Sondaj

Este transfuzia de sânge tot una cu a mânca sânge?

Autor Subiect: Transfuziile de sânge  (Citit de 23557 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Transfuziile de sânge
« : Noiembrie 01, 2011, 05:21:09 pm »
Sunt transfuziile de sânge un păcat? Este tot una o transfuzie cu a mânca sânge?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #1 : Noiembrie 01, 2011, 11:50:21 pm »
Acesta este unul dintre subiectele controversate legate de martori. Mulți dintre ei au o reținere când trebuie să explice de ce se abțin de la sânge și nu de la fracțiuni. Și asta pentru că nu sunt convinși de ceea ce spune societatea legat de sânge. Separarea dintre componentele minore și majore este una subiectivă: minore în ce sens? cantitate? importanță? În orice caz, poți să separi orice substanță în componente minore și să ți-o introduci în corp, inclusiv sângele.

Ce m-a deranjat tot timplul legat de acest subiect este explicația conform căreia nu trebuie să acceptăm transfuzii pentru că sângele reprezintă viața. Păi ce este mai important, simbolul (sângele) sau obiectul însăși (viața)?

Din păcate pentru martori acestă regulă nu va fi schimbată cât religia lor va exista. Corpul de Guvernare nu are nici onoarea, nici curajul de a-și lua responsibilitatea asupra sutelor de persoane care au murit din acestă cauză și de a recunoaște că a greșit. Mai bine o lasă asupra lui Dumnezeu. Multe vieți au fost și poate vor mai fi secerate, până când știința va rezolva probabil această problemă.

Îmi este milă de cei care s-au stins din cauza acestei legi absurde, cât și de familile lăsate în spate. Iată cum un grup de oameni poate condamna la moarte persoane pe care nu le-au cunoscut, fără să aibă măcar o remușcare.

Un articol comprehensiv despre acest subiect, scris de Ray Franz puteți citii aici.
« Ultima Modificare: Noiembrie 02, 2011, 01:29:44 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #2 : Noiembrie 02, 2011, 08:19:31 am »
Din câte ştiu WTS nu impune membrilor ca să se abţină de la transplant de organe, şi implicit nici de la transfuzii de sânge, pe acest motiv că sângele în sine este tot un organ, şi nu dietă cum susţineau înainte ?

Însă porunca cu privire la sânge este dată tocmai pentru că acesta este un organ. când au apărut cardurile de sănătate electronice (cu sau fără chip biometric) am scris un document în care am argumentat (începând cu Geneza) de unde vin cele patru porunci date neamurile de adunarea din Ierusalim, din care una se referă la animale cu sângele lor, adică sugrumate, şi o alta cu privire la vărsare de sânge ca în Legământul dintre fi lui Noe şi animale, respectiv ca în cazul sângelui lui Abel.

Link: Opţiunea donării de organe şi sânge.

Opţiunea de donator în sine se poate referi la orice ţesut, inclusiv la piele, păr, sânge, organe vitale, etc.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #3 : Noiembrie 02, 2011, 09:17:12 am »
Societatea nu lasă nici ca să-ţi stochezi propriul sânge ca apoi să-l reintroduci în corp.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #4 : Noiembrie 03, 2011, 04:50:50 am »
Ce legătură are propriul sânge cu carnea animalelor care sunt executate prin împuşcare şi deci au viaţa în ele încă când sunt moarte şi tranşate, comercializate, ş.a., şi cu plângerea lui Abel care cade pe oricine şi pe orice creatură care varsă sânge nevinovat ?

Deci un bolnav de dializă va fi ocolit de vestitorii societăţii ...

Dar cu donarea de organe care conţin sânge şi este similară cu bucatele de carne  sunt de acord, şi dacă nu de când ?

אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #5 : Noiembrie 03, 2011, 08:28:45 pm »
Citat
Dar cu donarea de organe care conţin sânge şi este similară cu bucatele de carne  sunt de acord, şi dacă nu de când ?

Din 1967 până în 1980 martori au considerat transplantul de organe drept canibalism. Vezi w67 11/15 p. 702 (engleză).

În 1980 acceptarea unui transplant devine o problemă de conștiință. Vezi w80 3/15 p. 31 (engleză).
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #6 : Noiembrie 06, 2011, 11:40:11 am »
Prin numărul din 25 decembrie 1940, pagina 814, al revistei Consolare (fosta: Epoca De Aur, actuala: Treziţi-vă!) (vezi originalul în engleză) este prezentat un medic ca erou, dat fiind că şi-a donat o parte din propriul sânge unui pacient grav bolnav, salvându-l. Mai apoi în revista Turnul De Veghe din 1 iulie 1945, paginile 198-203, este criticată transfuzia de sânge şi implicit deci, donarea de sânge. Ce inconsecvenţă, pentru oameni ce susţin că sunt călăuziţi divin în tipărirea literaturii lor!!! Prima dată lauzi, pe urmă condamni?!
Un articol despre transfuziile de sânge:
http://exm.uv.ro/documente/transfuzii.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #7 : Decembrie 10, 2011, 03:07:58 pm »
Din 1967 până în 1980 martori au considerat transplantul de organe drept canibalism. Vezi w67 11/15 p. 702 (engleză).

În 1980 acceptarea unui transplant devine o problemă de conștiință. Vezi w80 3/15 p. 31 (engleză).

Avem două lucruri la care trebuie să medităm, dacă sunt mai multe scrieţile aici.
- De la Abel ştim că moartea unui om sau animal prin vărsare de sânge elimină viaţa celui rănit în sângele care se scurge în pământ.
- Din practica medicinii ştim că există cerinţa ca omul să fie încă viu ori resuscitat pentru recoltarea organelor vitale în care sângele trebuie să rămână lichid.

Eu consider donarea de organe mult mai gravă decât donarea de sânge din cauză că organele conţin sânge care produce oricum transfer de material genetic indiferent de ţesut.
Însă donarea şi acceptarea de sânge fără moartea donatorului, prin care viaţa adică duhul omului de la Dumnezeu, se menţine în trup, ori recircularea propriului sânge în caz de dializă nu produce doar o slabă alterare genetică a persoanei deja bolnave, similară cu electrificarea sângelui produsă prin înghiţirea unor substanţe coloidale ori prin radiere, ş.a., ceva comun în lumea modernă.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #8 : Decembrie 11, 2011, 04:49:32 pm »
Azi mi-am mai luat o greutate de pe umeri:
Am rupt directiva medicală bucăţi bucăţele.
Mi-e mai uşor.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #9 : Decembrie 11, 2011, 06:05:20 pm »
Bravo ...
Faci progrese ... incet dar sigur ...  :) ;D

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #10 : Decembrie 11, 2011, 06:16:15 pm »
Bravo ...
Faci progrese ... incet dar sigur ...  :) ;D
Mulţumesc, Valer!
Ştiu sigur că te bucuri.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #11 : Decembrie 11, 2011, 07:02:51 pm »
Azi mi-am mai luat o greutate de pe umeri:
Am rupt directiva medicală bucăţi bucăţele.
Mi-e mai uşor.

 :)
Am scăpat și eu demult de bilețelul de sinucidere.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #12 : Decembrie 11, 2011, 07:13:37 pm »

 :)
Am scăpat și eu demult de bilețelul de sinucidere.
Foarte bine spus. Bileţel de sinucidere... frumos!

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #13 : Decembrie 12, 2011, 09:08:29 pm »
Eu am ars directiva în seara dinaintea depunerii scrisorii de dezasociere.

Eli

  • Vizitator
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #14 : Decembrie 12, 2011, 09:43:05 pm »
eu nu siu ce-am facut cu ea . rog gasitorul sa o distruga . ofer recompensa

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #15 : Decembrie 12, 2011, 10:21:28 pm »
Oricum directiva nu este decat o condamnare la moarte pentru cel in cauza care dealtfel ar putea sa mai aiba drept la viata.Tot ce trebuie retinut este faptul ca Organizatia se disculpa foarte usor in fata oricarui tribunal prin faptul ca cel in cauza a semnat-o cu mana lui si mai ales cu "doi martori " de fata".E posibil sa nu va fi intrebat niciodata de ce trebuie doi martori de vreme ce se stie ca voi sunteti sinceri? Nu pentru voi ci pentru ei ca marturia in fata unui tribunal sa aiba valoare ,atat prin semnatura ta dar si prin declaratiile celor ce au semnat.de aceea cei care semnau nu trebuiau sa fie neaparat cu un privilegiu si puteau fi chiar surori.Cine citeste sa inteleaga!Asa ca nu-i bai ca ati pierdut directiva da-i bai ca cei care au semnat-o vor ramane anonimi. ;D
E posibil pe viitor sa apara si altfel de directive cu privire la : "Fara studii superioare"!"Fara Familie daca nu sunt martori!" ;D
 

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #16 : Decembrie 12, 2011, 10:26:08 pm »
@ eli

Eli am doua vesti pentru tine: una buna si una rea.
Am gasit directiva asta-i cea buna, si daca nu trimiti recompensa o dau la batrani :D :D asta-i vestea rea. ;D ;D ;D
Sper ca stii de gluma? :D :D
Insa te asigur ca nu glumesc. :D :D

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #17 : Ianuarie 14, 2012, 04:37:48 pm »
@ Lamb mai retii cind ai scris asta? :)


Ai zis bine DEDUCI, pentru ca lucrurile nu stau deloc asa. Revolta mea fata de potlogariile WTS nu vine in marea ei parte din experiente personale. Rareori mi s-a intamplat sa am experiente personale negative cu Martorii din jurul meu.

Argumentul respectiv l-am folosit in discutia cu Noa pentru a-i arata ca nu vorbesc despre ceva ipotetic, ci despre cazuri reale. Cazul era al unei Martore care se confrunta acum cu adevarate atacuri de panica din cauza ca fiul ei a parasit organizatia. Gandul ca fiul ii va fi ucis Dumnezeu in Armaghedon o aduce pe aceasta femeie intr-o stare psihica deplorabila. Stii cum se cheama asta? Manipulare prin frica! Tot ce fac liderii WTS e sa semene frica si sentimente de vinovatie in mintile Martorilor si astfel reusesc sa-i tina sub control. Asa rau imi pare ca nu stiu la ce psihiatru va merge! I-as spune doctorului din prima care e cauza primara a afectiunii si probabil ar putea-o trata mai repede si mai usor.

Pe de alta parte zilele trecute citeam despre o experienta din Africa de Sud unde medicii au trebuit sa obtina o decizie favorabila de la un judecator pentru a-i putea transfuza sange unui bebelus de numai o luna ai carui parinti sunt Martori si de aceea au optat mai degraba pentru moartea copilului decat pentru o transfuzie de sange. Astfel de experinete ma revolta si dupa cum iti poti da seama nu sunt deloc personale. Eu n-am fost niciodat in Africa de Sud, inca.

Faza cu transfuziile de sange e una din aberatiile emanate in trecut de un tip cu influenta in WTS despre care aminteam intr-un post anterior. Acelasi tip se pronuntase impotriva vaccinurilor si a transplantului de organe afirmand ca aceasta este o prcatica canibalica. Daca problema vaccinurilor si a transplanturilor a fost rezolvata destul de rapid, WTS schimbandu-si doctrina, interzicerea transfuziilor de sange a ramas in picioare ajungandu-se astazi la situatii pe de-o parte dramatice si pe de alta ridicole.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #18 : Ianuarie 14, 2012, 04:47:08 pm »
Si "Bolt" ii raspunde;

Acuma, daca eu ar fi sa judec acest caz voi zice cam asa :
1. Manipulatori si manipulabili sunt de cand lumea si pamantul si vor mai fi cat vor mai dainui astea doua in starea asta.
2. Asemenea cazuri am auzit peste tot si ma refer la multe biserici. Prin urmare n-ar trebui sa ma adresez numai Martorilor.
3. E adevarat ca o parte din raspundere planeaza si pe umerii liderilor dar a absolvi de responsabilitate pe cei manipulati - niciodata. Cu alte cuvinte - buba se pune pe pielea murdara. Oare nu era raspunderea fiului respectiv ? Oare mama lui nu avea si ea o doza de responsabilitate fata de conceptia ei despre D-zeu ? Nu-i absolv pe cei care au "bagat frica-n ea", daca intr-adevar au facut-o, dar eu ma indoiesc ca daca asa stau lucrurile, femeia aceea se alfla in deplinatatea sanatatii mintale si-si folosea discernamantul.
4. Eu am o observatie extrem de critica fata de ceea ce se-ntampla cu neoprotestantismul in Romania. Sesiunile de evenghelizare si prezentare a mesajului biblic au incaput pe mana unor domni doar bine intentionati dar nu si calificati. Sectorul vizat de ei, este in majoritate dominat de cel al saracilor sub toate aspectele (inclusiv al sanatatii mintale), al nescolitilor, al somerilor, al celor de varsta 2 si 3 si al femeilor care au probleme in familie - in general oameni vulnerabili. Si asta nu pt. ca asta-si propun predicatorii ci pt. ca tipul lor de prezentare si mesaj asta aduce. Mai mult nu poate. Nu-i bag pe toti in aceasta categorie dar sunt suficienti de multi pt. a fi emblematici. Am fost la multe prezentari evanghelice si mi-am notat tipurile de caracter prezente, temperament, stare sociala, intelectuala, sanatate si varsta participantilor. Nu vezi o dominanta a tinerilor intelectuali informati, nu vezi o dominanta a oamenilor avuti. Vezi in schimb numai paraziti social care odata intrati in biserici impun un trend pagubos, exclusiv sentimental, lipsit de inteligenta dar cu manifestari demne de sectii psihiatrice. Repet - nu-i o problema doar a Martorilor ci a tuturor bisericilor a caror lideri prafuiti, de generatie veche, educati in comunism nu mai au resurse pt. a face fata noilor provocari. Raspunsul lor e invariabil - "lume rea si pacatoasa dom'le, ce sa-i faci, vine sfarsitul lumii taica." Eu i-as baga pe toti astia la malaxor cat ai zice peste.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Pacoo

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 1
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #19 : Februarie 13, 2012, 03:04:37 pm »
Ieri,Duminica,ora 10:10 am,la "Sala Regatului"(inca ma gandesc a cui regat este),un tip cu ochelari se urca pe podiumul de la sala respectiva si incepe splarea pe creier de Duminica.Vreo 15 min tot vorbeste el,eu clar nebagandu-l  in seama fiind convins ca sigur ceva neinteresant zice (ca de obicei),mai exact eu citeam pe tel niste postari noi de pe forum.Pana cand aud cuvantul "sange".De aici totul se schimba.Ma gandeam ca poate s-a schimbat ceva in legatura cu doctrina.Da' vezi de treaba,tot aceleasi aberatii.Si zice tipul ala (pe care nu il pot numi un frate,ci mai degraba un calau) ca nimeni sa nu accepte transfuziile de sange indiferent in ce situatie s-ar afla,pt ca Dumnezeu ii va invia in "Noul Sistem",ca inca cateva luni de viata sau cativa ani nu ii sunt de folos cu nimic .Parca ei stiu cat mai traieste o persoana,luand rolul lui Dumnezeu.Mai zice el ca directivele trebuie sa fie completate si trebuie sa fie la detinator tot timpul.Si acum urmeaza ceea ce m-a deranjat cel mai mult:calaul zice ca cei doi reprezentanti legali hotarasc ceea ce se va face in cazul in care victima nu mai poate sa ia decizii pt propria persoana.Si mai zice el ca nici familia,nici prietenii nu pot sa conteste directiva medicala in instanta pt ca este semnata de victima.Asta nu este normal!!!Daca un parinte vrea sa isi salveze copilul, pe care la crescut cu  multe sacrificii, de la moarte, nu este lasata de criminalii WTS.Este pur genocid!Si ma uitam cu scarba prin sala si vedeam cum spalatii pe creier mai ca dadeau din cap afirmand ce zicea frustratul de pe podium,ba chiar altii isi luau notite!Cat de naivi pot sa fie!!

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #20 : Februarie 13, 2012, 04:12:29 pm »
Reusesc atat de mult sa detina controlul asupra mintii multora, incat teama sfanta pt. Dumnezeu bazata pe iubire, se transforma intr-o teama morbida de a nu fi aprobati de acesta. Asadar, daca vor sa castige marele premiu al vietii vesnice, asculta cuminti in bancile lor si fac tot ceea ce li se dicteaza.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #21 : Februarie 13, 2012, 05:09:48 pm »
Frica de moarte,frica ca nu vor fi aprobati chiar daca sint martori...trebuie sa fie niste martori model :D.In penibila cursa au cazut.Sentimente de vinovatie, inoculate la fiecare program la care participa ,toate astea le paralizeaza ratiunea.
Deasemeni spiritul de turma..ii vezi pe unii cum sa chinuie sa creada toate timpeniile si desi nu sint convinsi incearca s-ai convinga pe altii.
Toate astea duc la indobitocire si lipsa de reactie pentru ca "politia"batrinii vegheaza s-si privesc turma de SUS cu priviri severe >:(
Au ajuns sa creada ca ei sint detinatorii stampilei cu viza de viata vesnica.
Niste inculti imbecilizati care nu au citit o carte decit ceea ce le ofera WTS ul.
Cea mai facila prada a lor sint persoanele invirsta care nu mai pot lupta cu aceasta caracatita.
Cum se face ca au cazut atitia in cursa lor?Pina in Revolutie se mai apropiau de un crestinism mai iubitor mai aproape de ceea ce trebuie sa fie un crestin.Dupa anii 90 si-au trimis cavaleria care ne-a transformat in secta perfecta,intr-o biserica abuziva care isi hartuieste membrii.
Si comunistii s-au crezut invicibili si s-a ales praful de ei,ceea ce ii urez si eu acestei corporatii WTS.
Praful sa se aleaga de tine!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #22 : Februarie 13, 2012, 06:44:08 pm »
Frica de moarte si de pierderea dreptului la viata este implementata in puterea de manipulare nu numai la martori ci si la late grupuri  fachindu-te sa traiesti in frica si o incadrare loiala grupului in care faci parte!de ce toate acestea ?Pentru ca poate sa te foloseasca  si sa te inrobeasca financiar,material si chiar personal.Oricine  i-ti explica ceva si te atrage de partea lui pentru ca el sa beneficieze si sa o duca mai bine ca tine  inseamna ca este o problema!Domnul Isus Hristos  a dat un alt exemplu si pe nimeni nu a atras de partea lui pentru ca el sa fie slujit si sa beneficieze  de un confort aparte de urmasii Lui !Azi doar sa urmarim si sa vedem fiecare lider in ce scop doreste sa-si formeze grupul si cum traieste fata de membrii lui !Si descoperim motivele !Motive intemeiate pe princpipiul divin sau pe cel firesc!!Unele incep bine ,dar pe traseu si in timp sfirsesc  in mod firesc fiinca traim in puterea noptii si influienta puterii lui Satan care sa nu uitam ca :"14. Si nu este de mirare, caci chiar Satana se preface intr-un inger de lumina.
15. Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor. "
Acest mesaj simplu din 2 Corinteni cap 11  ajunge sa fie prea putin inteles si slujitorii lui Satan se vede ca au un mare succes la puterea de conducere fiinca prea putini indraznesc sa le descopere faptele !Iar daca cumva le descoperi faptele si le expui ajungi sa fii caracterizat ca o persoana irevelanta ,sau ca esti rea si doresti sa i-l injosesti .Deci cei care i-si deschid ochii si doresc sa-i cunoasca dupa fapte nu se lasa inselati de vorbe magulitoare si fara putere in fapte!!!Dar pentru acestea trebuie sa lupti si sa cunosti ceea ce se ascunde in spatele cortinei si sa intelegi cum sforile sint trase pentru papusile care fac spectacolul pe scena!!!Urmariti o scena expusa in teatru facut de papusi si o sa vedeti ca nu vedeti nici sforile si nici pe cei care actioneaza papusile sa danseze sau sa se miste !!!Tot  asa se intimpla si aici si multi sint satisfacuti doar de ce vad  fara sa inteleaga nici mesajul si nici scopul spectacolului in care se implica foarte multa munca si bani investiti!!! :-\


Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #23 : Februarie 13, 2012, 08:36:26 pm »
Gabriel,

Uitasem de mesajul ala. E de pe vechiul forum, nu? Stiu experienta cu sora, fiul ei si atacurile ei de panica. Multumesc pentru "sapaturi" pe vechiul forum. Eu chiar uitasem de mesajul ala. Incet incet devii un "soarece de biblioteca" cum se spune, sau mai bine zis de site-uri si forumuri.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #24 : Februarie 13, 2012, 09:05:21 pm »
Da da mi-am gresit cariera :Deram un bun detectiv de investigatii... ;D
Acum asta ii activitatea mea spre disperarea batrinilor mei...am devenit un apostat autentic si zelos ;D
Si ce imi place ca sint la curent cu activitatea mea pazitorii turmei. :D
Cred ca nu visau ei in 1000 de ani ca ala tacut de pe ultimul rind :D ce vocal va devenii.....
Le condimentez viata sa nu se plictiseasca :D
Pseudonimul de Lamb il stiu de ani de zile de pe vechiul forum si desi am realizat ca ASTIA sint o secta smechera nu am facut sapaturi serioase decit dupa ce am fost ejectat.
Pina acolo eram si eu sub un anumit grad de hipnoza indusa de spalarea pe creier  cu care eram abuzat.
Eu am ales calea cea mai gre si umilitoare de a iesi din secta.
Si asta pentru ca nu exista un forum activ de unde sa fiu sfatuit si de unde sa ma informez si sa ma deprogramez.
Asa ca acum ma bucur mult de prezenta voastra a celor "vechi"in domeniu si a celor noi desigur.
La mine deprogramarea a durat cam 6 luni ....aviz amatorilor.
Lipsa acestui forum s-a simtit foarte tare.
Asa ca ii multumim lu sceptic[sa ma pun bine cu sefu] ;) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #25 : August 31, 2012, 12:50:22 am »
Citat din: Pacoo
[...]nimeni sa nu accepte transfuziile de sange indiferent in ce situatie s-ar afla, [...]

Aşi fi de acord dacă ar scrie: "nimeni să nu accepte donarea de organe şi transfuziile de sânge indiferent în ce situaţie s-ar afla". Altfel este o făţărnicie şi compomis cu "Sistemul" din următoarele cauze:
  • pentru că toate organele vitale conţin sânge;
  • pentru că toate organele conţin ADN inclusiv părul şi epiderma;
  • pentru că sângele conţine "suflarea" în ebraică: nefeşu, care este tradus în limbile moderne de creştinism cu "sufletul" ori cu "viaţa", indiferent că se referă la animale ori la om;
  • pentru că toate organele vitale se pot scoate doar când încă omul trăieşte ori când este resuscitat fizic;
  • pentru că există ţări ca China unde se fac afaceri de stat cu organele celor consideraţi criminali de sistem, deţinuţi politici şi pe motive religioase.
 
« Ultima Modificare: August 31, 2012, 12:52:45 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #26 : August 31, 2012, 01:57:08 pm »
"Cand trag pe nas , ma simt beton! "
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #27 : August 31, 2012, 08:58:08 pm »
gabi gura este formata pentru ceva folositor ,la fel si nasul ,nu te lasa influientat de baietii care nu inteleg biologia si folosesc  ierburi si prafuri in loc de o mancare sanatoasa specifica in rolul ei pentru om!!!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #28 : August 31, 2012, 09:00:22 pm »
Scuze pentru confundarea numelor de grivei cu gaby!!!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #29 : August 31, 2012, 10:22:43 pm »
Las   ca asi trage  si io un fum, da nam  :D ;)  :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #30 : August 31, 2012, 10:23:31 pm »
ai tras prea multe fumuri oricum si de fapt ele sint pentru hoarne!!!

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #31 : August 31, 2012, 10:36:44 pm »
ai tras prea multe fumuri oricum si de fapt ele sint pentru hoarne!!!
la plural: hornuri ;D
ce exemplu dati voi care aveti ca limba materna, romana? :o 8)

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #32 : August 31, 2012, 10:39:54 pm »
Gabi, nici tu nu ai scapat ;D 8)
Citat
Las   ca asi trage si io un fum, da nam   
as trage ....eu....dar nu am ;D ;) 8)
« Ultima Modificare: August 31, 2012, 10:44:50 pm de page »

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #33 : Februarie 20, 2014, 11:02:03 pm »
Am rămas plăcut surprins să văd că WTS recunoaşte în cartea bătrânilor (Păstoriţi turma lui Dumnezeu, pag. 59, subtitlul Omucidere) că vinovăţia de sânge înseamnă a ucide. Acelaşi lucru ni-l spune Biblia în Fapte 21:25, a te feri de sânge – adică să nu ucizi. Apostolul ne vorbeşte despre o trecere de la Legea lui Moise la Legile lui Hristos. După Legea lui Moise izraeliţii erau îndreptăţiţi să ucidă, ori apostolul asta încerca să le spună, să nu ucidă.

Prin faptul că WTS nu se grăbeşte să-şi repare greşeala referitoare la interzicerea transfuziei de sânge, chiar prin aceasta se fac vinovaţi de sânge, căci mor oameni din cauza învăţăturii lor greşite.  :)

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #34 : Decembrie 11, 2016, 11:50:29 pm »
Ha! Ha! Ha! Cred că știți deja, dar WTS nu vă vrea directivele medicale înapoi odată cu dezasocierea sau excluderea. Se asigură că și după plecarea din org posibilitatea de a deceda înainte de termen să planeze asupra foștilor membri.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #35 : Decembrie 11, 2016, 11:54:57 pm »
Mai ales că noua directivă are faimosul punct 3, fără nicio legătură cu transfuzia, dar un îndemn clar la sinucidere. Aș fi curios câți martori au bifat opțiunea de deconectare de la aparatele de menținere în viață!
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #36 : Decembrie 12, 2016, 10:51:56 pm »
Câteodată autoritățiile pot interveni în folosul pacientului când e vorba de transfuzii, mai ales în cazul copiilor, lucru care îi oripilează pe cei de la wash tower brain(cum spunea cineva pe aici). Iată ce instrucțiuni se dau de sus, pentru a te asigura că ai putea fenta autoritățile:
   ”8. Poate oferi un medic sau un spital asigurări că nu va folosi sânge sau fracțiuni de sânge în tratarea unui minor? Legea prevede că , dacă medicul stabilește că nu există o altă modalitate sau procedură medicală pentru a se salva viața unui copil, atunci acestuia trebuie să i se
administreze sânge. Acest lucru se poate realiza pe baza unei ordonanțe președințiale sau a unui ordin judecătoresc. Cu toate acestea, tot mai multe spitale și medici de care CAS-urile au cunoștinșă sunt dispuși să trateze minori fără a recurge la transfuzii de sânge. Deși tratarea fără
sânge a copiilor este o încercare pentru medici, în ultimii ani acest domeniu a cunoscut progrese remarcabile. Chiar dacă părinții Martori nu sunt de acord să li se administreze sânge copiilor lor,ei caută , în colaborare cu medicii aleși de ei, cel mai bun tratament medical disponibil. Cu ajutorul CAS-ului și al Biroului juridic, ordinele judecătorești pot fi deseori evitate. — km 9/92 pag. 3, par.5.  ;) ;) ;)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Transfuziile de sânge
« Răspuns #37 : Decembrie 12, 2016, 10:53:36 pm »
Am uitat să menționez sursa (așa m-a învățat wts): Scrisoarea din 3 ianuarie 2006.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"