Autor Subiect: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?  (Citit de 69823 ori)

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #240 : August 02, 2013, 08:50:41 am »
David:intre un apostat si un slujitor al lui Iehova nu poate exista concordie,pt.ca apostatul CONTESTA ORICE SI ORICUM,SPECULEAZA,MINTE,FOLOSESTE LIMBAJ LICENTIOS,ACUZA FARA TEMEI.De aceea,orice postez,tu nu accepti !Sa-ti fie de bine...Eu nu pt.voi postez aici...Daca nu v-ati "prins"...si dupa cum perseverati in cursa pe care v-am intins-o cred ca nu...continuati,pt.ca ESTE SPRE BINELE ORGANIZATIEI NOASTRE.Voi nu pt.apostatii vostri ar trebui sa postati mesaje,ci pt.martori,ori,modul vostru golanesc  de exprimare(provocat de mine,recunosc...),abordarile pe care le faceti in mare parte din postura de atei,nu fac decat sa-i indarjeasca pe frati...Nu convingeti pe nimeni.Se aduna aici doar cei care ,deja , nu mai sunt ai nostri !!! ;D ;D ;D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #241 : August 02, 2013, 02:38:43 pm »
Iar raspuns egal cu zero Marcule, cand iti seaca putu' gandirii faci ce faci tu mai bine - aberezi. Te-ai descris pe tine insuti cand ai zis "CONTESTA ORICE SI ORICUM,SPECULEAZA,MINTE,FOLOSESTE LIMBAJ LICENTIOS,ACUZA FARA TEMEI."

1) Contesti orice si oricum. De ex, cand ti-am citat din biblie ca iehovistilor li s-a poruncit sa-si arda copiii in foc, ai negat ca scrie asa ceva

2) Speculezi: mii de exemple, de ex. "pamantul era inconjurat de inele de vapori de apa"

3) Minti, exemplu: iehovistii nu au zis niciodata ca apostatii sunt "bolnavi mintali"

4) Folosesti limbaj licentios: "latin corcit", "budos olah", etc

5) Acuzi fara temei, ex: ca Ray Franz a scris cartea la comanda altora si ca e plina de minciuni.

Vezi ca te-ai uitat in oglinda prea mult si subconstientul te-a dat de gol.

Dar astea sunt doar tentativele tale de a scapa de subiect. Evident nu-ti convine ca ti s-a demonstrat ca tot sistemul vostru e bazat pe frica, si esti jalnic bagandu-ti capu' in nisip strut iehovist.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #242 : August 03, 2013, 04:25:43 am »
.Eu nu pt.voi postez aici...Daca nu v-ati "prins"...si dupa cum perseverati in cursa pe care v-am intins-o cred ca nu...continuati,pt.ca ESTE SPRE BINELE ORGANIZATIEI NOASTRE.

Habar n-ai cat ma bucur ca postezi aici, si intr-adevar o faci spre binele organizatiei voastre - si anume, sa se destrame, cu cat mai repede cu cat mai bine. Te rog sa continui sa postezi cat mai mult aici, chiar toata viata, ca sa aiba "fratii" tai dovada continua, si permanenta daca se poate, ca Martorii lui Iehova sunt niste mincinosi ipocriti fara coloana vertebrala si fara bun simt, care arunca cu invective si apoi pretind cu seninatate ca ei nu fac asa ceva.

Sa vada cum sunteti atat de orbiti si spalati pe creier incat sunteti in stare sa negati evidenta pusa in fata ochilor si ceea ce e scris negru pe alb. Sa vada ca arhetipul iehovistului (la care tu aderi din plin) este un lingău al unei organizatii criminale si lingău al unui despot descreierat pt. care ar fi in stare sa omoare oameni si insusi copiii lui. Sa vada ca iehovistul este un prostalău fălos care nu stie nici macar pe ce lume trăiește.

Noi am tot zis ca asa sunteti, dar tu dai acum dovada irefutabila ca așa și e. Nu trebuie nimeni sa ne creada pe cuvant, trebuie doar sa vina pe forum si sa-ți vadă excrementele aruncate peste tot. Și nimeni nu vrea sa faca parte dintr-o organizatie găunoasă insămânțată cu asemenea specimene putrezite la creier si cuget. Cei cu cap si bun simt vor pleca, multumita si tie.

La mai mare deci  ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #243 : Octombrie 01, 2013, 09:58:28 am »
Citat
Citat din: marcu din August 02, 2013, 08:50:41 am
.Eu nu pt.voi postez aici...Daca nu v-ati "prins"...si dupa cum perseverati in cursa pe care v-am intins-o cred ca nu...continuati,pt.ca ESTE SPRE BINELE ORGANIZATIEI NOASTRE.


Raspuns de jigodie iehovista! Martori pacaliti,sinteti mindrii de iehovistul vostru Marcu?
Astfel de oameni produce secta asta americana;pe mina unora ca astia ati incaput.

Cu cit veti iesi mai repede din secta asta distructiva cu atit mai bine de voi si in special de copii vostrii.Nu v-ati saturat de dictatura comunista? Ati inlocuito cu dictatura sclavului viclean si perfid?

Nu vedeti ca sinteti niste pioni manipulati si folositi? Secta va acaparat cu totul...viata voastra,timpul vostru,resursele voastre.Va place sa traiti in frica ?Nici pe vremea comunistilor nu puteai vorbi liber, de frica repercusiunilor,,,exact ca in secta iehovista.

V-ati incredintat viata in mina unor bosorogi imbecili..batrinii ...ciini turmei iehoviste;or mai fi oameni printre ei ,insa secta le cere sa fie niste nenorociti si unora chiar le place.

Trezitiva si cercetati si fiti sinceri cu voi .. e chiar confortul vietii voastre in joc.



Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #244 : Ianuarie 20, 2014, 08:42:12 am »
http://www.descopera.org/controlul-mintii-brainwashing/


2. Manipularea mistica
Manipularea mistica implica manipularea experientelor care apar in mod spontan, dar de fapt au fost planuite si orchestrate de catre grup sau de liderii sai, avand ca scop demonstrarea autoritatii divine, a evolutiei spirituale sau a unui dar sau talent special care ii permite liderului sa reinterpreteze evenimentele, legile si experientele dupa bunul sau plac.
Cultele procedeaza asemanator alcatuind adevarate scenarii, cu scopul de a convinge grupul de nocivitatea unui anumit comportament sau convingeri, dand nastere la o comunitate de sentimente, la o coeziune interna, care poate imbraca forma unei eliberari de energie colectiva. In acest mod, pe nesimtite o intreaga colectivitate este transformata in sensul dorit de lideri si, chiar daca la suprafata totul pare normal, sechele psihice nu sunt deloc neglijabile, ele sedimentandu-se si putand invada realul oricand. Aceasta transformare nu are doar aspecte negative, ci poate constitui liantul care solidifica un anumit grup.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #245 : Septembrie 28, 2014, 07:56:14 pm »
 
.Psihologia ”noi contra ei”: Grupul trebuie sa aibe un inamic(exemplu apostatii) pentru a-si întarii coeziunea. Cu cat ”ei” sunt mai puternici si mai intangibili cu atat mai bine.
Cu putin rabdare veti recunoaste metode existente si in cultul martorilor..
https://www.youtube.com/watch?v=tstVv563380

“Inspirat de cartea creatorului modelului BITE – „Combating Cult Mind – Steven Hassan”

Recuperare:

3 moduri de a părăsi o sectă:
- Ieșire de bună voie,
- dat afară (de cele mai multe ori într-o condiție de epuizare, atât fizic cât si psihic);
- Ieșire sfătuită.

• ieșirea este bună;
• este greu să se obțină o informație bună;
• contactul cu realitatea este dificil;
• fobiile induse de sectă persistă și după;
• este greu să fi “afară” unele persoane se întorc în sectă.

- Ieșire de bună voie (cel mai mare grup)
• unele persoane chiar și după ani buni, încă se confruntă cu probleme cauzate de îndoctrinarea și controlul minții;
• de exemplu, unele amenințări (ei spun întotdeauna, că există multe “pericole”, dacă pleci de grup) intră în subconștient.
• mintea subconștientă reține informațiile noi pentru totdeauna; poate că este bine să reia tot traseul și să se rescrie toate capitolele, mai degrabă decât să se stea cu subconstientul încărcat și gata să declanșeze, atunci când te aștepți cel mai puțin;
• mai ușor de a ieși în stadii incipiente ale secte, atunci când există mai puțină eficiență în îndoctrinare;
• incoerențe multe și “disonanțe cognitive” fac unii membri mai noi să iasă;
• alții sunt dezamagiți si dezgustațo de lupta pentru putere;
• dar cei mai mulți dintre ei, cred în liderul lor, dar sunt dezgustați de modul în care secta este condusă, cu toate astea ei cred în lider, și sunt gata să se întoarcă în cazul în care vor vedea sectă reformată, ei nu pot vedea că secta este condusă și structurat pentru ca liderul să tragă maxim de folos [o variantă apocrifă pe care am auzit-o personal este că liderul a devenit victima sectei pe care o conduce].

- cel dat afară(cel care se descurcă cel mai greu ):
cauze:
- pune prea multe întrebări;
- rezistență la autoritate;
- prea epuizat și de aceea neproductiv;
- probleme de sănătate fizică și psihologică care sunt prea costisitoare și fac grupul vulnerabil;

• această categorie nu se simte doar respinsă de către membrii sectei, ci de „Dumnezeu”-însuși.
• mulți au investit (fără a gîndi la o alternativă), toate resursele în „familie”, „familie” care va avea grijă de ei până la sfârșitul vieții lor.
• mulți se gândesc la sinucidere;
• mulți sunt prost diagnosticați de medici ca schizofrenici (medicii nu pot ști istoricul lor, și programare lor profundă);
• cei mai mulți dintre ei acționează pe amenințarea programată în trecut a liderului / gurului: că sunt terminați după părăsirea grupului (și, deoarece oamenii nu știu trecutul lor, de multe ori primesc feedback);
• mulți sunt programați de cult pentru a se autodistrugă după plecarea din sectî, și mulți fac acest lucru; mintea lor slăbită are nevoie de ajutor din partea lor înșiși, familiei sau ex-membrilor.
• acestea izbucnesc în viața lor la un moment dat, chiar dacă au reușit să treacă peste ieșirea din sectă.
• multe izbucniri sunt stabilite de către un declanșator care le amintește de viața lor de sectă.

Ieșirea sfătuită:
• norocoși în a obține informațiile de care au nevoie;
• din păcate, România nu are experți în a ajuta ex-membrii (deci totul rămâne în efortul „exploratorilor” independenți);

problemele psihologice ale membrilor ex-cultului:

1. depresie (atunci când descoperi că visul în care credeai este un coșmar)
• sentimentul de a fi trădat;
• sentimentul de a fi violat spiritual;
• văd totul în negru;
• ex-membri trebuie să înțeleagă că experiența lor i-a făcut mai puternici și în cazul în care se vindecă si se recuperează și învață din experiența pe care au trăti-o, pot să fie impenetrabili la o viitoare recrutare a altor secte.

2. dependență continuată
• au fost instruiți pentru a fi pasivi, au cerut și primit permisiuni și indicații și au urmat deciziile lideriilor în grup;
• dificultate în luarea deciziilor;
• aceștia trebuie să învețe să ia hățurile vieții în propriile mâini.

3. “Plutirea”
• fostul membru brusc începe să “plutească” înapoi în timp în zilele de implicare în grup, și începe să creadă în fosta sa identitate.
• muzica este folosită de cele mai multe culte de îndoctrinare, deoarece aceasta se prezintă ca o ancoră puternică pentru memorie.
• plutirea se întâmplă atunci când fostul membru vede, aude, sau simte unii stimuli care declanșează o condiționare precedentă.
• mulți sunt pierduți pentru o clipă în această „plutire”, atunci când unii stimuli îi poartă înapoi în timp.
• dacă membrul ex-cultului nu înțelege condiționarea și că stimulul este un declanșator, acesta poate reveni la sectă;
• cea mai bună metodă este de a identifica acest trăgaci/declanșator, și modificată asocierea până ce o rescrie pe cea veche.

4. Depășirea “limbajului încărcat[de lemn]”
• substituirea limbii reale în locul limbajului încărcat;
• eradicarea jargonului cultului;
• revendicarea cuvintelor și semnificația lor crește viteza de recuperare.

5. Pierderea puterii psihologice.
• O altă problemă pierdere puterii de concentrare si memoriei;
• mintea este ca un mușchi (exersează până la recuperarea).

6. Coșmaruri, vinovăție și probleme emoționale.
• vinovăție în legătură cu ceea ce au făcut cu viața lor sau a altora fiind membru;
• vatamare celor apropiați uneori trezește membrul să părăsească grupul.
• se simt vinovat că multe au blocat cineva drag de la ajutorul medical.
• ei trebuie să înțeleagă că în cazul în care au fost sunt și ei victime și au făcut ceea ce ei credeau drept în acel moment.

7. Hărțuire și amenințări.
• ex-membrii sunt de multe ori hărțuiți și sub amenințări (in special în cazul în care aceștia au fost persoane importante pentru grup);
• eforturi de a discredita persoanele “zgomotoase” foști membrii ai cultului;

8. Probleme cu relatii intime.
• din cauza normelor de grup, membrii nu au avut relații intime (de multe ori, deoarece acestea nu îndeplinesc standardeIe grupului).

Moduri de a te vindeca:
• sprijinul foștilor membri este foarte important.
• metode de tratament similare cu cele pentru sindromul stresului post-traumatic.
• unele persoane au un sentiment acut de a compensa timpul pierdut. Această presiune poate deveni stresantă (în special pentru cei care au fost în sectă mai mulți ani sau chiar decenii).
• să învețe să aibă încredere în ei înșiși din nou.
• scrisă întreaga experiență în acest cult, pentru a obține o viziune de ansamblu a acestei experiențe.
• după ce câștigă această perspectivă, e bine să se considere această experiență ca o fundătură și să încerce să se refacă viața de unde a fost lăsată înainte de a intra în cult.
• simte-te ca un supraviețuitor. »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #246 : Februarie 15, 2015, 06:23:27 pm »
http://martorii-lui-iehova.ro/2015/02/fiti-atenti-altfel-veti-muri-un-instantaneu-socant-din-indoctrinarea-copiilor-la-martori/


Personal, acest material video mi se pare chiar mai grotesc decât episodul cu Sparlock, unul din primele episoade ale acestui serial oribil. De ce?

Cel puţin, în episodul cu Sparlock, ameninţările pe care mama i le adresează lui Andrei pentru faptul că se juca cu un vrăjitor de jucărie erau ceva mai neclare. Dacă nu-şi aruncă jucăria, Andrei îl ‘supără’ pe Iehova şi ajunge bătrân şi zbârcit ca Adam şi Eva. În schimb, în ultimul clip, ameninţările pe care le primesc Andrei şi sora lui cu scopul de a li se impune conformarea sunt mult prea stringente şi explicite.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #247 : Februarie 21, 2015, 10:06:25 am »
http://martorii-lui-iehova.ro/2015/02/great-balls-of-fire-noi-ilustratii-apocaliptice-in-turnul-de-veghe-din-mai-2015/


După cum am menţionat într-un articol recent (şi în interviul din această săptămână a emisiunii lui David Pakman), luaţi o lopată şi începeţi să săpaţi în jurul paradisului ipotetic. Veţi afla că a fost construit pe temelia cadavrelor a miliarde de oameni al căror singur păcat a fost acela că nu şi-au dorit să devină Martori ai lui Iehova.

Iehovistule,de ce te lasi prostit de o secta americana mincinoasa ,paranoica si imbecila?
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #248 : Iunie 29, 2015, 12:57:10 pm »
http://martorii-lui-iehova.ro/2015/06/jw-org-isi-continua-razboiul-cu-presa-rea-si-cu-apostatii-in-turnul-de-veghe-din-octombrie/

Însă întrebaţi-vă: dacă informaţiile cu caracter negativ sunt într-adevăr false, de ce să vă fie teamă de ele? Oare Corpul de Guvernare nu are încredere că adevărul va ieşi la iveală?

Cu siguranţă nu! Comportamentul Corpului de Guvernare este comportamentul cuiva care are ceva de ascuns.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #249 : Mai 26, 2016, 04:30:13 pm »
O secta de bolnava psihic,genereaza o armata de dereglati.Concluzia mea;martorii lui iehova nu sint oameni NORMALI! Nu poti sa pui botu la astfel de aberatii si sa fi normal.....cititi si va minunati.

https://martoriimincinosi.wordpress.com/2015/04/18/turnul-de-veghe-si-practicarea-controlului-mental/

"În cele din urmă, Sclavul punctează că orice alternativă de cult în afară de congregația Martorii lui Iehova se traduce printr-o totală alipire la Organizația Satanei! O probabilitate care trebuie să-l înspăimânte pe orice membru al său! Așadar FRICA!

”Doar Martorii lui Iehova … au speranța biblică de a supraviețui sfârșitului acestui sistem dominat de Satan, Diavolul.” (Watchtower 1989 9/1 p. 19, par. 7)

”Voința Sclavului (Watchtower) este voința lui Iehova. Rebeliunea împotriva Sclavului înseamnă rebeliune împotriva lui Dumnezeu.” (Watchtower 1956 6/1 p.346 par.11)

”Ce altă alternativă există în afara adevăratei congregații creștine? Doar organizația Satanei” (Watchtower 1979 3/1 p.24 par 16)"

Chiar nu trebuie sa va mirati de ce urasc aceasta secta imbecila;daca cititi articolul veti intelege.
lasativa copii liberi de aceasta secta nu-i nenorociti;nu-i obligati sa va urmeze,destul ca v-ati distrus voi vietile .


** :-\ Așadar, ce avem noi aici? Tehnici de manipulare și control mental?

Controlul mental practicat de societatea Turnul de Veghe este unul real! Cu cât controlul este mai eficient, cu atât membrii săi nu vor afla niciodată că, de fapt, ei au fost sclavii unor mincinoși odioși! Membrii de rând ai organizației sunt prinși într-o capsulă de sticlă! Încercați să stabiliți cu ei un contact în condițiile dorite de dvs, și veți vedea ce răspuns veți primi!

Să nu uităm însă latura cea mai  importantă a acestui control, și anume,

RĂSTĂLMĂCIREA ÎNVĂȚĂTURILOR BIBLIEI PENTRU A SLUJI INTERESELOR PARTICULARE ALE UNUI GRUP** :-\
« Ultima Modificare: Mai 26, 2016, 04:34:58 pm de GABRIELL »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #250 : Septembrie 23, 2016, 11:34:18 am »
ce-a mai imputita secta de pe planeta care isi abuzeaza copii prin indoctrinare vorace;v-ati prins sint martorii lu ehova.
https://umanismsecular.wordpress.com/2013/08/31/indoctrinarea-religioasa-este-o-forma-de-abuz/

Cel mai mare pericol reprezentat de religie este că spală creierele copiilor.

Toate religiile lucrează pe principiul expunerii fiecărei noi generații la o singură viziune asupra lumii, cu excluderea tuturor celorlalte, într-un mod repetitiv și autoritar. Îndoielile cu privire la veridicitatea unor astfel de „învățături” nu sunt încurajate, ba mai mult, nu sunt nici măcar tolerate. Odată învățată, informația dobândită în acest mod este păstrată pe viață, luând forme instinctive în anii ulteriori dobândirii. Ca orice deprindere cognitivă, cum ar fi mersul pe bicicletă sau tabla înmulțirii, o informație odată impregnată nu e ușor de înlăturat.

Dar nu înseamnă că rezultatele unui astfel de proces de îndoctrinare nu mai pot fi practic vindecate. Creierele tinere absorb informația cu efort minim, stabilind trasee neuronale permanente. Creierele mai în vârstă necesită efort considerabil pentru a modifica deprinderile dobândite anterior. Există mulți atei care pot confirma. De fapt, este mai degrabă regula decât excepția, că majoritatea ateilor au fost crescuți sub un anumit regim religios. Ei sunt dovada că și cea mai intensă formă de îndoctrinare religioasă poate fi depășită.

Spălare a creierului/insuflare/îndoctrinare au aceeași semnificație și sunt sintagme folosite pentru a ne referi la o situație de promovare a unei opinii unilaterale ca fiind „adevărată”, fără a permite accesul la alte idei și fără a avea vreo rezervă în a o numi în mod nejustificat „adevărul”. Luând în considerare efectele negative și rezultatele unor astfel de medode de spălare ale creierului, putem spune că ele nu sunt altceva decât forme de abuz mental de cea mai joasă speță, ce vor fi ulterior percepute astfel. Dacă ești religios sau nutrești gânduri religioase, cel mai probabil ai fost îndoctrinat și abuzat mental cu astfel de idei din copilărie. Că persoana abuzată poate continua să abuzeze la rândul său în același mod este un alt fapt prin care se perpetuează o situație indezirabilă.

Sub pretextul fricii de moarte și/sau al osândei veșnice, ideile religioase sunt insuflate în mințile maleabile și impresionabile ale copiilor și perpetuate până la vârsta adultă. Presărate cu povești despre viața veșnică, cu dorințe realizabile în mod supranatural, cu idei despre cât de nevrednici sunt oamenii și despre existența „binelui” și a „răului”, toate stabilind o bază mentală pentru o confuzie servilă. Dacă unui copil nu i se prezintă într-un mod obiectiv, fără patimă, prejudecăți, amenințări, frică sau influențare nejustificată, alternative la credința preferată a părinților, inclusiv alternativa niciunei „credințe”, atunci îndoctrinarea de către părinți a copiilor cu sistemul lor de credințe poate fi considerată spălare de creiere.

Kathleen Taylor, neurolog de la universitatea Oxford, a publicat o carte în care face aserțiunea că datorită unor progrese recente, în curând vom putea trata fundamentalismul religios și alte forme de convingeri ideologice potențial periculoase pentru societate, ca pe niște boli psihice.

Este important ca oamenii să conștientizeze lucrurile care nu le fac bine, pe care nu le-ar fi ales în mod conștient și că îndoctrinarea de orice fel este un fenomen social mult mai răspândit decât mulți sunt dispuși să recunoască. Ca animale sociale, suntem toți victime ale procesului de spălăre a creierului indus cultural și a cărui eficiență se corelează cu incapacitatea noastră de a gândi liber în afara modelului cultural standard.

Când copiii sunt învățați chiar și moderat că religia este o virtute, că nu ai nevoie de dovezi pentru a crede ceva, se deschide calea și pentru o minoritate de extremiști. Toată lumea a fost îndoctrinată cu ideea, profund dăunătoare, conform căreia credințele religioase nu pot fi dezbătute. Când copiii sunt învățați că nu trebuie să-și apere convingerile cu dovezi, se deschide calea pentru extremism. Cel mai mare prejudiciu făcut de religie este îndoctrinarea copiilor.

În multe țări, majoritatea sărace, ca România, există mai mulți popi decât doctori, iar societatea nu face nimic pentru a schimba această stare de fapt. Educația este ignorată în favoarea religiei. Dacă îți înveți copiii ceva ilogic, nu faci decât să-i îndepărtezi de gândirea liberă și să le blochezi procesul de gândire, provocându-le chiar leziuni fizice la nivelul hipotalamusului. Pentru evoluția civilizației umane, de dragul siguranței tuturor pe această mică planetă, această formă de abuz psihologic asupra copiilor trebuie să înceteze. Protejați copiii și ajutați la ruperea acestui cerc vicios!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))