Autor Subiect: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?  (Citit de 14378 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« : Octombrie 24, 2011, 11:41:48 pm »
Din dorința de a aborda un subiect „pozitiv”, vă invit să menționați, mai ales pe cei care au avut experiențe nu tocmai plăcute cu martorii, ce aspecte v-au plăcut la ei.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #1 : Octombrie 25, 2011, 09:47:51 am »
Mie mi-au plăcut (şi încă îmi plac) mai multe aspecte la Martorii lui Iehova.
Având în vedere că eram copil (în clasele primare) când am întâlnit prima dată Martori în lucrarea de predicare, primul lucru care m-a atras la ei era fotorealismul ilustraţiilor din publicaţii. Era pentru prima oară când vedeam imagini cu teme religioase desenate atât de perfect, încât greu îmi dădeam seama dacă e fotografie sau ilustraţie. Ştim cu toţii ce impact au imaginile la copii, iar eu nicidecum nu am fost o excepţie de la regulă.
Dacă tot am menţionat un aspect tehnic, îl menţionez şi pe celălalt: paginarea impecabilă şi superprofesionistă a publicaţiilor. Un procentaj semnificativ al cunoştinţelor mele cu privire la tehnoredactarea computerizată îl datorez indirect fraţilor care folosesc MEPS Composition! Jur că nicăieri nu am întâlnit acea precizie microtipografică la standarde înalte ca la Martori.
Rămânând tot pe partea oarecum tehnică, un alt atu al Martorilor este limbajul elevat şi actualizat, adaptat vorbirii curente, fără arhaismele şi stilul tradiţionalist, caracteristice cultelor cu mai multă vechime. Exprimarea din Traducerea lumii noi m-a atras dintotdeauna, iar în proporţie de 99% citez din ea când fac referire la Scripturi.
Un alt aspect privitor la Martori care la prima vedere este pozitiv şi încurajator este faptul documentarea minuţioasă cu privire la Scripturi. Martorii par tot timpul să îţi poată răspundă la orice întrebare biblică, îţi aduc argumente, îţi răspund la obiecţii. Firul logic al raţionamentului este structurat, bine gândit, îţi dă un sentiment de satisfacţie când vezi cum se ajunge de la premiză la concluzii. Evident, când apologetica e în joc, la toate aceste concepte de logică li se adaugă un gram de sofism, care cu greu poate fi detectat. Oricum, atât raţionamentele corecte, cât şi cele cosmetizate m-au învăţat cum să 'aduc argumente din Scripturi', dar şi ce metode trebuie să evit.
Mi-au plăcut de mic cărţi ale Martorilor precum Cel mai mare om care trăit vreodată, Perspicacitate pentru înţelegerea Scripturilor şi Să tragem foloase din cursurile Şcolii de Minister Teocratic. Cartea Cel mai mare om e din punctul meu de vedere una din cel mai bine realizate sinteze ale vieţii pămâneşti a lui Isus pe baza Bibliei, iar informaţiile din manualul Şcoala de Minister mi se par foarte practice în orice situaţie, nu doar în lucrarea de predicare sau pe podiumul Sălii Regatului. Despre volumele Perspicacitate nu am ce să zic. Ele se recomandă de la sine.
Şi nu în ultimul rând, chiar dacă îi menţionez spre final, îmi plac Martorii (mă refer în general la cei de rând) ca oameni: sinceri, preocupaţi de semeni, hotărâţi să-şi susţină cauza.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #2 : Octombrie 25, 2011, 01:14:41 pm »
Eu pot să spun că Şcoala de minister teocratic mi-a fost de folos, ca laturi pozitive văd faptul că congregaţiile nu sunt mari în jur la 100 de persoane, nu ca mega bisericile de mii şi zeci de mii în care nu poate exista o adevărată părtăşie şi nici un păstor nu pot păstori mii de oameni.Faptul că congrgaţiile sunt conduse de un grup de bătrâni şi nu doar de un bătrân/păstor.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #3 : Octombrie 25, 2011, 01:48:58 pm »
Eu pot să spun că Şcoala de minister teocratic mi-a fost de folos, ca laturi pozitive văd faptul că congregaţiile nu sunt mari în jur la 100 de persoane, nu ca mega bisericile de mii şi zeci de mii în care nu poate exista o adevărată părtăşie şi nici un păstor nu pot păstori mii de oameni.Faptul că congrgaţiile sunt conduse de un grup de bătrâni şi nu doar de un bătrân/păstor.

Majoritatea mega bisericiilor cu mii de membri au mai multi pastori: e adevart, unul e senior si restul sunt adjuncti, alti pastori se ocupa de tineret(http://hirr.hartsem.edu/megachurch/database.html).

Apoi intr-adevar: un grup restrans e avantajos, dar multe mega biserici tin 7 programe pe zi pentru membri(acuma fiecare dupa considerente).

DAR deasemenea exista un dezavantaj la faptul de a fi un grup mic: poti sa-l controlezi mai usor. Si pe lider si pe membri. Sau liderul pe membri.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #4 : Octombrie 25, 2011, 02:59:32 pm »
Ca gasesti oameni de calitate in rindurile lor,oameni care iubesc dreptatea,care inteleg ca iubirea primeaza in fata orcarui lucru,oameni care se lasa modelati de Isus Cristos{unii}insa din pacate toti sint victime ale "sistemului" Satan inger de lumina,intuneca vederea "sclavului"iar acesta creaza copii MIOPI.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2011, 03:58:58 pm »
Paule, si totusi, tie ce-ti place la martori, ca n-am inteles pana la urma ?! ???

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #6 : Octombrie 25, 2011, 04:40:31 pm »
Paule, si totusi, tie ce-ti place la martori, ca n-am inteles pana la urma ?! ???

Ala era un raspuns dat lui Alin.
Ce imi place mie la Martorii lui Iehova ?
Imi place lucrare din casa in casa.
Este ceva ce prin 2004-2006 am practicat eu insumi. Cu diferite materiale.
Imi place dedicarea lor.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline marinaru

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 25
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #7 : Octombrie 27, 2011, 12:57:48 am »
Imi place mult organizarea...

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #8 : Octombrie 27, 2011, 06:40:11 pm »
Da sint organizati ca o secta perfecta ,indistructibila ca si comunistii ha ha  ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #9 : Octombrie 27, 2011, 06:52:13 pm »
Da sint organizati ca o secta perfecta ,indistructibila ca si comunistii ha ha  ;D
Nu cunosti bine forma lor de organizare. Nu sunt o secta, hi, hi ! :P

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #10 : Octombrie 27, 2011, 06:53:51 pm »
Nu te pot convinge? >:( :) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #11 : Noiembrie 02, 2011, 08:56:23 am »
Eu pot să spun că Şcoala de minister teocratic mi-a fost de folos, ca laturi pozitive văd faptul că congregaţiile nu sunt mari în jur la 100 de persoane, nu ca mega bisericile de mii şi zeci de mii în care nu poate exista o adevărată părtăşie şi nici un păstor nu pot păstori mii de oameni.Faptul că congrgaţiile sunt conduse de un grup de bătrâni şi nu doar de un bătrân/păstor.

Pentru mine şcoala teocratică a fost o adunare gălăgioasă în care toţi săreau să răspundă ca la clasele mici, plus veneam obosit de la cursuri când puteam şi am renunţat la ea după scurt timp când am început să lucrez în principal ca să mă pot întreţine în facultate fără să cheltui toţi banii mamei.

Majoritatea mega bisericiilor cu mii de membri au mai multi pastori: e adevart, unul e senior si restul sunt adjuncti, alti pastori se ocupa de tineret.

La martori episcopul se numeşte bătrân lider, iar la neprotestanţi se numeşte păstor; prezbiterii se numesc bătrâni, la neoprotestanţi prezbiteri sau lucrători, diaconii se numesc oameni de ordine, la ceilalţi diaconi, la mesianci se numesc şi şameşi, ş.a.

Ce imi place mie la Martorii lui Iehova ?
Imi place lucrare din casa in casa.
Este ceva ce prin 2004-2006 am practicat eu insumi. Cu diferite materiale.

Martorii folosesc un verset care a fost dat pentru lucrarea cu Israelul pe care îl aplică greşit pentru lucrarea din casă în casă.
Mesia a trimis pe cei 12 apostoli doi câte doi la oile pierdute ale casei lui Israel. El le-a zis să meargă din cetate în cetate (din oraş în oraş), şi nu din casă în casă. El le-a interzis să intre la mai multe case când intră într-o cetate, şi ia instruit să-şi şteargă praful de pe picioare dacă nu sunt primiţi.
Dacă familia accepta să-i găzduiască trebuia să invite şi pe alţi cetăţeni ai acelei cetăţi.

Această lucrare cu Israelul nu s-a încheiat ci este făcută de adunările mesianice mixte de evrei şi arabi din nordul Israelului care au teren fie în nord până în Liban, fie în sud până în Iordania, teritorii unde tot mai multe sinagogi sunt transformate în adunări sau congregaţii mesianice.

Citat din: Mat 10:23,  Mesia a spus:
Când vă urmăresc pe voi în cetatea aceasta, fugiţi în cealaltă; adevărat grăiesc vouă: nu veţi sfârşi cetăţile lui Israel, până ce va veni Fiul Omului.
 
« Ultima Modificare: Noiembrie 02, 2011, 08:58:05 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #12 : Noiembrie 14, 2011, 08:27:18 pm »
Tot ceea ce imi mai place la Martorii lui Iehova sunt cei 2 frati ai mei, mama si inca cativa prieteni si rude.Altceva nimic.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #13 : Noiembrie 14, 2011, 08:46:06 pm »
Îmi place lucrarea de predicare dar nu-mi place că se realizează după un şablon bine definit. Adică, dacă eşti întrebat ceva atunci tu să respunzi într-un anumit fel. Practic, ţi se spune ce să vorbeşti nu eşti lăsat să gândeşti cu capul tău.

Îmi place conceptul  de iubire dar nu-mi place că el rămâne la nivelul minţii şi nu la cel al inimii.

Îmi plac Cântările dar nu-mi place că au schimbat întreaga carte pentru nişte chichiţe doctrinare.

Îmi plac cuvântările, dar nu-mi place că se realiează pe baza unor schiţe  -- practic nu eşti lăsat să vorbeşti liber.

Îmi place ideea de curăţenie, dar măsurile de excludere mi se par abuzive.

Îmi plac multe dar mai multe sunt lucrurile care nu-mi plac.  :(

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #14 : Noiembrie 23, 2011, 12:50:06 am »
Îmi plac cuvântările, dar nu-mi place că se realiează pe baza unor schiţe  -- practic nu eşti lăsat să vorbeşti liber.
Schiţele nu mi se par neapărat un lucru rău în sine. Cunosc şi vorbitori de la alte confesiuni care folosesc schiţe la cuvântări. Alţii nu doar că le folosesc, dar le au în format PowerPoint şi le expun pe videoproiector pentru ca întreaga congregaţie să poată urmări. Mulţi bătrâni de congregaţie cu experienţă adaptează schiţele la necesităţile locale, folosesc introduceri gândite de ei, ilustrări etc. Fiecare prelucrează schiţa într-un mod original. Singurul lucru ce rămâne în comun e firul raţionamentului şi textul versetelor-cheie care şi pe schiţă sunt marcate cu "Citeşte".
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16