Autor Subiect: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."  (Citit de 71675 ori)

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #90 : Iunie 03, 2013, 06:04:05 am »
Un exemplu de negare a religiei mistice,irationale.Fratele nostru Einstein nu credea in nemurirea sufletului.Nici eu nu cred....Nu credea intr-un dumnezeu care isi pedepseste creaturile.Nici eu nu cred...etc...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #91 : Iunie 03, 2013, 06:26:43 am »
A, "etc..."? Fratele Einstein nu credea nici intr-un dzeu care rasplateste, esti pe felie cu el? Nu credea nici intr-un dzeu persoana, tu? Ca biblia e o colectie de legende primitive? Ca nu este preocupat de soarta si treburile omenirii? Ca nu prea cred ca esti cand vine vorba de un dzeu care pedepseste. Nu-ti mai crezi scripturile?

Si de fapt stii tu bine, confratii tai evrei chiar cred in nemurirea sufletului... La fel ca Isus de altfel, ii cunosti parerea nu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #92 : Iunie 03, 2013, 08:49:59 am »
Einstein a vorbit favorabil despre Biblie .... ceea ce postezi tu este ori o "facatura",ca aceea postata de "lucifer" cu limbajul golanesc,ori ceva ce a declarat dupa ce a vazut consecintele "descoperirilor" lui si a inceput sa... delireze.Inainte de a muri ....mai vorbea astfel....

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #93 : Iunie 03, 2013, 04:11:11 pm »
Nu, explicatia e mult mai simpla: nu-ti convine ce spune. Citatele sunt reale si documentate pe http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Albert_Einstein , sunt de notorietate publica.

In plus, dupa cum am mentionat, fratii tai evrei cred si azi in nemurirea sufletului, ca Isus.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #94 : Iunie 03, 2013, 06:04:48 pm »
Te inseli.Nici Isus nu credea si nici majoritatea evreilor NU CRED......SUFLETUL CARE PACATUIESTE VA MURI consemneaza , redondant,profetul Ieremia !Iar noi asa credem! Te rog sa nu ne confunzi cu cabalistii...Ei cred o asemenea ineptie !

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #95 : Iunie 03, 2013, 07:10:37 pm »
Pai te inseli tu, nici macar ce cred "fratii evrei" nu cunosti. Esti singurul evreu din oras? Ia te uita ce spune Enciclopedia Evreiasca:

Citat
Thenceforth Judaism, and especially progressive or Reform Judaism, emphasized the doctrine of immortality, in both its religious instruction and its liturgy (see Catechisms; Conferences, Rabbinical), while the dogma of resurrection was gradually discarded and, in the Reform rituals, eliminated from the prayer-books. Immortality of the soul, instead of resurrection, was found to be "an integral part of the Jewish creed" and "the logical sequel to the God-idea," inasmuch as God's faithfulness "seemed to point, not to the fulfilment of the promise of resurrection" given to those that "sleep in the dust," as the second of the Eighteen Benedictions has it, but to "the realization of those higher expectations which are sown, as part of its very nature, in every human soul" (Morris Joseph, "Judaism as Creed and Life," 1903, pp. 91 et seq.). The Biblical statement "God created man in his own image" (Gen. i. 27) and the passage "May the soul . . . be bound in the bundle of life with the Lord thy God" (I Sam. xxv. 29, Hebr.), which, as a divine promise and a human supplication, filled the generations with comfort and hope (Zunz, "Z. G." p. 350), received a new meaning from this view of man's future; and the rabbinical saying, "The righteous rest not, either in this or in the future world, but go from strength to strength until they see God on Zion" (Ber. 64a. after Ps. lxxxiv. 8 [A. V.]), appeared to offer an endless vista to the hope of immortality.

Are legatura binenteles cu elenizarea iudaismului, de care n-a scapat nici Isus - ale carui vorbe se vede ca nu prea le cunosti:

Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Celce poate să piardă şi sufletul şi trupul în gheenă - Mt 10:28
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #96 : Iunie 04, 2013, 06:10:58 am »
David: Isus,dimpotriva,arata ca SUFLETUL,care in acest text are sens de VIATA poate fi distrus:in gheena,adica in moartea a doua sau cea vesnica.
Ca platonicienii au influentat unele invataturi rabinice,este adevarat.Dar,intreaba-i pe evrei...pe oricati intalnesti.Vei vedea ca,in majoritatea lor nu cred in nemurirea sufletului,pe care o numesc "invatatura lui satan data lui Evei " !
Esti de o impertinenta teribila ! Adica vrei -cum spune vorba romaneasca- sa ma prostesti in fata ? Uiti cu cine vorbesti? Este adevarat ca suntem sensibili la atacurile aduse fiintei neamului de catre straini dar...sunt martor al lui Iehova si nu voi reactiona dur cum o face evreul cand se minte pe seama lui...pe fata !

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #97 : Iunie 04, 2013, 06:38:36 am »
Haha, vezi sa nu-ti plezneasca o vena :) Ce zici tu pe tema asta nu conteaza, doar n-o sa pun vorbele tale inaintea spuselor unei enciclopedii, care mai e si evreiasca pe deasupra. Cat tupeu dom'le.

In ce priveste pe Isus, da zice el, dzeu poate sa distruga sufletul, dar pana atunci nu moare cand omul este omorat de persecutori. In VT ai tot felul de instante in care sufletul este ucis, trecut prin sabie, nu atingeti suflete moarte, etc. Dar vine Isus si zica ca sufletul nu poate fi ucis cand esti ucis. Pai asta e...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #98 : Iunie 04, 2013, 03:14:33 pm »
Stimate domn: NICIODATA nu au crezut evreii,ca popor,adica in majoritatea lor in nemurirea sufletului. Ce scrie enciclopedia aceea nu ma intereseaza.... pt.ca EU CUNOSC din interior aceste lucruri.
In textul  "incriminat",Isus foloseste termenul NEPHESH ,care in context inseamna VIATA.Nu se refera la o entitate ce se poate separa de fiinta umana.
Ar fi o chestiune de bun simt sa nu te dovedesti si un blasfemator al evreilor......

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #99 : Iunie 04, 2013, 04:19:27 pm »
Fii dom'le serios, aia care au scris enciclopedia nu sunt evrei? Nu cunosc lucrurile din interior? Tu esti mai evreu ca ei? Esti mai interior ca ei? Mai absurd esti cu siguranță, dar mai e evreu nu. Este culmea ingamfarii sa te declari mai avizat decât o enciclopedie. Esti pur si simplu ridicol.

Cat despre Isus, afirmatiile tale sunt pur apologetice. Te prevalezi de context cand de fapt contextul iti sta chiar împotriva - ca persecutorii pot omori discipolii dar ca sufletul lor nu poate fi omorât. Deci nici pomeneala de sensul "viața" pt nephesh, in verset viața si-o pierd deja.

E aiurea sa zici ca viața ta nu poate fi ucisă - o data ca e o exprimare impiedicata - viața insasi nu e ucisă, persoana insăsi este, sufletul însuși este ucis conform filozofiei tradiționale evreiesti. Deci afirmatia respectiva a lui Isus sta clar in opoziție cu ea.

Si in al doilea rând, Isus contrasteaza trupul cu sufletul. Niciunde in tradiția evreiască a VT nu exista aceasta dihotomie trup/suflet. Dar ea exista bine mersi in filozofia greaca. Cu alte cuvinte, Isus nu se exprima ca un credincios din VT, ci ca unul al cărui mediu este deja "infectat" cu filozofia elena, așa cum era Palestina pe atunci dupa secole de ocupatie a imperiului grec. Fariseii credeau deasemenea in nemurirea sufletului, o știm de la Josephus, si Iudaismul astăzi crede același lucru.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #100 : Iunie 05, 2013, 06:51:55 am »
David: VIATA nu o pierzi daca te ucide asupritorul.Viata o pierzi daca iti pierzi relatia cu Creatorul.Daca te ucide cineva pt.credinta ta,atunci iti castigi dreptul la viata vesnica.Acesta este sensul versetului! Isus Insusi spune in text ca TRUPUL SI SUFLETUL POT FI DISTRUSE IN gheena; deci elucubratiile tale de copil razgaiat care si-a pierdut jucariile nu-si au sensul ! Te straduiesti sa -mi demonstrezi ca nu intelegi Biblia?Inutil,pt.ca eu sunt convins de aceasta !
In ce priveste basmul cu "credinta evreilor in nemurirea sufletului" ... daca vrei,il rog pe rabin sa discute aici;;;sa te lamureasca.Desi tu cunosti speta,dar faci comentarii din pozitia ta de APOSTAT !

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #101 : Iunie 05, 2013, 07:06:27 am »
Marcule,nebunule :D ,arunci cu eticheta de apostat de parca asta impresioneaza pe cineva.Doar pe ignorantii din secta ta ,care au ales sa creada in povestile unor primitivi.Noi...sintem mindrii ca sintem apostatii sectei americane Martorii lui Iebuba.
Voi sinteti aia multi, care credeti inca, ca pamintu este buricu universului.Unii se mai desteapta de cap,nu toti iehovistii is prosti.

Carl Sagan Pale Blue Dot Romanian Subtitle
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #102 : Iunie 05, 2013, 07:27:41 am »
David: VIATA nu o pierzi daca te ucide asupritorul.Viata o pierzi daca iti pierzi relatia cu Creatorul.
Marcu: vorbesti prostii. Viata ti-o pierzi daca te ucide oricine, nu doar asupritorul.

Citat
Daca te ucide cineva pt.credinta ta,atunci iti castigi dreptul la viata vesnica.Acesta este sensul versetului!

Asta o fi interpretarea musulmana, dar crestina nu e. Doar ei cred ca martirii lor isi castiga un loc asigurat in paradis. Crestinii in schimb am auzit ca isi primesc viata vesnica (nici macar nu este un drept, si nici n-o castigi) daca cred in Isus si in jertfa lui. Deci esti pe spate, nu ti-ai baut inca cafeaua?

Citat
Isus Insusi spune in text ca TRUPUL SI SUFLETUL POT FI DISTRUSE IN gheena;
Sufletul doar de catre dzeu. Daca te omoara asupritorul sufletul traieste inca cica, conform lui Isus. Deci din nou cum ne-ai obisnuit, zero argumente din partea ta; ce am spus ramane in picioare:

Afirmatiile tale sunt pur apologetice. Te prevalezi de context cand de fapt contextul iti sta chiar împotriva - ca persecutorii pot omori discipolii dar ca sufletul lor nu poate fi omorât. Deci nici pomeneala de sensul "viața" pt nephesh, in verset viața si-o pierd deja.

E aiurea sa zici ca viața ta nu poate fi ucisă - o data ca e o exprimare impiedicata - viața insasi nu e ucisă, persoana insăsi este, sufletul însuși este ucis conform filozofiei tradiționale evreiesti. Deci afirmatia respectiva a lui Isus sta clar in opoziție cu ea.

Si in al doilea rând, Isus contrasteaza trupul cu sufletul. Niciunde in tradiția evreiască a VT nu exista aceasta dihotomie trup/suflet. Dar ea exista bine mersi in filozofia greaca. Cu alte cuvinte, Isus nu se exprima ca un credincios din VT, ci ca unul al cărui mediu este deja "infectat" cu filozofia elena, așa cum era Palestina pe atunci dupa secole de ocupatie a imperiului grec. Fariseii credeau deasemenea in nemurirea sufletului, o știm de la Josephus, si Iudaismul astăzi crede același lucru.


Citat
deci elucubratiile tale de copil razgaiat care si-a pierdut jucariile nu-si au sensul !
Ohoho, uite cine se plangea de invective? Aplica-ti sfatul, iehovist habarnist...

Citat
Te straduiesti sa -mi demonstrezi ca nu intelegi Biblia?Inutil,pt.ca eu sunt convins de aceasta !
Ti-am demonstrat-o de nenumarate ori ca n-o intelegi, rade lumea de tine pe forum de cat de ignorant esti, tu care te crezi toba de iehovism biblic. Esti penibil.

Citat
In ce priveste basmul cu "credinta evreilor in nemurirea sufletului" ... daca vrei,il rog pe rabin sa discute aici;;;sa te lamureasca.Desi tu cunosti speta,dar faci comentarii din pozitia ta de APOSTAT !

Dom'le, tu cine te crezi, buricu' pamantului? Tu esti mai catolic decat papa, mai evreu ca eruditii evrei bietu de tine, cand nici macar Iudaismul nu-l cunosti. Ia apuca-te tu si papa articolul ala din Enciclopedia Iudaica (scrisa de evrei!) impreuna cu rabinu' tau. Baga-ti bine in cap: cand contrazici o enciclopedie, evreiasca, ca stii tu mai bine cu se mananca Iudaismul, arati ca popa prostu', te auto-descalifici. Ia sa vedem ce se scrie despre ea:

University of Toronto librarian, Jenny Mendelsohn, in an online guide to major sources of information about Jews and Judaism, writes of the Encyclopedia, "Although published in the early 1900s, this was a work highly regarded for its scholarship. Much of the material is still of value to researchers in Jewish History."[1] In 2003 Reform rabbi Joshua L. Segal described it as "a remarkable piece of Jewish scholarship" and added, "For events prior to 1900, it is considered to offer a level of scholarship superior to either of the more recent Jewish Encyclopedias written in English."

Inainte sa citez eu din ea probabil nici nu stiai de existenta ei tolomacule, ignorant cu fumuri. A, si da, sunt apostat si ma mandresc cu asta. Mai bine apostat decat iehovist spalat pe creier - unul care da lectii enciclopediei evreiesti!
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #103 : Iunie 05, 2013, 09:10:49 am »
David: tu citezi parerile unor evrei care nu au a face cu fiinta neamului,care calca in picioare pe profetul Ieremia,cel care a scris clar ca SUFLETUL CARE PACATUIESTE MOARE.Cum toti pacatuim,toti murim.Mai stim ca Ad'ham,cand Dumnezeu a suflat "suflare de viata"peste el,A DEVENIT UN SUFLET VIU nu a primit unul ....
Asadar,daca insisti ca evreii cred -in majoritatea lor- in nemurirea sufletului,inseamna ca nu esti doar apostat ci si antisemit,mintind despre noi  nu in deplina necunostinta de cauza,ci cu reacredinta. Cred adeptii cabalei in nemurirea sufletului.Cred evreii "crestini",cei ortodocsi,catolici sau evanghelici. sunt insa mai putin de 5% din total ......Nu au crezut Avraam,Isac,Iacov,Moise,David,Solomon,Isaia ,IEREMIA,Daniel sau Zaharia.De ce ar crede o astfel de ineptie evreii de azi?
Obraznicia ta la adresa mea iti arata caractrerul de golan,care taie frunza la caini pe aiurea si cauta sa ne inoportuneze pe noi,probabil pt;a-i da cineva cei 30 de arginti ca sa razbata !
Eu imi respect credinta,dar si neamul ! Nu achiesez la demonstratiile tale de prosttata ,nici nu voi intra in jocul tau murdar.
Nu sunt pe niciun spate,nu sunt invins si nici nu pot fi.
Ti-am aratat CLAR ca Isus spune EXPLICIT ca sufletul poate fi distrus ,iar tu insisti cu "nemurirea" ! Esti de o rea credinta rar intalnita !Iti impingi elucubratiile pana dincolo de un kafkian......atingand culmi ale absurdului rar intalnite la cineva !
Faptul ca,daca esti ucis pt.credinta nu iti pierzi dreptul la viata vesnica este un principiu crestin sadea,nu unul musulman. Coranul arata clar ca EL JIHAD este razboiul lui ALLAH. Doar interpretarile ayatolahilor fanatici au dus la "martirizarea" criminalilor .......De unde "principiu musulman" ?Din tolba cu ineptii a lui David-Apostatul.....

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #104 : Iunie 05, 2013, 09:12:22 am »
Gabriell: nici nu incerc sa impresionez .Eu imi apar credinta si neamul,ambele terfelite de voi,apostatii,aici !