Autor Subiect: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ  (Citit de 13559 ori)

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #15 : Ianuarie 13, 2012, 05:56:35 pm »
David,
   Am citit cu interes postările tale. Mă interesează în primul rând cele legate de erorile din Biblie (pentru că văd că le dezbați cu înfocare). Aș vrea, cu timpul, să încerc să demontez toate construcțiile tale. Asta nu înseamnă că sunt sigur că voi și reuși.
   În ceea ce privește ideea de TEMĂ CENTRALĂ A BIBLIEI, eu spun că am găsit-o și că ea, TEMA CENTRALĂ, este urmărită pe tot parcursul Scripturii cu obstinație! Pe mine chiar acest lucru mă fascinează.
   Dacă tu n-ai găsit o TEMĂ CENTRALĂ nu înseamnă neapărat că ea nu există, dar tot atât de logic, dacă eu am găsit una, înseamnă că ea există! Altfel n-o găseam! Și să știi că m-am străduit din răsputeri să nu impun eu această temă. Am studiat încontinuu până ce în mod natural această temă a prins contur. Vom mai vedea ce-o mai fi.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #16 : Ianuarie 14, 2012, 03:50:03 am »
Salut Constantin,

ma bucur ca te intereseaza postarile mele, si chiar te invit sa demontezi ideile pe care le-am exprimat. As dori s-o faci insa intr-un mod cat mai cinstit posibil - fara presupuneri peste presupuneri, fara afirmatii fara fundament, fara inventii, etc., intelegi tu idea. In experienta mea astea sunt metodele preferate de obicei de apologeti.

In ce priveste tema bibliei, faptul ca nu exista o tema centrala a bibliei este aratat de biblia insasi. Oricine citeste fiecare carte din biblie poate vedea cu ochii lui asta. Te invit deci sa imi arati si mie cum fiecare din cele 66 carti - de la geneza la apocalips - prezinta tema centrala ca fiind cea a Ex 3:13-14. Cum se axeaza Rut, Estera, Cantarea Cantarilor, epistola lui Iuda, Filimon - ca sa numesc doar cateva carti mai obscure si scurte - pe tema asta centrala a Exodului 3:13-14, cum vorbesc in cel mai pregnant mod despre ea si cum accentul major din aceste carti pica pe Exod 3:13-14. Daca tema asta pe care tu o numesti "centrala", nu e centrala in fiecare carte, sau lipseste din carti intregi, sau aceste carti se axeaza pe altceva, atunci tema ta nu mai e centrala.

Dar te rog sa stabilim de la inceput, sa ne rezumam la ceea ce textul scriptural spune de fapt, in loc sa punem idei in gura scripturii acolo unde ele de fapt lipsesc. Am un obicei destul de prost in raspunde deseori cu "nu, textul nu zice asa ceva" :)

Banuiala mea, este ca ideea ta ca ai gasit aceasta tema centrala si ca ea este Exod 3:13-14, este ancorata mai degraba in invataturile la care ai fost expus ca martor, unde se pune foarte mare accent pe numele lui dzeu si ce inseamna el. Cunosti vreun baptist, vreun ortodox, vreun penticostal, vreun catolic care a ajuns la aceeasi concluzie ca tine?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #17 : Ianuarie 15, 2012, 11:23:35 am »
   Biblia are o 'tema centrala', daca aceasta este sintagma aleasa de Constantin, chiar daca e greu de gasit un verset cheie foarte reprezentativ.

   O carte fara un laitmotiv ar fi fost greu de citit vreodata si nu ar fi putut ramane intreaga. Nu ar exista astazi o stiinta a ei, nu ar fi motivat pe nimeni si nu ar fi murit oameni pentru copierea/traducerea si punerea ei in circulatie.

   Desigur este de discutat CUI se datoreaza laitmotivul Bibliei, autorului divin care ar fi supervizat totul de-a lungul veacurilor sau scriitorilor omenesti care au apartinut unui popor animat sau afectat de o problema unica (un necontenit conflict cu lumea exterioara al Israelului si apoi al Bisericii si necesitatea de victorie).

   De asemenea ar fi de dezbatut daca cititorul, inconstient sau nu, "aduce la tema" sau ignora partile off-topic din nevoia de coerenta a intrigii si happy-end si daca Biblia trebuie judecata plecand de la exagerarile apologetilor fundamentalisti, referitor la ce inseamna inspiratie, ineranta, unitate teologica, etc.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #18 : Ianuarie 15, 2012, 04:44:40 pm »
Biblia nu are o "tema centrala" chiar pt. ca nu este "o carte": ea este o compilatie de texte separate despartite temporal, geografic si ideologic, care au fost cusute una de alta si puse intre coperti...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #19 : Ianuarie 15, 2012, 05:21:41 pm »
Eu aș lua o poziție de mijloc în disputa dacă Biblia are sau nu o temă centrală.

În general se poate stabili o temă centrală la orice operă literară, chiar dacă autorul nu a intenționat acea temă. Din această perspectivă se poate stabili o temă a Bibliei.

Întrebarea mai dificilă este dacă autorii Bibliei au avut în vedere această temă sau este ea datorată credinciosului, în tentativa de a găsi sens în căutările sale spirituale.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline dragoneasa

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 14
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #20 : Martie 22, 2012, 09:40:51 am »
Da.Plagiatul mitologic si confuzia.Talmudul,Coranul si Biblia,eu ceva comun;Vechiul Testament cu mici modificari.Aceleasi surse de inspiratie,manuscrise istorice furate de la diverse popoare cu istorie mai veche decat cei 6000 de ani "calculati"de biblisti.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #21 : Martie 24, 2012, 08:29:43 pm »
Cred şi eu că Biblia are o temă centrală. Aceasta arată tot traseul pe care îl face omul de la starea lui desăvârşită pe care o avea la creare (Geneza 1:31), la starea la care trebuie să ajungă după ce şi-a pierdut desăvârşirea, adică din nou la desăvârşire (Evrei 11:40).  Traseul de la „pomul vieţii” (Geneza 2:9), la „pomul vieţii” (Apoc. 22:14).

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: ARE BIBLIA O TEMĂ CENTRALĂ
« Răspuns #22 : Martie 29, 2012, 10:26:33 pm »
Biblia are o tema centrala;"16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."
Dar nu se doreste sa se cunoasca si traiasca mesajul!!!


Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19