Autor Subiect: Experienta mea cu Martorii lui Iehova  (Citit de 28649 ori)

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #60 : Martie 12, 2013, 02:30:30 pm »
Pentru Valeriu, ca tot ai pomenit de ruși si cu i-a pedepsit dumniezo:

"De ce dumniezo da furtuni, meteoriți, ploi acide etc, pe planete nelocuite( vezi marte, Jupiter, Saturn)? Credinciosii explica ca Iehova dumniezo da aceste fenomene naturale ca sa pedepseasca oameni. Se antrenează? Se plictiseste?

Pune mana si cerceteaza, vezi de ce au loc aceste fenomene si afla surprins ca pot fi explicate si nu au nici o legătura cu divinitatea!

  Unii au ramas la nivelul de gandire al evului mediu cand se credea ca legile fizicii nu exista, ci doar vointa divina care face sa ploua, sa mai cada cate un meteorit sau sa se produca un cutremur. Cam greu spre imposibil sa fie convinsi zic eu...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #61 : Martie 12, 2013, 08:15:02 pm »
Salut, ”delaurentis” şi bine-ai venit pe forum!
Nu am spus că Dumnezeu i-a pedepsit, ci că le-a arătat că există. Pricepi diferenţa? Spre exemplu, nu-i acelaşi lucru să auzi trenul şuierând  sau să te calce.  :D

 Ce mă întrebi tu, nu are nimic cu păcatul lui Adam şi Eva şi cu planul lui Dumnezeu cu omenirea. Ce mă interesează pe mine în mod deosebit, este să putem recâştiga ceea ce au pierdut cei doi, Adam şi Eva, adică viaţa veşnică, apoi vom avea destul timp să cercetăm planetele.

De fapt, răspunsul chiar l-ai dat tu.
pe planete nelocuite

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #62 : Martie 13, 2013, 02:39:55 am »
Cu alte cuvinte, pe tine te intereseaza caii verzi de pe pereti, si gandesti ca si oamenii din epoca de piatra. Nimic nou.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #63 : Aprilie 02, 2013, 02:22:18 pm »
Va salut.De cand sunt pe acest forum nu am vazut nici o explicatie biblica ci numai contraziceri si pareri mereu opuse. Nici o parere nu este sustinuta de doua persoane. Iar acele persoane care doresc doar o discutie din parerile personale si nu din adevarul biblic de ce nu pune mana sa invete caci din cauza asta nu au ce vorbi si contrazic Cuvantul lui Dumnezeu. Va salut cu drag pe toti si astept o propunere. Poate despre Treime, daca este sau nu adevarata. Si ce inseamna aceasta.
 

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #64 : Aprilie 02, 2013, 04:26:57 pm »
Ce-ar fi sa vorbim de profetiile false ale lui Isus?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19