Autor Subiect: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?  (Citit de 25405 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #30 : Martie 07, 2012, 08:30:12 pm »

Pomul vieţii este Duhul Sfânt !
Este o diferenţă mare între "pomul vieţii" şi "Duhul Sfânt". Oricum, părerea ta este binevenită.

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #31 : Martie 10, 2012, 04:31:30 pm »
Valeriu,
Cred că am fost înţeles greşit ! O să revin cu comentarii suplimentare.

Offline dragoneasa

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 14
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #32 : Martie 22, 2012, 09:36:19 am »
Depinde.Daca te cheama Iuda sau Ioan.Isus sau Contele de Saint Germain.Rasputin sau Campuciato.

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #33 : Aprilie 21, 2012, 08:53:19 am »
Draga Gaby, Dumnezeu nu raspunde la apel (aparent), pt. simplul motiv ca aceasta nu este adevarata creatie a lui Dumnezeu...
    Ce spune Pavel ca urmarea si dorea Avraam, si altii care "erau straini si calatori pe Pamant?" Urmatoarele: "doreau o patrie mai buna, adica o patrie cereasca"... si: "Dumnezeu le-a pregatit o cetate... "Cine este de vina ca oamenii nu inteleg expresia "patrie cereasca"? Nu le-a spus Cristos clar crestinilor:"ma duc sa va pregatesc un loc"? si "Imparatia mea nu este de aici" cum am mai spus.?
    Crestinii au o singura speranta: viata vesnica cu Isus in Paradisul vesnic... daca vrei sa ramai "aici", sa te zgaiesti la galaxiile trecatoare, si sa-l batjocoresti pe Dumnezeu acuzandu-l, ca ar avea legatura cu asa ceva, cu ce este trecator, treaba ta. Anticrist isi va aseza imparatia aici si oamenii vor opta pt. o viata imbelsugata, "aici", globalizata, sub Satan, care le da "imparatia", ...wts nu este o solutie: si el vrea o imparatie pamanteasca, sa construiasca case, sa planteze vii... sa-si pastreze pentru ei o asa imparatie!... pt.ei sunt doua sperante,
doua paradisuri...etc. I NCOLO, SANATATE...CREZI CE VREI,Ai dreptul...dar un sfat: retine-te de la batjocuri, mai este mult pana departe...

    Pacaliti de traducere?

VT nu il prezinta pe Avraam strain si calator pe planeta Pamant, ci in tara (Canaan), pentru ca in Ur in Caldeea, de unde iesise, nu era deloc strain. Cuvantul ebraic eretz poate fi tradus 'pamant' sau 'tara', in functie de context. Care este traducerea potrivita in legatura cu Avraam?

    "Căci toată ţara [eretz] pe care o vezi, ţi-o voi da ţie şi seminţei tale pentru totdeauna" (Geneza 13:15).
    "Ţie şi seminţei tale după tine voi da ţara [eretz] în care locuieşti acum ca străin, toată ţara [eretz] Canaanului, în stăpânire veşnică; şi eu voi fi Dumnezeul lor" (Geneza 17:8 ).
    Vezi si Geneza 19:28; 41:19, 29, 41, 43, 44, 46, 54, 55; 45:20, 26; 47:13.

    Evrei 11:9 si 13: "Prin credinta s-a asezat el ca strain in tara fagaduintei, ca intr-o tara care nu era a lui, si a locuit in corturi, ca si Isaac si Iacov... in credinta au murit toti acestia, fara sa fi primit lucrurile fagaduite... marturisind ca erau straini si calatori pe pamant in tara".
    TLN: "le-au vazut de departe, le-au salutat si au declarat public ca erau straini si locuitori temporari in tara".
 
    Avraam s-a simtit strain in Canaan si a refuzat sa-si construiasca o cetate (sau sa aleaga una ca Lot), a locuit ca nomad in corturi, pentru ca astepta timpul cand Dumnezeu sa-i dea tara in posesie. Intre timp a fost inchiriata urmasilor etnici, si acestia au fost scosi afara pentru ca au profanat-o. Epistola Evrei vorbeste despre situatia definitiva, cand Dumnezeu va da tara in posesie unor urmasi calitativi, ai credintei lui Avraam.

    Ar fi o patrie "cereasca", in sensul de adevarata patrie, cea data definitiv de Dumnezeu, reprezentata de vechiul Canaan si odihna temporare date prin Iosua. "Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, coborandu-se de la Tatal" (Iac. 1:17)  "Si am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim... iata, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii" (Apoc. 21:2, 3).

    La fel "Ierusalimul ceresc" este Ierusalimul in inteles adevarat, definitiv, Ierusalimul escatologic ca cetate a Marelui Rege - nu o cetate numita 'Ierusalim' in lumea spiritelor.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #34 : Aprilie 21, 2012, 11:07:14 am »
Draga Sceptic,stiu si eu aceste lucruri si nu ma las pacalit de traduceri...eu am vorbit,in perspectiva Paradisului,construit de mana lui Dumnezeu,unde este viata vesnica...Avraam astepta "o asemenea patrie",sau orasul pregatit de Dumnezeu.
IN ACEST LOC,Adam si Eva,si urmasii lor ar fii putut traii vesnic.Adam a discutat
direct cu Dumnezeu,fara mijlocitor...Au gresit si au fost dati "afara".;apoi Dumnezeu,
a pus niste Heruvimi,sa impiedice oamenii sa se intoarca acolo,apoi ,PARADISUL
a devenit invizibil ochilor umani...

Dupa aceea,Dumnezeu,a instruit neamul omenesc decazut,dezbracat de corpul vesnic,si de glorie(redus la stadiul" firii pamantesti,animalice"),educandu-l
prin sistemul numit"umbra lucrurilor viitoare",(necesitatea jertffei,templul literal,
mielul,etc. etc,legea,care a pus in evidenta,pacatul si pedeapsa cu moartea...)

Dumnezeul,v.t.,nu este un criminal..oamenii au primit ce meritau...
Si astazi se mai aplica pedeapsa cu moartea...(nu intru in detalii)
Omul pacatos este destinat mortii...

Dumnezeu va invia pe toti oamenii care au trait sub vechiul legamant,
...va invia atat victimele cat si pe autorii crimelor...

Omul,(facut initial dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu),va fi readus la starea initiala,va fi "imbracat" inapoi, cu corpul sau vesnic,si va locui in acelasi Paradis,
construit de Dumnezeu,(CRISTOS,prin care sau facut toate lucrurile,inclusiv,Paradisul).Omul creat din nou,glorios,va discuta cu creatorul sau,fara mijlocitor,(WTS,SIGUR NU VA AVEA NICI O TREABA CU ACEST PROIECT)
wts,si multi altii,vor un paradis, in "afara" celui original,facut de Dumnezeu...
"CHIAR AICI PE PAMANT",IL VOM FACE,ZIC EI.Da, insa tot "afara" ramane...

Intradevar,lucifer,se straduieste sa faca acest surogat de paradis si
influienteaza lumea (natiunile)in aceasta directie,adica,"fiara politica",
Babilonul religios,sistemul economic si militar,etc.toate segmentele lumii,
sa ia parte la acest proiect"grandios",pur uman,si astfel primesc "semnul".
;cei "alesi"nu vor face niciun compromis in aceasta directie,ei asteapta paradisul original.si il vor avea pt. ca este promis de Dumnezeu care "nu poate sa minta".

Sceptic,pui pariu cu mine ca, ei sunt aici,si sunt mai "aproape de noi",decat vena,
gatului nostru?;si ca paradisul este tot atat de aproape?Intre paradisul lui
Dumnezeu si cel omenesc,este "o prapastie."(adica diferenta dintre paradis,si
"Afara din Paradis"

Incolo, comentati cat vreti,pe sistemul"umbrei",si al firii pamantesti, animalice,
care nu pot mostenii imparatia lui dumnezeu,fara "crearea din nou"!!!
"carnea si singele nu pot mostenii imparatia".Comentati cat vreti,si ce vreti...

Nu intelegeti un lucru simplu:cine se face una cu Cristos, se va face una cu el,si printro inviere asemanatoare cu a lui, intr-un corp vesnic in Paradis."voi veni si
va voi lua sa fiti cu mine"...evident in paradisul vesnic!...si talharul, inviat in corp nesupus putrezirii ,va fi cu isus in paradis...aceasta este destinatia "calatoriei noastre".vesnicia. punctul terminus...

Pana la urma o s va "omoare" litera Bibliei..sunteti prea lenesi sa refaceti
puzze-lul.


Aceste lucruri se abordeaza, numai prin Spiritul sfant,prin credinta.
Aceste lucruri nu se vad...noi nu umblam prin vedere,pt ca lucrurile care se vad sunt trecatoare...omul are ochii deschisi in afara...si daca nu se "desteapta din morti",va ramane"Afara"din paradis...o so ia de la inceput...cu o pestera,o coliba,
pana va ajunge iar la palate ,globalizare...(glumesc,timpul ia sfarsit...apare vesnicia)...dar "afara"ramane...timpul ,trecatorul,galaxiile se vor "minca ",unele pe altele,etc.etc.salutari...












































































Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #35 : Aprilie 21, 2012, 12:42:17 pm »
Ilie *   suna fain SF-ul  crestin ...dar ce vorbesc toate povestile crestine sint SF.Imi place genul asta fantastic,misterios,mistic,la,la.. infricosatorrr

Si da Dumnezeu nu-i un criminal, pt.simplu motiv ca Dumnezeul bibliei nu exista...pur si simplu nu se leaga.
Am fost "doar"intoxicati de mici cu povestea asta.Da ii  mai modern sa fi monoteist sa crezi intr-un dumnezeu atotputernic  , decit intr-o droaie de dumnezei, sti mai econom... ;)

Pina una alta trebuie sa ne respectam punctele de vedere diferite,pina vor aparea dovezi indubitabile.
Deocamdata se vede ca Galaxiile mor,stelele mor si omul moare...restul sperante.Cine nu ar vrea sa traiasca vesnic?Ca si o consolare particulele care ne alcatuiesc vor  trai vesnic...teoretic...cam slaba consolare recunosc.  Da stiu, daca tot sintem mintiti, macar sa fim mintiti frumos! ;)

Daca va nasteati sa zic in jungla Amazonului ati fi trait si murit fara cunostinta acestei povesti fantastice...
Si va zic eu, va era mai bine :o
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #36 : Aprilie 21, 2012, 02:30:13 pm »
Gaby,nu sta pe nisipuri miscatoare...Dumnezeu,este cat se poate de real...stii tu ca ateul convins,
mandru ca nu este Dumnezeu...pana la urma,si-a pus o intrebare simpla:...daca exista ce ma fac?

Si ce am spus eu , nu este s.f.:,Dumnezeu promite ,ca va crea sau innoi,toate lucrurile...
Eu nu vorbesc fara argumente Biblice...totusi,cine citeste sa inteleaga...

Pana la urma orice om destept nu-l batjocoreste pe Dumnezeu...nici ateul Dawkins,nu
o face,...omul a declarat recent:"Nu exclud, ca poate exista posibilitatea, sa existe Dumnezeu...
...;dar nu este asa cum il prezinta,Religiile.Bravo!...cei ce se declara atei si batjocoresc pe Dumnezeu,e vai de mama lor...niste imfumurati...

Tu confunzi marfa cu ambalajul?Sincer,crezi ca aceste institutii relioase, facute de oameni, au ceva
cu Dumnezeu?..;nu cumva sunt Cristosi si prooroci mincinosi?Cei alesi se desprind de aici ,se trezesc
; sunt satui de constructii omenesti...

Daca am fost prosti,(ne-a prostit o secta,),nu ne mai revenim ,ramanem marcati pe viata?
Ii injuram mereu? ;pana la urma nu ne-a luat nimeni de pe strada fortat, sa ne bage in secta...
Te doare prostia?  ;si pe mine ma doare...dar dupa aia ,il acuzam pe Dumnezeu, ca ne-a pacalit o religie sau alta?Nu mai bine ar trebui, sa ne dam palme in fata oglinzii?Nu noi suntem vinovati?; Ar mai fii o varianta:...sa mergem la popa sa ne spovedim...salutare,neamule..sper sa nu te manince in cur in
continuare... ;D ;) :P

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #37 : Aprilie 21, 2012, 04:20:38 pm »
Si io ce sa fac amu  :D daca-s mic ,slabanog si prostut macar i-am ziso la barosan ca nu-mi prea place rolul in aceasta realitate care mi-a fost trasat, fara sa fiu consultat...si gasit vinovat din nastere :o

Pur si simplu nu-mi place rolu de sclav ce nu are curajul s-asi ridice privirea din pamint si sa spuna ce gindeste.Oricum.... ;D  m-am adresat doar la piticii mei din cap;ei nu se supara, iar eu nu voi disparea niciodata ,particule din mine vor exista atit cit va exista universul. 8)

V-ati gindit ca la eventualul God, n-ui plac cei ce se dau sclavi si cei care nu lupta si se dau batuti din start?
A va era frica sa ginditi asa?;maiculita :D iar ma cert cu piticii mei din cap ;D ce ti si cu  infectia asta religia,face febra si incepi sa delirezi  :D :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #38 : Aprilie 21, 2012, 11:53:17 pm »
Citat
Tu confunzi marfa cu ambalajul?Sincer,crezi ca aceste institutii relioase, facute de oameni, au ceva
cu Dumnezeu?..;nu cumva sunt Cristosi si prooroci mincinosi?Cei alesi se desprind de aici ,se trezesc
; sunt satui de constructii omenesti...

Dacă nici una din religiile lumii nu are nimic cu vreun Dumnezeu (fie el Yahwe, Allah sau Brahman) și el există, atunci văd o problemă de comunicare între el și oameni.  Dumnezeu nu se poate face înțeles sau nu vrea să se facă înțeles. Dacă așa stau lucrurile nu văd cum un astfel de Dumnezeu poate trage la răspundere pe cineva. În confuzia religioasă care există astăzi nimeni nu poate fi judecat. Trebui mai întâi ca Dumnezeu să-și facă de cunoscut în mod lipsit de echivoc identitatea și cerințele și abia mai apoi să-i judece pe oameni.

Probabil mulți sunt de părere că Dumnezeu s-a relevat prin Biblie, însă asta pentru că s-au născut în România și au fost îndoctrinați din pruncie. Îi invit să studieze o altă mare religie concurentă cu creștinismul (islamismul, hinduismul, budismul, etc.) și să vadă atunci cât de evidente sunt lucrurile.

Un ateu care înțelege problema în discuție nu v-a putea afirma: „Dumnezeu nu există!” pentru că o astfel de afirmație nu poate fi dovedită. Mai degrabă v-a afirma: „Dovezile care îmi sunt la dispoziție nu-mi permit să cred într-un Dumnezeu”.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #39 : Aprilie 22, 2012, 03:31:47 pm »
Ştim bine că nu s-a născut „creştinismul” în România. Aici (în România), oricine poate urma orice religie vrea. Un pretins creştin (judecat de Dumnezeu ca fiind doar pretins, nu de om) nu este cu nimic mai bun decât un islamist , budist sau altă religie.

Biblia ne învaţă că sunt timpuri în care Dumnezeu tace şi ne spune şi motivul pentru care tace, dar de câţiva  ani buni, Dumnezeu ne picură apă rece în urechi ca să ne trezim şi să auzim şi să vedem. Tot ce se întâmplă acum (în zilele noastre) cu poporul lui Dumnezeu, cu închinătorii lui IEHOVA, ne stă ca dovadă în plus de cele pe care le aveam deja, că EXISTĂ  DUMNEZEU şi că are un plan bine stabilit cu poporul Său. Să nu credem că cei ce s-au pus în frundea poporului lui Dumnezeu, dându-se drept dumnezei, joacă    cu de-amănuntul aceste roluri negative doar să credem noi că Dumnezeu există. Ei habar nu au şi nu recunosc chiar dacă le spui, că ceea ce fac este descris  amănunţit în Biblie. Şi nu este predestinare. Se poate dovedi.

Să nu mai vorbim de semnele naturii din aceste timpuri, fenomene extreme tot mai dese, timpuri în care Dumnezeu toarnă şi cu împliniri profetice peste poporul Său,  semne la care oamenii de ştiinţă nu au explicaţii.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #40 : Aprilie 22, 2012, 08:53:26 pm »
Până şi stelele mor, în miliarde de ani. Ce vă face să credeţi că oamenii ar putea fi veşnici?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #41 : Aprilie 22, 2012, 09:12:42 pm »
Dumnezeu va invia pe toti oamenii care au trait sub vechiul legamant,
...va invia atat victimele cat si pe autorii crimelor...
Ilie! Eşti sigur că Dumnezeu va învia nişte oameni doar ca să le aplice iarăşi aceeaşi pedeapsă, adică moartea?

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #42 : Aprilie 22, 2012, 09:38:05 pm »
VALERIU,Categoric,nu!...dovada?Pavel spune:Dumnezeu a inchis oamenii in neascultare, ca sa aiba
mila de toti...Am vrut sa spun ca Dumnezeu poate repara orice:ii iarta si pe criminali,daca il accepta
pe Cristos...

Victima si criminalul se pot impaca de vreme ce Dumnezeu,a inviat victima...
Dumnezeu "repara" orice problema...nimeni nu isi va mai aduce aminte de luxcrurile trecute...

este o problema delicata,recunosc...salutari...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #43 : Mai 06, 2012, 11:48:07 am »
Plângerile lui Ieremia 2:1  „Vai! în ce întunecime a aruncat Domnul, în mânia Lui, pe fiica Sionului. A asvârlit din cer pe pământ podoaba lui Israel, şi nu Şi-a mai adus aminte de scaunul picioarelor Lui, în ziua mâniei Lui!”

Ieremia 17:13  „Doamne, nădejdea lui Israel! Toţi cei ce Te părăsesc vor fi acoperiţi de ruşine.” - „Cei ce se abat de la Mine vor fi scrişi pe pământ, căci părăsesc pe Domnul, izvorul de apă vie.”
 
Observăm diferenţa dintre cei scrişi în ceruri (Evrei 12:23),  faţă de cei scrişi pe pământ?
Dacă cei scrişi pe pământ sunt cei care se abat şi părăsesc pe Domnul, de ce „scrişi în ceruri” ar însemna literal a fi dus în cer?

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #44 : Iunie 12, 2012, 11:38:45 pm »
Geneza 1:28  „Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ.”
Această poruncă a fost dată sub altă formă în Legământul dintre Noe şi fii lui cu toate animalele de pe pământ. Aici omul se angajează să respecte legea cu privire la sânge şi toate vieţuitoarele care au fost ori nu în arcă au frică de om.
Apoi de la Melhisedec, Regele Salemului, care nu avea genealogii şi deci nici familie, nu s-a mai cerut la toţi oamenii să se căsătorească ci s-a înfinţat legea preoţiei care mai târziu sub Moise a cerut consacrarea întâilor născuţi. Aici avem pe Samson, Samuel, Ioan Botezătorul, ş.a., care au pregătit calea pentru Mesia, cel întâi născut din Dumnezeu şi a ucenicilor, fraţii Săi cu care a făcut un legământ nou.

Apocalipsa 22:14  „Ferice de cei ce îşi spală hainele, ca să aibă drept la pomul vieţii, şi să intre pe porţi în cetate!”
Versetul acesta este preluat în limba română diferit, şi avem mărturia a doi părinţi pre-nicenieni.
“Feice de cei ce păzesc poruncile Lui, ca stăpânirea lor să fie peste pomul vieţii, şi să intre prin porţi în cetate”. (Mat. 19:17; Pro 3:18)
Mult înainte de stabilirea canonul grecesc al "Noului Testament", a fost citat, aşa cum este dat aici, de Tertullian (208 e.n.), şi de Cyprian ( 251 e.n.);
Aşa este redat în KJV - King James Version; Peşiţa (Biblia Sfântă  din Anticul Text Estic: Aramaic al Peşiţa de George M. Lamsa - 1933), ş.a.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)