Autor Subiect: În Numele cui trebuie creştinii să se boteze?  (Citit de 1670 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
În Numele cui trebuie creştinii să se boteze?
« : Noiembrie 06, 2011, 12:14:09 pm »
Majoritatea cultelor și grupurilor creştine, botează pe oamenii având ca formulă de botez cea din Matei 28:19,20, unde se spune: „Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i pentru Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh”. Fie scufundându-l o dată, sau de trei ori, numărul scufundărilor diferă, dar formula este aceiaşi.
Însă legat de acest text din Matei 28:19,20, se ridică o întrebare: apostolii care în primul rând au primit porunca de a boteza pe oameni, au ascultat ei de această poruncă, aşa cum este consemnată în Matei 28:19,20? Cu siguranţă că ei, care erau temelia biserici (Efeseni 2:20), nu puteau să greşească, uitând formula atât de simplă de botez: ,,în numele Tatălui, al Fiului, şi al Duhului Sfânt”.
Însă cum se face că ei nu au botezat pe nimeni în Numele a trei persoane, ci ei au botezat întotdeauna ,,în numele lui Isus Cristos” (Fapte 2:38; 8:16; 10:48; 19:5; Romani 6:3; 1Corinteni 1:12,13; Galateni 3:27)?
Problema care se ridică este: de ce apostolii nu au ascultat de porunca Domnului Isus? De ce textul din Matei 28:19,20, spune una, iar celelalte texte despre botez susţine o altă formulă? Citind cu atenţie, observam, că tocmai apostolii care au primit de la Isus instrucţiunea de mai sus, niciodată nu au pus-o în aplicare aşa cum este ea formulată în Matei 28:19!

Care este explicaţia la această neconcordanţă?
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 12:16:52 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: În Numele cui trebuie creştinii să se boteze?
« Răspuns #1 : Noiembrie 06, 2011, 01:49:58 pm »
De obicei în creştinism disputele sunt dacă botezul trebuie făcut prin stropire, turnare sau prin scufundare şi nu se pune problema standardizării unei formule prin care slujitorul să primească autoritate.

Unii păstori şi un profesor de teologie cu care eram vecin spuneau să botezul din a doua carte a doctorului Luca este specială pentru cei din poporul lui Dumnezeu care îl primesc pe Mesia, un botez mesianic în Numele lui Iisus (Ieşua) Christos (haMeşia) aşa cum le-a predicat apostolul celor tăiaţi împrejur.
De obicei aceştia susţin doctrina învăţăturilor paralele, adică cei tăiaţi împrejur să primească pâine fără drojdie iar cei netăiaţi împrejur să primească aluat cu drojdie care creşte mult ca să ajungă la toate neamurile. Această este asemănătoare cu doctrina celor două clase a Societăţii "Watch Tower" şi potrivit mesianicilor-nazarineni este o formă de compromis ca misiunile mesianice iudaice din diaspore şi din Israel să primească suport financiar de la misiunile şi adunările creştine unde învăţătorii mesianic-iudaici şi apostolici să nu înveţe ceva care să producă o schimbare bruscă ce poate şoca şi împrăştia membri.
Citat din: Ap Fapte 2:38-40
Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus HristosPeshitta: B'Şemeh D'Marie I'şua, spre iertarea păcatelorVezi 2:40, 3:19, 3:26. voastre, şi veţi primi darul Sfântului DuhEloha D'Qada. Căci vouă este dată făgăduinţa şi copiilor voştri şi tuturor celor de departe, pe oricâţi îi va chema DumnezeuPeshitta: Aloha sau Elohe[/url] însuşi. Şi cu alte mai multe vorbe mărturisea şi-i îndemna, zicând: Mântuiţi(-vă) din această generaţie vicleană (strâmbă, rea, perversă, nedreaptă).- Jer. 51:6, Fil. 2:15, Rev. 18:4.

Însă când am luat legătura cu copii lui Israelul din ţară şi diasporă am aflat că majoritatea au botezul trinitarian din Matei 28:19-20 chiar dacă îvăţătorii mesianicii netrinitarieni au o anumită recunoaştere în comunităţi. Deci am constatat că ceea ce mi s-a spus era doar o "vrăjeală", ori profesorul de teologie cu care am discutat subiectul nu era bine informat şi ar trebui să existe doar o formă de botez în acelaşi nume pe care îl invocăm când ne rugăm.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 01:57:24 pm de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: În Numele cui trebuie creştinii să se boteze?
« Răspuns #2 : Noiembrie 08, 2011, 10:21:50 am »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.