Autor Subiect: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?  (Citit de 69540 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« : Decembrie 05, 2011, 01:24:06 pm »
« Ultima Modificare: Martie 09, 2012, 10:10:22 pm de sceptic »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #1 : Decembrie 05, 2011, 01:47:31 pm »
In caz ca esti Martor Al Lui Iehova si acest film nu te LUMINEAZA atunci sigur creierul tau este deja FRANJURI.Nu ai nici o vina ,creierul are [perspicacitatea] de asi reveni [repara] singur. Asta este realitatea ,am fost spalati pe creier de altii spalati pe creier....deci victime ale altor victime...cine ii de vina? ::) ::) ::) :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #2 : Decembrie 05, 2011, 05:26:30 pm »
Foarte bun filmul!Foarte bine se incadreaza martorii in tiparul descris...
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #3 : Decembrie 05, 2011, 06:23:15 pm »
Este adevărat că martorii sunt descrişi bine în filmuleţ. problema este cum suntem noi? Spălaţi pe creier sau doar manipulaţi?
 Cum sunt eu?
şi avea dreptate, foarte greu se iese din organizaţie. Chiar cei ce sunt excluşi de mult sau dezasociaţi, sunt convinsă că nu are viaţă chiar aşa de uşoară .
probabil voi avea o viaţă grea şi eu :(

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #4 : Decembrie 05, 2011, 06:36:51 pm »
Nu mai grea decat daca ramai,dupa ce ai reusit sa intelegi unele lucruri!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #5 : Decembrie 05, 2011, 07:07:46 pm »
Eu cred că ceea ce face sclavul cu fraţii este manipulare în vederea spălării creierului. Doar că în loc de "spălarea creierului" se foloseşte un termen mult mai formal, "îmbrăcarea unei noi personalităţi", dar în fond conotaţia este aceea de spălare a creierului, depersonalizare, dezindividualizare în masă, pe când faptul de a 'îmbrăca cu Cristos', potrivit sfatului apostolului Pavel, ori de ne renega pe noi înşine, după cum ne îndeamnă Domnul Isus, se referă mai degrabă la renunţarea la faptul de a ne acorda nouă înşine şi satisfacerii propriilor pofte egoiste întâietate, nicidecum la renunţarea de a gândi, de a ne convinge noi înşine de veridicitatea unor afirmaţii sau a unor valori. Reacţia fiecăruia la acest proces de manipulare depinde de constituţia psihică şi de nevoile proprii. La unii procesul este reversibil, la alţii nu este. Depinde şi de fiecare cum abordează asimilarea informaţiilor care i se prezintă şi ce doreşte să facă în urma studiului cu Martorii.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #6 : Decembrie 05, 2011, 11:23:40 pm »
Chiar cei ce sunt excluşi de mult sau dezasociaţi, sunt convinsă că nu are viaţă chiar aşa de uşoară .
probabil voi avea o viaţă grea şi eu :(

Aceasta este una dintre modalitățile prin care cultele încearcă să-și păstreze membrii înăuntru. Ele crează o frică irațională pentru cei care se gândesc la părăsirea grupului. Cei care părăsesc grupul nu vor putea fi niciodată „cu adevărat fericiți”, vor „pierde aprobarea lui Dumnezeu”. Nu există fericire și împlinire decât în interiorul grupului. Cei din afară, chiar dacă par fericiți, nu sunt.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #7 : Decembrie 06, 2011, 06:35:56 am »
Nu există fericire și împlinire decât în interiorul grupului. Cei din afară, chiar dacă par fericiți, nu sunt.
Asta se inculcă în mintea martorilor repetat. Fie pri teme la sală fie în câte un articol. (Ioan 6:67,68 )

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #8 : Decembrie 11, 2011, 06:46:30 pm »
Am reușit să văd azi și eu interviul cu Edi Constantinescu.

Am fost plăcut surprins, îl recomand cu căldură.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #10 : Decembrie 16, 2011, 10:57:38 am »
Sceptic draga,tu recomanzi acest film cu caldura,eu completez OBLIGATORIU :D ;) in special de difuzat la Scoala Teocratica si la sedintele "secrete "ale batrinilor de congregatie.Deasemenea ar fi recomandat,la toate persoanele interesate care ar dori sa adere la aceasta  s........auuu  ;D cult religios.Deasemeni ar fi util ca societatea WTC saediteze pe un DVD acest filmulet,care apoi sa fie utilizat in lucrarea de predicare din usa in usa,concluzile sa fie trase la o vizita ulterioara :D ;). Vizionare PLACUTA. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #11 : Decembrie 27, 2011, 01:15:03 pm »
Spalarea la creier "o arta SUBLIMA" ......dar ORIBILA. Un alt exemplu acest FILM.




http://www.filme-net.com/2011/11/equilibrium-online-subtitrat-2002-filme.html
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #12 : Decembrie 27, 2011, 02:31:46 pm »
Un alt film în care apare tema „spălarii la creier”, într-o formă diferită însă, este Matrix. Iată niște citate din el:

Citat
Matrix e un sistem, Neo. Acel sistem e duşmanul nostru. Dar când eşti înăuntru şi te uiţi în jur, ce vezi?  Afacerişti, avocaţi, profesori, tâmplari. Minţile celor pe care încercăm să-i salvăm.
Dar până atunci, aceşti oameni fac parte din sistem şi, deci, ne sunt duşmani. Trebuie să înţelegi că majoritatea nu sunt gata să fie deconectaţi. Mulţi sunt atât de inerţi, atât de neajutoraţi, dependenţi de sistem încât se vor lupta ca să-l apere.

Citat
Încerc să-ţi eliberez mintea, Neo. Dar eu îţi pot arăta doar uşa. Tu trebuie să intri pe ea.

Citat
- Ce e Matrix?
- Răspunsul e undeva, acolo. Te caută. Şi te va găsi dacă vrei.

Citat
Eşti un sclav, Neo. Ca toţi ceilalţi, te-ai născut într-o închisoare pe care nu o poţi simţii, mirosi sau atinge. O închisoare a minţii. Din păcate, nimănui nu i se poate spune ce e Matrix. Trebuie s-o vezi singur. E ultima ta şansă. După asta, nu mai ai cale de întoarcere. Dacă iei pastila albastră povestea se încheie. Te vei trezi în patul tău şi vei crede orice vrei tu. Dacă o iei pe cea roşie rămâi în Ţara Minunilor iar eu îţi voi arăta cât de adâncă e vizuina iepurelui. Ţine minte, eu nu-ţi ofer decât adevărul.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Spalarea la creier ,se practica la MARTORI?
« Răspuns #14 : Decembrie 28, 2011, 12:29:25 pm »
Mai intii cred ca trebuie sai multumim lui @ Ory Nider pentru legatura ce ne-a facilitato cu Forumul vechi....Si acum citeva discutii de pe forumul vechi legate de SPALAREA CREIERULUI SI MANIPULARE.


http://web.archive.org/web/20071016022351/http://forum.martorii.ro/viewtopic.php?t=11
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))