Autor Subiect: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?  (Citit de 69825 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #46 : Februarie 14, 2012, 04:44:45 pm »
GABRIELse vede ca esti activ pe paginile virtuale si ai devenit un bun pescar .sint surprins ca ai sensibilizat subiectul prin comentariul scris ,insa nu uita ca azi traim intr-o societate nu doar robotizata ,dar si usor de manipulat .Si pina nu ajungi sa cunosti persoana in puterea ei deplina  nu merita sa devii un adept sau un robotel controlat pentru cerinta si dorinta celui care ajunge sa apese pe butoane sa te foloseasca in scopul lui dorit datorita faptului ca a ajuns la tabloul de comanda!!
Interesant este ca lupta aceasta de robotizare se implementeaza cel mai mult in domeniul politic si cel religios asupra omenirii ,iar in domeniul stiintific,comercial se folosesc adevarati roboti carora se monteaza circuite cu comenzi aparte .La persoanele umane intradevar se foloseste puterea pshihologica prin metode bine cunoscute de liderii spirituali  moderni si iesiti de pe bancile teologice.Nu degeaba  sint inventate seminarele si institutiile teologice.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #47 : Februarie 28, 2012, 11:26:40 pm »
S-au facut unele studii interesante despre spalarea creierului. S-a demonstrat ca vi se spala creierul, atunci cand acceptati sau “preluati” o idee care nu va apartine, care este a altcuiva. Dar lucrul amuzant este ca voi ati fi gata sa muriti pentru acea idee. Nu vi se pare ciudat? Primul test care arata daca vi s-a spalat creierul si daca ati preluat convingeri si credinte are loc in momentul in care sunt atacate aceste idei. Sunteti surprinsi, reactionati emotional. Este un semn destul de bun-nu infailibil, dar un semn destul de bun-ca avem de-a face cu spalarea de creier.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #48 : Martie 21, 2012, 04:17:28 pm »
 Este interesant totusi ca acest film nu a ajuns sa fie vazut de celebru numar de 40000 de "martori"din Romania.
 Stiu ca am exagerat cu numarul "martorilor",dar asa le place lor sa exagereze.E nevoie de mai mult curaj din partea membrilor.
 
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #49 : Martie 21, 2012, 04:49:53 pm »
Care este diferența între cineva care renunță la niște prejudecăți și adopta alte prejudecăți?
Important e să nu te lași manipulat de orice idee/principiu, verifica, ca nu e greu :d

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #50 : Mai 11, 2012, 09:24:19 pm »
haideti fratilor sa adoptam invataturile orientalilor, ei sunt cei mai limpezi la minte, de fapt se spune ca insushi Buddha a spus : <<nu crede un lucru pentru cuvintele in care este imbracat, nu-l crede nici pentru ca ti se spune ca e adevarat, nu-l crede nici pentru carisma persoanei care ti-l spune, nu-l crede nici chiar daca ti-l spun eu, crede doar intelepciunea ce o poti lua din el si asta numai si numai daca se potriveste cu intelepciunea pe care deja o posezi.>>

sunteti liberi sa nu ma credeti ... ;) ;D ;D
« Ultima Modificare: Mai 11, 2012, 09:36:02 pm de Marcus »
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #51 : Mai 11, 2012, 09:40:51 pm »
Se pare ca Buddha asta a fost cel mai destept om...da sinteti liberi sa nu ma credeti  ;) :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #52 : August 01, 2012, 07:49:48 pm »
Ca aproape toata lumea de aici si eu am fost spalata pe creier si manipulata de catre acesti nemernici insa credeti-ma ca e foarte greu ca dupa ce ai o copilarie alaturi de acesti oameni sa te desprinzi de ei, constienta fiind ca nu detin adevarul. Asa cum probabil s-a mai discutat ei folosesc tehnici bine puse la punct prin care manipuleaza mintea copilasilor inca de mici, constienti fiind ca tinerii nu prea au atractie de asa ceva dupa ce trec de perioada adolescentei, sclavul corupt si inselator ;D le baga pe gat prin intermediul parintilor fanatici invataturile pregatindu-i pentru a fi comis voiajor al Turnului de Veghe.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #53 : August 02, 2012, 08:03:46 pm »
Trebuie să facem o diferenţă între o părtăşie frăţească sănătoasă, corectă şi manipulare.

http://www.scribd.com/doc/101856315/P#%C4%83rt%C4%83%C5%9Fie-fr%C4%83%C5%A3easc%C4%83-sau-idolatrie
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #54 : August 03, 2012, 03:02:13 am »
Roadele bibliei: manipulare, spalare pe creier, părtăşie frăţească nesănătoasă, incorectă.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #55 : August 03, 2012, 10:40:26 pm »
Ca aproape toata lumea de aici si eu am fost spalata pe creier si manipulata de catre acesti nemernici
buna Corina, si bine ai venit pe forum. Mai esti o martora activa sau ai renuntat?
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #56 : August 04, 2012, 09:35:16 am »
Buna. Sunt martora inactiva  ;D

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #57 : August 04, 2012, 12:15:00 pm »
felicitarile mele ca te-ai dezlipit in felul acesta de organizatie. Totusi, nu vreau sa-ti pun la indoiala curajul, dar daca postezi asa de multe date personale aici va fi foarte usor pentru sacalii organizatiei care ne vaneaza tot timpul pe forumuri sa-ti dea de urma. si ma tem ca ti-ar putea cauza multe neplaceri.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #58 : August 04, 2012, 05:48:42 pm »
Ei asta nu e o problema, eu chiar doresc sa vada toti din congregatia de unde eram adevarul pe care-l resimt in inima mea. Multi stiu ca nu mai pot sa suport prostiile lor de indoctrinati, asa ca daca intotdeauna cand ii intrebam pe batrani, surori cu care ieseam in lucrare despre unele invataturi eronate ele ziceau ca trebuie sa avem incredere in sclavul fidel si prevazator. Asta ma scotea din minti.
Asa ca am decis ca cine va intra sa stie ca eu sunt. Nu mai suport bataia asta de joc a organizatiei fata de membri ei :'(

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #59 : August 04, 2012, 05:53:15 pm »
tot respectul atunci din partea mea ! ;D esti un exemplu cel putin pentru mine care sunt tot sub acoperire.  :(
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.