Autor Subiect: Haideti sa discutam despre literatura crestina  (Citit de 9898 ori)

Shalom

  • Vizitator
Haideti sa discutam despre literatura crestina
« : Ianuarie 26, 2013, 10:19:13 pm »
Shalom,

Ce va spune expresia "literatura crestina"? Cand am fost la jw's, foloseam expresia cu privire la literatura religioasa editata de Societatea Turnul De Veghere. Carti, caiete, brosuri, reviste...

OK. Un crestin scrie literatura crestina. Ce genuri literare poate aborba?
Am putea sa abordam problema si prin prisma genurilor literare?

Vreau sa va intreb ce genuri literare ar putea folosi un crestin, pentru asi expune un punct de vedere, un mesaj, etc.? Cate genuri literare vedeti in Biblie?

Shalom

  • Vizitator

Shalom

  • Vizitator

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #3 : Ianuarie 27, 2013, 08:09:34 am »
Citat
Vreau sa va intreb ce genuri literare ar putea folosi un crestin, pentru asi expune un punct de vedere, un mesaj, etc.?
Poate sa foloseasca vorbirea simpla, folosind argumente logice, prezentand dovezi si certitudini.
Dar daca e vorba de fictiune, atunci nu are importanta genul folosit.

Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #4 : Ianuarie 28, 2013, 08:46:56 pm »
Shalom, Daniel
Multumesc!
Vreau sa te intreb daca folosirea fictiunii ar fi un pacat? Ma refer la literatura crestina.
Am citit cateva carti, numite "romane crestine", ulterior, am vazut una dintre ele transpusa pe pelicula.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pilgrim's_Progress

Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #5 : Ianuarie 28, 2013, 09:58:56 pm »
A citit cineva "Un" strigat impotriva mortii: (Castellio contra Calvin)? In acest esseu se  mentioneaza de o lucrare pe care a scris-o pastorul reformat Sebastian Castellio impotriva pastorului reformat Jean Calvin. Stie cineva numele acestei lucrari, eventual un link daca se gaseste pe net?

http://books.google.ro/books/about/Un_strig%C4%83t_%C3%AEmpotriva_mor%C5%A3ii.html?id=zLJsAgAACAAJ&redir_esc=y


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #6 : Ianuarie 29, 2013, 02:12:53 am »
Ce înseamnă sa fie păcat? Si are rost sa luam in serios literatura biblica?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #7 : Ianuarie 29, 2013, 07:47:48 am »
Shalom tuturor,

Pacatul este faradelege. Vorbind in sens descriptiv, pacatul este neatingerea tintei: a gresi, a rata ceva, o actiune esuata. E ca si la condus. Am o tinta de calatorie si vreau sa ajung la ea cat mai repede. Intru pe contrasens sa depasesc, dar pe sectiunea aceea depasirea este interzisa. Totusi eu intru, cu conceptia ca ma descurc. Doar ma grabesc! Insa nu ma descurs. Fac un accident. Este greseala mea. Nu mi-am atins nici eu tinta si am creat si altora probleme. Din cauza asta sunt pasibil de pedeapasa, ca alta data sa ma inteleptesc.
“Oricine face păcat, face şi fărădelege; şi păcatul este fărădelege.” 1Ioan 3:4

Simplu: Cand nu tinem cont de o lege, fie scrisa sau nescrisa, suntem cineva care nu tine cont de lege.

Este deosebit de interesanta expresia: "scos in afara legii", cu referire la masura luata pentru a se restabili cadrul legal care a fost incalcat.

Dar ce este legea? Legea este un cadru normativ, prin care ti se explica libertatile tale de actiune si ale celorlalti, precum si pedeapsa care ti se va aplica pentru incalcarea acestor liberati.
Romani 3:20. Pentru că din faptele Legii nici un om nu se va īndrepta īnaintea Lui, căci prin Lege vine cunoştinţa păcatului.

Asadar, legea este un pedagog care ma invata. Si cum legea este scrisa sau spusa intotdeauna de cineva, acest cineva trebuie sa fie cineva cu autoritate, altfel nu este bagat in seama.
Dumnezeu tocmai asta incearca prin lege. Sa ne invete cum sa evitam greselile, pentru a putea trai intr-o societate libera si prospera. Din punctul meu de vedre avem nevoie de Biblie. Acolo se scrie ca Dumnezeu va eradica pacatul (toate greselile) si va instaura o lume perfecta, pentru totdeaina. Faptul ca ne straduim sa nu gresim, arata ca ne straduim de pe acum sa corespundem criteriilor vesnice pentru acel timp de aur care va veni. Si criteriile de intrarea pentru acel timp vor fi dure, dure in sens de exigenta.

Intr-adevar, daca dai o lege, a carei incalacare este foarte grava, si vrei ca sa fie respectata trebuie sa dai niste pedepse mari. Sa nu ne miram ca unele legi din Biblie, ma refer la legea lui Moise, au avut ca sprijin pedepse atat de aspre. Erau asa tocmai sa arate gravitatea incalcarii lor si sa fie astfel un gard de protectie sa nu cazi in prapastia acestui pacat. Daca toti le-ar fi respectat nimeni nu ar fi cazut pedepsei acelor legi aspre.

Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #8 : Ianuarie 29, 2013, 10:20:03 am »
Intorcandu-ma la fictiune, ce pot sa spun, sunt de parere ca se poate folosi, ca stil de literatura. Si chiar am incercat o abordare in aceasta directie. dar am fost criticat, destul de aprig, asa ca mi-a perit pofta pe moment. O sa trebuiasca sa imi revin.
Mi s-a spus, ca parca nu as fi eu, parca scrie altcineva... Ma tem ca o sa fiu privit ca un lumesc. Evident ca scriind ceva nu inseamna ca imi impartasesc tot ce scriu. Dar trebuie sa fac un cadru, nu... trebuie sa pregatesc niste evenimente prin care sa prezint personajele principale ale cartii, nu? Asta a fost prima carte, ca roman, de care m-am apucat in  viata mea. Apoi am abandonat ideea ca mi s-a parut extrem de grea. Am reluat ideea daca tot sunt in somaj si am timp. Acum m-am oprit dupa ce mi-au dat cu maciuca in cap. In orice caz, nu poti sa ai niste asteptari de la unul ce a scris o carte, ca de la unul care este de meserie, cu experienta.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #9 : Ianuarie 29, 2013, 08:48:44 pm »
Shalom tuturor,

Pacatul este faradelege.

Fara de care lege?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #10 : Ianuarie 29, 2013, 11:08:16 pm »
Buna intrebare.

Pot fi date doua raspunsuri:
- autoritatea divina (Vox Deo - Vocea lui Dumnezeu)
- autoritatea umana (Vox Populi - Vocea Poporului)

In mod firesc aceste doua ar trebui sa coincida, deoarece legea divina este scrisa in inimile noastre (Romani 2:14,15), deci ar trebui sa fie VOX DEO VOX POPULI.

Desigur ateii o reduc la Vox Populi. In mod interesant, exista doua curente de ateisti.
- Ateistii moderati ("Vechii ateisti"), care au incercat si incearca o coabitare armonioasa cu religiosii. Exponenti de seama Platon, deghizat in panteist, unitarianul Charles Darwin, teoreticianul modern al acestui curent fiind Benjamin Kidd (autorul cartii Social Evolution - Evolutie sociala). Am avut si eu cartea, primita in cadou de la distinsul poet, pescar, vanator, povestitor (scriitor) si domn amabil Alexandru Filipascu. Am vandut cartea, ca multe altele, pe care le regret (12 scaune, Viata profetului Mahomed, etc...). Pe undeva imi pare rau...
- Ateistii radicali (cunoscuti fiind ca "Noii Ateisti"). Exponenti de seama, cativa lideri ai Revolutiei Franceze, Lenin, Richard Dawkins, etc.. Ei duc o lupta cu religiosii, considerand orice religie opiu pentru popor si o frana pe calea evolutiei sociale. Pana la urma vor invinge. Si nu deoarece vor fi atat de destepti pentru a reusi cu de la a lor intelepciune, ci deoarece chiar Dumnezeu le va pune pe suflet cum anume sa actioneze si ce sa faca, la timpul potrivit din calendarul lui D-zeu - Apoc 17:16-18). Dumnezeu face asta ca o pedeapsa pentru sistemul religios care in acel timp din viitor va fi atat de corupt, incat nu mai are nici o menire, in afara de cel decorativ. Asa ca D-zeu va ridica acest curent intelectual artagos "Noul Ateism", ca un bici prin care o va biciui in public pe batrana curva. Am vazut un video cu Richard Dawkins pe youtube. A fost intrebat de gazda unei emisiuni publice, inca cu zambet:
- Este adevarat ca vreti sa distrugeti crestinismul?
La care el raspunsme si mai zambitor, apropare razand:
- Yes, I do.
Da, este o chestiune de timp. Ei nu ar reusi, daca nu ar fi aceasta planul lui D-zeu. Ei nu stiu ca sunt flagellumul din mana lui Dumnezeu. Daca ii arati versetul din Apocalipsa, probabil ar zambi satisfacut: Eh, este singurul lucru bun din Biblie.


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #11 : Ianuarie 29, 2013, 11:46:58 pm »
Ma bucur ca esti atat de optimist cu privire la victoria ateismului :) In alta ordine de idei, expui o serie de idei neacoperite (din punctul meu de vedere), faci niste afirmatii si doar atat. De ex:

- ca exista o autoritate divina
- ca "legea divina este scrisa in inimile noastre (Romani 2:14,15)"
- ca "Dumnezeu le va pune pe suflet cum anume sa actioneze si ce sa faca, la timpul potrivit din calendarul lui D-zeu - Apoc 17:16-18)"
- ca "D-zeu va ridica acest curent intelectual artagos "Noul Ateism", ca un bici prin care o va biciui in public pe batrana curva"

Cum sa consideram noi aceste afirmatii ale tale? Ca fiind demne de luat in seama? Pe ce baza am face acest lucru? Sau raman ele doar la stadiul de afirmatii gratuite?

Probabil fundamentul tau este biblia, de unde iei fiecare cuvant ca litera de lege dzeiasca. Esti constient ca exista probleme mari in acest sens? Ca biblia contine greseli, deci nu este demna de incredere? Stiai ca Isus este un profet fals conform bibliei?

Te intereseaza evaluarea acestor chestiuni, sau obisnuiesti sa eviti studiul lor din motive de confort spiritual?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #12 : Ianuarie 31, 2013, 07:16:24 am »
Draga David,
Cred ca am sa ma retrag din "dezbateristica", deoarece imi este teama ca nu voi fi inteles, si voi lua niste maciuci, ca si in ce priveste tentativa mea de lansare in lumea cartilor. Uite aici, ce am primit:

Nu stiam de ce esti indignat...
Nu-ti citisem decat f putin din ce ai trimis... ma plictisisem si abandonasem, dar oricum aveam o idee. Azi am zis, hai sa mai citesc o pagina, sa-i dau sanse baiatului...

Am citit: Capitolul I – Segment Film I
o prostie !

Nu-ti mai zic sa scrii...
Sa stii ca e ceva patologic in tot ceea ce scrii... Ce "inaltare" in scrierile tale ?! Nici vorba !
De crestin... nici nu poate fi vorba, nu esti crestin !!!
M-ai dezamagit cumplit!
Nu mai scrie. Fa o munca fizica, te-ar ajuta mai mult.
R
P.S. Du-te la un psiholog si arata-i ceea ce scrii, neaparat.
Sa stii ca sotia nu te-a lasat degeaba...
----------------------------------------------------------

Eh, ce zici? Nu este mai bine sa nu te implici?
OK. Va multumesc tuturor de companie si va doresc multa, multa pace in suflet.
Pacea sa fie peste voi, dragi prieteni!


Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #13 : Ianuarie 31, 2013, 07:51:48 am »
Post Scriptum,

In carte ar fi fost vorba de o controversa intre crestini si musulmani, de fapt am vrut sa transpun un posibil dialog dintre crestini si musulmani. Bineinteles as fi implicat si ateisti :)
In prima faza a cartii, partea I, ar fi parut ca musulmanii au dreptate, dar in partea a doua se inclina balanta si crestinii ies biruitori, in acest dialog inchipuit.
Eroii principali ar fi fost:
- un tanar student din cultul Crestini Dupa Evanghelie, ce se afla inainte de botez
- doua tinere studente din strainatate, de religie musulmana

Evident, prezentand niste chestii pentru cadru, nu inseamna ca ma identific cu ele, nu inseamna ca le fac reclama, caci chiar si Biblia este plina de astfel de cadre de prezentare. Pai atunci hai sa rupem foile acestea din Biblie, dragi crestini fundamentalisti! De ce le mai cititi, domnii mei si doamenle mele! Dar crestinii acestia fundamentalisti - cum le place lor se se numeasca - sunt prea pudici, sau cel putin asa cred. Chiar si tipa aceasta care m-a ciomagit se imbraca cu nite blugi stamti, exacta ca orice femeie din lume. Si vine sa imi faca morala.

Aici va prezint primul capitol, nu inteleg unde-i buba... Intr-adevar este o scena neplacuta, dar am scris eu ca o aprob?

---

Genul roman

Idei principale dezvoltate: idila de dragoste, pe fundal religios, care cuprinde si o drama, de fapt doua, in roluri principale doua religii si trei reprezentati ai acestora, un crestin si doua musulmance. Este de fapt un dialog intre crestini si musulmani, in forma de roman.


Capitolul I – Segment Film I


Un oras din Romania. Intr-o seara linistita de toamna, doua prietene tinere, imbacate in stil oriental traverseaza Parcul Central. Vin de la o intrunire si par nespus de voioase. Dar se grabesc, caci este spre ora 22. Mai au o mica portiune, intrand pe o alee ce da inspre iesirea din parc, cand una ramane in urma, pentru a vorbi la telefon. Cealalta se distanteaza discret, pentru a nu trage cu urechea. La capatul aleii vede un grup de tineri intre 16-18 ani, stand in doua siruiri. Nu banuieste ca ei isi asteapta - nerabdatori - (noua) victima:
Unul ia cuvantul si zice incetisor:
- Trupa in garda! Vine o terorista!

In apropierea baietilor, tanara isi lasa timida barbia in piept si vrea sa mareasca ritmul, cand ... este acostata si impinsa de la unul la celalalt, pana la liderul trupei. Cu o miscare dibace o imobilizeaza, sucindu-i o mana la spate. A fulgerator totul, nici nu are timp sa se trezeasca din uimire, cand se vede imobilizata. Asteapta blanda ca un mielusel dus la sacrificat, increzator ca ciobanul nu il taie. Inca nu isi da seama ca este o "bomba", numita asa din gluma, din cauza extremistilor din religia ei, care se sinucid. Ea nu banuieste ca hoarda doreste sa o dezamorseze, in sensul sa ia peste picior niste elemente din istoria religiei ei.
Cand cealalta tanara vede ca prietena ei a dat de bucluc se opreste si se ascunde dupa un copac, urmarind de acolo evenimentele, cu mare ingrijorare. Luata prin surprindere, sarmana fata nestiind ce sa faca, isi roade unghiile, tramurand toata, mai ceva ca cea acostata, si isi pierde orice viziune de scapare din situatie.

Liderul trupei, un matahala cu par lung si o geaca de piele neagra - zis Sefu' - ii zice:
- Salam aleicum!
Tânăra, surpinsă, îi raspunde zambind, putin balbaind, dar cu speranta:
- Sa -sa -lam!
Sefu' zambind binedispus, facand ochi mari:
- Prietenii mei spun ca esti terorista, asa ca tre sa te dezamorsam.
Gasca rade si isi incurajeaza lideru':
- Fa-o Sefu', fa-o! Treci la dezamorsat!
Sefu' da cu capul catre unul, zis Enciclopedistul:
- Enciclopedie vino si pregateste terenul!
Din gasca iese unul inalt si slab, cu ochelarii fara lentile, scoate un notes de sub haina de piele si zice cu o grimasa, dandu-se foarte important:
- As hali salam da' n-am!
Gasca rade, tanara da sa se smuceasca. Incepe sa isi dea seama de situatie, rotindu-si privirile in toate directiile sa dea de un reper, de un ajutor. Nimic... Prietena ei nicaieri.
Enciclopedistul:
- Asculta bomba... Ne acuzati ca am modificat Biblia. Nu stiu de unde o scoateti, dar voi n-ati fasificat Coranul scotand asazisele versetele satanice?
Gasca isi incurajeaza Enciclopedistul:
- Arata-i meserie Enciclopedistule! Arata-i!
Tanara cu rugaminti:
- Rog frumos! Ma grabesc! Platesc, fac cinste pizza! - zise cu rugaminti disperate in priviri.
Enciclopedistul ranjind sfidator:
- Meeta, hai? Nu asa se incheie socotelile, scumpo. Treci inapoi la lectiune! Nu e timp de pizza acum, mai tarziu ... eventual. Deci cum ramane cu inchinatu la fetele lui Allah: Al-lat, Manat si Al-Uzza?
Apoi se intoarce catre gasca, lasand capul jos si ridicand ochii smechereste, peste lentilele sparte de ochelari:
- Bagati la bila numele astea. Fetele lui Allah, inteles?
Tanara incearca inca sa se zmuceasca deznadajduita:
- Nu stiu fetele! N-am auzit la ele! Rog frumos! Eu vreau sa plec.
Enciclopedistul, se intoarece iara la gasca:
- Bagati la bila: Ce sfant din calendarul nostru ar fi facut sex cu o copila de noua ani?
Gasca rade si il intreaba:
- Da cine-i sexosul? Binladen?
Pe cand Enciclopedistul tragea aer sa raspunda, tanara incearca sa strige: Aishaaa!!! Sefu' catre unul din locotenentii sai:
- Buldogule, repede, pune-i o batista in gura!
Buldogul executa, desi este muscat de tanara.

Sefu' catre Buldogul, care isi scutura degetele muscare:
- Incepe dezamorsarea! Hai odata, muscatule!
Buldogul razand, ii smulge invelitoarea capului, iar tanara ii trage un picior undeva. Buldogul este surprins ca a patit-o a doua oara si este turbat.
Gasca rade, dar sunt uimiti, socati in mod neplacut:
- Ce-ai patit Buldogule? Ce-ai patit fraiere? Hei ,ca nu te pricepi la femei…
Buldogul manios o loveste foarte puternic in abdomen, fata se apleaca de durere, chiar si Sefu cu gasca e surprinsa. Buldogul, ca o scuza zise:
- M-am revansat baieti! Cum face un barbat adevarat.
Sefu' ranjind catre Buldog:
- Ma, dar esti nenorocit rau, dai in femei ai? Acum ca ai nenorocit-o, tine-o si tu un pic. Pune-i un picor in fata sa nu zvarle ca iepele.
La schimb, Buldogul ii suceste ambele maini la spate si pune un picior in fata sa nu poata lovi, Sefu' da si trage de bluza in sus, razand impreuna cu gasca:
 - Ma baieti, e fals ce ati auzit, vedeti si voi ca nu numai romancutele au sutien. Ce facem, cum aflam unde tine bombele? Ceva perchezitie trebuie facuta neaparat. Dar de unde sa incep?
Gasca rade zgomotos care mai de care, iar unul:
- Nu stii Sefule? Daca nu te pricepi, da-te la o pa, cheama un genist, pa unul ca mine...
Si rase murdar impreuna cu gasca ha, hah, ha.
Pe fata bietei victime erau deja lacrimi ai disperarii... Stia bine ca urmeaza ceva foarte rau. Nu mai astepta nici o sansa, nici chiar de la Allah. A inceput sa se zbata din rasputeri. Dar se zbatea neputincioasa intre ghearele si labele Buldogului.


Final Capitolul I – Final Segment I


Shalom

  • Vizitator
Re: Haideti sa discutam despre literatura crestina
« Răspuns #14 : Ianuarie 31, 2013, 08:14:25 am »
Hai sa prezint si c2. Nu vad care ar fi problema? Trebuia sa prezint un cadru de intalnire, nu? Sa se fi cunoscut la o cafea? In viata totul este ca la o cafea? Viata prezinta scene mai socante si stirile sunt arhipline de ele. Si atunci care-i chestia? Era evident mai pudic la o cafea, dar viata nu este intotdeauna asa de pudica.
---

Capitolul II - Segment II



Intre timp, cealalta fata sta ascunsa dupa un copac, de unde trage cu urechea, tremurand toata, cu pielea si parul zburlit, temandu-se si frecandu-si mainile cu ingrijorare. Nu stie ce sa faca. Se simte vinovata. Ea a obligat-o pe prietena ei sa vina pe aici, desi aceasta nu a vrut, dar a venit de dragul ei. Aude tipatul disperat! Simte cu mari emotii cu ce deznadejde este chemata prin tipatul celeilalte. Vai! Si pe moment se dezmeticeste din amorteala fricii. Incepe sa se gandeasca fulgerator la o solutie, acum stiind sigur ca se ingroase gluma.
Zice un scurt si deznadajduit "Allah ajuta-ma!" si da sa fuga disperata in cautare dupa ajutor. In sfarsit! Intra doi oameni pe alee. Un om mai in varsta, de vreo 60, si ceva mai in urma, un tanar de vreo 18 ani. Fata arunca cate o privire spre ambii sa vada care o fi mai potrivit de ajutor si se repede la cel in varsta.
- "Domnule, va rog" - si privi disperata spre gasca. Barbatul isi da seama de situatia din fata sa. Nu stie ce sa faca, se tot uita ba la grup ba la fata. Se vede clar pe el, ca ar prefera sa nu se amestece, ar prefera sa dea inapoi. Dar ii este mila sa o refuze. Totusi frica invinge si o refuza speriat, vazand gasca zgomotoasa.
- Nu pot scumpa, sufar cu inima. Imi pare rau.
Apoi grabit, se intoarece in directia de unde a venit.
Fata este distrusa de refuz. Pe langa ingrijorarea si deznadejdea adanca, mai are si niste lacrimi mari pe fata. Intre timp tanarul ajunge in dreptul ei, vazand tot ce se petrece inaintea lui. Cand sa se pregateasca sa intre in vorba cu tanara, chiar atunci se intoarse spre el, imporand mila din priviri, din ochii ei mari, lacrimosi.
- Ajuta, te rog! Prietena mea...
Apoi fata ridica mana si arata disperata grupul, gasca de tineri.
Tanarul vede ca e foarte dificil sa se amestece, unul contra atator gangsteri. A auzit de acest gen de oameni, dar nu a avut de a face niciodata cu ei. Totusi, se simte pe el ca este dispus si hotarat sa actioneze, cu orice pret. Ii fuge mintea ce sa faca ... "Prima data politia" gandeste in sinea lui. Si scoate telefonul rapid, sunand.
Intre timp tanara de langa el a cazut in genunchi si plangea incetisor, uitandu-se disperata cum unul o loveste pe prietena sa in abdomen. Isi ascunde fata in palme sa nu mai vada... Se arunca dupa tanar si il implora cuprinzandu-i picioarele:
- Rog ajuta, prietena mea in danger... in danger. I beg you! Please! (Nu ii vin cuvintele romanesti, de panica)
Si tanarul a vazut lovitura. Doreste sa ii dea telefonul, dar nu, a sunat deja la politie si de la celalat capat se aude o intrebare:
- Politia. Alo?
Tanarul se grabeste si spune precipitat:
- Alo, 112!? Politia? Semnalez un atac asupra unei tinere din strainatate in Parcul Central, laga Somes, inspre partea cu Hotel Belvedere. ...
Vocea din telefon ii cere linistita, datele personale.
- Cine sunt? Doamna, aveti chef de interogatoriu? Intelegeti, o persoana este in pericol! Veniti si ma prezint acolo!
Apoi nu inchide, ci ii da telefonul fetei, spunand:
- Tu stai aici, si vorbeste cu politia, eu ma duc sa vad care este situatia.
Intre timp ei ii luasera invelitoarea capului si ii ridicasera bluza, razand si glumind pe seama ca si musulmancele au sutien.
Tanarul se departeaza fugind si in doi timpi si trei miscari este acolo cu pasi uriasi. Pica ca un traznet si da sa isi traga rasuflarea. Sta o clipa cu mainile pe genunchi, analizand situatia, si isi da seama cat e de fierbinte. Ii este mila de fata. E hotarat. Intra in actiune. Se indreapta fulgerator din spate si ii spune gastii mirate de prezenta lui neobisnuita.
- Salut baieti! Vad ca va distrati de minune, pe seama cuiva. Numai ca ... e prietena mea. Ia dati-va la o parte, jos mainile de pe ea, chiar acum.
Tipul eliberator face pasi hotarati spre fata, cu gandul ca este receptat, vrand sa o elibereze. Dar este barat de Sefu', care ii spune ca un stapan pe situatie:
- Vorbe, fraiere, acum e "prietena" noastra (face niste ghilimele cu degetele, radicandu-si putin mainile, asa cum a vazut pe youtube) ... tai-o. Ai picat si tu ca musca'n lapte.
Se asterne tacerea, gasca urmareste fidel orice miscare, le place intorsatura, se apropie toti si inchid cercul. Gandesc rainjind, ca acum se vor juca cu doua victime. Ce seara! Ce suspans! Ce Sef au!
Eliberatorul, vede situatia foarte groasa, o compara cu ceea ce a auzit si ca o ultima solutie de compromis, isi scoate portofelul.
- OK, haideti sa fim prieteni. Cunosc un bar pe cinste, cu niste fete de iti pica plomba. S-a facut?Mergem?
Scoate niste bani seriosi, zambind celor socati:
- Hei! Fac cinste cat vreti. Prietena mea merita toti, nu-i asa? E o tipa pe cinste. Va rog mult de tot.
Sefu se uita ca traznit la bani, fermecat de parca niciodata nu a vazut atatia la un loc. Ehei, ce noroc...
- Uau, prietene, merci, tu esti barosan!
Se intinde si ii ia din mana tanarului generos, apoi ii baga in buzunarul de la spate al pantalonilor de piele. Sta putin cu capul aplecat, asteptand smecher si ranjitor o idee, cautand cum sa lege continuarea distractiei. In sfarsit. A aparut ideea. Ridica capul si se uita cu viclenie la "victima". Ce seara pe cinste! Ce show de saptamana o sa faca, ba nu, chiar showul anului!!!
Se intoarce spre grup, incet, ranjind si dand din cap cu satisfactie diabolica:
- Fac cinste in seara asta! Si nu numai bere, ci si o distractie pe cinste ... right now!
Isi ridica mainile sus in aclamatiile gastii:
-Traiasca Sefu'! Viva Sefu! Viva!
Tanarul, neintelegand aluzia, crezandu-se de acum stapan pe situatie si dorind sa iasa cat mai repede cu victima, care inca mai era tinuta grosolan, zise Sefului:
- OK, distractie placuta. Acum putem pleca, nu-i asa? Imi pare bine ca v-am cunoscut, prieteni!
Sefu, ii intoarse cu dispret:
- Unde te grabesti! Vrei sa scapi cu tarfa ta cu tot, asa-i? Sa va faceti de cap, ca niste teroristi nemernici! Nu cumva esti si tu terorist? Eu cred ca esti!
Si da din cap, uitandu-se ranjind la gasca, acceptand cu placere aprobarea ei. Este aclamat zgomotos.
- Prietenii spun ca tre sa fi si tu dezamorsat. Intelegi, fraiere? Tre sa iei niste lectii de morala, de e-ti-ca (spune in silabe, ridicand tonul la final)! Nu am chef sa imi moara mama, tata, sora, copilul si nici chiar catelul (se opreste scenaric, ridicand degetul in sus), din cauza unor dementi de teroristi ca voi! O sa inveti niste lectii in seara aceasta, teroristule, fraiere!  Si da din capul pletos, manios manie mare.
Gasca il aclama, crezand ca urmeaza un spectacol incendiar.
Tanarul "incriminat" abia acum isi da seama cu cine are de a face, dar incearca disperat sa forteze nota si spune:
- Ma baieti, sincer, nu are rost sa o intindeti prea mult, caci am dat telefon la 112 si imediat vine politia.
Sefu urland:
- Ceee ai spus?
Nu-i vine sa creada, dar faptul este intarit deja de sirenele unei masini de politie, din departare. Gasca se pune in alerta, se alarmeaza nevoie mare, toti privesc spre Sefu' ca spre un mesia... Sa o taie la fuga sau ce sa faca?
- Deci asa?! Atunci primeste si tu cei treizeci de arginti! Prindeti-l pe Iuda asta musulman!
Sefu' face un semn si salvatorul este imobilizat, apoi scoate fulgerator un cutit si ii aplica o lovitura speciala, data numai pentru a rani. Se pare ca este expert, dupa cum o administreaza. Apoi da ordin:
- La rable si tinem legatura pe net! Nimeni nu misca, pana nu va dau semn sa va spun unde ne mutam barlogul. Cine se imbata si scapa ceva, i-am pus capul pe butuc!
Se aude sirena politiei in departare, huliganii fug la motocicletele din apropiere si se duc in directii opuse.
Tanarul se intinde pe jos, traznit de o durere adanca, iar tanara salvata, socata si speriata se apleaca tremurand sa il ajute. Ii zice cu ochii inlacrimati si cu o recunostinta ca fata de un inger salvator:
- Multumesc, mult mult multumesc!

Final Capitolul II - Final segment II


OK. Multumesc. Acum va las. SAH!