Autor Subiect: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.  (Citit de 15577 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #30 : Noiembrie 26, 2011, 09:22:19 pm »
Citat
Multi au fost ZERO in "viata civila" si au gasit o oportunitate sa fie "cineva"

Adevărat. Cunosc astfel de „bătrâni”, care dacă ar fi „în lume” ar fi „nime-n drum”.
Sistemul martorilor seamănă cu dictatura, în care cei loiali sistemului sunt promovați, nu cei valoroși.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #31 : Noiembrie 26, 2011, 09:48:18 pm »
Da dar EU    Haitas Cimpean Calin Gabriel am ajuns "cineva tot datorita Organizatiei Martorilor lui Iehova  ;) Daca nu credeti vedeti ca sint citat   http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=martorii%20lui%20iehova%20forum&source=web&cd=17&ved=0CE0QtwIwBjgK&url=http%3A%2F%2Fforum.martorii-lui-iehova.ro%2Findex.php%3Ftopic%3D139.0&ei=uTnRTv2DGcrN4QTwzdB7&usg=AFQjCNG7XQH3KdsZi4s_XVQy-nFa5croIg&sig2=B3P-dJjrQ10-9ChiQDHWlw&cad=rja   Asa ca le multumesc si sper sa se autodizolve cit mai repede pina nu o sa o faca altii.  Si uite asa Calin Gura mare nu a putut pina nu si-a divulgat numele COMPLET.      8)   SA SE STIE  ca nu mi-e FRICA  :-* pe toti.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #32 : Noiembrie 27, 2011, 10:26:18 am »
Citat
Multi au fost ZERO in "viata civila" si au gasit o oportunitate sa fie "cineva"

Adevărat. Cunosc astfel de „bătrâni”, care dacă ar fi „în lume” ar fi „nime-n drum”.
Sistemul martorilor seamănă cu dictatura, în care cei loiali sistemului sunt promovați, nu cei valoroși.

Sincer, dragilor, cred ca "unii" sau "astfel de" este putin spus...

Nu imi place sa generalizez de obicei, dar in acest caz pot spune pe baza experientelor reale, faptul ca cel putin 95% din persoanele promovate in cadrul organizatiei sunt niste nime-n drum, persoane care in viata reala nu au fost capabili sa realizeze pe picioare proprii absolut nimic si sunt pline de frustrari, persoane pe care acasa (sa nu uitam ca in majoritatea familiilor de martori femeia din spate conduce totul) si in servicul laic nu le asculta si nu le respecta nimeni.

Cand ti se spune ca esti un frate "capabil", si se gandesc sa iti acorde "privilegii" in congregatie/organizatie, acest lucru nu are nimic a face cu inteligenta si capacitatile tale, ci asa cum spune Sceptic, are legatura doar cu obedienta si loialitatea neconditionata (cel putin declarata si vizibila in fata lor).

Elita patetica...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #33 : Noiembrie 27, 2011, 10:28:06 am »
... dupa o anumita perioada se verifica daca persoana s-a corectat ... si daca se caieste va fi reintegrat .

De abia astept momentul, desi cred ca le este frica sa faca acest pas cu mine. 8)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #34 : Noiembrie 27, 2011, 11:08:50 am »
Adevărat. Cunosc astfel de „bătrâni”, care dacă ar fi „în lume” ar fi „nime-n drum”.
Sistemul martorilor seamănă cu dictatura, în care cei loiali sistemului sunt promovați, nu cei valoroși.

.... Cum puteti vorbi asa despre acesti oameni care sunt numiti de spirit ? . :) ;)
Voi ar trebui sa fiti recunoscatori pentru aceste ''daruri sub forma de oameni ''care protejaza turma de pericole cum ar fi oamenii nelegiuiti ....
 [  carte organizati pag .28 ]   Oare care spirit  ?.....

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #35 : Noiembrie 27, 2011, 11:40:25 am »
@ Valer om fi noi Nelegiuiti dar Ei sint niste *********[cartea Adevarul despre Adevar ;)]  @ Guvernatorule bine ai revenit cu comentariile tale pertinente...Bine ca ai de lucru ...la mine in zona nici masinile nu prea mai trec pe drum...Ii groasa rau si prin Europa ce facem?Cade EURO? schimbam in lei...devenim PATRIOTI? ;D

Edit: limbaj indecent
« Ultima Modificare: Ianuarie 24, 2012, 12:33:23 am de sceptic »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #36 : Noiembrie 27, 2011, 11:45:45 am »
@dan   Esti informator...Baga si tu o vrajala ceva.... ::) ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #37 : Noiembrie 27, 2011, 01:25:45 pm »
Baieti,aveti dreptate cand spuneti ca majoritatea dintre batrani(95 %) sunt niste frustrati,care in viata lor nu au realizat nimic,si acuma,cand organizatia asta i-a facut mari sunt in stare de orice,si sa-si vanda mama  :( .

@Cdg,ai spus ca le este frica sa te viziteze;sa sti ca rusine nu au.Cand n-or avea ce face,si-or face jobul;e o datorie,si trebuie sa scrie in raport ca te-au cautat.Daca nu-i vei primi,pentru ei va fi cu atat mai bine! N-o sa planga de mila ta ca esti o oaie ratacita,stai linistit  ???.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #38 : Noiembrie 28, 2011, 12:13:40 pm »
Aia-i TAM TAM, arde-i! Mama lor de ciobani. Niciodata nu n-am gandit la sinonimul asta pentru "pastori" :)

Deci corect titlul topicului devine "Vizitele de ciobanire ale batrinilor de congregatie".

Ce bine ca stiu cum sa-i iau acum cand ma suna... "Pai bine, mai ciobane..."

CdG
« Ultima Modificare: Noiembrie 28, 2011, 12:22:42 pm de Corpul de Guvernare »
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #39 : Noiembrie 28, 2011, 01:05:16 pm »
Chiar asa i-am zis si eu "batrinului"meu;mai tu nu ai fost pastor tu ai fost un cioban.Nu a zis nimic "doar" mi-a rinjit in fata >:(  Bine zis Tam Tam... ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #40 : Noiembrie 28, 2011, 01:07:33 pm »
cdg. Tu de cind ai rupto cu ei?Te-au exclus sau ai plecat de buna voie.. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #41 : Noiembrie 28, 2011, 02:50:08 pm »
Am plecat de buna voie de vreo 11 ani, adica am lasat-o balta.
Dupa 10 ani in care nu am avut nimic de impartit cu nimeni si duceam o viata frumoasa, au inceput hartuielile...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #42 : Noiembrie 28, 2011, 04:25:18 pm »
Mare minune...Si nu le-ai zis ceva acolo mai colorat... :D  Eu ce le-am zis nu ma mai cauta in veci.M-am gindit ca daca ii prind in curte sa le trag vreo doua stafete ala Piedone asa de distractie ,is curios ce ar iesi  ;D ::)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #43 : Noiembrie 28, 2011, 04:28:36 pm »
Las' ca povestim cand vin la BM...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Vizitele de pastorire ale batranilor de congregatie.
« Răspuns #44 : Noiembrie 28, 2011, 05:19:27 pm »
nu pot sa cred ce spuneti aici.adica chiar toti batranii suntem coibani?
mai oameni buni,avem si noi calitati si defecte,dar nu ciobagim pe nimeni.sincer acum,nu spun ca nu sunt si abuzuri de putere,dar exista si oameni sinceri si devotati in ceea ce fac si crede-ma ca de multe ori aduc alinare.sa nu imi spuneti ca nu a=ti avut nici o experienta placuta cu vre-un batran sau sp de circumscriptie?....
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!