Autor Subiect: Articol în Cațavencu  (Citit de 8630 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Articol în Cațavencu
« : Octombrie 23, 2011, 12:49:09 pm »
Ieri am văzut un articol umoristic despre martori în ziarul Cațavencu:
http://www.catavencii.ro/Cele-mai-utile-secte-pentru-fraierii-din-romania_0_1447.html

Referințele făcute la adesa martorilor denotă o bună cunoaștere a diverselor probleme cu care s-a confruntat organizația: legiferarea relaților intime din anii '60-'70 și scandalurile cu copii abuzați.

edit: era vorba despre anii '60-'70 și nu '80-'90
« Ultima Modificare: Octombrie 23, 2011, 07:46:26 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #1 : Octombrie 23, 2011, 02:36:16 pm »
legiferarea relaților intime din anii 80-90
Uite ca p'asta n-am stiuto. Hm, ani de glorie, ca sa zic asa.
Orice 'balba' din anii 1914-18 e, si nu stiu cum sa ma exprim aici, cam nepotrivita pt cineva care comunica sau e inspirat de insusi Cristos/Dumneze.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #2 : Octombrie 23, 2011, 07:42:51 pm »
Dacă vrei să știi mai multe detalii, Raymond Franz scrie despre asta în cartea sa, Criza conștiinței (sau Conflictul conștiinței) în capitolul 3, intitulat Corpul de Guvernare, începând cu pagina 47, paragraful 2:

http://martorii-lui-iehova.ro/raymond-franz/criza-constiintei/capitolul-3-corpul-de-guvernare/

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #3 : Octombrie 24, 2011, 07:58:17 pm »
Dacă vrei să știi mai multe detalii, Raymond Franz scrie despre asta în cartea sa
Franz acolo nu vorbeste de " legiferarea relațiilor intime". Formularea e total aiurea.
Acolo e abordata problematica 'practicilor sexuale' sau preludiu, dar in interiorul unor mariaje, cuplul respectiv fiind casatorit.
Despre ce vorbim aici?!

Nu e nici o legatura intre supozitia ta si articolul din Catavencu.
Ei bat apropoul ca pintre martori nu e tolerat nici macar pozitii sexuale diferire intre parteneri.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #4 : Octombrie 24, 2011, 10:59:01 pm »
Citat
O problemă nemenţionată printre cele de mai sus, dar care a născut
discuţii  considerabile,  implica  un  cuplu  de  Martori  din  California.  Cineva
văzuse  în  dormitorul  lor  anumite  reviste  şi  fotografii  cu  practici  sexuale
neobişnuite (nu-mi amintesc ca noi să fi aflat cum sau de ce Martorul care
raporta acest lucru avusese acces la dormitorul cuplului). Investigaţiile şi
întrebările bătrânilor locali au confirmat că respectivul cuplu se implicase
în alte tipuri de relaţii sexuale decât copulaţia genitală.  Corpul de bătrâni
locali a trimis o scrisoare la Brooklyn şi i-a cerut Corpului de Guvernare să
spună ce acţiune trebuia întreprinsă cu acel cuplu. 

Până  în  dimineaţa  când  ne-a  fost  citită  scrisoarea  nici  unul  dintre
noi,  cu  excepţia  preşedintelui,  nu  avusese  ocazia  să  se  gândească  la
subiectul  respectiv.  Totuşi,  în  câteva  ore  s-a  ajuns  la  decizia  că  cuplul
respectiv  trebuia  exclus.  Această  poziţie  a  fost  apoi  publicată  oficial  ca
aplicabilă oricărei persoane care se angaja premeditat în practici similare. [9]


[9] Vezi Turnul de Veghe din 1 decembrie 1972, p. 734-739 Eng. Şi 15 noiembrie 1974, p.
703, 704 Eng.
- Criza conștiinței, cap 3, pag 47 (în traducerea postată pe site)

În articolele respective se menționează că persoanele care se angajează în anumite practici sexuale în cadrul căsătoriei pot fi excluse dacă nu îți schimbă căile. Nu înseamnă asta legiferare?
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2011, 12:41:08 am »
Ba da, asta inseamna. Dar nu despre asta vobeai tu in primul post, respectiv "practici sexuale în cadrul căsătoriei ", ci despre "legiferarea relaților intime". In fine...

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #6 : Octombrie 25, 2011, 11:39:59 pm »
Care din cele 66 de pozitii vine in contradictie cu "legile sclavului",propun monitorizarea cu camere video toate dormitoarele fratilor iar supravegheatorul de serviciu sa stea la monitor si sa raporteze direct la WTS,vinovatii sa suporte cele mai drastice sanctiuni,sa fie fierti in smoala.VA PLACUT?Sa se legifereze explicit care dintre cele 66 de pozitii contravin[cui]...
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #7 : Octombrie 31, 2011, 07:50:54 am »
Apropo cea mai buna pozitie e cea cu ea deasupra[care nu ati stiut]...femeilor le place sa conduca si in pat.Este preferata lor si a meeeheehe :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #8 : Octombrie 31, 2011, 12:07:20 pm »
Este preferata lor si a meeeheehe
Aviz amatoarelor, sau cum vine asta ?!  ???

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #9 : Octombrie 31, 2011, 01:18:42 pm »
Am acasa ce-mi trebeee.Mai frumoasa ca Elena Udrea plus ca nu-i permit sa mearga la programmm pentru binele ei,is curios in citi ani o voi deprograma.Nici pe baiatul meu nu il las si sti de ce pt.ca oricum nu vrea ;mi-a dovedit ca ii mai destept ca mine.Pe sotia nu o las,pt ca s-au folosit de ia ca sa ma hartuieasca incontinuare.Chestie pe care nenea Gaby a sesizato.Abia astept sa ma mai provoace ca poate apar la stiri >:( :-* Le sugerez sa fie vicleni ca serpii dupa cum invata si abili fata de autoritati.si sa incerce sa nu ma provoace ,ca dupa doua cafele ,ma transform in Ceac Noris >:( :)





Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #10 : Octombrie 31, 2011, 01:24:57 pm »
Imi place de tine Gabriell - esti de-al meu!

Stii ce e foarte bun la deprogramare? Sexul, ca tot veni vorba de el aici. Sexul liber, des si fara ks10 in dormitor  ::)
Si sa nu mai spunem ca face bine si la sanatate...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #11 : Octombrie 31, 2011, 02:03:56 pm »
Da exact SEXUL ...apropo pina una alta mi-au tras-o ei ha ha ha ha se pricep la asta,acum imi fac planuri cum sa devin si eu mai originall ;)Cum sa-i prind si eu la colt... ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #12 : Octombrie 31, 2011, 02:22:34 pm »
Inca una .Dupa o partida cu doamna meee ,intradevar ii vad in culori mai ROZ pe prietenii mei MLI.asa ca cdG ai mare dreptate .Insa sti care ii treaba EI nu au timp de asa ceva EI sint tot timpul in predicare,la cap pe altii.. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #13 : Octombrie 31, 2011, 02:30:35 pm »
Mai sint si altii "ca Noi" dar macar astia sint mai fericiti "noi" parca aveam un morcov acollo  Baptazia - Super Sunday - Master x / Rhymes & Noisia - 1 of 3
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Articol în Cațavencu
« Răspuns #14 : Octombrie 31, 2011, 07:43:14 pm »
NO nu va placut? Mai tre sa ridem si noi ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))