezat, eram anchetat de Securitate la Tg. Mureş, apoi la Reghin. Nici când eram în penitenciare pentru că am refuzat să mă încorporez. Şi nici apoi urmărit de Securitate până în 1989. Dar mă detaşez acum, în libertate, pensionar, cu părul (cât mai e) încărunţit şi bunic. Şi fac aceasta nu pentru a naufragia în “lume”, ci pentru că sunt dezamăgit de Organizaţia voastră compromisă şi decăzută. În ea nu poţi fi loial învăţăturilor Sfintei Scripturi! Vă părăsesc pentru că nu mai sunt credul şi dezinformat. După 1989 am putut să mă informez. Sunt edificat! Înţeleg adevărul Bibliei măcar atâta încât să nu mai fiu păcălit de tupeişti şi impostori, de păstori amatori.
   Şi, ca martor al lui Cristos, mă simt dator să iau atitudine: voi demasca, pe scurt, câteva din lunga listă a rătăcirilor Organizaţiei, unele foarte grave.
   Principalul păcat este neonorarea Domnului Isus Cristos - Ioan 5:23!! Nu folosiţi expresia DOMNUL ISUS CRISTOS, ca în Noul Testament! Nu-L iubiţi! Nu-L vestiţi pe El şi învierea Sa cum vesteau primii creştini! 1Corinteni 1:23; nu aveţi relaţie personală cu El! În Noul Testament suntem chemaţi la Cristos, dar voi chemaţi oamenii la Organizaţia voastră! Matei 11:28-30; Evrei 12:2,3.
   Al doilea păcat este necunoaşterea lui Dumnezeu! Nu ştiţi că Noul Testament nu face caz de Numele Iehova, ci de TATĂL! Matei 6:9; 1Corinteni 8:6. Primii creştini Îl vesteau pe Cristos, de aceea au fost numiţi creştini. Dar voi raportaţi totul la Iehova, desconsideraţi Matei 28:18, prerogativele Fiului: că e Domn, Învăţător, Păstor! Ioan 20:28; Fapte 2:36; 1Corinteni 8:6 şi.a. Şi Îl batjocoriţi pe Iehova pronunţându-I Numele inflaţionist, devalorizându-L, coborându-L în derizoriu!
   Aceste două păcate sunt suficiente să vă descalifice Organizaţia.
   Dar mai aveţi şi alte erori eliminatorii:
Nu vă umiliţi să vă rugaţi şi în genunchi!
Comemoraţi CINA ca sataniştii: nici ei nu se împărtăşesc din simboluri.
Acordaţi mai mare importanţă explicaţiilor schimbătoare ale trufaşilor din Brooklyn decât Bibliei, le numiţi Hrană, în loc să consideraţi Biblia – Hrană! Vai, ce jalnici aţi ajuns: să apăr importanţa Bibliei în faţa voastră!
Mărturia voastră este agresivă. Refrenul este doar mărturia (să iasă contribuabili) şi uitaţi generozitatea, omenia, 1Samuel 15:22, Cuvântarea de pe Munte, Matei 23:23, Galateni 2:10.
Brooklynul impune dogmă că sclavul explică. Ce să explice? Ce nu poate fi clar pentru cine se roagă, citeşte Biblia cu evlavie, se creştinează, primeşte Spiritul Sfânt şi îşi foloseşte mintea dată de Dumnezeu? Cine dă Hrană să prezinte Biblia, nu să debiteze speculaţii ca Brooklynul şi alţii care au intoxicat omenirea cu religii şi secte false, cu idei apostate şi răstălmăciri şi sofisme fără număr!
Nunţile voastre au decăzut! A dispărut atmosfera creştină şi seriozitatea! Nunţile voastre sunt cu muzică lumească, alcool, ritmuri drăceşti, dansuri isterice, atingeri între neparteneri, decibeli asurzitori! Aşa pregătiţi tineretul să aştepte Armaghedonul! Nu mi-i închipui pe Pavel sau Petru aplaudând şi dansând ca voi.
   Biblia a preţuit întotdeauna părul alb, vechimea în credinţă, experienţa. Dar Organizaţia nu, ea preferă tineri imberbi, naivi, dansatori, aplaudaci, yesmeni, cravatişti care nu ştiu că, la origine, cravata era un simbol sexual...
   Pe aceşti manevrabili, care acceptă orice pentru nişte aplauze şi promovări, îi numeşte bătrâni. “Bătrâni fără zile”, şi fără emoţii sfinte şi profunde!
      Sunt sătul de profeţiile neîmplinite, despre 1914, 1974/1975, şi de sfârşitul generaţiei 1914! Şi de fosta explicaţie aberantă a cap. 13 din Romani, care a făcut victime (vezi cazul: C.A.M.I.)! “Servul” nu s-a dovedit nici înţelept, nici prevăzător, ci un tupeist. Şi, din păcate, fantezia lui imprudentă a cauzat victime şi a generat secte bigote. Cântărit e găsit uşor.
                 Sunt indignat de trufia unică a celor din Corpul de Guvernare: nu şi-au cerut niciodată scuze victimelor cauzate de învăţăturile lor false şi aşeptările neîmplinite! Papa şi preşedinţii Germaniei, Rusiei şi alţii au putut să ceară. Ei nu! Urmându-le exemplele idolii voştri ar trebui să pogoare din Turn, să se umilească, să ceară iertare. Au motive berechet!
      Nicăirea nu am văzut mai mult lăudăroşenii ca la martorii lui Iehova! Dar nu ştiţi nici măcar adevărul elementar că în această perioadă, evanghelică, toţi creştinii au o singură chemare: chemare cerească – Efeseni 4:4; Evrei 3:1. În Apocalipsa 7:13,14, se spune în cer despre marea mulţime: “au venit”, “vin”! Răsplata pământească este pentru Mileniu. Şi vă lăudaţi că aveţi cunoştinţă exactă!
                    Sunt revoltat de minciuna din Anuarul pe 2006, în care sclavul nu vrea să recunoască faptul că lucrarea martorilor lui Iehova din România numită “Linia”, care era în legătură cu Broklynul pe timpul lui Ceauşescu a fost tot timpul în compromis cu Securitatea în timp ce nouă ni se predica despre integritate!
                    Ştiţi că Societatea a fost asociată mai mult de 10 ani cu ONU? În acelaşi timp ne învăţa că ONU e Fiara a VIII din Apocalipsa. A călărit-o, afilierea începând din 1991! Dublă ipocrizie: Şi cu ONU şi cu martorii!! S-au tot compromis până s-au plictisit de protestele martorilor din Occident, care denunţau şi îi învinuiau de trădare!
   Asta da: separare de lume, închinare pură, Organizaţie curată! Şi ăsta da sclav bun şi loial!
                 Idolul vostru, Corpul de Guvernare, minte: “rămăşiţa” celor 144.000 de pe glob care compun sclavul, nu i-a ales niciodată să-i reprezinte! Poziţiile lor de lideri, sunt mita primită pentru că aprobă lovitura de forţă a lui Ruherford din 1917 şi abuzurile pe care le-a mai făcut. O clică de corupţi, intriganţi, lacomi de putere şi confort princiar. Ea conduce, nu sclavul!
                     Nu e locul şi nici timpul să lungesc scrisoarea. Şi nu vă pasă! Nu vă interesează adevărul, ci adevărul sectei! Vă cunosc: pentru voi contează foarte puţin ce spune Biblia, argumentele voastre sunt literatura idolului, un nisip mişcător...
                  Organizaţia nu-i iubeşte pe “veterani” şi pe cei care au memorie bună. “Prietenii ştiu de ce”...
                   Canalul vostru miroase îngrozitor, iar Turnul se clatină în ceaţă! Aţi ajuns penibili: chiar martorii ironizează schimbările numindu-le “schimbări în cunoştinţa exactă”, iar generaţia, o numesc: “generaţia de elastic” şi “generaţia înnodată din bucăţi”...
                    Maşinăria voastră merge, dar fără Spiritul Sfânt! Funcţionează în decădere continuă şi fără lumină! Se poate şi aşa, se poate în multe feluri, cum agonizează şi celelalte făcături apostate. Dumnezeu permite.
     Părăsesc Titanicul vostru găurit în care voi, printre valuri, îi cântaţi laude “sclavului” cu năravuri de stăpân.
                       Îi compătimesc pe cei sinceri, naivi şi înşelaţi care rămân. Bieţi roboţei sectari nerumegători! Se felicită ce noroc a dat peste ei: au schimbat nişte clerici babilonici cu alţii mai rafinaţi. Mari norocoşi! Cum au ieşit în drum au şi nimerit direct peste închinarea restabilită integral! Restabilită de cine? De Brooklyn, fireşte!
                  Mă veţi numi apostat. Şi sunt apostat, dar nu faţă de Iehova Dumnezeu şi nu faţă de Domnul Cristos, ci faţă de Organizaţia voastră decăzută! Voi sunteţi apostaţi faţă de Domnul Cristos şi faţă de Biblie!
                         Mântuirea este personală! “Iehova îi cunoaşte pe ai Săi”!
                     Idolul vostru e gol (crede că are haine spirituale dar nu are). E în confuzie, în derută şi în panică. Treziţi-vă şi vegheaţi! Nu fiţi laşi, nu vă daţi robi oamenilor! 1Corinteni 7:23. Şi nu păziţi cadavre, ca moabiţii! (Judecători 3:11-25).
                    Până vă treziţi, dacă vă îmbolnăviţi, fiţi loiali Organizaţiei: aplicaţi reţeta “sclavului”: “nu mai beţi apă ci câte puţin vin”. O să vă agravaţi? Da. Dar aşa a tradus el 1Timotei 5:23. Şi aceasta face parte din „hrana spirituală” falsificată în bucătăriile elitei din Brooklyn.


                                     Ne întâlnim pe Internet.
                                     Voi deschide cutia Pandorei...
                                     Să vă fie de bine! Dar n-o să vă fie.
                                       

                                                                                                    - Nelu Bota.
                           
                               


calea:
E o mare minune că Dumnezeu, după 43 de ani l-a scos din robia Organizaţiei!

Corpul de Guvernare:

--- Citat din: calea din Noiembrie 10, 2011, 07:56:24 am ---E o mare minune că Dumnezeu, după 43 de ani l-a scos din robia Organizaţiei!

--- Terminare citat ---

E putin spus, Alin, este intr-adevar incredibil !. L-am cunoscut si eu pe Nelu.
Cat a suferit acest om si pana la urma a reusit sa rupa pisica in doua. Sunt bucuros pentru el.

CdG

Corpul de Guvernare:
Nici nu stii cat apreciez curajul lui Nelu, dar poate nu ar fi bine ca adresa si numarul de telefon ale lui sa apara pe un site public.

CdG

GABRIELL:
Bravo Bota Ioan,marturia ta este beton,felicitari,te asteptam pe forum. :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă