Autor Subiect: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.  (Citit de 12349 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #15 : Decembrie 21, 2011, 10:15:23 pm »
Stai linistit Ilie se vede ca esti baiat de suta.Ma deranjat un pic,treaba cu exprimatul pe forum...Da poate unii sint mai sensibili,dar viata este dura si vor trebui sa se obisnuiasca.Nu stiu cum se face ca toti cei care au fost inchisi pt .ADVAR realizeaza cine sint de fapt acesti WTS,cunosc citeva cazuri din Maramures.Acolo ati avut timp sa meditati,iar dupa intoarcere ,nu va fost apreciat deloc efortul.Tot asa cu cei" HRNICI" din congregatii nu li se recunosc meritele,si atunci cum sa faca cu bucurie aceste eforturi...Este evident pentru toata lumea cine sint astia si cei care ramin ACOLO,murmura si multi sint dezgustati,insa le ieste frica si  mai multe inplicatii nu trebuie sati spun ca stiti cu totii.Intr-o secta intri usor si iesi greu.Asta e Ne-am pacalit cu astia ne-am fript,acum ne lingem ranile.La mine sint destul de proaspete.Am vazut ca ai darul scrisului si imi cer scuze ca sint mai acid,esti o voce si ne bucuram sa fi alaturi de noi.Sanatate. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #16 : Decembrie 22, 2011, 09:23:46 am »
Draga gaby,te respect si te iubesc ca pe un frate! cei de pe forum sunt facuti din acelasi adn spiritual!dar toti avem personalitati puternice,ne deosebim,pt ca suntem originali,autentici,ne pasa cu adevarat de principii!!ne putem si certa in particular s-au in public,dar trebuie sa tinem lucrurile in echilibru.pavel s- luat de petru in-public.galateni 14:11-14, s-a certat si cu barnaba...oricum au ramas prieteni pana la urma.noi suntem "mai subtirei ",dar suntem verticali!wts nu agreeaza astfel de oameni.ei vor uniformitate,si atitudine de robot!cum misca cineva in front,cum incep sa-l hartuiasca,sa-l umileasca,si in final il anatemizeaza!cei care am fost inchisi,eram convinsi ca org. era curata.defapt,gabi,influienta ei era aproape zero in unele congr. inainte de 1990!primeam turnul si serviciul pe care multi ani le multiplicam scriind cu mana, noaptea ,ore intregi pana ne amortea!lucram numai din proprie initiativa.nu eram inclusi in program strict,ca acum, cind, in toate aspectele vietii ti se spune ce sa faci!de abia dupa 1995, ne-am dat seama cu ce avem de-a face!nu ca nu am inceput sa avem banuieli,mai din-nainte.dar stii tu, prostia se plateste!acum multi au banuieli,i-si dau seama,si sunt prigoniti de wts, ca pe vremea inchizitiei,adaptand metodele la vremea actuala,declarati eretici s-u apostati,si li se arde reputatia pe rug,reputatie capatata prin fapte crestinesti si suferinta ,de multe ori platind pretul suprem.daca am fost prost in trecut,nu mai pot intoarce timpul inapoi.dar toti martirii din toate timpurile,din toate cultele au suferit nu pentru pentru culte ci pentru priincipiile lui Cristos!azi multi actioneaza ca obiectori de constiinta,fara afii aliniati unei doctrine religioase.ii admir!oricum wts a devenit o mare fabrica de apostati si a produs multa suferinta si victime si in interior!!!dar ce seamana va secera!dumnezeu nu poate fii batjocorit!incolo te salut pe tine si pe toti cu mare drag,va iubesc desi nu v-am vazut fata,neconditionat,fara a astepta neaparat ,reciprocitate!nu folosesc vorbe mari,spun exact ce simt!i-mi iubesc si dusmanii!si i-am iertat de mult.indeferent ca au fost frati tradatori,securisti care ne-au batut si anchetat,neau amendat s-au ne-au bagat prin puscarii!!!ii iert si pe prigonitorii mei actuali,slugi ale wts care si-au vindut dreptul de intii nascut pentru o farfurie cu linte!,si altr privilegii vremelnice! sanatate la toti,ilie.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #17 : Decembrie 22, 2011, 09:28:44 am »
Gabi,ai dreptate in tot ce spui in acest mesaj,dar daca  zici si esti constient ca unii sunt mai sensibili,eu zic ca trebuie sa tinem cont,nu sa-i obligam pe ei sa se obisnuiasca.Nu zic de mine,eu te inteleg si iti respect sentimentele fata de organizatie.Stiu ca ai fost ranit,stiu cum este pentru ca si eu am fost.Si noi ne-am dedicat toti anii tineretii acestei organizatii.Dar sunt constienta ca sunt si acolo multi oameni de calitate,si daca vrem sa le aratam ca sunt inselati de organizatie,noi trebuie sa aratam ca suntem mai buni,nu mai rai.Asa,daca avem o vorbire necontrolata vor spune ca organizatia are dreptate,ca NE COMPORTAM ca niste apostati.Ceea ce trebuie sa transmitem este un spirit bland si iubire de oameni.Noi uram faptele organizatiei dar nu oamenii care inca sunt acolo si sunt indusi in eroare.Deci de ce zic eu asta?Pentru ca eu am invitat cateva persone pe forum,au intrat de cateva ori si acum nu mai intra!Doream sa mai invit pe cineva,dar nu am mai facut-o din acest motiv si imi pare foarte rau... :(
Asa ca as vrea sa se tina cont de acest aspect si sa nu se supere nimeni daca se face apel la decenta si la o vorbire crestineasca.Cred ca am dreptate cand spun ca toti dorim sa-l urmam pe Cristos indiferent daca mai suntem sau nu in organizatie.
Mi-as dori tare mult ca acest forum sa fie potrivit pentru a putea sa-l recomandam oricui!Eu cred ca toti ne dorim ca si altii sa se trezeasca...Daca atacam in mod nepotrivit si calomnios organizatia asa cum a facut ea cu noi nu vom demonstra ca suntem mai buni.Dar eu vreau sa fim mai buni!Ni s-a facut o nedreptate,dar noi nu trebuie sa raspundem cu aceasi moneda. :)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #18 : Decembrie 22, 2011, 10:55:34 am »
Mama dragilor ,pai daca va provoc uite ce lucruri faine ne scrieti.Pacat ca nu are legatura cu topicul."sefu" ne poate muta discutile unde doreste...Ilie ai subliniat foarte bine evolutia Organizatiei dupa 1995 si eu am observat asta.Eu ziceam ca decind au venit supravegheatorii ASTIA s-au stricat lucrurile.Eram mai bine asa nealiniati,mai aproape de un crestinism,real.Dupa aventura cu  Martorii am devenit mai "nervos cu nervii" fac alergie la tot ce tine de aceasta secta.Asta e,poate va trece cu timpul.Maria draga eu nu fac invitatii la unii sa vina pe forum,si sati zic de ce.Daca se intimpla ca ei sa nu fi fost hartuiti,atunci nu vor avea prea multe inpotriva acestei organizatii,nu vor fi curiosi sa stie mai multe;lor le place la caldurita ,de ce sa-si complice viata,unde sa se duca...asa gindesc EI.Plus ca tot timpul sint prelucrati sa nu cerceteze scrieri "apostate"uni chiar cred ca ii un pacat.Nici eu nu am stiut ce zbatere este in afara organizatiei pina nu am fost hartuit intensiv,lucru care ma facut sa cercetez pe internet mai multe...Iar curajul acesta mi-a venit in timp.Cei care au intrat pe forum fi sigura ca vor mai intra ,cind li se va mai deschide ochiisi in urma unor abuzuri la care vor fi supusi.Eu am facut reclama pe alte situri la acest forum.Doua familii cu care am fost prieteni si care au ramas acolo...ei se mintesc singuri si nu ar fi capabili de asa schimbari in viata lor chiar daca murmura si ei de mult timp.Sti ca nici la noi nu ne-a fost usor,daca ei nu au taria sa vada Adevarul sa se trezeasca,noi nu putem face prea multe.Putini sint dispusi la schimbari radicale,iar unii chiar daca s-au trezit ,nu reusesc sa-i trezeasca pe cei din familia lor.Asa ca lucrurile sint destul de complicate.Asa ca Maria sa nu-ti para rau,la fiecare ne apare acest conflict al constiintei,cind nici nu te astepti;pina atunci chiar daca am vazut multe ne-em complacut...Acum exista acest FORUM si la multi li se va risipi ceata de pe creier.Eu si dupa ce am plecat mi-au trebuit luni de zile sa fiu convins,ca am facut cel mai bun lucru.Cu stima prietenii MEI :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #19 : Decembrie 22, 2011, 01:00:55 pm »
Gabriel,ai dreptate cand spui ca multi nu vor intra pe forum.Dar eu stiu multe persoane sincere care ar intra!Sunt dezbatute pe forum unele idei biblice foarte frumoase,unele dogme ale organizatiei,pe care un martor sincer le poate recunoaste.Si este pacat sa fie umbrite aceste subiecte frumoase!Un martor sincer isi poate da seama ca sunt pe acest forum multi care chiar studiaza atat Biblia cat si doctrina martorilor si nu vorbesc prostii,ci spun doar ce au trait pe pielea lor,si de asemenea cunosc Biblia mai bine ca multi din "martorii activi".Eu ma gandesc la noi:eram foarte convinsi de organizatie.Apoi ne-am dat seama ca teoria si practica difera mult.Ca unii martori sunt duplicitari.Apoi am inceput sa intelegem ca organizatia da o doctrina pentru care cere exclusivitate,iti cere si sa mori pt ea,dar aceasta doctrina se schimba de cate ori doreste "sclavul".Nu mi s-a parut normal asta.Si atunci chiar am dorit sa vad si alte opinii.la inceput este adevarat ca ma gandeam ca poate gresesc.Dar cand am descoperit vechiul forum,mi-am dat seama cati martori gandesc ca mine!M-am bucurat...Si vreau ca si altii acuma sa vada lucrurile.De asta imi doresc mult sa nu trebuiasca sa ne retinem in a invita pe martorii care credem ca ar dori sa vada si o alta opinie decat cea rigida a organizatiei...Nu de sensibilitatea mea mi-e mie,ci de a oamenilor care vad ce scriem.Eu prin cate am trecut,nu mai sunt sensibila :(.
« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2011, 01:05:42 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #20 : Decembrie 22, 2011, 02:43:19 pm »
Excelent ai spus,adevar ,graita- i ,gaby.!fierul ascute fierul!!!provocandu-ne unii pe altii aflam diverse moduri de gandire,(era sa zic," tipar de gandire.")ce ti-e si cu influienta, asta wts,cum ne-a mai spalat ea cate" putin" pe creier!sper ca seful intelege de ce mai deraiem si sarim peste topic!si sper ca intelege si de ce mai punem botul la unele provocari!cat priveste faptul ca org. interzice vizitarea site-urilor si forumurilor,periculoase pt. ea,ii determina pe vorbitorii la congrese,in ultimul timp ,sa condamne public,apostatii, siteurile ,scrierile etc.ce mam distrat la un congres de o zi:s.c. spune:unii tasteaza "Martorii"si imediat apar grupuri apostate de martori si site-uri!sa nu faceti asa ceva. erau vreo 1500 de participanti, multi tineri! ii spun sotiei:fii atenta ce reclama face ,S.C. fiind cazat la o familie de martori,prieteni vechi,cu care discutam tot,fata cl. a noua zice dupa congres:frate ilie,as fi curioasa sa vad si eu site-urile!curiozitatea evei!pentru ca parintii sunt de gasca cum se spune au vrut sa vada si ei.i-am plimbat putin pe internet si au ramas uimiti de lejeritatea cu care se discuta anumite probleme!acum fata a ajuns experta.le-am recomandat discretie maxima si sa fereasca calculatorul de curiosi.deh,deformatie profesionala.asa nea invatat wts, sa fim confidentiali...oricum nu scapam noi asa usor, de mirosul sectar de naftalina!!!salutari,gaby si maria!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #21 : Decembrie 22, 2011, 02:51:23 pm »
calde salutari si tie,Ilie :).Apreciem experienta ta si faptul ca dai dovada de mult echilibru! :D
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #22 : Decembrie 22, 2011, 03:25:06 pm »
Esti TARE Ilie ;D Si eu m-am gindit ca ma [ne] comparam cu "curiozitatea EVEI" dar ce doba daca asa am fost creati.WTS cu teama lor,evident devine suspecta , asa ca unii vor fi curiosi sa cerceteze;isi dau cu stingul in dreptul.Pacat ca cam multi dorm la congrese sau sint prea istoviti si adorm cu revista Trezitiva in mina ;D ;D;asa ca nu toti se prind....Uni sint atit de fanatici ca nu vor cumpara un P .C in viata lor si isi vor chinui copii pe chestia asta... ei evident vor.Cum sa nu devi curios si sa faci cercetari cind vezi in ce hal a ajuns Aceasta Organizatie;bine ai mai zis pentru un blid de linte cum ignora EI principile biblice.Astia sintem cu astia defilam !Au construit SECTA perfecta nu poti misca in front ca zbori.cip cirp ;)Sanatate sau serbus :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #23 : Decembrie 22, 2011, 03:40:55 pm »
Maria ,voi femeile sinteti de felul vostru mai echilibrate si sintem fericiti sa va avem alaturi de noi,voi dati culoare vietii si echilibru in toate cele...Multumim ca mai inblinziti fiara din noi. ::) ::)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #24 : Decembrie 22, 2011, 03:46:44 pm »
Merci,merci  ;D ;D ;D.Ne straduim si noi... ::)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #25 : Decembrie 22, 2011, 05:36:23 pm »
Stimate prieten "Ilie "se vede ca in viata ai ajuns sa suferi alaturi de familie mult si eu sint surprins ca ai ramas  balansat in mesaj si puterea de a ghindi lucrurile spirituale .Suferinta pentru fiecare este dureroasa si neplacuta fiinca omul in viata ori ce doreste sa faca numai sa nu ajunga sa sufere si sa fie ranit .Si cei sanatosi nu inteleg acest lucru si nici nu percep starea de  frustrare a unora care sufera.Doar sa ne ghindim ;De ce credem ca la spital persoana chind ajunge cu o boala pentru tratare primeste calmante si pe urma doreste sa inteleaga cauza durerii?Cam asa este si in partea religioasa.Multi ajung sa fie raniti si pe paginile SFINTELOR SCRIPTURI  este scris ;Faptele ap.cap20 ;" 29. Stiu bine ca, dupa plecarea mea, se vor vari intre voi lupi rapitori, care nu vor cruta turma; 30. si se vor scula din mijlocul vostru oameni care vor invata lucruri stricacioase, ca sa traga pe ucenici de partea lor"
Mesajul este scris de foarte mult timp si vedem ca prea putini ajung sa-i dea importanta si in fruntea multor congregatii ,grupuri religioase  lupii acestia au ajuns sa devina ciobani si conducatori ,iar prin mesaje si subiecte pline de senzatie si interpretare filozofeaza si induc membrii cu multa usurinta in eroare ,pentru ai atrage si folosi in scopul lor egoist care se dezvaluie tot mai puternic prin fapte si prin ceea in ce investesc !!!Dureros ,trist si pentru unii shocant .Si aceste descoperiri pe multi in viata ii aduce in o strare dureroasa  si pentru cei din jur greu de inteles.Lucrurile binenteles nu doresc sa fie cunoscute in puterea ADEVARULUI  si dealungul anilor prin pagini de accesare am explicat despre ele cum se prezinta ,insa se vede ca primul forum  este inchis si subiectele sint blocate ,iar acum prin acest nou forum incepe din nou sa se redea o parte din Adevar  cu privire la interpretari,la exzistenta si principiul de functionare si totusi pentru unii este greu de perceput mesajul,pentru unii este o frustrare si pentru altii o incercare de a echilibra lucrurile.Ele sint greu de echilibrat si chiar ADEVARUL este greu azi de acceptat fiinca inca traim in puterea intunericului si multi nu inteleg ca cel mai greu pentru persoana umana  nu este seara,nici miezul noptii,ci timpul dinainte de zorii zilei chind omul viseaza si doreste sa ramina in puterea somnului si a viselor.Pentru unii visele sint placute ,pentru altii sint tragice si se trezesc din cauza mesajului zguduitor si ramin in shoc.Nu va mirati si nu va intristati !Incercati sa va gasiti calmantul si apa rece sa va spalati si sa va treziti si visul sa-l parasiti!!Traiti prezentul si lasati trecutul in puterea istorie scrise si nu uitati de mesajul DOMNULUI ISUS HRISTOS ;"17. Si Duhul si Mireasa zic: "Vino!", si cine aude sa zica: "Vino!", si celui ce ii este sete sa vina; cine vrea sa ia apa vietii fara plata! "
Mesajul este demult scris si chiti doresc sa foloseasca "apa vietii fara plata! "?
Sevede ca apa cumparata,infectata si amestecata cu tot felul de cloruri si de coloranti este mai buna ca reclama este puternica si se distribuie mereu la usile oamenilor ca un flagel pe intreg pamintul!!Si oare de ce?Intelegem?Prea putin fiinca  uitam ca in timpul de azi in ce ceas ne gasim si ce putere detinem!!Treziti-va din somn si luati mahrama de pe ochi sa puteti vedea Lumina fiinca ea se gaseste pe paginile SFINTELOR SCRIPTURI  care ne sint expuse cu acest scop;"16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, 17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."
Doriti sa ajungeti destoinici pentru orice lucrare buna?Nu uitati de mesajul din Iosua 1 cu 8:" Cartea aceasta a Legii sa nu se departeze de gura ta; cugeta asupra ei zi si noapte, cautand sa faci tot ce este scris in ea; caci atunci vei izbandi in toate lucrarile tale si atunci vei lucra cu intelepciune. "Credem ce este scris?Pentru multi se vede ca prea putin si mesajul inca este necunoscut!!!




Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profatia falsa despre venirea Regatului lui Dumnezeu in anul 1975.
« Răspuns #26 : Decembrie 22, 2011, 06:30:04 pm »
Ce ai spus este ok,vio!nu sunt marcat prea tare de trecut, dar,a fost o scoala a vietii.dura pt. mine si familie .prezentul este efemer!viitorul este legat de trecut prin linia subtire a prezentului.vorba cunoscuta:cine nu  cunoaste bine trecutul,nu are nici un viitor!de altfel ce semanam azi, culegem in viitor.si azi, culegem ce am semanat in trecut.ai dreptate in comentariu!adevarul este ca isus a spus ca daca va fii posibil,cristosii mincinosi,si satan ca inger" de lumina",pot insela si pe cei alesi!dovezile scripturale,pe care le-ai dat ,le apreciez si eu foarte mult!multi platesc taxa pe prostie,cu t.v.a,chiar.in trecut nu ne mai putem intoarce sa modificam ceva.dar,putem sa schimbam lucrurile de acum inainte.multumesc pt .mesaj.cu prietenie si apreciere,din partea mea!mai vorbim.sanatate multa.ilie.