Autor Subiect: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?  (Citit de 41609 ori)

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #45 : Decembrie 20, 2011, 07:58:34 pm »
OK , Ilie asa este , un punct de vedere corect .

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #46 : Decembrie 20, 2011, 09:12:36 pm »
Asta trebuie sa fie o decizie personala.Totusi eu cred ca o persoana care sta acolo are motivele lui pentru care o face iar noi trebuie sa respectam decizia lor asa cum si unii dintre ei ne respecta decizia noastra.Tot ce trebuie sa facem noi este sa prezentam pe acest forum motivele pentru care noi am ales dupa ani de zile si probabil multa implicare sa iesim.eu cred ca acest lucru se poate face cel mai bine  punand in discutie diverse teme biblice importante pe care organizatia le trateaza intr-un fel anume dar pe care biblia le trateaza altfel,ex : Isus este venit (prezent) cum spun martorii sau venirea lui este de domeniul viitorului cum spune Biblia?Este corect sa ne rugam la Isus? etc.Deasemenea sa semnalam exemplele pe care le-am vazut sau le-am trait in care chiar organizatia invata intr-un fel dar in unele ocazii actioneaza diferit decat spune ,ex: ONU este o fiara dezgustatoare ,unealta a lui Satan,cu care nu trebuie sa avem relatii sau sa o sprijinim noi cei de rand,dar in acelasi timp este o prietena a WTS-ului ,sigur pe probleme culturale,ca si cum te-ai putea face prieten cu Satan daca discuti numai despre cultura. Rationamentele logice si dovezile scripturale ne pot ajuta sa vedem daca cei care am iesit am procedat bine ,fara ai judeca insa pe cei care au o alta parere decat noi sau alte motive.Iehova Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa manifestam o iubire calda si cand va aduce lumea noua promisa sa ne intalnim cu totii care vom fi gasiti curati crestini . 

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #47 : Decembrie 20, 2011, 09:52:38 pm »
Draga vio 16,te salut cu respect!esti liber sa spui ce vrei>dar poate ca totusi ai exagerat macar putin cu aprecierile!ti se pare wts atat de tare,puternica etc.eu cred ca te-ai speriat tu!comunismul parea la fel de tare si a cazut!nu crezi ca" zidul berlinului"va cadea si in domeniul religios?ca religiile vor disparea pt.totdeuna?(inclusiv wts)cum zicea isus,domnul:"nu va raminea piatra pe piatra, care sa nu fie daramata!!!" cat despre cei din puscariii...trebuie vizitati.asa recomanda cristos.matei 25:36.daca nu ti- a placut punctul meu de vedere e  treaba ta.de fapt eu am dat un raspuns pentru calea.dar te inteleg,il cunosti de mult pe alin.cum ziceam:fiecare este liber sa plece din org.cand hotaraste singur!dar se pare ca unii au descoperit acum roata crestinismului.incolo ai dreptate sa compari wts cu vaticanul din multe puncte de vedere,de ex,papa este urmasul lui petru si corpul de guvernare al wts se trage direct din corpul de guvernare din sec.intii, adica din apostoli...ilie te saluta."" 

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #48 : Decembrie 21, 2011, 04:47:37 pm »
Sincer sa fiu Ilie nu am fost si nu sint speriat absolut de nimic finca  am reusit sa cunosc foarte multe lucruri in un detaliu aparte fata de multi altii,fiinca am colindat mult in viata si am vazut cu ochii mei foarte multe.Chit despre caderea unei organizatii religioase trebuie sa intelegem ca nu se face asa usor ca si caderea unui sistem politic si social.Intradevar asa este cum tu explici despre caderea comunismului sau a altor sisteme ,dar sa nu uitam ca toate aceste grupuri religioase au forma datorita unei influiente satanice atita timp chit creiaza dujmanie ,dezbinare subtila si interes aparte in expunere .Si chit el este la putere in acest sistem acestea vor exzista,se vor extinde si puterea de manipulare se va expune asa cum o vedem fiinca in 2 Corinteni capitolul 11 ,ap.Pavel ce explica?Doar sa meditam asupra celor scrise;"14. Si nu este de mirare, caci chiar Satana se preface intr-un inger de lumina. 15. Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor."
Deci sa nu uitam ca cei ce se fac "slujitori ai neprihanirii"ce capacitati detin si la ce calitati ajung.Multi insa se lasa indusi in eroare de aparenta si nu mai iau aminte la "faptele lor."
Este greu pentru multi sa inteleaga aceste lucruri si pentru a fi intelese noi trebuie sa cunoastem detailat viata Domnului  ISUS HRISTOS  ca persoana umana ,FELUL LUI SI PUTEREA DE EXPUNERE .Si exemplul lasat ucenicilor si noua>.Imparatia Tatalui Ceresc nu se refera la ceea ce grupurile religioase expun si ajung de si sacrifica membrii.Multi cred ca investitiile  facute pina in prezent si ridicate sint pentru asa ceva si trebuie mereu modernizate si multiplicate .Dar Domnul Isus nu a lasat acest mesaj si astfel ajungem sa intelegem diferenta intre pretentie si adevar.iar noi daca nu ajungem la cunostinta acestor lucruri ajungem doar sa fim folositi in viata pentru scopul egoist  al celora care doresc sa detina o viata confortabila ,fara lipsuri si sa beneficieze in prezent de ceea ce firea doreste si influienta satanica expune.Stiu ca multi nu sint de acord cu ce scriu si este greu sa perceapa .Dar in momentul chind  o sa poata vedea cu ochii adevarata fatada ,o sa poata intelege scopul si exzistenta.Dau un exemplu doar;Daca doresti sa cunosti pe cineva  ,nu trebuie sa citesti ce scrie si spune ;incearca sa traiesti in locul care se gaseste  macar un an de zile si atunci o sa ii cunosti faptele ,scopul si cine este cu adevarat.Chit despre intrebarea subiectului ;raspunsul ii revine fiecaruia  alaturi de decizie .Si sa nu uitam ca Dumnezeu -Tatal  alaturi de Domnul Isus Hristos  face alegerea nu pe baza grupului ci a credintei personale alaturi de fapte.Sa luam ca exemplu pe Zacheu ,Corneliu  si chiar cei descrisi in Evrei capitolul 11 .Ilie nu doresc sa fii ranit si nici unul  care este in organizatie si nici cei care au parasit-o.Dar sa intelegem ce se intimpla azi,cine traieste in pretentie si scop aparte si chit de mult trebuie sa ajungem in sacrificiu si pentru ce anume!Sa nu uitam mesajul din Matei 24 cu 24 si sa fim concentrati si asupra faptelor pentru a intelege mesajul.Iar mesajul din Matei capitolul 25 cu 31 la 46 poate sa ne ajute sa intelegem ca toate neamurile ajung la judecata si bazat pe fapte unii ajung la dreapta sau la stinga.Dar cel mai important lucru pe care noi trebuie sa-l cunoastem este cel din Coloseni 3 cu 1 la 17.Sa fiti iubiti ,binecuvintati si asupra indemnului sa meditati!!!!!!!

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #49 : Ianuarie 03, 2012, 07:44:34 pm »
Dragă Ilie,

Fiecare decide cum crede că este bine pentru el dacă să părăsească sau nu organizaţia, însă cum poate cineva care nu mai crede în sclav, în 1914, 1918, în învăţătura cu 144.000, etc. să mai continuie să fie martor, să deiei mărturie dând puplicaţii cu care nu mai este de acord? Nu ar fi aceasta un compromis şi o făţărnicie?
Cineva ar putea decide să fie inactiv, dar şi aceasta ar fi tot un compromis, să nu mai dau mărturie ca să nu dau reviste cu doctrine greşite.
Aceea persoană ar putea decide să dea mărturie ocazională, fără a da publicaţii, dar ce va face când va fi pus în situaţia de a da un răspuns la o întrebare în care dacă răspunde conform conştiinţei lui este infidel organizaţiei (fiind un om cu două feţe), iar dacă dă un răspuns conform doctrinei WTS este infidel lui Dumnezeu ???
Îmi spui dragă Ilie, că "Domnul Cristos o sfatuieste sa cumpere de la el,vers.18:"aur,haine albe,doftorie pt.ochi,"si ii spune vers.19:" sa se pocaiasca"si ii face si o frumoasa promisiune.vers.20,21.Domnul nu desfiinteaza aceasta congr."...rămâne de discutat dacă martorii sunt poporul lui Cristos, în caz că nu sunt, în caz că sunt o sectă singura soluţie poate fi ieşirea în afara taberei la Domnul.

Evrei 13:13  Să ieşim, deci, afară din tabără la El şi să suferim ocara Lui.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #50 : Ianuarie 03, 2012, 10:44:00 pm »
Draga alin,nu mai reiau anumite precizari facute de mine pe forum,in care mi-am explicat punctele de vedere!oricum,mare-i gradina lui dumnezeu!in org.in ultimul timp, se intampla lucruri care altadata erau imposibile!eu mi-am esplicat oficial punctul de vedere filialei prin reprez.ei,suprav de district si de circumscriptie.desi este greu de crezut,am realizat lucruri uimitoare.am o multime de prieteni intre frati si ne spunem tot!cand voi pleca majoritatea vor sti tot,inclusiv unii batrani.pana acum statutul meu in org.mi-a permis lucruri greu de imaginat!oricum de aprox 2 ani discut cu oamenii numai din biblie,fara a folosii literatura.iar raspunsurile mele sunt sincer bazate pe biblie. mesajul meu este:il predic pe domnul isus cristos!restul.o sa discutam in privat ,daca doresti.multa sanatate !ilie.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #51 : Ianuarie 04, 2012, 10:45:56 am »
Mă bucur de tine dragă Ilie, Dumnezeu să te binecuvânteze, chiar aş dori să discutăm mai multe pe privat.
Sper să reuşeşti să trezeşti cât mai mulţi martori din robia WTS.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #52 : Ianuarie 04, 2012, 05:02:14 pm »
La noi mereu s-a promovat ideea predicării cu biblia la mână. Şi la WTS e criză. Reviste din ce în ce mai puţine, donaţii nu se prea fac...
Şi mie-mi place lucrarea de predicare, doar că dacă ies mă identific cu Organizaţia şi eu nu mai vreau acest lucru. Ce zic oamenii? Uite-i pe martori...ăştia nu cred aia, aia , ăştia n-au sărbători îşi lasă copii să moară, etc,etc! Plus neîmplinirea profeţiilor, plus alte chestiuni doctrinare, pe care nu le poţi spune decât citind versetele marca WTS că doar nu eşti doar cu îngerul Gabriel în lucrare.
Aşa că eu mă retrag!'

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #53 : Ianuarie 04, 2012, 05:02:47 pm »
Bine zici,Tam-Tam
Ar fi bine ca martorii sa predice doar cu Biblia,dar in acelasi timp sa nu nici promoveze idei care nu sunt biblice.Ma refer aici macar la cei care inteleg in cate locuri a gresit organizatia.Sa duca doar mesajul Bibliei,care e un mesaj inviorator pentru oricine.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #54 : Ianuarie 04, 2012, 05:35:17 pm »
Dar cum faci daca cineva este interesat de un studiu biblic?
De aici esti nevoit,cred,sa apelezi la materialele organizatiei.Nu ca nu s-ar putea face studiu cu cineva doar din Biblie.Chiar ar fi interesant sa auzim o experienta in acest sens.Oare a procedat cineva din organizatie in acest mod?Daca da,spuneti-ne si noua!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #55 : Ianuarie 04, 2012, 06:17:56 pm »
Maria, de speculat se poate specula. Studiul biblic se poate face liniştit şi doar cu biblia dacă acesta este regulat. Îmi amintesc la şcoala cu pionierii am învăţat despre studiu biblic camuflat. Adică omul nici nu ştia că studiază.
Nu ştiu cu ce atitudine raportezi în schimb un studiu biblic când nici tu nu eşti convins de WTS. ori minţi, ori minţi.
Momentul în care răspândeşti doctrina precedezi la brainwashing. Cât de liniştit te poţi simţi atunci?

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #56 : Ianuarie 04, 2012, 06:36:16 pm »
dragă tam-tam dacă oamenii te întreabă din ce religie eşti, ce le spui?

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #57 : Ianuarie 04, 2012, 06:45:36 pm »
Nu ştiu cu ce atitudine raportezi în schimb un studiu biblic când nici tu nu eşti convins de WTS. ori minţi, ori minţi.
Momentul în care răspândeşti doctrina precedezi la brainwashing. Cât de liniştit te poţi simţi atunci?
De asta nu am vrut să mă fac vestitor nebotezat.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #58 : Ianuarie 04, 2012, 06:55:56 pm »

De asta nu am vrut să mă fac vestitor nebotezat.

Şi de asta nu mai particip nici eu în lucrare.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #59 : Ianuarie 04, 2012, 09:56:19 pm »
Draga alin!nu o sa crezi,dar eu in lucrare ,nu ma mai recomand martor de ani de zile, ci simplu crestin!de peste cinci ani, nu mai invit oamenii la sala, ci la mine acasa.santem in jur de 20.cateva familii de pentecostali,fosti colegi de munca,etc...si pentecostalii si altii sunt nemultumiti de religia lor!s-au prins ca religia organizata ,nu vrea decat sclavi si bani...cat mai multi bani.in tara ,nu toate lucrurile merg la fel...difera...ce-ti spun eu, e greu de crezut...dar aceste experiente m-au incurajat!!!maria h. si vasile,voi toti ,aveti dreptate:exista viata si dupa wts!si inca una libera si frumoasa!eu am experimentat-o, prin exemplele de mai sus!noi avem incredere in voi!sunteti fratii nostrii.voi ganditi ce vreti despre noi care inca suntem activi.aveti tot dreptul s-a fiti suspiciosi!dar, nu suntem spionii nimanui!lucram in sinceritate,si avem multe polite de platit wts.si asta pentru ca ne-au crezut prostii de serviciu.om fi fost noi, dar nici chiar asa.(prosti din toate zarile,uniti-va)ilie.