Autor Subiect: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.  (Citit de 5851 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« : Noiembrie 14, 2011, 08:45:24 am »
Cred ca va mai amintiti anuntul care s-a dat in toate congregatiile din Romania la scurta vreme dupa ce s-a construit prima cladire a Filialei din Romania. Anuntul facea apel la toti fratii din Romania care poseda literatura veche si daca pot s-o doneze Filialei pentru formarea si completarea unei 'biblioteci teocratice' cat mai complete.
Imi amintesc ce fete bucuroase aveau fratii si surorile dupa anuntul acela. Unii chiar spuneau ca au asemenea carti, brosuri si reviste vechi, si, ca este un privilegiu pentru ei sa le ofere bibliotecii din Betel.
Toate bune si frumoase pana in momentul cand personal am vizitat Betelul. Cand a venit randul sa vad si 'faimoasa biblioteca teocratica' aceasta nu avea decat cateva carti. Mentionez ca am vizitat Betelul la cativa ani de la acel anunt.
Azi stau si ma gandesc de ce s-a dat acel anunt? Sunt convins ca a fost donata literatura cu nemiluita catre Betel. Atunci de ce batea vantul in 'biblioteca teocratica' din Betel? Motivul nu este decat unul singur: Cenzura. Au vrut sa distruga si chiar au distrus literatura veche donata de frati si surori creduli si sinceri pentru ca membrii noi din organizatie sa piarda legatura cu invataturile false si trecutul rusinos al Martorilor lui Iehova. Fara accesul la vechile publicatii nu ai nicio idee de trecut si nu poti dovedi nimic in fata celor care te critica.
Sunt frati si surori care asa se mai minuneaza cand cineva le spune despre aberatiile scrise in publicatiile mai vechi...! Apoi tot ei spun: Ce au cu noi? Cand am afirmat noi asa ceva? Este imposibil! Asta sigur sunt minciunile apostatilor, zic ei.

Morala: Daca aveti literatura mai veche nu o mai instrainati si nu o distrugeti. Va fi de folos copiilor nostrii. Ei nu trebuie sa cada victime acestei fiare religioase.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #1 : Noiembrie 14, 2011, 09:39:54 am »
Este dezgustator cum incearca sa-si ascunda trecutul.Nu ma mir daca au putut sa spuna ca casa lui Iehova este constelatia Pleiadelor,ca Rasel[scrierile lui]aveau influente masonice,ca piramidele din Egipt erau foarte inportante pentru Rasel in construirea dogmei lui;sute de aberatii de care acum le ieste rusine si care demonstreaza inca o data ca sint o Secta Oribila.Mai sint destui care au literatura Veche ,din alte ramuri ale Martorilor,chiar si eu mai am ceva, tata fiind Milenist.Aceasta secta Americana si-a schimbat de multe ori fata.Mai bine nu i-as fi cunoscut vreodata! :(
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #2 : Noiembrie 14, 2011, 02:16:28 pm »
Pana ce si legile statelor condamna drastic aceasta fapta, ce se numeste sustragerea sau distrugerea de probe:

Sustragerea sau distrugerea de probe ori de inscrisuri
(1) Sustragerea, distrugerea, retinerea, ascunderea ori alterarea de mijloace materiale de proba sau de inscrisuri, in scopul de a impiedica aflarea adevarului intr-o procedura judiciara, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza impiedicarea, in orice alt mod, ca un inscris necesar solutionarii unei cauze, emis de catre un organ judiciar sau adresat acestuia sa ajunga la destinatar.

(citat din Codul Penal)

Si mai zic ca sunt condusi de spiritul sfant!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #3 : Noiembrie 14, 2011, 02:30:58 pm »
Dragii mei,pot sa va spun ca in acea perioada lucram la Betel 1996-1998 si va pot da informatii clare.Retin ca veneau intradevar camioanele din tara cu literatura de la frati si era depozitata la Dragomiresti -aici filiala avea o proprietate o fosta ferma -la un moment dat era aproape jumatate de depozit -un fost grajd se I.A.S.
Nu stiu daca s-a distrus sau sa ars nu pot spune ce sa urmarit tot ce stiu erau discutii despre cartea "Tu poti trai..."deoarece se schimbase doctrina cu oile si caprele si se schimbase "venirea cu prezenta"lui Cristos.Din cate stiu era un capitol sau doua care abordau cu detalii aceste lucruri si acum schimbate nu mai erau bune.Deasemenea erau si ceva probleme cu "generatia".Dupa vreo 6 luni de la depozitare nu mai era in depozit dar eu nu stiu ce sa intamplat cu ea.Acum ca ati adus in discutie mi-am adus aminte.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #4 : Noiembrie 14, 2011, 08:41:31 pm »
Cum zicea Orwell în romanul lui 1984: „Cine controlează trecutul controlează viitorul. Cine controlează prezentul controlează trecutul.”

Organizația face o bună treabă în a-și „înfrumuseța” trecutul, vezi cartea Proclamatori sau ultimele două DVD-uri lansate. Din păcate pentru ei, odată  cu revoluția internetului, „adevărul” iese la iveală.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #5 : Noiembrie 17, 2011, 11:07:11 pm »
Organizația face o bună treabă în a-și „înfrumuseța” trecutul, vezi cartea Proclamatori sau ultimele două DVD-uri lansate. Din păcate pentru ei, odată  cu revoluția internetului, „adevărul” iese la iveală.

Din păcate, seria celor două DVD-uri Faith in Action cosmetizează trecutul în stilul vechiului manual de istorie, Martorii lui Iehova în scopul divin (engl.). Cartea Proclamatori e foarte sinceră pe lângă acestea.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Eli

  • Vizitator
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #6 : Noiembrie 18, 2011, 09:10:57 am »
tin minte acest anunt. si imi amintesc ca mi-am ridicat niste semne de intrebare atunci desi inca nu aveam idee de ce se intampla cu adevarat in organizatie. Oricum sunt fericit ca acele semne de intrebare m-au facut sa nu donez o foaie din lit veche ce o aveam, dimpotriva am mai strans cate ceva. :)

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #7 : Noiembrie 18, 2011, 09:22:12 pm »
tin minte acest anunt. si imi amintesc ca mi-am ridicat niste semne de intrebare atunci desi inca nu aveam idee de ce se intampla cu adevarat in organizatie. Oricum sunt fericit ca acele semne de intrebare m-au facut sa nu donez o foaie din lit veche ce o aveam, dimpotriva am mai strans cate ceva. :)

Eu am gasit ffffff multa literatura WT, din 1879 pana 1950 si din 1970 pana in prezent.
DAR SUNT IN ENGLEZA!

Am gasit in Romana DVD-ul Watchtower care are literatura din 1970. Dar e publicata de Martorii lui Iehova si nu stiu daca sunt chestii care s-au schimbat.

Cel putin faza aia: "[Legenda ilustraţiei de la pagina 154]
1914 — HARMAGHEDON
Unii din generaţia celor care trăiau în 1914 vor vedea sfîrşitul prezentului sistem şi vor supravieţui acestuia" apare ca nota de subsol in DVD.

In schimb cei ce aveti literatura VECHE, AM SCANNER: hai sa facem cum au facut fostii martori in america: SA O SCANAM si sa o PUNEM PE NET!!!

Paul.
Doamne ajuta!

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #8 : Noiembrie 19, 2011, 02:52:29 pm »
Am găsit ceva „literatură” mai veche aici.

O să încep să o colecționez, urmând să o postez pe blog la o categorie specială. Eu peronal am doar câteva Turnuri de veghe în miniatură de prin anii '70, pe care o să le scanez și o să le fac disponibile. Cine posedă astfel de literatură și dorește să o facă disponibilă și altora să anunțe.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #9 : Noiembrie 19, 2011, 04:09:50 pm »
Am o carte cred ca veche ,arata antica,de 850 de pagini,sint dispus sa ti-o donez personal ;)pentru CAUZA.Nu are coperti,are72 de capitole,groasa cit o boblie...Capitolu unu[pentru ce a fost ingaduit pacatul] Capitolu doi[creatiunea]  Capitolu trei[ispitirea si profetii] etc.Acum vaddd ,scrie sus ,pe stinga paginilor,TITLUPATRIARCHII SI PROFETII   nu stiu cit e de importanta.... ;)   Cartea e ilustrata 8)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #10 : Noiembrie 22, 2011, 11:38:15 pm »
„Patriarhi și profeți” este se pare (nu am auzit nici eu de ea, am căutat titlul) o carte scrisă de Ellen G. White, „profetesa” adventiștilor. Vezi http://www.azsromania.org/pp/index.htm.

Mersi oricum de intenție.  :)

Poate o dai unui adventist pe bani grei sau pe ceva soia.  ;D
« Ultima Modificare: Noiembrie 23, 2011, 12:23:15 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Biblioteca 'teocratica' a Filialei (Betelului) din Romania.
« Răspuns #11 : Noiembrie 23, 2011, 12:41:30 am »
Se pare că nu e doar un simplu "apparently", ci e un veritabil "evidently", întrucât acolo sunt dovezile. Într-adevăr, un erudit anonim (pe nume Gugăl... Ion Marin Gugăl din Pocioveliştii de Vale) a certificat pe site sursa lui sceptic :P
Dar ca să revenim on-topic, super mişto că cei de la AMIR au postat scanări de literatură veche. Eu am văzut literatură veche reeditată şi retipărită de către cei de la CAMI. Same old, obsolete and out-of-everything (print and common sense alike) content, but modern type.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16