Autor Subiect: Este din Biblie cumva?  (Citit de 3472 ori)

Seth

  • Vizitator
Este din Biblie cumva?
« : Octombrie 09, 2014, 01:19:10 pm »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Este din Biblie cumva?
« Răspuns #1 : Octombrie 09, 2014, 06:07:45 pm »
Deut. 32: 36-40: Domnul va judeca pe poporul Său, Dar va avea milă de robii Săi, Văzînd că puterea le este sleită, Şi că nu mai este nici rob nici slobod.
37 El va zice: „Unde sînt dumnezeii lor, Stînca aceea care le slujea de adăpost,
38 Dumnezeii aceia cari mîncau grăsimea jertfelor lor, Cari beau vinul jertfelor lor de băutură? Să se scoale, să vă ajute, Şi să vă ocrotească!
39 Să ştiţi dar că Eu sînt Dumnezeu, Şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, Şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mîna Mea.
40 Căci Îmi ridic mîna spre cer, Şi zic: «Cît este de adevărat că trăiesc în veci,
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Seth

  • Vizitator
Re: Este din Biblie cumva?
« Răspuns #2 : Octombrie 10, 2014, 09:22:23 am »
Da este din Biblie.De fapt sunt aici pe forum sa le spun Martorilor lui Iehova ca nu fac bine ce fac ei,dar se pare ca le-au spus altii. :) As vrea sa se ''lumineze'' singuri,nu sa primeasca lumina din America.Si nici cu lumina din Roma nu-s de acord.In trecut am fost de acord sa-i primesc in casa pe Martori mai mult din curiozitate,veneau destul de des,asa ca i-am primit.Mare greseala,nu m-am mai putut scapa de ei,un an intreg m-au vizitat si mi-au citit din Biblie.La un moment dat mi-am dat seama ca nu-i bine ce fac ei,ce spun ei,asa ca am studiat cu atentie Biblia si am citit ce scrie in ea,nu doar versete citate de Martorii lui Iehova.Biblia in felul ei este o carte,sofisticata,are o tenta SF fantastica,ceea ce ma pune pe ganduri tinand cont de vechimea ei.Intrebarea mea este de unde au avut ''scriitorii'' ei atata imaginatie.Citesc carti SF moderne,vad filme SF din epoca noastra mult mai slabe decat anumite capitole din Biblie.Acest lucru imi spune ca exista un sambure de adevar.Am citit si o parte insemnata din cartile lui Enoh.Este uimitor Enoh,ar trebui cartile lui sa fie citite de toata lumea.Din ce am inteles eu este singurul care la vazut pe Dumnezeu si a fost luat la EL!

Seth

  • Vizitator
Re: Este din Biblie cumva?
« Răspuns #3 : Octombrie 28, 2014, 07:51:18 pm »
Simt ca nu este ce pare a fi :)http://www.youtube.com/watch?v=KJe1CYV8wNo   nu are cum,si o stim toti!


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Este din Biblie cumva?
« Răspuns #5 : Octombrie 28, 2014, 11:57:17 pm »
Nici mie nu-mi place "lumina" din biblie.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19