Autor Subiect: Mica 5:5 - ASIRIANUL  (Citit de 10136 ori)

Offline Someone

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 13
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #15 : Noiembrie 10, 2013, 06:06:54 pm »
      Valeriu,prietene, când un om, sau o organizaţie ca cea a Martorilor lui Iehova vine şi face afirmații despre sine atât de exclusiviste, autoproclamându-se singura org. care deține adevărul  şi prin care vorbește Dumnezeu, atunci ea trebuie trecută şi  prin ciur şi prin sită, şi cercetată cu mare atenţie pt a vedea care din cele două variante posibile sunt valabile pt ea (el). Sau spune adevărul şi trebuie  de urmat şi ascultat de ei, sau ce afirmă despre ei este fals şi ca atare trebuie demascaţi. Ori este cât se poate de clar pt oricine vrea să vadă că această org. nu îndeplinește nici cele mai elementare criterii pt a fi ceea ce spune că este, şi asta chiar de la-nceputurile ei ( de acum 70-80 ani sau mai devreme). De aceea a o compara cu vechiul Israel, a spune că poporul Domnului în majoritatea lui se află în rândurile ei, a lua toate proorociile din VT care sunt pt Israel şi pt Biserica Domnului şi a spune că se referă la această organizaţie este: CÂT SE POATE DE GREȘIT!
       Totuşi găsim în biblie proorocii şi cu privire la această organizaţie şi la altele (alții) ca ea dar nu acolo unde le cauți tu Valeriu. Una dintre ele o găsim în avertismentele Domnului Isus:
    Matei 24:4  Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
    Matei 24:11  Se vor scula mulţi prooroci mincinoşi, şi vor înşela pe mulţi.
     Matei 24:26-27
26 Deci, dacă vă vor zice: ,Iată-L în pustie’, să nu vă duceţi acolo! ,Iată-L în odăiţe ascunse’, să nu credeţi.
27 Căci, cum iese fulgerul de la răsărit şi se vede până la apus, aşa va fi şi venirea Fiului omului. etc
     Valeriu crede-mă intenția mea nu este să te jignesc sau să te ridiculizez nici pe tine, nici pe vreun martor sau fost martor dar cred că ar trebui să-ți revizuieşti din temelie crezurile tale și atitudinea care o ai faţă de acesta organizaţie a cărei învățături te influențează chiar şi acum după ce ai părăsit-o.
       Domnul să te binecuvânteze pe tine şi pe toți acei ce caută adevărul dintr-un cuget bun şi o inimă curată!
 
Credinţa nu este împotriva raţiunii, ci dincolo de limitele raţiunii o continuare a ei...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #16 : Noiembrie 10, 2013, 07:28:11 pm »
George! Într-adevăr, am văzut şi eu o revistă din anul 1925, un turn de veghe, şi în partea stângă sus avea crucea şi o coroană regală, şi au sărbătorit Crăciunul şi probabil şi alte sărbători, dar îndată ce au priceput că nu este bine s-au corectat. Nu am auzit de nicăieri  că Martorii s-ar fi închinat la cruce sau la vreo sărbătoare religioasă, deci câtă vreme se închinau doar lui IEHOVA, închinarea era curată. Astăzi situaţia este cu totul alta, sclavul se autoproclamă  ca fiind dumnezeu. De normele morale ce să mai vorbim, că martorii fac petreceri, chiar şi între „bătrâni” şi se lasă cu oameni beţi pe sub mese. Mulţi dintre Martori au de Paşti miel  şi de revelion şampanie. Starea lor este mult mai rea din multe puncte de vedere faţă de ce erau ei acum 70 – 80 de ani. IEHOVA nu cere jertfe de la noi, ci ascultare. Ori Martorii, nu mai ascultă de legile lui IEHOVA, dar ascultă de legile corpului de guvernare. Acesta de pe urmă, are legi care nu se găsesc nicăieri în Biblie.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #17 : Noiembrie 10, 2013, 07:31:03 pm »
        Valeriu crede-mă intenția mea nu este să te jignesc sau să te ridiculizez nici pe tine,

Someone! Nu mă supără punctul tău de vedere, până la urmă fiecare are dreptul să spună ce vrea. Cum ai răspunde: IEHOVA are astăzi un popor pe pământ şi care este acela? 

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #18 : Noiembrie 11, 2013, 04:02:02 am »
Valeriule, iata cine e iehovist, cel ce spune ca acolo e poporul lui dzeu in WTS. Ba le mai zici si frati, ce mai. Lupti tare impotriva WTS :)

Si uite cum ai inghitit galusca WTS, ca cica ei au fost insusi poporul lui Iehova acum 70-80 ani (cu profetiile lor false cu tot, si cu idioteniile scrise pe-atunci in publicatiile lor). De unde ai scos-o asta daca nu de la WTS? Cum o sa argumentezi tu acest lucru fara sa folosesti argumentele WTS, de care ne-am saturat mai toti pe-aici - cu exceptia ta si a unui lacheu care va ramane nenumit?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #19 : Noiembrie 11, 2013, 04:04:33 am »
Someone! Nu mă supără punctul tău de vedere, până la urmă fiecare are dreptul să spună ce vrea. Cum ai răspunde: IEHOVA are astăzi un popor pe pământ şi care este acela? 
Cum ai raspunde tu daca te-as intreba: are Zeus astăzi un popor pe pământ şi care este acela? O sa-mi spui ca Zeus nu exista?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Someone

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 13
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #20 : Noiembrie 12, 2013, 12:15:41 am »
        Valeriu crede-mă intenția mea nu este să te jignesc sau să te ridiculizez nici pe tine,

Someone! Nu mă supără punctul tău de vedere, până la urmă fiecare are dreptul să spună ce vrea. Cum ai răspunde: IEHOVA are astăzi un popor pe pământ şi care este acela? 

   Nu este doar un punct de vedere ci asta este realitatea.

   Fiecare POATE să spună ce vrea dar să nu uităm că:
    Matei 12:36-37
36 Vă spun că, în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit.
37 Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină, şi din cuvintele tale vei fi osândit.”

   Sigur  că are un popor: Biserica lui Isus Hristos, adică totalitatea credinciosilor care au încheiat legământ cu Dumnezeu în baza jertfei Domnului Isus Hristos, şi, bineînţeles, care au rămas în acest legământ și nu l-au călcat.
Credinţa nu este împotriva raţiunii, ci dincolo de limitele raţiunii o continuare a ei...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #21 : Noiembrie 12, 2013, 07:48:07 pm »
  Sigur  că are un popor: Biserica lui Isus Hristos, adică totalitatea credinciosilor care au încheiat legământ cu Dumnezeu în baza jertfei Domnului Isus Hristos, şi, bineînţeles, care au rămas în acest legământ și nu l-au călcat.

Ok, Someone! Şi eu cred că Biserica este poporul Domnului. Israelul literal este înlocuit cu un „Israel”  simbolic, ales din toate naţiunile pământului. Şi ce facem, înlocuim şi Dumnezeul Israelului literal cu alt dumnezeu ? Crezi că indiciile tale sunt suficiente să identificăm acest popor? Şti vreo Biserică care se închină la veşnicul Dumnezeu IEHOVA?   :)

Offline Someone

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 13
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #22 : Noiembrie 14, 2013, 12:59:52 am »
Citat
Ok, Someone! Şi eu cred că Biserica este poporul Domnului. Israelul literal este înlocuit cu un „Israel” simbolic, ales din toate naţiunile pământului. Şi ce facem, înlocuim şi Dumnezeul Israelului literal cu alt dumnezeu ?
       Nici nu încape vorbă să-l  înlocuim pe Dumnezeul  Israelului literal cu un alt dumnezeu dar asta nu înseamnă, dragul meu, că trebuie să luăm ce a spus Dumnezeu Israelului literal şi să  aplicăm la Org. Martorilor lui Iehova, dacă asta-i vrut să spui, pt că, după cum am mai spus, cei ce fac parte din această org. nu sunt poporul lui Dumnezeu ci mai degrabă sunt cei mulţi care au fost înşelaţi ( Matei 24:11  Se vor scula mulţi prooroci mincinoşi, şi vor înşela pe mulţi.)

Citat
Crezi că indiciile tale sunt suficiente să identificăm acest popor?
      Este adevărat că în hăţişul de culte şi denominaţii religioase nu este ușor să afli calea cea bună după cum spune Dumnezeu prin Ieremia:  Aşa vorbeşte Domnul: „Staţi în drumuri, uitaţi-vă, şi întrebaţi care sunt cărările cele vechi, care este calea cea bună: umblaţi pe ea, şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre!”.  Dar slăvit să fie Domnul care nu-i lasă pe cei ce doresc să se apropie de El ba mai mult El a zis:
    Isaia 45:19  Eu n-am vorbit în ascuns, într-un colţ întunecos al pământului. Eu n-am zis seminţei lui Iacov: ,Căutaţi-Mă în zadar!’ Eu, Domnul, spun ce este adevărat, vestesc ce este drept.”
     Ieremia 29:13  Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta
cu toată inima. etc
      Aşadar, dacă El ne-a promis asta cu siguranță ne dă şi suficiente indicii ca să-i deosbim pe închinătorii adevărați de ceilalți. Şi acestea le găsim în Sfânta Scriptură şi nu numai.
     Domnul Isus a spus:
 Ioan 8:31  Şi a zis Iudeilor, care crezuseră în El: „Dacă rămâneţi în cuvântul Meu, sunteţi în adevăr ucenicii Mei;
     Deci în primul rând dacă învățătura care o promovează un anumit cult sau denominaţie corespunde cu cuvântul scris Biblia sau este din alte surse ( tradiţie sau alte adăugiri).
   Alt indiciu ţine de închinare:
 Ioan 4:23  Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr; fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
 Închinarea trebuie să fie una curată, simplă care nu impune nu știu ce ritualuri, perelinaje sau invocă nu știu ce intermediari sau obiecte de cult ca să nu le numesc altfel.
    Un alt indiciu ar fi roada care o aduce:
 Matei 7:16-20
16 Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din mărăcini?
17 Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele.
18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
19 Orice pom, care nu face roade bune, este tăiat şi aruncat în foc.
20 Aşa că după roadele lor îi veţi cunoaşte.
      Și mai sunt multe alte indicii (Marcu 16: 17,18;  Fapte 15: 8 etc) dar nu cred că este locul, nici timpul potrivit pentru a le enumera. Consider că atunci când cineva este cu adevărat interesat  însuși Dumnezeu nu stă nepăsător şi intervine şi El are n metode pt al călăuzi, ex : Filip şi famenul etiopian din Fapte 8: 26-40.

Citat
Şti vreo Biserică care se închină la veşnicul Dumnezeu IEHOVA?

       Sigur că cunosc  şi  mulţumesc lui Dumnezeu că am avut harul acesta,  dar nu cred că  este potrivit să dau nume aici, pt că până la urmă nu numele dat de oameni contează, ci cum sunt numiți de Dumnezeu.

   
« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2013, 01:04:34 am de Someone »
Credinţa nu este împotriva raţiunii, ci dincolo de limitele raţiunii o continuare a ei...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #23 : Noiembrie 14, 2013, 02:28:03 am »
Pai de ce nu vrei totuși sa identifici biserica aia a lui dzeu? Cum isi spun ei?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #24 : Noiembrie 15, 2013, 09:25:12 pm »

      Este adevărat că în hăţişul de culte şi denominaţii religioase nu este ușor să afli calea cea bună după cum spune Dumnezeu prin Ieremia:  Aşa vorbeşte Domnul: „Staţi în drumuri, uitaţi-vă, şi întrebaţi care sunt cărările cele vechi, care este calea cea bună: umblaţi pe ea, şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre!”.

Someone! Şi care crezi că sunt „cărările cele vechi”? Cele pe care a umblat Israelul până la Isus sau cele pe care au umblat cei ce se închinau lui IEHOVA acum 70 – 80 de ani, deci înainte de a se aşeza „urâciunea pustiirii în locul sfânt”? Cei ce au „fugit la munţi” într-un timp oportun (Matei 24:16) şi au scăpat astfel de robia „asirianului” sau de a fi robi în „Babilon”, nu sunt fraţi cu cei peste care a venit nenorocirea?
Şi mai am o întrebare pentru tine: Cum explici că în Bisericile lui Hristos, înainte de venirea Sa, trebuie să existe: cei ce zic că sunt apostoli dar nu sunt, cei ce ţin de învăţătura lui Balaam , copiii Izabelei şi multe alte exemple negative? 


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #25 : Noiembrie 16, 2013, 06:19:54 pm »

      Este adevărat că în hăţişul de culte şi denominaţii religioase nu este ușor să afli calea cea bună după cum spune Dumnezeu prin Ieremia:  Aşa vorbeşte Domnul: „Staţi în drumuri, uitaţi-vă, şi întrebaţi care sunt cărările cele vechi, care este calea cea bună: umblaţi pe ea, şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre!”.
acum 70 – 80 de ani, deci înainte de a se aşeza „urâciunea pustiirii în locul sfânt”?
Lol, parca recunosteai in celalalt subiect ca bau-baul asta al vostru (uraciunea pustiirii) trebuia vazuta de apostoli asezat in "locu' sfant"? Talmes/balmes iehovist :D

Citat
Şi mai am o întrebare pentru tine: Cum explici că în Bisericile lui Hristos, înainte de venirea Sa, trebuie să existe: cei ce zic că sunt apostoli dar nu sunt, cei ce ţin de învăţătura lui Balaam , copiii Izabelei şi multe alte exemple negative? 
Simplu, asa era in sec. I.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Someone

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 13
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #26 : Noiembrie 24, 2013, 08:34:03 pm »
Valeriu, șirul de întrebări care mi le-ai pus pleacă de la premisa că amândoi am fi de-acord cu:
-cine sunt închinătorii adevărați a lui Iehova in special de acum 70-80 de ani;
-ce înseamnă "uraciunea pustiirii";
-ce înseamnă "locul sfânt";
-cine sunt cei trebuiau să "fugă la munți"; ş.a.m.d.
Acuma ori nu m-am făcut eu înţeles, ori te faci tu că nu înțelegi ce am afirmat eu mai sus că autointitulaţii "Martorii lui Iehova" nu sunt poporul lui Dumnezeu iar org. WTS  nu sunt cei pe care ia ales Dumnezeu să călăuzească biserica Sa.  Prin urmare ceea ce este luat ca de la sine înțeles în întrebările tale cade, si în consecință nu văd  cum aș putea să-ți răspund clar și la subiect.
Credinţa nu este împotriva raţiunii, ci dincolo de limitele raţiunii o continuare a ei...

Offline Someone

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 13
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #27 : Noiembrie 24, 2013, 09:03:54 pm »
Totuşi am să încerc să-ți răspund la prima și ultima întrebare:
Citat
Someone! Şi care crezi că sunt „cărările cele vechi”?
    Cărările cele vechi   sunt acele cărări pe care au umblat oamenii lui Dumnezeu fie înainte de Domnul Isus sau după:
      Enoh, care a umblat cu Dumnezeu şi apoi nu s-a mai vazut pentru că  la luat Dumnezeu. Genesa 5:24
       Noe , care era un om neprihănit şi fără pată între cei din vremea lui şi a umblat şi el cu Dumnezeu. Genesa 6:9
      Moise, cu care vorbea Dumnezeu cum vorbește un om cu prietenul lui, şi care a vrut mai bine să sufere împreună  cu poporul lui Dumnezeu decât să se bucure de plăcerile de o clipă ale păcatului. Exod 33:11, Evrei 11:25
     David, care a fost numit de Dumnezeu om după inima Lui. Fapte 13:22
     Daniel, care a fost numit de Dumnezeu om prea iubit şi scump. Daniel 9:23, 10:11, 10:19
     Apostolul Pavel, care a spus "Călcați pe urmele mele întrucât şi eu calc pe urmele lui Hristos. 1Corinteni 11:1 .   
Şi alți ca ei care-i avem ca exemple, în biblie, demne de urmat.
Citat
Şi mai am o întrebare pentru tine: Cum explici că în Bisericile lui Hristos, înainte de venirea Sa, trebuie să existe: cei ce zic că sunt apostoli dar nu sunt, cei ce ţin de învăţătura lui Balaam , copiii Izabelei şi multe alte exemple negative?
         Cu privire la aceștia găsim numeroase  avertizări in biblie. Ei au început să apară mai întâi în afara bisericii şi apoi după moartea apostolilor au patruns în biserici şi chiar dintre ucenici sau ridicat învățători mincinoși care au strecurat pe furiș erezii nimicitoare:
 Faptele Apostolilor 20:29-30
29 Ştiu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruţa turma;
30 şi se vor scula din mijlocul vostru oameni, care vor învăţa lucruri stricăcioase, ca să tragă pe ucenici de partea lor.
 2 Petru 2:1,2
1 În norod s-au ridicat şi prooroci mincinoşi, cum şi între voi vor fi învăţători mincinoşi, care vor strecura pe furiş erezii nimicitoare, se vor lepăda de Stăpânul, care i-a răscumpărat, şi vor face să cadă asupra lor o pierzare năpraznică.
2 Mulţi îi vor urma în destrăbălările lor. Şi, din pricina lor, calea adevărului va fi vorbită de rău.

Rezultatul îl vedem astăzi: puzderia de culte şi biserici așa zis creștine dar care nu prea au nimic în comun cu creștinismul pur care era in biserica primară.
      Dar aceasta nu înseamnă nicidecum  că biserica unde vedem astfel de erezii este Biserica Domnului Isus. Ei apar in Biserica Domnului, reușesc să strecoare anumite erezii găsind adepți, reușind chiar uneori să facă dezbinări şi ruperi dar atât. Dacă biserica respectivă este călăuzită de Duhul lui Dumnezeu îi va demasca, îi va da afară din mijlocul lor (1Cor 5:13) şi  ea va ținea sus în continuare Cuvântul lui Dumnezeu care este  adevărul (Ioan 17:17) şi care trebuie să fie caracteristica nr.1 a unei astfel de biserici.
     Domnul să te binecuvânteze!
Credinţa nu este împotriva raţiunii, ci dincolo de limitele raţiunii o continuare a ei...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #28 : Noiembrie 28, 2013, 09:57:59 pm »
Bine, Someone! Dacă tu spui că faci parte din Biserica lui Hristos, deci ai găsit o astfel de Biserică şi este curată, eu sunt bucuros pentru tine. Asta doresc şi eu de la poporul Domnului, să se elibereze de „asirian” şi ca oameni liberi să aducă o închinare curată Tatălui. Dacă deja există aşa ceva, sunt bucuros. Biserica lui Hristos, de fapt este Biserica lui Dumnezeu (1Tim. 3:15), ori acest Dumnezeu este IEHOVA. Aşa că tot la poporul Său ajungem.
Este drept că oamenii de care ai vorbit sunt nişte exemple de urmat, dar care era starea poporului lui IEHOVA pe timpul lor? Ce a priceput Daniel din cărţi (Dan. 9:2)? Vezi toată rugăciunea lui Daniel din acest capitol. Nu este aceeaşi starea poporului lui IEHOVA de astăzi cu cea de pe vremea proorocului Daniel?
Isus mustră cele 7 Biserici (mai puţin pe cea din Filadelfia). Ca un sfat, am şi eu să spun ceva Bisericii tale, iar dacă sunteţi curaţi este foarte bine: astăzi sunt multe Biserici care se numesc ale Domnului Hristos, dar uită de Tatăl şi de Numele Său. Crezi că Isus, care a fost ascultător şi supus Tatălui întotdeauna, acceptă o astfel de închinare în care Fiul este înălţat mai presus de Tatăl? Prin aceasta nu cer nimănui ca Fiul să fie dejosit, ci ca Tatăl (IEHOVA) să fie înălţat la cinstea şi slava care I se cuvine. Cred că aşa ceva îi place şi Fiului – Isus Hristos.
Pace!  :)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #29 : Noiembrie 30, 2013, 09:43:23 am »
Someone! Trebuie să te citez din nou.

   Sigur  că are un popor: Biserica lui Isus Hristos, adică totalitatea credinciosilor care au încheiat legământ cu Dumnezeu în baza jertfei Domnului Isus Hristos, şi, bineînţeles, care au rămas în acest legământ și nu l-au călcat.

Aseară am primit cartea „Biserica adevărată în comparaţie cu bisericile false”, de Gheorghe Longodor. Din primele pagini citite şi din comentariile altor fraţi care au citit-o (http://bota-ioan.blogspot.ro/2013/04/stiri-si-comentarii.html ) , sunt plăcut impresionat. O să mă pronunţ după ce o citesc.
Pace, din nou! :)