Autor Subiect: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."  (Citit de 72159 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
David: ca sa dovedim,trebuie ca mai intai sa aratati voi despre ce aberatii vorbiti.Concret...
Toate invataturile voastre bazate pe biblie sunt aberatii. Concret.

Citat
Altfel...degeaba ai ajuns prin strainatati...Vad ca nu ai invatat nimic din culturile avansate.Acolo nu-l doare capul pe nimeni de capra vecinului.

Tu degeaba ai un creier atunci, ca nu-l prea folosesti. Nu esti tu vecinul meu ca sa nu ma doara de capra ta, esti un iehovist si deci esti confruntat ideatic. Exista o droaie de straini care fac asa ceva :)

Citat
Astept deci exemple concrete de la "cinestiecine"',de la tine sau de la alt apostat.
Ce exemple astepti?

Citat
Pt.ca nu ai mai comentat despre autorii biblici care vorbesc la persoana a treia,
Eu trebuia sa mai comentez despre ei? Eu care am comentat ultimul despre ei, aratand cum ai mintit? Tu esti acela care vii la comentat, nu eu.

Citat
iti mai dau aici doua exemple in afara de Petru in Faptele Apostolilor: Daniel in primele capitole si...MOISE !
Ce exemple-s astea? Ce spun exemplele astea?

Citat
Urmeaza si cutuma...NOI,MARTORII LUI IEHOVA NU MINTIM SI NE RESPECTAM CUVANTUL DAT !
Hahaha, urmeaza faimoasa cutuma asa cum a tot urmat la voi Armaghedonul si venirea lui Isus :) In plus, tu ai mintit deja de atatea ori...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
David:nu am ce sa comentez la aceste elucubratii infantile !CONCRET poti sa spui ceva ? Esti capabil  de a face un efort ?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Aha, deci cand reiese ca te prind cu minciuna deja sunt "elucubratii infantile" :) Cred ca toti de pe forumul asta au avut ocazia sa vada cate parale faci, deci nici nu are rost sa intreb care sunt elucubratiile ca n-o sa faci decat sa dai din nou din colt in colt.

Si da, evident ca pot sa-ti dau concret aberatii de-ale voastre. Pacaleala cu "generatia aceasta care nu va trece pana nu se vor intampla toate aceste lucruri", care voi ati identificat-o cu generatia anului 1914. Si ca nu va trece aceasta generatie din 1914 pana nu se vor implini toate semnele apocaliptice ale lui Isus si va veni chiar el. Ca milioane de oameni care traiau in 1925 nu vor muri niciodata. Ca Isus de fapt trebuie sa vina in viitor conform bibliei. Si aberatii elementare cum ca exista un dzeu, ca Isus este viu, ca e in cer, ca nu exista iertare fara sange, etc etc. Plus aberatii mai vechi, toate concret vazute aici:

http://www.quotes-watchtower.co.uk/
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
David:Acel verset a fost inteles si aplicat de catre apostolii Pavel si Petru la generatia lor.Da,au inteles gresit atat ei cat si Rutherford.Si ?
Conditiile ,cerintele salvarii sunt altele ....
Erorile sunt DE INTELEGERE,nu de slujire,nici de traire in conformitate cu   principiile   lui Iehova !

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
dar cum iti explici draga marcu tragediile create in mii de familii de martori tocmai din aceste intelegeri gresite
vrei sa iti dau exemple?
asigurarile de viata,vaccinurile,transpalnturile,sexul oral,anul 1975,etc,etc...
sigur ne fascinezi din nou cu un raspuns
abia astept
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
David:Acel verset a fost inteles si aplicat de catre apostolii Pavel si Petru la generatia lor.Da,au inteles gresit atat ei cat si Rutherford.
Da, ai vrut exemple de aberatii emise de voi, le ai. Am mentionat si altele. Si-apoi daca Pavel si Petru au gresit, si au gresit, nu sunt singurii - insusi marele Isus a gresit astfel, exact in aceeasi problema. Si pt. ca Pavel a gresit si el, a si lasat greseli si profetii false in scrisorile lui - adica biblia invata aberatii de acest gen prin scrierile acestor greselnici. Dupa cum voi sunteti profeti falsi, asa sunt si inaintasii vostri apostoli si Isus.

Citat
Si ? Conditiile ,cerintele salvarii sunt altele ....
Cum si? Ai vrut aberatiile voastre in mod concret si le-ai primit. Cui ii pasa de inchipuitele voastre conditii si cerinte ale salvarii? Vrei salvare? Suna la 112.

Citat
Erorile sunt DE INTELEGERE,nu de slujire,nici de traire in conformitate cu   principiile   lui Iehova !
Pai intelegerea gresita logic duce la o slujire si traire gresita, ca doar intelegerea pe care o aveti despre diverse subiecte nu va este pur academica. O puneti in practica in viata de zi cu zi. Mai tarziu ne trezim ca nici transfuziile nu mai sunt interzise, acum e chestia cu fractiunile de sange, maine poimaine sangele intreg. Ce sa-i faci, lumina creste :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
dar cum iti explici draga marcu tragediile create in mii de familii de martori tocmai din aceste intelegeri gresite
vrei sa iti dau exemple?
asigurarile de viata,vaccinurile,transpalnturile,sexul oral,anul 1975,etc,etc...
Exact. Uite aici ce aberatii:

Aberatii despre apendicita: http://www.quotes-watchtower.co.uk/appendicitis.html
Aberatii despre vaccin: http://www.quotes-watchtower.co.uk/vaccination.html
Aberatii despre transplant de organe: http://www.quotes-watchtower.co.uk/organ_transplants.html
Aberatii despre vindecarea cancerului: http://www.quotes-watchtower.co.uk/cancer_cure.html
Aberatii despre hemofilie http://www.quotes-watchtower.co.uk/hemophilia.html

Oare cati martori au omorat martorii lui iehova cu aceste  aberatii?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Prostii si dezinformari,David. Posteaza REVISTA,concret.Sa te vad !

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Erorile sunt DE INTELEGERE,nu de slujire,nici de traire in conformitate cu   principiile   lui Iehova !

Deci e clar că sunteți, în frunte cu boșorogii din corpul de bălăcăreală, un popor de debili mintali. Adică aveți probleme cu înțelegerea...

Ai î n ț e l e s ?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
 :D :D :D :D :D :D Ai pus punctul pe I;exact problema asta o au ...n-au discernamint,ar trebui sa ne fie mila de ei.

 
Citat
Citat din: marcu din Ieri la 11:52:34 pm
Erorile sunt DE INTELEGERE,nu de slujire,nici de traire in conformitate cu   principiile   lui Iehova !

Deci e clar că sunteți, în frunte cu boșorogii din corpul de bălăcăreală, un popor de debili mintali. Adică aveți probleme cu înțelegerea...

Ai î n ț e l e s ?

CdG

Si e clar ,na inteles  ;D :D :)
 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Prostii si dezinformari,David. Posteaza REVISTA,concret.Sa te vad !
Revistele sunt citate pe respectiveel pagini, ti-e frica sa le vizitezi?  ;D Vezi ca te prinde dracu pe-acolo si nu mai scapi...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Nu am ce sa vizitez...Nu intelegi? Eu am fost ca voi ...Am cercetat diverse "materale".... Aceste minciuni despre martori m-au determinat sa devin martor !POSTEAZA REVISTA,PAGINA,nu opinii ale unor rauvoitori !
Nu ai de unde? Asa credeam si eu .....

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Ei n-ai ce vizita, ai băut gaz? Nu vezi linkurile postate? Ce nu ai tu este o minte sănătoasă - esti asa bine spalat pe creier încât ti-e frica sa mergi pe o pagina care detaliaza aberatiile Watchtower, cu identificarea revistei cu tot. Esti jalnic baiete, cine ma crezi tu pe mine, sclavul tau sa-ti bag mura-n gura? Esti handicapat fizic de nu poți face click pe ele? Sau mintal?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
David: eu nu citesc linkuri...care nu sunt autoritati in materie de Adevar.Posteaza ORIGINALUL INCRIMINAT sau te faci de ras ...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Cica eu ma fac de ras, dupa ce tu esti paralizat de frica sa faci click pe un link? Ia te uite nene cine se face de ras...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19