Evenimente Legate

  • Comemorarea morții lui Isus 2012: Aprilie 05, 2012

Autor Subiect: Comemorare 2012  (Citit de 44960 ori)

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #15 : Aprilie 02, 2012, 08:34:00 pm »
Tati , pai s-a intors in 1914 , care-i spilu?!
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #16 : Aprilie 02, 2012, 08:42:21 pm »
 Foarte bine subliniat Grivei!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #17 : Aprilie 05, 2012, 12:27:35 pm »
Pentru toti crestinii care tin intr-un fel sau altul,Pastele sau Cina Domnului,(COMEMORAREA),un indemn Biblic 1Corinteni 5:7,8:"Maturati aluatul cel vechi,ca sa fiti o plamadeala noua,cum si sunteti,fara aluat;caciCristos,pastele nostru a fost jertfit!Sa praznuim dar praznicul,nu cu un aluat vechi,nici cu un aluat de rautate si viclenie,ci cu azimile curatiei si adevarului.!


Aceste versete indeamna la la reflectii:Este loc atunci si pentru "aluatul"
fariseilor,saducheilor,carturarilor,si aluatul lui "Irod"?Este praznicul,un "aluat"vechi sau unul nou?Cat de mult a fost mutilata sarbatoarea fata de cea din secolul intai"?

Fiecare crestin are raspunsul sau...;ori de cate ori mancati din painea aceasta si
beti din paharul acesta,vestiti moartea Domnului,Pana va veni El...1cor.11:26.

Vino,Doamne Isuse!:revelatia 22:20,21!Sanatate....

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #18 : Aprilie 05, 2012, 04:44:01 pm »
Curios faptul ca in aceasta saptamina premergatoare cinei am fost cautat de doi "frati" ce imi erau mai apropiati...la atelierul meu, chipurile ca au ceva de reparat....si aveau ;)
Dar nu au scapat ocazia sa ma cheme la cina de comemorare.
Avind in vedere ca este o"sarbatoare" promovata de oameni....si cum eu nu mai am incredere in "ei"pentru mine aceasta comemorare nu inseamna nimic..
Decit un ritual a unei religii dubioase ,care se sprijina doar pe povesti fara acoperire(ma refer la tot crestinismul).
In caz ca as gresi,este doar o gresala minora, a unei persoane care s-a convins de imbecilitatea religilor.
Apropo "batrinii" nu cred ca mai au curajul sa ma cheme ;am avut grija sa le zic de dulce... :D...tot ce-i mai oribil la adresa lor  :o   hmm.... dar ei nu se vad... ca sint unealta baietilor destepti a psihopatilor din corpul de guvernare...
Ei boala care se ia!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #19 : Aprilie 05, 2012, 06:27:06 pm »
Gabi,

In fiecare an corpul de guvernare le spune batranilor sa acorde o atentie speciala celor inactivi si sa-i invite la comemorare. Asa cum s-a mai spus si pe alte subiecte de pe forum, strategia societatii pentru viitorul apropiat este pastrarea actualilor membri si eventual aducerea innapoi in organizatie a celor deveniti inactivi sau a celor exclusi pentru alte pacate decat apostazie. Si-au dat seama si ei ca mesajul nu mai are aceeasi penetrare ca in deceniile anterioare raspandirii internetului si ca e mult mai greu acum sa aduci un om strain in organizatie.

Vor insista probabil mai mult pe predicat la rude, colegi si alte persoane apropiate. La urma urmei, asa cum confirma Ray Franz in cartea sa doar 25% din cei nou botezati sunt oameni gasiti in lucrarea din casa in casa. In rest sunt copiii, rudele si cunostintele martorilor. E de inteles. Mesajul prinde mai usor la cei care te cunosc si au incredere in tine.

Deci daca ar fi sa vorbim la mod pur pragmatic, toate miliardele alea de ore pe care o multime de pionieri le petrec in lucrare dimineata cand nu e nimeni acasa n-au nici o valoare.

In rest, in ce priveste comemorare la ce ne putem astepta? Aceeasi schita a cuvantarii deci va depinde doar de vorbitorul local daca are inspiratia de a aduce un aer de prospetime si ceva interesant, aceeasi trecere a painii si a vinului si aceleasi zambete false menite sa-i atraga si sa-i impresioneze pe invitati ca doar doar vor accepta un studiu biblic.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #20 : Aprilie 05, 2012, 07:41:44 pm »
Da..si mai putem observa si ce urmaresc cu aceasta campanie furibunda de a aduce invitati
*Intind o plasa in care sa cada noi victime;chiar daca majoritatea nu realizeaza asta,deci se folosesc de aceasta "sarbatoare "pentru prozelitism.
*Dupa care se lauda cu numarul de participanti la comemorare de parca la acestia le mai trebe un pas sa intre in secta...
*Asa cum zici si tu Lamb strategii sectei cauta metode de supravietuire si se folosesc de cele la indemina...dupa lovitura data de internet.Speranta le este in tineret, insa tinerii   se scapa pe internet si realizeaza toata mascarada.... 


Apropo de pretinii mei martorii...

*Un vecin imi zicea- mai nu stiu ce ai tu cu martorii ca ei is baieti de treaba...
Eu-Normal ca oamenii buni is si creduli si cad usor victime smecherilor...
In prima faza el serios dupa care se pune pe un  ris....na avut ce mai zice.
Vecinul meu e penticostal si mai birfim la liber de martori(el cunoaste pe multi)

*Apropo ca martorii sint oameni buni...Sint.Doar ca sint mintiti,abuzati,manipulati,spalati pe creier,folositi,victime,abuzatori,inchizitori....toate categoriile.

*Si mai am o idee.... se pare ca am ajuns la aceeas concluzie ca inaintasii mei....ca religia este un drog,tot asa ca alcolu,sexu,munca,...drogurile;care creaza dependenta ,mai mare  sau mai mica,depinde de cit de indoctrinat si de credul ai fost.

Religia opiu pentru mase ....zicea cineva;si bine a zis,o piatra de moara legata de picior...
« Ultima Modificare: Aprilie 05, 2012, 07:44:27 pm de cimpean GABRIELL »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #21 : Aprilie 05, 2012, 11:16:24 pm »
am fost la comemorare.la noi au fost super multi invitati.pe la voi cum a fost?
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #22 : Aprilie 06, 2012, 06:07:51 am »
am fost la comemorare.la noi au fost super multi invitati.pe la voi cum a fost?

Eu nu am fost dar sunt convinsă că peste tot a fost la fel.
Doar mulţi invitaţi, aproape aceiaşi, cuvântarea chiar dacă nu am auzit-o pot să o 'reproduc', şi-mi pun o întrebare:
Ce-a putut fi atât de super?!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #23 : Aprilie 06, 2012, 07:08:10 am »
O zi cu o mare importanta pentru crestini,dar cu probleme mari pentru cei care nu inteleg rostul ei !Nici chiar ucenicii nu au inteles multe lucruri ,iar  "39. Unii farisei din norod au zis lui Isus: "Invatatorule, cearta-Ti ucenicii!" 40. Si El a raspuns: "Va spun ca, daca vor tacea ei, pietrele vor striga."
Si iata ca ajungem timpuri cand pietrele striga si redau puterea creierii si divinitatii ,iar cei care sint ca fariseii mereu redau acelas mesaj in fata Creatorului si nici ca inteleg !Din ce cauza?fiinca este scris;""Daca ai fi cunoscut si tu, macar in aceasta zi, lucrurile care puteau sa-ti dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tai. "Deci nu va mirati ca aceasta zi a ajuns doar o traditie pentru multi si fara valoare in fata Domnului fiinca Domnul Isus spune;"7. Fatarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, cand a zis: 8. "Norodul acesta se apropie de Mine cu gura si Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. 9. Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti."
De ce sint doar invataturi omenesti?Fiinca nu respecta invatatura DOMNULUI ISUS SI PORUNCA TATALUI CERESC.
Iar invitatia la o cina trebuie sa fie cu impartasire sa aiba efect !
Daca cineva ne invita la o masa la restaurant sau acasa si doar privim la cei prezenti la masa si nu gustam si nu bem nimic ;oare ce se intimpla si ce zic cei din jur despre noi ?Ce explicatie poata sa ne dea invitatul la cele intimplate?Deci cum v-ati simtit la invitatia primita si a-ti gustat din cina ?Fiinca  este scris;"16. Paharul binecuvantat, pe care-l binecuvantam, nu este el impartasirea cu sangele lui Hristos? Painea pe care o frangem, nu este ea impartasirea cu trupul lui Hristos?
17. Avand in vedere ca este o paine, noi, care suntem multi, suntem un trup; caci toti luam o parte din aceeasi paine."
Deci sa nu uitam mesajul DOMNULUI ISUS;"53. Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, daca nu mancati trupul Fiului omului si daca nu beti sangele Lui, n-aveti viata in voi insiva.
54. Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi. 55. Caci trupul Meu este cu adevarat o hrana, si sangele Meu este cu adevarat o bautura.
56. Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane in Mine, si Eu raman in el.
57. Dupa cum Tatal, care este viu, M-a trimis pe Mine, si Eu traiesc prin Tatal, tot asa, cine Ma mananca pe Mine va trai si el prin Mine.
58. Astfel este Painea care S-a coborat din cer, nu ca mana pe care au mancat-o parintii vostri, si totusi au murit: cine mananca Painea aceasta va trai in veac."
59. Isus a spus aceste lucruri in sinagoga, cand invata pe oameni in Capernaum. '
Oare DOMNUL ISUS s-a refert doar la o categorie de oameni  ,dupa cum in organizatia martorilor se invata?






Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #24 : Aprilie 06, 2012, 08:23:05 am »
Sunt curios cati dintre martorii de pe forum , care vor sa reformeze organizatia din interior , s-au impartasit din simboale ?
Ca asta ar fi un bun motiv de a actiona ... si nici macar nu ar putea fi sanctionati ... doar considerati bolnavi psihic ... numai ca trebuie mult curaj pentru asta .

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #25 : Aprilie 06, 2012, 08:42:08 am »
Valer ;de ce trebuie mult curaj?se vede ca inca multi nu inteleg mesajul ;
"Cina Domnului, o comemorare care îl onorează pe Dumnezeu"
http://www.watchtower.org/m/bh/appendix_06.htm
.."CREŞTINILOR li se porunceşte să comemoreze moartea lui Cristos. Această comemorare mai este numită „cina Domnului“ (1 Corinteni 11:20). "
Si sa percepem  ca nu de curaj este vorba ci ;
"Cine ar trebui să se împărtăşească din aceste embleme la Comemorare? Logic, numai cei care sunt membri ai noului legământ — care au speranţa de a merge la cer — ar trebui să se împărtăşească din pâine şi din vin. Spiritul sfânt al lui Dumnezeu le dă acestora convingerea că au fost aleşi pentru a domni ca regi în cer (Romani 8:16). Ei sunt, de asemenea, incluşi în legământul pentru un Regat cu Isus. — Luca 22:29."
Trebuie sa dorim sa intelegem doar ca facem parte din legamintul pentru Imparatie cu Isus ,nu cu oamenii trecatori si manipulatori!!Deci cei mai multi ar trebui sa se bucure si sa serveasca "CINA'' daca ajunge invitat sa o ia si sa se bucure de invitatie!! :)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #26 : Aprilie 06, 2012, 08:59:21 am »
Sunt curios cati dintre martorii de pe forum , care vor sa reformeze organizatia din interior , s-au impartasit din simboale ?

Valer, las-o p-asta cu reforma...
Toţi s-au dus ca nişte miei la tăiere.
Poveşti!

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #27 : Aprilie 06, 2012, 02:42:17 pm »
ilie sigur s-a impartasit
si pt cinesctiecine:
ma refeream ca au fost super multi la comemorare,nu ca a fost super....
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #28 : Aprilie 06, 2012, 03:03:26 pm »
Artymerule,vrei sa ne mai "tamaiem iar?Esti ghicitor in stele?de unde ai stiut ca ma
impartasesc?Da ,fac lucrul acesta de cativa ani,deoarece asa sa procedat in toate secolele crestine.Impartasirea din paine si vin...desigur dupa "marea descoperire"
a lui Rutherford...cu turma mare din 1935...probabil ca traind in America s-o fi drogat si el un pic...o mica halucinatie si gata noua doctrina...Numai ca: "noua explicatie"
...ca marea multime (turma mare)este aleasa de Isus la...armaghedon a stricat jucaria lui Rutherford...ca si proclamatia din 1919 :milioane de oameni care traiesc astazi(1919)nu vor murii niciodata...s-au cu "generatia"sau cu...etc.


Artimerule,luna asta mananc cu taica-tu un peste la Dunare...Salutari..."ghicitorule" ;)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #29 : Aprilie 06, 2012, 05:39:06 pm »

si pt cinesctiecine:
ma refeream ca au fost super multi la comemorare,nu ca a fost super....

M-am speriat că s-a schimbat doctrina!
Ufff! Aşa mai mege...