Sondaj

Slava cui o cauţi?

Autor Subiect: Nu căuta-ţi slava de la oameni, ci slava care vine de la Dumnezeu  (Citit de 2439 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Nu căuta-ţi slava de la oameni, ci slava care vine de la Dumnezeu
(Ioan 5:44)

   Dacă oamenii din cultele religioase urmăresc o dreptate a lor însuşi, cei din lume urmăresc o slavă a lor însuşi .
   Oamenii lumii acesteia vor să fie bogaţi material, să fie bine văzuţi, să se bucure de popularitate, să aibă o carieră, aventuri amoroase cât mai multe, să fie cineva, să aibă un nume şi să iasă în evidenţă.
   În ori şi ce mod lumea aceasta caută să se laude cu ceva, cei care ajung să îşi vadă visul cu ochii, adică realizările mai sus menţionate, constată că le lipseşte ceva, ei rămân cu un gol în suflet pe care nu-l reuşesc să-l umple.
   Este un sentiment de insatisfacţie, de neajuns, de sărăcie, şi uscăciune pe care nu reuşesc să-l aline. De fapt nu trebuie să ajungi în vârf, pentru ca acest sentiment de nelinişte să vină în inima ta, cum ai luat-o pe această cale, cum, pacea a şi fost răpită din inima ta, eşti ca unul ce merge prin deşert, visezi că bei apă şi tot însetat eşti, visezi că mănânci şi tot nesăturat eşti.
   Cât timp vei urma căile inimii tale îndărătnice nu vei găsi niciodată odihnă, astfel fiindcă acele lucruri valoroase considerate astfel de lumea aceasta (din cauza mas-mediei şi a spiritului lumii acesteia), nu sunt în stare să-ţi aducă o fericire trainică şi deplină, atunci ar trebui să-ţi revizuieşti atitudinea ta despre ceea ce este cu adevărat valoros.
   După ce înţeleptul rege Solomon s-a hotărât în inima lui să cerceteze şi să adâncească cu înţelepciune tot ce se întâmplă sub soare, să cunoască prostia şi nebunia şi să vadă ce este bine pentru om să facă sub soare în tot timpul vieţii lui, el a ajuns la concluzia că totul era o deşertăciune şi goană după vânt şi nu era nici un câştig real sub soare (citeşte Ecleziast capitolul 1,2). După multă meditare şi reflectare, înţeleptul rege Solomon a recunoscut ca fiind de valoare unică următorul lucru: ÎNŢELEPCIUNEA DIVINĂ (vezi Ecleziast 7:11,12). Tot el ne spune ce însemnă sau în ce constă a avea înţelepciune (vezi Proverbe 9:10). Deplin convins de aceasta, El concluzionează şi sfârşeşte cartea Ecleziastul prin cuvinte ca acestea: “Adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale, înainte de a veni zilele cele rele…” Ecleziast 12:1
“Bucură-te tinere în tinereţea ta, fi cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile inimi tale şi plăcute ochilor tăi, dar să şti că pentru toate acestea Dumnezeu te va chema la judecată.” Ecleziast 11:9, vezi şi vers. 10.
“Să ascultăm încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile lui, ACEASTA este datoria oricărui om. “ Ecleziast 12:13.
Astfel fiindcă înţelepciunea este cu adevărat valoroasă pentru noi, să o căutăm şi să umblăm după ea, ca după o comoară ascunsă (citeşte Proverbe 2:2-15; 3:1-4, 13-18; 4: 5-13).
Cel ce a fost făcut pentru noi ÎNŢELEPCIUNE (şi nu numai), dreptate, sfinţire şi răscumpărare de la Dumnezeu este Isus Cristos, de aceea noi trebuie să credem în El şi să-l primim în viaţa noastră şi în inima noastră (1Corinteni 1:30; Apocalipsa 3:20).
Isus care este Cristosul, Fiul lui Dumnezeu, ne invită: “veniţi la Mine toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă. Luaţi jugul meu asupra voastră şi învăţaţi de la Mine, căci eu sunt blând şi smerit cu inima; şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre, căci jugul Meu este bun şi sarcina Mea uşoară.” (Matei 11:28-30).
Fie ca noi toţi să răspundem la chemarea şi bunătatea lui Isus Cristos, iar o dată ce am răspuns să rămânem în această bunătate şi să creştem tot mai mult în cunoaşterea deplină a lui şi a voii lui (Efeseni 1:15-18; Coloseni 1:4-6, 9-11).

   

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline george 2

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2014
  • Mesaje postate: 45
Re: Nu căuta-ţi slava de la oameni, ci slava care vine de la Dumnezeu
« Răspuns #1 : Octombrie 09, 2014, 09:22:23 pm »
Alin@ si tu cauti gloria, numai ca intr-un altfel.