Autor Subiect: incinerare, apa sfintita  (Citit de 18040 ori)

Offline dilema1212

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 14
incinerare, apa sfintita
« : Ianuarie 06, 2013, 04:42:54 pm »
Buna seara,
As dori sa adresez cateva intrebari celor care au fost preocupati atat de doctrina Martorilor lui Iehova , dar si de cele ale altor religii. V-am mai spus, am fost botezata in religia ortodoxa, momentan, inca sunt in cautarea propriei identitati in ceea ce priveste convingerile religioase.
Intrebarile erau: ce parere aveti voi despre incinerare? Stiti ca acest subiect este pe toate posturile TV. Eu, personal, nu sunt impotriva acestei practici.
Si a doua, tot de actualitate, in zilele astea. Numai preotii pot face apa de asta sfintita? Sau este ceva proces chimic acolo? Si de fapt nu e vorba de niciun miracol?
Imi cer anticipat scuze daca subiectele par nepotrivite, insa sunt convinsa ca se va gasi cineva dintre dv sa imi raspunda cu argumente logice.
Multumesc

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #1 : Ianuarie 06, 2013, 05:52:30 pm »
eu una am optat pt incinerare . daca nu este nici un dumnezeu si nu este nimic dupa moarte nu are de ce sa ma deranjeze , daca este un dumnezeu care l-a facut pe adam din pamant si pe eva dintr-o coasta nu cred ca in cazul meu ar avea nevoie neaparata de corpul meu pt a ma reinvia , plus ca are toate sansele sa nu mai gaseasca nici un corp pana se gandeste el sa ma invie pt ca ar fi mancat de viermi .
apa sfintita e apa de la robinet , nu e nici chimie nici miracol , e o poveste .
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #2 : Ianuarie 06, 2013, 06:21:12 pm »
Eu, întâi şi întâi aş opta pentru viaţă veşnică. :)
 Cred în Dumnezeu, dar dacă ar veni moartea înaintea vieţii veşnice (Dumnezeu ştie dacă o merităm sau nu), nu aş avea nimic împotriva incinerării. După ce închizi ochii este tot atâta şi îngropat în pământ, aruncat în apă sau ars...etc.


Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #3 : Ianuarie 06, 2013, 06:51:09 pm »
Si eu prefer incinerarea .Si din motive practice si economice :D oricum nu stiu cit ar costa.
Urasc inmormintarile la orce religie ar fi facute.Nu mi-ar trebui nici o slujba s-au ceva asemanator cu aceasta ocazie.Cimitirele sint urite si costisitoare;i-am admirat intotdeauna pe cei practici, care au ales incinerarea...vedeam prin filme.

 Povestea ta Valeriule ca daca meritam s-au nu viata vesnica ma face sa vomit! Nu sintem mai buni unii ca altii doar ne inchipuim ca ar fi asa.
Oamenii pot fi mai rai ca altii pur si simplu ca sint bolnavi,chinuiti de tot felul de nenorociri(binecuvintarile lui Iehova),mai nervosi,mai taiosi,influenta mediului ,educatiei,bagajului genetic etc.Nenorocitul tau de dumnezeu ne nenoroceste cu boli(inperfectiune) si apoi are pretentii la noi?Cit de cretin trebuie sa fi sa crezi asa ceva.
Nu l-am inteles niciodata pe dumnezeul asta;nici nu aveam cum ,asemenea abominatie nu exista, iar daca ar exista, il fac vinovat de genocid inpotriva umanitatii!!!
Cel mai important adevar pentru omenire este ca nu exista Dumnezeu;foarte simplu, greu de lamurit :D;cine vrea poate si e extra simplu, nu nexista nici o dovada!

Apa sfintita e tot atit de sfintita cit apa din sant.O poveste pt.prostit idioti.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #4 : Ianuarie 06, 2013, 07:30:23 pm »
Cel mai recent răspuns oficial al Martorilor lui Iehova cu privire la problema incinerării a fost publicat în Treziţi-vă! din martie 2009, la paginile 10 şi 11. Articolul scoate în evidenţă că Iehova nu dezaprobă incinerarea şi că învierea morţilor care au fost incineraţi nu este împiedicată această metodă.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline dilema1212

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 14
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #5 : Ianuarie 06, 2013, 07:37:20 pm »
Oricum, din punct de vedere al bisericii ortodoxe,se subintelege motivul pentru care nu accepta ideea asta a incinerarii. Ar pierde foarte mult financiar, o inmormantare costa aproape cat o nunta. Si ritualul inmormantarii este plin de fel si fel de traditii. Plus acatistele care se dau pe urma pt mort. Dar ceea ce am auzit in zilele astea… Unii asociaza incinerarea cu sinuciderea. Oricum, m-a mirat o chestie. Cu ajutorul religiei si a “capilor luminati” majoritatea oamenilor simpli li se insufla teama: nu mai poti invia, daca esti incinerat, nu poti fi mantuit daca nu ai fost impartasit, bantui prin iad daca nu iti face preotul slujba. E fantastic cata manipulare exista. Eu, personal, cred in existenta lui Dumnezeu, insa capii bisericii, oricare ar fi ea, parca indeparteaza omul de relatia personala pe care crestinul trebuie sa o aiba cu Dumnezeu.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #6 : Ianuarie 06, 2013, 07:51:44 pm »
insa capii bisericii, oricare ar fi ea, parca indeparteaza omul de relatia personala pe care crestinul trebuie sa o aiba cu Dumnezeu.
Bineinteles ca daca ai o relatie personala cu D-zeu , biserica are de pierdut pentru ca i-si pierde obiectul muncii ... adica rolul de intermediar .

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #7 : Ianuarie 06, 2013, 08:32:55 pm »
Mi-e greata de cata prostie vad. Un grup de pensionari care nu au ce face pe acasa s-au dus la inmormantarea lui Nicolaescu ca sa protesteze impotriva incinerarii, pe motiv ca ar fi "necrestineasca". Si ce ii f...e grija pe ei? Daca omul asa a vrut sa plece, ce treaba au ei sau popii? De aceeasi parte a baricadei de prostie se afla si multimile care se calca in picioare la apa sfintita. Se spala popa pe maini in butoi, mai da cu floshtomocul de busuioc prin el si gata...aliluia!....s-a sfintit apa de la robinet. Devine buna de alungat demonii, de exorcizat biletele de loto, de stropit balegarul din grajdul vitelor, alunga bolile, ghinioanele, vindeca de cancer si de SIDA, etc. Sunt ingrozit ce moace lombroziene, ce chipuri de infractori au preotii din zilele noastre. Iar aia morti sau vii inca, pe care lumea ii iubeste si ii citeaza ca pe Hristos, gen Arsenie Boca sau altii....niste inchizitori fanatici, capabili de o ura crancena fata de cei care nu li se inchina ca unor dumnezei. Biserica a fost si este o plaga pe gatul omenirii, un cancer. Nu cred in valoarea profetica a apocalipsei, dar zau ca imaginea prostituatei care s-a culcat cu regii pamantului i se potriveste de minune.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #8 : Ianuarie 06, 2013, 08:47:34 pm »
Iata ca sunt nevoit de data asta sa fiu total de acord cu un ateu ... dar n-am de ales ... asa este .



Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #9 : Ianuarie 17, 2013, 09:42:35 pm »
Ha, ha, ha, uitati cum fiecare isi cunoaste bine interesele lui. Preotii nu sunt de acord cu incinerarea pentru simplu motiv, isi pierd finantarea care nu este mica. Noi suntem toti de acord cu incinerarea pe langa faptul ca mortul nu stie nimic, dar suntem acum foarte constienti ca, popii nu vin sa ingroape niste razvratiti , martorii nici atat ca le-am ridicat poalele in cap.....Asa ca sa avem sanatate , sa traim mult si bine ca nu avem cine ne ingropa.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Gavroche

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #10 : Februarie 11, 2013, 05:25:11 pm »
Lamb , turnator MLI , baneaza IP-urile de pe tot globul , baneaza toti userii cu IP scandinav , da-te in stamba , fa-ti de cap! Mai oameni buni , opriti-l pe paranoicul de Lamb , acest ipocrit .
Intrebare .
Cati dintre voi stiu cine este cu adevarat Lamb , care e numele lui real si ce invarte? Mai copii , pe orice forum se leaga amicitii si antipatii. Si daca se leaga amicitii , atunci amicii vorbesc pe mess/skype si dau cartile pe fata. Cu cati dintre voi a facut Lamb asta?
Lamb , ai sange pe instalatie? Lasa postul si provoaca-i pe copiluti sa spuna. Esti un las si un ipocrit.
Lamb , lasule , daca insusi Dumnezeu ar posta pe forumul asta si ar avea un IP ciudat atunci l-ai bana si pe el. Lamb , fariseule!

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #11 : Februarie 11, 2013, 06:30:16 pm »
nervos esti mai Grivei!
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #12 : Februarie 11, 2013, 06:34:11 pm »
Lamb , turnator MLI , baneaza IP-urile de pe tot globul , baneaza toti userii cu IP scandinav , da-te in stamba , fa-ti de cap! Mai oameni buni , opriti-l pe paranoicul de Lamb , acest ipocrit .
Intrebare .
Cati dintre voi stiu cine este cu adevarat Lamb , care e numele lui real si ce invarte? Mai copii , pe orice forum se leaga amicitii si antipatii. Si daca se leaga amicitii , atunci amicii vorbesc pe mess/skype si dau cartile pe fata. Cu cati dintre voi a facut Lamb asta?
Lamb , ai sange pe instalatie? Lasa postul si provoaca-i pe copiluti sa spuna. Esti un las si un ipocrit.
Lamb , lasule , daca insusi Dumnezeu ar posta pe forumul asta si ar avea un IP ciudat atunci l-ai bana si pe el. Lamb , fariseule!
  De ce nu te lasi batut si gata? Mori daca nu postezi prostii pe forumul asta?...
  Esti ca un copil frustrat....penibil!

Gavroche

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #13 : Februarie 11, 2013, 07:39:57 pm »
@tzancul tupeist
copkile , sezi . nu cunosti marfa numita lamb. am tacut , insa aceasta scarna nu are limita.  vezi-ti de treaba ta. tu , cu tupeul si nesimtirea ta de pusti cordit , "te-ai luat" de ilie si l-ai acuzat de ca ar fi facut nush ce atunci cand era in topul mli. ai jignit , pe valeriu , pe valer , pe altii ... inclusiv pe mine ( cu toate ca userul grivei era banat de scarna numita lamb si nu iti putea raspunde) si nu te-a banat sau avertizat nimeni. david a jignit pe toti userii acestui forum care cred in existenta unui dumnezeu , nu l-a banat nimeni. dagothur a dat-o si el cu mucii in fasole si intr-un tarziu l-a banat cineva. scarna de lamb a mintit afirmand ca universal=grivei , cu toate ca el vede IP-urile si stie ca nu e adevarat. forumul asta a devenit maidanul clanului dumb&dumber , care da in cap oricui vrea sa discute despre MLI si WTB&TS , scop pt care a fost creat forumul. tu & david , dumb & dumber , v-ati permis sa va luati si de alice aka leontina m , v-ati luat si de valer. buey marletzilor , ati suferit macar 1% din cat au suferit ei?! sceptic aplauda curlingul lui lamb , acest ipocrit care pozeaza in dizident mli pe juma de net , inca de pe vremea cand tu mergeai in picioare pe sub pat. el sterge in continuare posturi si baneaza IP-uri. atat stie sa faca. pe vremea vechiului forum facea la fel , amenintand va bana "pe ip-uri". a banat ip-ul de la munca , banand o intreaga institutie . :) am facut un user nou azi - eliezer. nici un post - nimic. marletele a verificat ip-ul la inregistrare , a vazut ca e IP scandinav si l-a banat , atat IP cat si user. pai mai tati , daca un user banat isi face alt user nu ii banezi ip-ul ci ii stergi userul. lamb . curva ascunsa in sanul mli , cu toate ca face pe dizidentul , se crede un semizeu local facnd ce vrea el. bine ca nu are privilegii mai multe in consola ca ii stergea pe sceptic si dorel si devenea el dumnezeul forumului. 
so , cokile , abtine-te la a-mi mai adresa vreun post.

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #14 : Februarie 11, 2013, 11:28:26 pm »
  Este foarte hilar sa stii cand vad cum plangi pe aici ca esti banat mereu, fac paralela cu ce smecher te dadeai inainte si cum luai pe toti la misto.
  Cat despre porcariile pe care le-ai scris... nu am sa comentez nimic, daca cineva are vreun dubiu poate sa se uite peste discutii si sa vada cine jignea ca un dobitoc pe cine.
  Posteaza in continuare totusi, imi esti simpatic cand vad cum pretinzi a fi o ***** virgina, completeaza tu :).