Autor Subiect: Ce avem voie sa mancam?  (Citit de 13035 ori)

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #15 : Noiembrie 21, 2017, 03:25:55 am »
Doar asta ai văzut, cu Jesus... păi nu ai văzut ce am scris despre el?! Mă autocitez: "oricum nu mă interesează ce-a făcut Isus...", tu chiar nu vezi bine sau nu înțelegi ce citești?! În fine... vrei referințe?! Ia dacia:  http://www.sanatatesiviata.ro/stiati-ca/669-iisus-hristos-a-fost-vegan-sfintii-apostoli-au-fost-vegani-vegetarieni-100-was-jesus-christ-a-vegan-holy-apostles-were-vegans-vegetarians-100
« Ultima Modificare: Noiembrie 21, 2017, 03:30:41 am de Universal »
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #16 : Noiembrie 21, 2017, 08:08:30 pm »
M-ai spart! Credeam cã aduci ref scripturale. E tare asta cu pestele nu-i peste, ci algã, lãcusta nu-i lãcustã ci fructe de pãdure, etc. Vinul nu era vin, era must, pastele nu era miel si azimi, era.... Nu stiu, spune tu....
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #17 : Noiembrie 21, 2017, 09:58:02 pm »
Din câte știu eu, Isus nu mânca carne, era vegetarian...

Astea sunt vorbele tale. Nici pe mine nu mã intereseazã ce a fãcut sau n-a fãcut Isus. Mã interesa de unde ai scos chestia cu vegetarismul. Credeam cã scrie undeva în biblie si io n-am bãgat de seamã. Dar m-ai dezamãgit!  :'(
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #18 : Noiembrie 22, 2017, 01:25:03 am »
În ceea ce privește NT, există diferențe semnificative între versiunile timpurii și cele târzii (deci traducerile nu sunt de încredere)... plus faptul că există o mulțime de apocrife (respinse din anumite motive, te las pe tine să ghicești "de ce?"
« Ultima Modificare: Noiembrie 22, 2017, 01:39:24 am de Universal »
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #19 : Noiembrie 22, 2017, 05:25:33 am »
...apocrife care ne arată că Isus era vegetarian! Dacă vrei referințe biblice deschide VT, o să găsești destule!! In altă ordine de idei ar fi culmea ca, chiar reprezentantul Divinității pe pământ să consume carne!! Reprezentantul sau Modelul Divin pe pământ nu trebuia/nu avea voie să fie un model negativ... zic și eu... oricum problema consumului de carne depășește zona Scripturală/Spirituală... sunt destule site-uri specializate pe tema asta, care ne spune că, carnea este nocivă pentru ființa umană... provoacă și întreține cancerul (boala secolului)... ar mai fi multe de spus pe tema asta dar parcă prevăd că iară îl aduci în discuție pe Jesus...
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #20 : Noiembrie 23, 2017, 10:56:36 pm »
. Reprezentantul sau Modelul Divin pe pământ nu trebuia/nu avea voie să fie un model negativ... zic și eu...

Mat. 11: 18 Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, şi ei zic: ‘Are drac!’
19 A venit Fiul omului mâncând şi bând, şi ei zic: ‘Iată un om mâncăcios şi băutor de vin, un prieten* al vameşilor şi al păcătoşilor!’ Totuşi** Înţelepciunea a fost îndreptăţită din lucrările ei.”

Ce sã fac? Sã te dezamãgesc? Normal cã-l aduc în atentie pe "Reprezentantul sau Modelul Divin pe pãmânt".

Din cele citite si armonizate cu teoria ta, ar putea sã reiasã cã Ioan nu mânca si nu bea, deci trãia cu aer, dar Jesus mânca alge si bea aqua qoara, dar "ei" zic cã el, Jesus, e mâncãu (ori mâncã alge prea multe, ori mai scapã cu gura pe vreo halcã de mielusea) si betiv (de la aqua goara?).

În rest, ce vrea sã mãnâncã fiecare, e problema personalã a fiecãruia. Dacã unii se expun riscului de a face cancer consumând exagerat carne, e alegerea lor. Nu stiu de ce ar trebui blamat consumul de carne pt asta. Atâta timp cât cel bãtrân de zile a autorizat consumul de carne, de ce sã ne facem probleme? N-a fost si asta un dar din partea lui? Sau poate un dar otrãvit?
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #21 : Noiembrie 25, 2017, 03:23:36 am »
Într-adevăr, fiecare face ce vrea (din ce poate), doar suntem creați cu liber arbitru... legat de Biblie, eu personal cred că ea (Biblia) nu are nicio legătură cu Divinitatea (adevăratul Dumnezeu)... acei zei prezentați în Biblie comit tot felul de atrocități... sunt niște zei abominabili ai unui trib războinic, care nu au nicio legătură cu Divinitatea... legat de Jesus, cred în Isus cel istoric (adică în existența lui, punct)... deasemenea nici el nu are nicio legătură cu Divinitatea... acum legat de consumul de carne (care nu are nicio legătură cu Biblia, doar în cazul îndoctrinaților), cred că există alte "instanțe" care să dezbată problema... în niciun caz Biblia...
« Ultima Modificare: Noiembrie 25, 2017, 03:25:35 am de Universal »
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Ce avem voie sa mancam?
« Răspuns #22 : Ianuarie 09, 2018, 02:07:02 pm »
Luca 24:42 Ei i-au dat o bucată de peşte fript.
43 Luând-o, a mâncat-o înaintea lor.
De asemenea Isus, fiind evreu, a respectat de mic sarbatorile inclusiv Pastele, care potrivit poruncii presupunea consumarea de carne de miel, iar cu ocazia in care a hranit miraculos multimile le-a hranit cu paine si pesti.

Cu siguranta insa vorbim de situatii diferite in sensul ca animalele din trecut nu erau injectate cu antibiotice si hormoni, nu paseteau pe pasuni pline de insecticide si pesticide, nu consumau hrana modificata genetic, nici nu beau apa poluata cu mercur ,aluminiu, clor, fluor. Deci desi consumul de carne nu este oprit in Biblie, si chiar daca Isus a consumat carne, in prezent prudenta ne face sa credem ca limitarea lui sau chiar evitarea acestuia ne-ar fi mai de folos.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.