Sondaj

Are nevoie adunarea lui Cristos de aprobarea cezarului?

Da
1 (33.3%)
Nu
1 (33.3%)
Nu ştiu
1 (33.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 3

Autor Subiect: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului  (Citit de 2128 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« : Februarie 01, 2013, 01:48:21 pm »
Fiii lui satan aprobă lucrarea lui Dumnezeu?!?

Dacă toţi cei care sunt în lume sunt copiii celui rău (1Ioan 3:8-10; 5:19), cum se poate ca cei răi să de-a aprobare pentru lucrarea lui Dumnezeu? Cum se poate ca cei “sfinţi” să meargă la cei nesfinţi pentru aprobare! Conform Scripturilor, cei fireşti privesc lucrurile Duhului ca fiind o nebunie! – 1Corinteni 2:11-14!
Cum atunci cei care pretend că sunt duhovniceşti, “păstori spirituali” apelează la cei din lume, cei morţi în păcate şi greşeli (Efeseni 2:1-3) ca să primească, hârtii, aprobării pentru lucrarea “creştină”?!?
Conform Cuvântului lui Dumnezeu, cei din lume, indifferent că sunt simpli cetăţeni sau sunt autorităţile acestei lumi rânduite vremelnic peste treburile pământeşti, toţi sunt fără Dumnezeu! Toţi sunt cu mintea întunecată! (Efeseni 4:17-19) Toţi fac parte din împărăţia întunericului (Fapte 26:19)! Toţi sunt copii ai mâniei! Conduşi de domnul puterii văzduhului care lucrează în fiii neascultării!
Ce are de a face templul lui Dumnezeu cu copiii satanei? – 2Cor. 6:14-18.
Cum poate templul lui Dumnezeu să ceară aprobări de la satan? De la slujitorii lui? Dacă aceşti d-au aprobări, ei nu pot da decât pentru slujitorii celui rău care se prefac în slujitori ai dreptăţii (2Corinteni 11:4,14,15).
Toţi care cer aprobării pentru închinare, lucrarea spirituală, se demască ca fiind fraţi cu cei din sfera politică, nu cu Cristos, fiind toţi din lumea condusă de cel rău! – Ioan 12:31; 2Cor. 4:4.
Da, Dumnezeu a rânduit oameni peste această lume, dar cezarul nu este rânduit ca conducător peste împărăţia lui Dumnezeu! Iar adunarea creştină face parte din cer, din împărăţia lui Dumnezeu nu din lume! – Ioan 18:36; Coloseni 1:13,18.
Toţi care pretend că sunt adunarea lui Cristos, dar cer aprobare de funcţionare de la cezar, se demască ca fiind de la cel rău, iar lucrarea lor ca fiind din împărăţia lui satan!
Împărăţia lui Dumnezeu nu are nevoie de aprobare ca să funcţioneze, să lucreze, să slujească, să se extindă, să facă ucenici, să se adune!
Ce trece peste aceste adevăruri, vine de la cel rău!
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« Răspuns #2 : Februarie 02, 2013, 05:46:59 am »
Alte elucubratii pioase din sfintele fripturi?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« Răspuns #3 : Februarie 02, 2013, 02:40:59 pm »
Alte elucubratii pioase din sfintele fripturi?

Te bagi si tu ca musca in fecale!
Daca consideri ca un thread nu face parte din sfera ta de interes mai bine stai locului, turbulentule!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« Răspuns #4 : Februarie 02, 2013, 04:23:10 pm »
O, deci ce-a scris "Calea" sunt fecale ;D Un pic mai mult respect Oma Desala pt Calea, stiu ca nu-ti vine usor ca mos de congregatie iehovist, dar incearca si tu un pic...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« Răspuns #5 : Februarie 02, 2013, 10:11:02 pm »
Varianta 1:
M-am gandit ca vei intelege asta. Ete na, am gresit si eu dand un rateu. :(
Parca tu nu dai rateu;D

Varianta 2:
Prin absurd sa presupunem ca ar fi 'fecale', daca tot iti plac asa mult. Tare-ti mai place sa gusti din toate, asemenea unui roi de muste verzi. Dovada ca te amesteci pe toate threadurile, chiar si pe acelea unde esti catastrofa naturala. ;D

PS:
Pentru Calea am un respect deosebit, dar tu vrei sa-l asmuti impotriva mea.
Pentru mine e clar ca tu folosesti metodele lu' Satana prietena ta si masinatiunile lu' Satan amicul tau.
Dar nu trebuie sa ne speriem, sunt altii si mai rai decat tine.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« Răspuns #6 : Februarie 02, 2013, 10:16:15 pm »
Varianta 1:
M-am gandit ca vei intelege asta. Ete na, am gresit si eu dand un rateu. :(
Parca tu nu dai rateu;D

Ah, un cre(s)tin care da rateu. Exista si care nu dau?

Citat
Varianta 2:
Prin absurd sa presupunem ca ar fi 'fecale', daca tot iti plac asa mult. Tare-ti mai place sa gusti din toate, asemenea unui roi de muste verzi. Dovada ca te amesteci pe toate threadurile, chiar si pe acelea unde esti catastrofa naturala. ;D

Si esti geloasa musculita cre(s)tina, nu ti-e destul cate fecale mananci la sala regatului?

Citat
PS:
Pentru Calea am un respect deosebit, dar tu vrei sa-l asmuti impotriva mea.
Pentru mine e clar ca tu folosesti metodele lu' Satana prietena ta si masinatiunile lu' Satan amicul tau.
Dar nu trebuie sa ne speriem, sunt altii si mai rai decat tine.

PS: paranoia cre(s)tinule fals.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Adunarea lui Cristos nu are nevoie de aprobarea cezarului
« Răspuns #7 : Februarie 02, 2013, 10:22:20 pm »
Deja ma plictisesti. Ce rost are sa mai intretin discutii cu tine?
Vad ca te bucuri tare mult cand vezi ca te baga si pe tine cineva in seama?

Ai devenit plictisitor!

Asa ca ma intorc la treburi mai importante ca in compania ta pierd timp pretios.
Cand iti vei pune scaun la cap vorbim cu placere.