Martorii Lui Iehova > Doctrină

Conform Watchtower Society: Ce s-a intamplat cu dinozaurii?

<< < (3/16) > >>

marinaru:
Eu vad multe stele, planete pe cer...

Equilibrium:

--- Citat din: calea din Octombrie 28, 2011, 12:53:05 pm ---nu susţin şi martorii că omul este de cca. 6000 de ani?
--- Terminare citat ---
Dragule, nu esti atent sau nu vrei. Eu vorbeam de univers nu de om.
Scriu doua randuri si nici alea nu pot fi urmarite ?!!!

Ce ne mai dragalim !  ;D

sceptic:




--- Citat ---la inceput erau exclusiv ierbivore, fructivore etc, au fost contemporane cu omul, si, disparitia lor a fost cauzata de potopul din zilele lui Noe
--- Terminare citat ---

N-aș fi așa sigur pe aspectul ăsta.


Offline:
@Sceptic:
Stiu ca pare nebunesc dar sunt convins ca Biblia nu minte cand afirma:
"Iar tuturor fiarelor pământului, tuturor păsărilor cerului, şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pământ, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde. Şi aşa a fost. Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune. Astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a şasea." - Geneza 1: 30, 31

Chiar si profetul Isaia afirma ca in Regatul lui Dumnezeu leii vor manca paie ca taurii desi la vremea aceea era pradatori ca si azi. Posibil ca cei care l-au auzit pe Isaia vorbind asa l-au luat in ras. Era imposibil pentru Isaia sa-i convinga prin dovezi materiale, pentru ca nimeni nu vazuse vreodata vreun leu mancand iarba.

Cat despre imaginile postate de tine, da, par carnivori insa mare parte din lungimea dintilor aceia sunt ingropati in gingie. Pana la urma, in realitate nu erau chiar asa de lungi. Posibil ca acei dinozauri sa se fi hranit cu radacini, tulpini suculente, fructe etc. Ghearele pot fi folosite foarte bine sa scurme dupa radacini, sa rupa si sa sectioneze tulpini sau fructe, sa tina hrana in timp ce o mananca.
Nu cred ca Dumnezeu a creat la inceput fiinte avide dupa sange, dar Geneza arata ca, intr-adevar, mai tarziu toate fapturile si-au stricat calea pe pamant, inclusiv dinozaurii. "Dumnezeu S-a uitat spre pământ, şi iată că pământul era stricat; căci orice făptură îşi stricase calea pe pământ." - Geneza 6:12

Chiar si azi, daca privim dentitia unor maimute fructivore (daca privim numai craniul), daca judecam lucrurile numai prin prisma aceasta putem sa tragem concluzia ca sunt carnivore.
In fine, cred totusi ca evolutionismul ne-a afectat prea mult si din cauza prejudecatilor nu putem sa ne eliberam suficient mintea. Recunosc ca intr-un fel parca mi-e rusine de ce am scris mai sus, mai ales dupa ce ai postat acele imagini cu fosile, insa am multa incredere in Cuvantul lui Dumnezeu.

sceptic:
Îți respect credința și înțeleg atașamentul tău pentru Biblie. Nu este scopul meu să conving pe nimeni de nimic, fiecare are libertatea să studieze dovezile și să își formeze o părere asupra lucrurilor.



--- Citat ---pentru ca nimeni nu vazuse vreodata vreun leu mancand iarba.
--- Terminare citat ---

Întrebarea mea este: cum au apărut animalele carnivore? Le-a creat Dumnezeu sau au evoluat din animale erbivore? Când s-a întâmplat acest lucru? Această „adaptare” de la erbivor la carnivor implică mai mult decât adaptarea dentiției, ea implică adaptarea sistemului digestiv, a membrelor (apariția ghearelor) cât și acel instinct de vânător necesar supreviețuirii. Aș fi curios cum sunt explicate aceste amănunte în framework-ul Biblic. Dacă Dumnezeu le-a creat pe carnivore, cum se împacă acest lucru cu iubirea sa nemărginită? Dacă ele sunt așa datorită blestemului asupra pământului, în ce a constat el mai exact și de ce au fost pedepsite animalele pentru păcatul uman?


--- Citat ---Ghearele pot fi folosite foarte bine sa scurme dupa radacini, sa rupa si sa sectioneze tulpini sau fructe, sa tina hrana in timp ce o mananca.
--- Terminare citat ---
Interesant că explicații similare au fost folosite de WTS prin anii '60 (vezi w69 9/1 543-544, engleză) pentru a explica de ce tigrul are gheare sau de ce șarpele are venin. Problema este că erbivore cu astfel de gheare nu se găsesc astăzi, iar veninul este folosit la apărarea de inamici.


--- Citat ---In fine, cred totusi ca evolutionismul ne-a afectat prea mult si din cauza prejudecatilor nu putem sa ne eliberam suficient mintea.
--- Terminare citat ---
Se poate ca și reversul afirmației să fie adevărat, însă este bine să ne rezumăm la dovezi și nu la speculații.
Cum spui chiar tu: „Inteligenţa, oricât de mare ar fi nu este suficientă pentru a te curăţa de prejudecăţi.
Cu cât inteligenţa este mai mare, cu atât prejudecata este mai puternică, pentru că ştii cum să o justifici.”  :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă