Autor Subiect: "Stiinta" evolutionistilor  (Citit de 218125 ori)

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
"Stiinta" evolutionistilor
« : Iulie 03, 2012, 11:26:45 pm »
Cum au apărut aripile?

Multe animale sar din creangă în creangă şi uneori cad pe pământ. Mai cu seamă la animalele mici întreaga suprafaţă corporală captează aerul şi ajută saltul sau încetineşte căderea, acţionând ca un deltaplan primitiv. Orice tendinţă de a creşte raportul suprafaţă corporală/greutate corporală este utilă, de exemplu cutele de piele care cresc în unghiul articulaţiilor. De aici începe o serie continuă de gradaţii care duce la aripile de planare şi apoi la aripile batante. Evident, există distanţe care nu puteau fi sărite de animalele primitive dotate cu proto-aripi. La fel de evident este că, oricât de mici sau de primitive au fost suprafeţele iniţiale de captare a aerului, trebuie să fi existat o anumită distanţă, oricât de scurtă, care putea fi parcursă în salt cu „aripioare” şi nu putea fi parcursă în salt fără ele.
Sau, dacă prototipul aripilor batante acţiona pentru a frâna căderea animalelor, nu putem spune: „Sub o anumită dimensiune aripile batante sunt inutile.” Repet, nu contează cât de mici şi de ne-aripi au fost primele aripi batante. Trebuie să fi existat o anumită înălţime, să-i spunem h, de la care un animal şi-ar fi rupt gâtul dacă ar fi sărit, şi o înălţime ceva mai mică de la care căzând ar fi supravieţuit. În această zonă critică orice îmbunătăţire adusă capacităţii suprafeţei corporale de a capta aerul şi de a frâna căderea, oricât de mică, poate face diferenţa dintre viaţă şi moarte. Selecţia naturală va favoriza prin urmare ceva mai mult aripile batante prototip. Când aceste aripi vor fi devenit regula, înălţimea critică h trebuie să fi crescut puţin. Acum o altă creştere uşoară a suprafeţei aripilor va face diferenţa dintre viaţă şi moarte. Şi tot aşa, până se ajunge la aripi veritabile.

(Richard Dawkins - Ceasornicarul Orb)

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #1 : Iulie 03, 2012, 11:30:36 pm »
Cum a apărut veninul şarpelui?

Multe animale muşcă, iar saliva oricărui animal conţine proteine care, dacă ajung în contact cu o rană, pot provoca reacţii alergice. Chiar şi şerpii neveninoşi pot muşca şi produce o reacţie dureroasă unor persoane. Există o serie continuă şi gradată de la saliva obişnuită la venin.

(Richard Dawkins - Ceasornicarul Orb)


Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #2 : Iulie 03, 2012, 11:31:51 pm »
Cum au apărut urechile?

Orice bucată de piele poate detecta vibraţii atunci când vine în contact cu obiecte care vibrează. Aceasta e o continuare naturală a simţului tactil. Selecţia naturală putea foarte lesne accentua treptat această capacitate până la captarea unor vibraţii de contact foarte slabe. În acest moment organul era automat suficient de sensibil pentru a capta vibraţii aeriene suficient de puternice şi/sau cu origini suficient de apropiate. Selecţia naturală a favorizat apoi evoluţia unor organe speciale – urechile – care să capteze vibraţiile aeriene provenind de la surse din ce în ce mai îndepărtate. E uşor de ghicit că aici a existat o traiectorie continuă de îmbunătăţiri pas cu pas.

(Richard Dawkins - Ceasornicarul Orb)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #3 : Iulie 08, 2012, 10:45:10 pm »
Bravo pentru citate.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #4 : Iulie 10, 2012, 11:00:29 pm »
Si este vorba de un doctor in stiinta si unul dintre cei mai cunoscuti evolutionisti. Pe site-ul Amazon, in top 10 carti evolutioniste publicate in ultimul deceniu, pe locul intai se afla o carte de-a lui.

Deci perlele de mai sus nu sunt ale oricui.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #5 : Iulie 11, 2012, 06:34:12 am »
Academicianule Daniel, te-as intreba care e problema ta cu citatele respective, dar nu am (inca) cartile respective, ca sa stiu ca-l citezi pe Dawkins sau nu. Dar nu-i bai, ca ajungem si acolo. Pana atunci o sa spicuiesc si eu de-acum incolo din cartile care le am la dispozitie.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Dovezile evolutiei - fosile ("why evolution is true" de Coyne)
« Răspuns #6 : Iulie 11, 2012, 07:05:42 am »
O sa incep cu niste exemple simple de evolutie, observate in fosile marine, la niste organisme foarte simple.

Globorotalia Conoidea este un minuscul protozoar marin unicelular. Mostrele relevate de pe fundul oceanului langa Noua Zeelanda, luate din sectiuni lungi de 200 metri, se intind pe o perioada de 8 milioane de ani (stratul cel mai superficial fiind cel mai nou, cel mai adanc cel mai vechi). Acest protozoar are o cochilie spiralata formata din mai multe camarute. Atributul studiat in acest caz a fost numarul de camarute din cochilie, per spirala. Pe parcursul celor 8 milioane de ani, media numarului de camarute se schimba de la 4.8 acum 8.3 milioane de ani, la 3.2 acum 0.1 milioane de ani (o descrestere de 30%).
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #7 : Iulie 11, 2012, 08:58:13 am »
  David scuza-ma dar ce ai scris tu aici nu poate fi numit evolutie ci adaptare (la mediul inconjurator). cochilia aia tot cochilie a ramas , nu a evoluat in altceva. evolutia ar trebui sa demonstreze SURSA vietii pe pamant  (ceva de genul cum sustin cei cu bing bangul - nici in ala nu prea cred ). daca gasesti in cartea aia din care citezi prima celula din care a evoluat si cochilia, si balena si tigrul si omul samd atunci discutam despre creatie prin evolutie deja pt ca si prima celula trebuie demonstrat apoi cum a aparut .
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #8 : Iulie 12, 2012, 07:07:02 am »
Citat
David scuza-ma dar ce ai scris tu aici nu poate fi numit evolutie ci adaptare (la mediul inconjurator).

Mimoza, se pare ca nu prea stii ce inseamna evolutia prin selectie naturala. Fenomenul descris de mine in postul precedent reprezinta o evolutie clara. Adaptarea la mediul inconjurator este consecinta selectiei naturale. Iata cum descrie Coyne teoria evolutiei:

Viata pe pamant a evoluat gradual, incepand cu o specie primitiva -poate o molecula auto-reproducatoare - care a trait in urma cu mai mult de 3.5 miliarde de ani; aceasta s-a ramificat cu timpul, rezultand multe specii noi si diverse; mecanismul pt majoritatea (dar nu a tuturor) schimbarilor evolutionare este selectia naturala.

Deci sase componente: evolutie, gradualism, speciatie, descendenta comuna, selectie naturala si mecanisme nonselective de schimbare evolutionara. Primul dintre ele, evolutia, se refera la faptul ca o specie sufera schimbari genetice in timp.

cochilia aia tot cochilie a ramas , nu a evoluat in altceva.

Nici nu trebuie sa evolueze in altceva, e destul daca evolueaza pur si simplu. Dar putintica rabdare si ajunge si la speciatie. Dupa cum am mentionat la inceput, am inceput cu niste exemple simple.

Citat
evolutia ar trebui sa demonstreze SURSA vietii pe pamant  (ceva de genul cum sustin cei cu bing bangul - nici in ala nu prea cred ). daca gasesti in cartea aia din care citezi prima celula din care a evoluat si cochilia, si balena si tigrul si omul samd atunci discutam despre creatie prin evolutie deja pt ca si prima celula trebuie demonstrat apoi cum a aparut .

Evolutia nu ar trebui sa explice originea vietii, exista alta teorie pt. asa ceva: abiogeneza. Teoria evolutiei descrie cum a evoluat viata pe pamant *dupa* aparitia ei, nu cum a aparut.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #9 : Iulie 12, 2012, 10:20:55 am »
  Mda , poate ai si tu dreptate , dar atunci ca sa inteleaga si astia mai nepregatiti , ca mine , trebuia sa incepi chiar cu abiogeneza ( recunosc nici nu am auzit de ea si poate tocmai de aceea mi-era greu sa cred in evolutie ). Lucrurile se explica mereu gradual , incepand cu INCEPUTUL  ;) . Pana si Biblia asa incepe " La inceput ...." ;) .
 Sa nu crezi ca vreau sa intru in polemici , din contra, chiar vreau sa ajung sa inteleg  :-*
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #10 : Iulie 12, 2012, 08:48:55 pm »
Cam aici voiam sa ajung si eu. Frumoase citate, dar care e problema? Nu vad "perlele".

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #11 : Iulie 12, 2012, 08:58:53 pm »
    Unii oameni nu reusesc sa inteleaga cum viata poate aparea din "nimic" (asa zic ei). De fapt ea apare din materie nevie, nu din nimic. Omul ancestral se stia nascut dintr-o mama, animalele se nasteau din alte animale sau din oua, copacii cresteau din seminte, etc...viata aparea din alta viata. Era imposibil sa concepi ca viul poate aparea din neviu. Abia azi a ajuns stiinta sa patrunda misterul si inca mai e de lucru. Mi se pare normal ca oamenii inca au nevoie de un dumnezeu omnipotent, mai batran decat timpul, care sa fie cauza prima, sursa oricarei vieti. Cu timpul vor intelege ca viata poate aparea ca urmare a unor procese chimice complexe, in conditii exceptionale si rare, in foarte putine locuri din Univers. Dar aceste conditii chiar exista, fiindca Universul e vast si populat cu sute de miliarde de galaxii, iar fiecare din acestea are zeci sau sute de miliarde de stele. E ca la loterie: exista un singur mare premiu, dar daca 10 milioane de oameni cumpara cate un bilet, e aproape imposibil sa nu existe un castigator.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #12 : Iulie 12, 2012, 09:17:38 pm »
Daniel, te-as intreba care e problema ta cu citatele respective

Cam aici voiam sa ajung si eu. Frumoase citate, dar care e problema? Nu vad "perlele".

Spalati-va pe ochi!

Ce stiinta a aplicat Dawkins pentru a ajunge de la animalele fara aripi la cele cu aripi sau de la specii fara urechi la specii cu urechi? Prin ce mecanisme si legi explicate si demonstrate stiintific s-a produs in timp transformarea? Selectia naturala? Ha ha. Cica animalele sar din creanga-n creanga...cica orice bucata de piele detecteaza vibratii...Bine, bine, si ce-i cu asta? Pana la aripi si urechi mai e cale lunga. Pe cine pacaleste el, in afara de credinciosii fideli evolutionismului?  Faptul ca exista specii (create – sic!) care planeaza nu dovedeste nimic. E un sarlatan. Se foloseste de elemente de fizica (adica stiinta adevarata nu prostia evolutionista) si le amesteca cu ipotezele si presupunerile lui imaginare de natura evolutionista. Praf in ochi pentru naivi! Iar cartea Ceasornicarul Orb e plina de smecherii de genu (ca nu pot sa le numesc altfel). Trebuie doar sa ai ochi sa le vezi. Ce ironie, chiar si titlul cartii e reprezentativ!
« Ultima Modificare: Iulie 12, 2012, 09:20:15 pm de Daniel »

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #13 : Iulie 12, 2012, 09:26:24 pm »
  Mda , poate ai si tu dreptate , dar atunci ca sa inteleaga si astia mai nepregatiti , ca mine , trebuia sa incepi chiar cu abiogeneza ( recunosc nici nu am auzit de ea si poate tocmai de aceea mi-era greu sa cred in evolutie ). Lucrurile se explica mereu gradual , incepand cu INCEPUTUL  ;) . Pana si Biblia asa incepe " La inceput ...." ;) .
 Sa nu crezi ca vreau sa intru in polemici , din contra, chiar vreau sa ajung sa inteleg  :-*

Mimoza, pana la Evolutie mai este nevoie de un Big Bang si O Supa Primordiala. Alte bazaconii la fel de mari. Evolutionismul de-abia dupa astea intra in joc.
Ce monstruozitati a putut scoate stiinta (vorba vine stiinta!)!. Sa ne fereasca Dumnezeu!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Stiinta" evolutionistilor
« Răspuns #14 : Iulie 13, 2012, 03:50:57 am »
  Mda , poate ai si tu dreptate , dar atunci ca sa inteleaga si astia mai nepregatiti , ca mine , trebuia sa incepi chiar cu abiogeneza ( recunosc nici nu am auzit de ea si poate tocmai de aceea mi-era greu sa cred in evolutie ). Lucrurile se explica mereu gradual , incepand cu INCEPUTUL  ;) . Pana si Biblia asa incepe " La inceput ...." ;) .
 Sa nu crezi ca vreau sa intru in polemici , din contra, chiar vreau sa ajung sa inteleg  :-*

Stai linistita, cred ca vrei sa intelegi, nici o problema. Chestia e ca incepem cu ce stim mai bine :) Cand o sa studiez si abiogeneza o sa scriu si pe tema asta. Deocamdata academicianul Daniel se leaga de evolutie aici, deci la asta am raspuns.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19