Autor Subiect: Psihologia din spatele religiei  (Citit de 30802 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Psihologia din spatele religiei
« Răspuns #75 : Februarie 24, 2014, 10:08:35 am »
http://martorii-lui-iehova.ro/2013/10/05/discretie-amagitoare-tactici-murdare/#comment-259


O organizaţie care luptă murdar

Pe scurt, nimeni nu ar trebui să presupună că cei care îndrăznesc să se ridice împotriva Societăţii Watch Tower se luptă cu ei la acelaşi nivel. Avem aici o organizaţie care, după nevoi, se va folosi oricând de limbaj plin de ură împotriva adversarilor săi ‘otrăviţi’ şi ‘bolnavi mintal’ şi a acuzaţiilor lor cu efect de „cangrenă“, îndemnându-i pe Martorii loiali să ‘le fie silă’, sau să fie dezgustaţi, de asemenea persoane (w93 11/1 pag. 19 par. 15; Psalmul 139:21).

De asemenea, Societatea va face orice pentru a preveni accesul adepţilor săi la informaţiile sensibile, recurgând, dacă se simte suficient de aţâţată, până la ameninţarea acestui site cu judecata sau la trimiterea de notificări către YouTube privind încălcarea dreptului de autor. Martorii raţionali au dreptul să se întrebe de ce are nevoie organizaţia să păstreze confidenţiale anumite informaţii dacă într-adevăr urmează modelul din secolul întâi.

Apoi există stigmatizarea Internetului şi teama aceea abjectă inoculată în inima Martorilor privitor la vizualizarea informaţiilor care poate părea critică la adresa organizaţiei. Întrucât m-am trezit abia recent, îmi aduc aminte cât de înspăimântător a fost să vizitez prima oara un site neaprobat. Este şocant să te gândeşti că Societatea exercită atât de mult control asupra minţilor oamenilor, dar noi ştim de ce e aşa. Dacă deţii controlul sursei de informare, poţi controla persoana.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lorelai_2306

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 1
Re: Psihologia din spatele religiei
« Răspuns #76 : Iulie 21, 2014, 02:23:34 pm »
Multumesc, Gabriel pentru sinceritate!

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Psihologia din spatele religiei
« Răspuns #77 : Iulie 22, 2014, 12:08:49 am »
Intr-adevăr, foarte bine punctat!
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Psihologia din spatele religiei
« Răspuns #78 : Octombrie 05, 2014, 10:27:46 pm »
A. „Moarte cruntă la Armaghedon“. Dacă un membru vrea să părăsească grupul sau nu mai e de acord cu învăţăturile şi procedurile Societăţii Watch Tower, i se spune că Iehova Dumnezeu îl va urî şi îl va pune pe lista Sa a celor care urmează să fie distruşi într-o oarecare manieră oribilă şi va fi mort pentru totdeaună. Acesta este un concept bătut bine în capul fiecărui Martor al lui Iehova, copil din familie de Martori sau potenţial recrut de la primul contact.

B. „Ruperea completă a legăturilor cu familia sau cu prietenii“. Dacă punctul A nu poate să convingă pe cineva să rămână în grup, se aplică punctul B. Nu ţi-e frică de Armaghedon sau de moartea veşnică? Bine. Te izolăm de familie şi de prieteni. Dacă ei încalcă regulile sau ignoră judecata organizaţiei Watchtower împotriva ta şi decid să te vadă chiar şi în acest caz, atunci îi vom pedepsi şi pe ei. Dacă şi ei sunt evitaţi, ei trebuie să continue să te evite dacă speră ca vreodată să se întoarcă în organizaţie.

C. „Acordul neîndoielnic“. Membrii trebuie să creadă tot ce citesc sau aud venind de la organizaţie. Aceasta se aplică şi doctrinelor noi care contrazic învăţături care au fost în vigoare timp de 50 sau chiar 100 de ani. TREBUIE să crezi indiferent ce spune Corpul de Guvernare, chiar dacă sunt incapabili să ofere vreo dovadă biblică la învăţăturile lor. Trebuie să crezi că el e îndrumat direct de Iehova. Nu eşti de acord? Atunci se aplică punctul A sau B de mai sus.

D. „Îndoctrinare constantă şi repetată“. Aceleaşi aproximativ o duzină de concepte sunt regurgitate pentru Martorii lui Iehova la aproape fiecare întrunire, indiferent că e vorba de publicaţii de studiu, de cuvântări şi demonstraţii sau de cântări şi rugăciuni.

E. „Respingerea influenţelor externe“. Martorii lui Iehova sunt învăţaţi că toate influenţele externe sunt „din lume“ sau „rele“, şi sunt sub influenţa lui Satan, a demonilor săi sau a continuatorilor lor (îndeosebi ceea ce provine de la foştii membri, pe care organizaţia îi numeşte „apostaţi“). Martorilor li se interzice să citească orice material care discută învăţăturile, politicile sau istoria organizaţiei Watchtower şi nu a fost publicat sau aprobat în mod explicit de către conducerea Societăţii. Adică, Conflictul conştiinţei = NU; Faith on the March = DA; JW.org = DA; JWfacts.com = NU.    http://martorii-lui-iehova.ro/2014/10/inteleg-intr-adevar-societatile-moderne-pericolele-abuzului-de-putere/
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Psihologia din spatele religiei
« Răspuns #79 : Iulie 14, 2015, 06:55:06 pm »
superb le zice EDi;suna la martori maxim!

https://www.youtube.com/watch?v=6GrIbrosM9w
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))