Autor Subiect: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?  (Citit de 14349 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« : Octombrie 24, 2011, 11:41:48 pm »
Din dorința de a aborda un subiect „pozitiv”, vă invit să menționați, mai ales pe cei care au avut experiențe nu tocmai plăcute cu martorii, ce aspecte v-au plăcut la ei.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #1 : Octombrie 25, 2011, 09:47:51 am »
Mie mi-au plăcut (şi încă îmi plac) mai multe aspecte la Martorii lui Iehova.
Având în vedere că eram copil (în clasele primare) când am întâlnit prima dată Martori în lucrarea de predicare, primul lucru care m-a atras la ei era fotorealismul ilustraţiilor din publicaţii. Era pentru prima oară când vedeam imagini cu teme religioase desenate atât de perfect, încât greu îmi dădeam seama dacă e fotografie sau ilustraţie. Ştim cu toţii ce impact au imaginile la copii, iar eu nicidecum nu am fost o excepţie de la regulă.
Dacă tot am menţionat un aspect tehnic, îl menţionez şi pe celălalt: paginarea impecabilă şi superprofesionistă a publicaţiilor. Un procentaj semnificativ al cunoştinţelor mele cu privire la tehnoredactarea computerizată îl datorez indirect fraţilor care folosesc MEPS Composition! Jur că nicăieri nu am întâlnit acea precizie microtipografică la standarde înalte ca la Martori.
Rămânând tot pe partea oarecum tehnică, un alt atu al Martorilor este limbajul elevat şi actualizat, adaptat vorbirii curente, fără arhaismele şi stilul tradiţionalist, caracteristice cultelor cu mai multă vechime. Exprimarea din Traducerea lumii noi m-a atras dintotdeauna, iar în proporţie de 99% citez din ea când fac referire la Scripturi.
Un alt aspect privitor la Martori care la prima vedere este pozitiv şi încurajator este faptul documentarea minuţioasă cu privire la Scripturi. Martorii par tot timpul să îţi poată răspundă la orice întrebare biblică, îţi aduc argumente, îţi răspund la obiecţii. Firul logic al raţionamentului este structurat, bine gândit, îţi dă un sentiment de satisfacţie când vezi cum se ajunge de la premiză la concluzii. Evident, când apologetica e în joc, la toate aceste concepte de logică li se adaugă un gram de sofism, care cu greu poate fi detectat. Oricum, atât raţionamentele corecte, cât şi cele cosmetizate m-au învăţat cum să 'aduc argumente din Scripturi', dar şi ce metode trebuie să evit.
Mi-au plăcut de mic cărţi ale Martorilor precum Cel mai mare om care trăit vreodată, Perspicacitate pentru înţelegerea Scripturilor şi Să tragem foloase din cursurile Şcolii de Minister Teocratic. Cartea Cel mai mare om e din punctul meu de vedere una din cel mai bine realizate sinteze ale vieţii pămâneşti a lui Isus pe baza Bibliei, iar informaţiile din manualul Şcoala de Minister mi se par foarte practice în orice situaţie, nu doar în lucrarea de predicare sau pe podiumul Sălii Regatului. Despre volumele Perspicacitate nu am ce să zic. Ele se recomandă de la sine.
Şi nu în ultimul rând, chiar dacă îi menţionez spre final, îmi plac Martorii (mă refer în general la cei de rând) ca oameni: sinceri, preocupaţi de semeni, hotărâţi să-şi susţină cauza.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #2 : Octombrie 25, 2011, 01:14:41 pm »
Eu pot să spun că Şcoala de minister teocratic mi-a fost de folos, ca laturi pozitive văd faptul că congregaţiile nu sunt mari în jur la 100 de persoane, nu ca mega bisericile de mii şi zeci de mii în care nu poate exista o adevărată părtăşie şi nici un păstor nu pot păstori mii de oameni.Faptul că congrgaţiile sunt conduse de un grup de bătrâni şi nu doar de un bătrân/păstor.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #3 : Octombrie 25, 2011, 01:48:58 pm »
Eu pot să spun că Şcoala de minister teocratic mi-a fost de folos, ca laturi pozitive văd faptul că congregaţiile nu sunt mari în jur la 100 de persoane, nu ca mega bisericile de mii şi zeci de mii în care nu poate exista o adevărată părtăşie şi nici un păstor nu pot păstori mii de oameni.Faptul că congrgaţiile sunt conduse de un grup de bătrâni şi nu doar de un bătrân/păstor.

Majoritatea mega bisericiilor cu mii de membri au mai multi pastori: e adevart, unul e senior si restul sunt adjuncti, alti pastori se ocupa de tineret(http://hirr.hartsem.edu/megachurch/database.html).

Apoi intr-adevar: un grup restrans e avantajos, dar multe mega biserici tin 7 programe pe zi pentru membri(acuma fiecare dupa considerente).

DAR deasemenea exista un dezavantaj la faptul de a fi un grup mic: poti sa-l controlezi mai usor. Si pe lider si pe membri. Sau liderul pe membri.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #4 : Octombrie 25, 2011, 02:59:32 pm »
Ca gasesti oameni de calitate in rindurile lor,oameni care iubesc dreptatea,care inteleg ca iubirea primeaza in fata orcarui lucru,oameni care se lasa modelati de Isus Cristos{unii}insa din pacate toti sint victime ale "sistemului" Satan inger de lumina,intuneca vederea "sclavului"iar acesta creaza copii MIOPI.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2011, 03:58:58 pm »
Paule, si totusi, tie ce-ti place la martori, ca n-am inteles pana la urma ?! ???

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #6 : Octombrie 25, 2011, 04:40:31 pm »
Paule, si totusi, tie ce-ti place la martori, ca n-am inteles pana la urma ?! ???

Ala era un raspuns dat lui Alin.
Ce imi place mie la Martorii lui Iehova ?
Imi place lucrare din casa in casa.
Este ceva ce prin 2004-2006 am practicat eu insumi. Cu diferite materiale.
Imi place dedicarea lor.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline marinaru

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 25
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #7 : Octombrie 27, 2011, 12:57:48 am »
Imi place mult organizarea...

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #8 : Octombrie 27, 2011, 06:40:11 pm »
Da sint organizati ca o secta perfecta ,indistructibila ca si comunistii ha ha  ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #9 : Octombrie 27, 2011, 06:52:13 pm »
Da sint organizati ca o secta perfecta ,indistructibila ca si comunistii ha ha  ;D
Nu cunosti bine forma lor de organizare. Nu sunt o secta, hi, hi ! :P

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #10 : Octombrie 27, 2011, 06:53:51 pm »
Nu te pot convinge? >:( :) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #11 : Noiembrie 02, 2011, 08:56:23 am »
Eu pot să spun că Şcoala de minister teocratic mi-a fost de folos, ca laturi pozitive văd faptul că congregaţiile nu sunt mari în jur la 100 de persoane, nu ca mega bisericile de mii şi zeci de mii în care nu poate exista o adevărată părtăşie şi nici un păstor nu pot păstori mii de oameni.Faptul că congrgaţiile sunt conduse de un grup de bătrâni şi nu doar de un bătrân/păstor.

Pentru mine şcoala teocratică a fost o adunare gălăgioasă în care toţi săreau să răspundă ca la clasele mici, plus veneam obosit de la cursuri când puteam şi am renunţat la ea după scurt timp când am început să lucrez în principal ca să mă pot întreţine în facultate fără să cheltui toţi banii mamei.

Majoritatea mega bisericiilor cu mii de membri au mai multi pastori: e adevart, unul e senior si restul sunt adjuncti, alti pastori se ocupa de tineret.

La martori episcopul se numeşte bătrân lider, iar la neprotestanţi se numeşte păstor; prezbiterii se numesc bătrâni, la neoprotestanţi prezbiteri sau lucrători, diaconii se numesc oameni de ordine, la ceilalţi diaconi, la mesianci se numesc şi şameşi, ş.a.

Ce imi place mie la Martorii lui Iehova ?
Imi place lucrare din casa in casa.
Este ceva ce prin 2004-2006 am practicat eu insumi. Cu diferite materiale.

Martorii folosesc un verset care a fost dat pentru lucrarea cu Israelul pe care îl aplică greşit pentru lucrarea din casă în casă.
Mesia a trimis pe cei 12 apostoli doi câte doi la oile pierdute ale casei lui Israel. El le-a zis să meargă din cetate în cetate (din oraş în oraş), şi nu din casă în casă. El le-a interzis să intre la mai multe case când intră într-o cetate, şi ia instruit să-şi şteargă praful de pe picioare dacă nu sunt primiţi.
Dacă familia accepta să-i găzduiască trebuia să invite şi pe alţi cetăţeni ai acelei cetăţi.

Această lucrare cu Israelul nu s-a încheiat ci este făcută de adunările mesianice mixte de evrei şi arabi din nordul Israelului care au teren fie în nord până în Liban, fie în sud până în Iordania, teritorii unde tot mai multe sinagogi sunt transformate în adunări sau congregaţii mesianice.

Citat din: Mat 10:23,  Mesia a spus:
Când vă urmăresc pe voi în cetatea aceasta, fugiţi în cealaltă; adevărat grăiesc vouă: nu veţi sfârşi cetăţile lui Israel, până ce va veni Fiul Omului.
 
« Ultima Modificare: Noiembrie 02, 2011, 08:58:05 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #12 : Noiembrie 14, 2011, 08:27:18 pm »
Tot ceea ce imi mai place la Martorii lui Iehova sunt cei 2 frati ai mei, mama si inca cativa prieteni si rude.Altceva nimic.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #13 : Noiembrie 14, 2011, 08:46:06 pm »
Îmi place lucrarea de predicare dar nu-mi place că se realizează după un şablon bine definit. Adică, dacă eşti întrebat ceva atunci tu să respunzi într-un anumit fel. Practic, ţi se spune ce să vorbeşti nu eşti lăsat să gândeşti cu capul tău.

Îmi place conceptul  de iubire dar nu-mi place că el rămâne la nivelul minţii şi nu la cel al inimii.

Îmi plac Cântările dar nu-mi place că au schimbat întreaga carte pentru nişte chichiţe doctrinare.

Îmi plac cuvântările, dar nu-mi place că se realiează pe baza unor schiţe  -- practic nu eşti lăsat să vorbeşti liber.

Îmi place ideea de curăţenie, dar măsurile de excludere mi se par abuzive.

Îmi plac multe dar mai multe sunt lucrurile care nu-mi plac.  :(

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #14 : Noiembrie 23, 2011, 12:50:06 am »
Îmi plac cuvântările, dar nu-mi place că se realiează pe baza unor schiţe  -- practic nu eşti lăsat să vorbeşti liber.
Schiţele nu mi se par neapărat un lucru rău în sine. Cunosc şi vorbitori de la alte confesiuni care folosesc schiţe la cuvântări. Alţii nu doar că le folosesc, dar le au în format PowerPoint şi le expun pe videoproiector pentru ca întreaga congregaţie să poată urmări. Mulţi bătrâni de congregaţie cu experienţă adaptează schiţele la necesităţile locale, folosesc introduceri gândite de ei, ilustrări etc. Fiecare prelucrează schiţa într-un mod original. Singurul lucru ce rămâne în comun e firul raţionamentului şi textul versetelor-cheie care şi pe schiţă sunt marcate cu "Citeşte".
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #15 : Ianuarie 17, 2012, 12:43:42 am »
Aici o sa fiu in contradictie cu Ory. Mie cel mai mult mi-a placut Scoala Teocratica. Din ea am tras cele mai multe foloase. Am fost un copil si un adolescent extrem de timid, iar Scoala Teocratica a fost cea care m-a invatat sa ma exprim public, atat in fata unui auditoriu cat si in fata persoanelor individuale. Apoi exersand lectiile de-acolo in lucrarea de predicare am ajuns sa ma pot exprima destul de coerent si cursiv (zic eu, dar mai stii?). :)

Un alt lucru pentru care am apreciere e faptul ca spre deosebire de alte religii care se bazeaza mai mult pe ritual ei au luat acest principiu al protestantilor "solo scrittura" si l-au impins la extrem incercand sa gaseasca argument pentru orice invatatura sau doctrina. Iar de aici pana la sofisme, speculatii sau chiar manipulari n-a mai fost decat un pas. Ca doar deh, vorbim de religie nu de stiinta exacta. Intr-un fel ei cad acum in propria capcana cu oameni ca noi. Ne-au format sa gandim ca si religia trebuie sa se bazeze pe argumente logice pentru ca in final, acest tip de gandire sa ne ajute sa intelegem manipularea doctrinara pe organizatia o practica.

Imi plac de asemenea oamenii sinceri, iubitori si care chiar incearca sa cultive calitatile din rodul spiritului nu cei ranchiunosi, invidiosi samd ca sunt si de aia destui.

Nu-mi place ca nu fac deloc caritate cu cei din afara congregatiei si chiar si in interiorul congregatiei gesturile de caritate sunt foarte rare. Sau asta nu trebuia sa zic aici? Ooops.


Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #16 : Ianuarie 17, 2012, 07:04:08 am »
Lamb ,un comentariu valabil si trebuie sa recunoastem ca "Scoala Teocratica" pentru cei interesati a adus mari schimbari in puterea de expunere si comunicare ,dar trebuie sa si intelegem scopul.In principiul de organizare si de formare al membrilor sint bine pregatiti pe toate palierele.Dar acum cu noua generatie care are acces la  informatie in mod diferit si cu putere de accesare  diferit de generatia mai veche, lucrurile o sa se schimbe si o sa ia o intorsatura mai ciudata .Si deja cei de sus sint ingrijorati si culeg informatii pentru o balansare si atenuare  sa nu se ajunga la ceea ce se ajunge in cadrul politici si multimile  fara sa inteleaga expun ceea ce in aceste zile vedem la televizor .Sa nu uitam si mesajul DOMNULUI ISUS HRISTOS din Matei capitolul 23 cu 1 la 33.Si azi lucrurile se expun cu acelas scop insa sub o forma mai moderna si pervetita!Depinde de fiecare la ce cunostinte ajunge si chit de luminat ajunge pentru a avea curajul si puterea de a se expune in puterea libertatii si comunicarii pe principii Scripturale mai mult dechit cele doctrinale.

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #17 : Martie 10, 2013, 09:18:05 pm »
Si mie mi-a placut Scoala Teocratica si din casa in casa folosind doar Biblia.
M-a ajutat sa-mi dezvolt o latura a personalitatii care era mai putin dezvoltata, eram introvertit si m-au ajutat sa ma extrovertesc sa fiu deschis sa vorbesc cu oamenii.
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
sase
« Răspuns #18 : Mai 25, 2013, 01:15:27 pm »
Ca gasesti oameni de calitate in rindurile lor,oameni care iubesc dreptatea,care inteleg ca iubirea primeaza in fata orcarui lucru,oameni care se lasa modelati de Isus Cristos

Da,si pe mine tot asta m-a atras foarte mult la ei si mi-a placut in mod deosebit oamenii de calitate,modul in care trateaza familia...uneori chiar si inocenta lor....

 Cel putin in congregatia la care mergeam eu aveam patru batrani super ok, unul dintre ei era de o carsima extraordinara,iubirea pentru dreptate si pentru Dumnezeu ii dadadeau pe dinafara,atat de zelos era fratele...

La fel sora care mi-a tinut studiul....m-am atasat oarecum de ea...o simpatizez mult si o si respect in acelasi timp pentru conduita ei impecabila ca si om...ca martor al lui iehova...tare mi-e frica ca o cam ia  pe bajbaite si ca accepta totul de la Sclav fara a-si inchipui vreodata sa puna  sub semnul intrebarii hrana pe care o primeste ...o fi buna n-o fi buna, o fi pe placul lui Iehova,sau n-o fi...nu...Sora mea ia totul de bun...ca doar vine de la sclav!
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #19 : Iulie 02, 2013, 12:41:26 am »
 Ca numai au multe zile .Ce placere,dupa ce se termina acest circ,fac cinste .
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #20 : Iulie 02, 2013, 01:56:20 pm »
Lamb: se spune SOLO SCRIPTURA nu "scrittura",pt.ca dictonul este in latina,nu in italiana.Ca exprimare este corect si cum ai postat tu,doar ca nu se refera la acelasi lucru !

Christian: EXTROVERTIT (A) nu este un verb si nu te poti "extroverti" !


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #21 : Iulie 02, 2013, 02:59:00 pm »
Marcu, se zice "Sola scriptura", nici un SOLO.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #22 : Iulie 02, 2013, 05:13:42 pm »
Se bagă și el, da' de cineva o să îl remarce...
Probabil acasă n-are parte de atenție, ca majoritatea oligofrenilor care caută privilegii prin kkatocongregații  :D

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #23 : Iulie 03, 2013, 01:56:50 pm »
Corpule:da,asa este,SOLA ,pt.ca este o "ea".Am gresit si eu.....

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #24 : Iulie 03, 2013, 03:52:01 pm »
Iar e beat marcu și nu știe cu cine discuta  ;D ;D

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #25 : Iulie 03, 2013, 04:06:56 pm »
mda....trebuia sa scriu David....Vorba romanului insa:TOT UN....."DAVID" !!!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #26 : Iulie 03, 2013, 04:12:20 pm »
După cum spuneam, ești un bețivan mincinos!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #27 : Iulie 03, 2013, 06:06:02 pm »
Corpule: grija mare !!!!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #28 : Iulie 03, 2013, 06:46:49 pm »
Pitulice, până nu dovedești contrariul, asta ești: un bețivan fanatic iehovist mincinos.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #29 : Iulie 03, 2013, 11:40:47 pm »
Ce sa-ti dovedesc tie si sa intelegi ?

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #30 : Iulie 04, 2013, 09:13:17 am »
Repet, poate îți intră la bibilica aia "superioară", studiată cu wetese: tot ce ai demonstrat până acum prin conținutul posturilor tale este că ești un iehovist (deși cu toții ne îndoim că faci cu adevărat parte din orgnizație) fanatic, mincinos și infatuat. Pe deasupra de multe ori dovedești că sau ești beat sau ești pe etnobotanice, atât de pierdut ești printre răspunsurile care... nu le dai.

Cineva? Altcineva? Bine. Merji la loc boule!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline gabbyy

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 20
  • Nu lasa religia sa'tzi distruga credintza!
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #31 : Iulie 18, 2013, 06:55:44 am »
Ma da ce avetzi voi cu omu' dak bea sau dak ii betzivanu' satului sau nu? Ia uite ce zice biblia in privintza asta la Romani 14:14: "Ştiu şi sunt convins în Domnul Isus că nimic nu este pângărit în sine.+ Numai dacă cineva consideră că ceva este pângărit, pentru el este pângărit"
   Yo de exemplu' dak ma pun aquma si ma imbat, nu mi se pare k e vreun pakat, ashadar constiintza mea e impacata, da? Iar in versetul 20 scrie clar: "Încetaţi să mai dărâmaţi lucrarea lui Dumnezeu pentru o mâncare" In cazul de fatza, pt o bautura. Spun asta, pt k nu am vazut nici un subiect pe acest forum in care sa nu fie o cearta intre 'gdg' si marcu :)))
M'a educat studiul singur, intr'un sistem orb
Detzin literatura necesara, incat sa va pot da peste bot
Tras in piept de fratzi, ca Assura sunt un martor de rand
Cand tzin teme la sala razand, va povestesc despre pornaraie spunand:

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #32 : Iulie 18, 2013, 08:38:27 am »
"ca corpule" : Nu este problema ta apartenenta mea religioasa,ci este doar a mea ! Tu,in cautarea unui punct de sprijin, asa singurel si fara temei cum te afli,ma tot jignesti,pt.ca,sa dai replici intr-un dialog civilizat nu esti capabil. Voi romanii aveti un proverb potrivit tie: GLASUL DE CAINE NU SE AUDE LA CER ! Zic si eu ca varul Suleyman :AFERIM !!!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #33 : Iulie 18, 2013, 02:28:20 pm »
Ipocritule nevertebrat, jignesti si tu mincinosule, nu te pretinde virgin cand ai curvit.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline gabbyy

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 20
  • Nu lasa religia sa'tzi distruga credintza!
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #34 : Iulie 18, 2013, 05:00:15 pm »
Bah da prosti suntetzi - scuzatzi de expresie - , poi pe mine daca incearca cineva sa ma faca albie de porci, yo ii dau dreptate. Ce umilintza vor invatzat martorii, mah?
M'a educat studiul singur, intr'un sistem orb
Detzin literatura necesara, incat sa va pot da peste bot
Tras in piept de fratzi, ca Assura sunt un martor de rand
Cand tzin teme la sala razand, va povestesc despre pornaraie spunand:

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #35 : Iulie 18, 2013, 07:14:10 pm »
Tu cu mine vorbești?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline gabbyy

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 20
  • Nu lasa religia sa'tzi distruga credintza!
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #36 : Iulie 19, 2013, 06:50:22 am »
Cu amandoi! :)))
M'a educat studiul singur, intr'un sistem orb
Detzin literatura necesara, incat sa va pot da peste bot
Tras in piept de fratzi, ca Assura sunt un martor de rand
Cand tzin teme la sala razand, va povestesc despre pornaraie spunand:

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #37 : Iulie 19, 2013, 02:34:17 pm »
Bah da prost esti - scuze de expresie - , poi ce umilintza te-or invatzat martorii pe tine mah de faci pe altii prosti?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #38 : Iulie 20, 2013, 08:19:32 am »
"ca corpule" : Nu este problema ta apartenenta mea religioasa,ci este doar a mea !

"Doamne ferește", țucurel! Din partea mea, poți să fi și scopit, atâta timp cât nu îți verși frustrările și mintea maronie manipulată pe forum.
Vorba aia, cu martorii te-ai născut, cu martorii de gât n-ai decât să mori.

Tu,in cautarea unui punct de sprijin, asa singurel si fara temei cum te afli,ma tot jignesti,pt.ca,sa dai replici intr-un dialog civilizat nu esti capabil.

Puțică, centrul meu de greutate este suficient de bine poziționat, pentru a nu avea nevoie de un punct de sprijin, în nici un caz unul de tipul celui la care te gândești tu. Și repet (dacă trebuie și a suta oară) - asta meriți, asta mănânci.

Voi romanii aveti un proverb potrivit tie: GLASUL DE CAINE NU SE AUDE LA CER ! Zic si eu ca varul Suleyman :AFERIM !!!

Și care o fi vărul tău - Suleyman Magnificul? Țucurel de telenovelă  ;)

CdG

--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #39 : Iulie 20, 2013, 08:21:09 am »
Cu amandoi! :)))

Adică și cu mine?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline gabbyy

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 20
  • Nu lasa religia sa'tzi distruga credintza!
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #40 : Iulie 21, 2013, 11:17:42 pm »
Poi am vazut k nu e nici un post aici in forum in care sa nu va fi certat. Corpul de guvernare, Marcu si David. Imi cer scuze daca v'am facut 'prosti'. N'am stiut k suntetzi oameni perfectzi, spre deosebire de noi imperfectii :)))
M'a educat studiul singur, intr'un sistem orb
Detzin literatura necesara, incat sa va pot da peste bot
Tras in piept de fratzi, ca Assura sunt un martor de rand
Cand tzin teme la sala razand, va povestesc despre pornaraie spunand:

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #41 : Iulie 22, 2013, 12:30:16 am »
Poi acum te dai si perfect? asta da umilinta invatata de la Watchtower :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline gabbyy

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 20
  • Nu lasa religia sa'tzi distruga credintza!
Re: Ce vă place la Martorii Lui Iehova?
« Răspuns #42 : Iulie 23, 2013, 12:34:20 am »
N'am stiut k suntetzi oameni perfectzi, spre deosebire de noi imperfectii :)))
M'a educat studiul singur, intr'un sistem orb
Detzin literatura necesara, incat sa va pot da peste bot
Tras in piept de fratzi, ca Assura sunt un martor de rand
Cand tzin teme la sala razand, va povestesc despre pornaraie spunand: