Autor Subiect: Pot oamenii sa traiasca etern?  (Citit de 24680 ori)

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Pot oamenii sa traiasca etern?
« : Martie 24, 2013, 11:53:51 am »
Deschid acest topic pentru ca fiecare fiecare dintre noi nu isi doreste sa moara vreodata (doar daca are depresie cronica :))
Cine ii va conduce? Vor mai exista guverne umane? Vor putea trai si pe alte planete?
Asadar, voi lua in considerare orice carte considerata Scriptura (Biblia, Coran-ul, Ramayana, Mahabharatha, etc)

Ia sa va vad acum! Cine da tonul?

Dar va rog fara bascalii, sau raspunsuri aiurea. Sa vina fiecare documentat cu dovezile sale (citate, explicatii, etc).

START
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #1 : Martie 24, 2013, 12:17:00 pm »
Eu am avut depresie gravă şi nu mi-am dorit nciodată moartea. Dimpotrivă! Am ales să lupt pentru viaţa mea şi acum nu iau decât algocalmin când mă doare capul. Şi Organizaţia m-a băgat în depresie, e-adevărat. Acum am scăpat. Şi de depresie şi de organizaţie.
Cât despre viaţa veşnică, sincer, niciodată n-am crezut că există. Poate că viaţa va putea fi prelungită. Dar să trăieşti veşnic, puţin probabil.
Este doar părerea mea de moment. Dacă cineva argumentează posibilitatea ca omul să trăiască eten pot să mi-o schimb.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #2 : Martie 24, 2013, 12:32:53 pm »
Biblia este o carte pentru planeta Pământ şi pentru pământeni. Aici pe această planetă s-a întâmplat ceva rău chiar de la începutul creării omului şi Biblia ne învaţă cum va corecta Dumnezeu acel rău. Dar şi aşa, chiar de la începutul Bibliei găsim expresia „cerurile şi pământul”. Cerurile – la plural şi un pământ. Pe undeva, într-o traducere în limba română, în Noul Testament, am găsit cuvântul „lumi”, deci iar la plural. Am tot căutat , dar îmi scapă, poate ştie careva.
Părerea mea, cred că nu suntem singuri în univers. Ar fi o dejosire la atotputernicia lui IEHOVA ca mare Creator să cred că nu a mai creat ceva măcar asemănător.
La fel, cred că omenirea va ajunge, într-un final, la stagiul la care a fost creată. 

Poate că viaţa va putea fi prelungită. Dar să trăieşti veşnic, puţin probabil.
O prelungire a vieţii poate însemna şi nelimitată, nu?  :D

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #3 : Martie 24, 2013, 01:41:43 pm »
Eu ma refeream la argumentele voastre cu documentatia de rigoare, etc. (Biblie, o alta carte stiintifica, etc.).
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #4 : Martie 24, 2013, 01:44:08 pm »
Biblia este o carte pentru planeta Pământ şi pentru pământeni. Aici pe această planetă s-a întâmplat ceva rău chiar de la începutul creării omului şi Biblia ne învaţă cum va corecta Dumnezeu acel rău. Dar şi aşa, chiar de la începutul Bibliei găsim expresia „cerurile şi pământul”. Cerurile – la plural şi un pământ. Pe undeva, într-o traducere în limba română, în Noul Testament, am găsit cuvântul „lumi”, deci iar la plural. Am tot căutat , dar îmi scapă, poate ştie careva.
Părerea mea, cred că nu suntem singuri în univers. Ar fi o dejosire la atotputernicia lui IEHOVA ca mare Creator să cred că nu a mai creat ceva măcar asemănător.
La fel, cred că omenirea va ajunge, într-un final, la stagiul la care a fost creată. 

Poate că viaţa va putea fi prelungită. Dar să trăieşti veşnic, puţin probabil.
O prelungire a vieţii poate însemna şi nelimitată, nu?  :D

Dar va veni o zi cand pamantul va fi plin de oameni perfecti ce vor trai etern. Si numarul lor va creste. Ce crezi ca se va intampla atunci? Vom avea suficienta tehnologie facem luna locuibila (de exemplu)?
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #5 : Martie 24, 2013, 04:02:59 pm »
Cristian spui o gramada de lucruri care nu au nici o acoperire. Care sunt dovezile ca "va veni o zi cand pamantul va fi plin de oameni perfecti ce vor trai etern. Si numarul lor va creste"?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #6 : Martie 24, 2013, 08:16:17 pm »
Dar va veni o zi cand pamantul va fi plin de oameni perfecti ce vor trai etern. Si numarul lor va creste. Ce crezi ca se va intampla atunci? Vom avea suficienta tehnologie facem luna locuibila (de exemplu)?

La această întrebare avem un răspuns chiar de la Isus. El vorbea de înviere, dar rezolvă şi această problemă.
Matei 22:30  „Căci la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer.”
De aici putem înţelege că la un anumit timp, porunca dată omului  (Genesa 1:28) de a se înmulţi, va fi oprită. În acest fel, planeta nu se va suprapopula.
Fără îndoială că Dumnezeu poate extinde viaţă şi pe alte planete. Mai întâi să ne rezolvăm, noi  pământenii, buba noastră.  :D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #7 : Martie 24, 2013, 08:20:31 pm »
Doar vorbe goale.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #8 : Martie 24, 2013, 10:41:41 pm »
Cristian spui o gramada de lucruri care nu au nici o acoperire. Care sunt dovezile ca "va veni o zi cand pamantul va fi plin de oameni perfecti ce vor trai etern. Si numarul lor va creste"?

Psalm 37
9 Pentru că făcătorii de rău vor fi stârpiţi, dar cei ce aşteaptă pe DOMNUL, ei vor moşteni pământul.
11 Dar cei blânzi vor moşteni pământul şi se vor desfăta în abundenţa păcii.

Matei 5
5 Binecuvântaţi sunt cei blânzi, pentru că ei vor moşteni pământul.

Dupa mostenirea pamantului de cei blanzi lucrurile fiind restaurate se va implinii versetul:
Geneza 1:28
Şi Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Fiţi roditori şi înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării şi peste păsările cerurilor şi peste orice vietate care se mişcă pe pământ“.
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #9 : Martie 24, 2013, 10:47:18 pm »
Doar vorbe goale. Scriptura nu are nimic sfânt in ea.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #10 : Martie 24, 2013, 10:50:00 pm »
Dar va veni o zi cand pamantul va fi plin de oameni perfecti ce vor trai etern. Si numarul lor va creste. Ce crezi ca se va intampla atunci? Vom avea suficienta tehnologie facem luna locuibila (de exemplu)?

La această întrebare avem un răspuns chiar de la Isus. El vorbea de înviere, dar rezolvă şi această problemă.
Matei 22:30  „Căci la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer.”
De aici putem înţelege că la un anumit timp, porunca dată omului  (Genesa 1:28) de a se înmulţi, va fi oprită. În acest fel, planeta nu se va suprapopula.
Fără îndoială că Dumnezeu poate extinde viaţă şi pe alte planete. Mai întâi să ne rezolvăm, noi  pământenii, buba noastră.  :D

@Valer - Cei care la inviere nu se vor insura si marita sunt cei nemuritori care merg la cer. Acolo nu se pot marita si insura pentru ca nu au sex (ingerii nu au sexe, de exemplu). Isus le-a explicat parabola celor care nu credeau in inviere si au vrut sa-l puna in incurcatura

Cat despre cei ce vor mosteni pamantul (Genesa 1:28)  u exista inca nici o indicatie in Scriptura ca va fi oprita inmultirea lor. Dimpotriva in timpul Mileniului mergand spre perfectiune vor acumula noi cunostinte despre Iehova si creatia lui (noile suluri din Apocalipsa).
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #11 : Martie 24, 2013, 10:54:47 pm »
Doar vorbe goale. Scriptura nu are nimic sfânt in ea.

David in loc sa arunci vorbe fara minte mai bine ai veni cu alte dovezi. (Pe cele unde se spune ca scriptura se contrazice le analizez). Ma refer la ceva stiintific (daca esti in domeniu, ca daca vinzi covrigi nu avem puncte comune).
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #12 : Martie 24, 2013, 11:00:41 pm »
Vorbe fără minte? Sunt foarte "cu minte", bine gândite. Cu ce dovezi trebuie sa vin eu, nu tu trebuie sa-ti dovedesti afirmatiile? Dovezile ca Isus a fost un profet fals si ca deci dzeu nu exista le ai deja, de ce anume mai ai nevoie? Cand tot citezi din biblie nu uita ca ti-am dovedit deja ca e falsa in pretentia ca ar fi inspirata de vreun dzeu, deci citatele tale din ea nu valorează nimic, intelegi cum se pune problema? Citezi o lucrare discreditata, deci nu te aștepta sa le iau in serios.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #13 : Martie 24, 2013, 11:27:36 pm »
Atunci adu-mi dovezile tale ca ce spui tu e adevarat (lasand la o parte Biblia in care nu crezi).
Pe ce te bazezi cand faci afirmatii despre viata, univers, etc.? Tu spui ca oamenii nu pot trei etern. Atunci de ce de la varsta de 35 de ani celulele nu ni se mai regenereaza cu acceasi viteza?
De ce putem inmagazina in creerul nostru milioane de volume de informatie doar pentru ... scurt timp?
De ce fiecare om pe patul mortii spera ca sa mai traiasca macar 1, 2 3 sau 4 minute printr-o minune? (Inainte sa mori te rog sa-ti aduci aminte de intrebarea asta, poate atunci vei afla raspunsul)
De ce nimeni nu isi doreste sa moara?
Pentru ca Dumnezeu a sadit in inima omului dorinta de a trai etern
Eclesiastul 3:11 El a făcut orice lucru frumos la timpul său; a pus şi eternitatea în inima lor, încât omul nu poate cuprinde de la început până la sfârşit lucrarea pe care o face Dumnezeu.
.
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #14 : Martie 24, 2013, 11:57:24 pm »
E ca si cum m-ai pune sa-ti dovedesc ca soarele răsare in est. Demonstratia e imediata si banala. Deci cand mă pui sa-ti demonstrez ca oamenii nu pot trai etern o sa-mi rotesc ochii in cap puțin. Ca oamenii mor înainte de 200 de ani este evident; nu e? Ai tu vreo dovada de om care a trăit mai mult? Etern chiar? Ce-ar fi sa mă pui sa-ti dovedesc ca veveritele trăiesc etern? Ce dovada ai dori in acest caz?

Ca universului nu-i pasa de tine este iarasi evident. Sau exista vreo gaura neagră căreia ii pasa? Tu crezi ca radiatiile cosmice gândesc?

De ce survine imbatranirea? Pt ca totul are o limita. Telomerii se scurteaza cu fiecare reproducere pana cand celula nu se mai poate divide - doar o cauza din mai multe.

Restul de întrebări au si ele un răspuns imediat - pt. ca orice animal are instincte de supravietuire. Nu doar omul nu dorește sa moara, ci orice alt animal. Nu din cauza ca vreo persoana supranaturala (ai auzit de briciul lui Ocam?) ar fi pus ceva in inima cuiva, ci pt. ca doar animalele cu instinct de supravietuire ajung sa supravietuiasca pana la prima reproducere.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19