Sondaj

Ai auzit de Raymond Franz?

Autor Subiect: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?  (Citit de 12560 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« : Noiembrie 02, 2011, 08:59:09 pm »
Chiar dacă Raymond Franz se bucură de notorietate în rândul foștilor martori, mulți martori de astăzi nici măcar nu au auzit de el, darămite să-i citească cărțile. Motivul principal este interdicția impusă de societate de a vizita site-uri ca acesta, dar și fobia pe care o dezvoltă martorii față de cei care nu mai sunt de aceași religie ca ei.

Prima dată am auzit de Ray în urmă cu mulți ani, când a ajuns vestea că o congregație din Romania a fost desfințată pe motivul că o parte din bătrâni citiseră cartea sa (Conflictul conștinței) și foloseau informații din ea în teme. Atunci Raymond mi-a fost descris ca fiind „nepotul lui Franz, al patrulea președinte al societății”. Desigur, pe vremea aceea mi s-a părut ciudat că niște bătrâni au fost influențați de o carte scrisă, mă gândeam eu, de un membru al familiei lui Fred Franz, care probabil era supărat că acesta este în fruntea unei religii cunoscute.

Doar mai târziu am aflat (nu-mi mai amintesc cum, probabil citind pe internet) că Raymond Franz a fost de fapt martor al lui Iehova și mai mult un membru al Corpului de Guvernare. Îmi amintesc că am citit la un moment dat niște capitole, disponibile gratuit pe internet în engleză din Crisis of Conscience care m-au pus pe gânduri. Doar ani mai târziu, când am început să investighez cu adevărat propria-mi religie, am citit cartea lui în întregime și am fost fascinat de experiența lui. Conflictul conștinței mi-a schimbat modul în care îi vedeam pe martori și mi-a confirmat multe din îndoielile care mă măcinau.

Dar voi, când ați auzit prima dată de el și în ce context? Ați citit Crisis of Conscience?

Dacă nu știți prea multe despre el vă invit să citiți un scurt articol aici.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Eli

  • Vizitator
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #1 : Noiembrie 02, 2011, 09:43:37 pm »
cu vreo 2 ani in urma

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #2 : Noiembrie 03, 2011, 12:57:22 am »
Am auzit de Raymond Franz prima dată în prima jumătate a deceniului trecut, căutând informaţii despre Martorii lui Iehova pe internet şi răsfoind site-uri 'apostate'.
L-am întâlnit pe Ray la vizita sa de la Cluj, am primit un exemplar din Conflictul conştiinţei, l-am citit din scoarţă-n scoarţă. Ulterior mi-am achiziţionat şi În căutarea libertăţii creştine şi am făcut demersurile să fie traduse în limba română.
Ray, prin scrierile şi experienţa lui, m-a ajutat să văd cum funcţionează organizaţia, precum şi modul şi motivaţia în gândire a celor puternic ancoraţi în ea.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #3 : Noiembrie 03, 2011, 01:20:56 am »
Si eu am auzit de Raymond Franz acum 2 ani si ceva cand am descoperit forumul de pe site-ul www.martorii.ro
Am citit cartea Crisis of Conscience care m-a lamurit ca Martorii au probleme serioase si mi-a confirmat cu dovezi mai mult decat clare indoielile-mi care se tot acumulau.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #4 : Noiembrie 03, 2011, 09:47:43 am »
Eu am auzit de el de pe fostul site martorii.ro şi apoi l-am văzut pe viu la conferinţă.
Am citit cartea "Conflictul Conştinţei" din scoarţă în scoarţă prin bunăvoinţa traducătorului.  ;)
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #5 : Noiembrie 03, 2011, 11:24:47 am »
Tot asa si eu de pe net stiu de Franz,am vazut tot pe net pe Alin ,care era prezent la conferinta lui Franz la Cluj[parca],ulterior am gasit traducerea completa a cartii Criza Constiintei,care nu a facut decit sa-mi confirme deductiile mele ca Martorii sint departe de a fii crestini autentici si aprobati.Departe de Adevarul pe care il proclama ca ar fi singuri detinatori al acestuia.Dupa citirea acestei carti m-am racit complet fata de Organizatie :'(
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #6 : Noiembrie 03, 2011, 01:46:57 pm »
Eu am auzit de Raymond Franz prin anii '70 , cand era in corpul de guvernare a organizatiei .Apoi prin anii '80 am observat ca a disparut din peisaj ... si nu era atunci nici o explicatie , pentru ca dupa '90 sa citesc despre tot ce s-a intamplat cu el ... cum a fost indepartat din C D . Bine inteles ca apoi am fost unul din cei ce l-am intalnit personal la Cluj , cu ocazia conferintei tinute acolo , si de care ar trebui sa-i multumim si Leontinei , care acontribuit la desfasurarea acestui eveniment deosebit ... si sa o salutam cu aceasta ocazie .

Offline orex

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 5
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #7 : Noiembrie 04, 2011, 09:53:36 pm »
Si eu am auzit de Raymond Franz pe forum, dar nu am avut posibilitatea de al vedea.Cu siguranta Leontina a contribuit la aceea vreme prin postarile ei la mediatizarea cartii pe care eu am  achizitionato in limba italiana.Mi sa parut interesanta, dar totusi am ramas un vestitor nebotezat si inca impartasesc credinta martorilor.M-a frapat si in acelasi timp ma incantat acest Franz,pentru ca el avea ce avea cu corpul de guvernare si nu cu religia in sine.
cu respect Razvan

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #8 : Noiembrie 05, 2011, 01:09:12 pm »
Citat
M-a frapat si in acelasi timp ma incantat acest Franz,pentru ca el avea ce avea cu corpul de guvernare si nu cu religia in sine.
În prima carte, Conflictul Conștinței, Ray își relatează experiența personală cu organizația în calitate de membru al Corpului de Guvernare. Abia în a doua carte publicată, În căutarea libertății creștine, el analizează doctrina și practicile martorilor în lumina Bibliei, adică „religia în sine”. Din păcate cartea nu este disponibilă în limba italiană, iar în română este în curs de traducere.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #9 : Noiembrie 05, 2011, 02:56:42 pm »
Din păcate cartea [În căutarea libertăţii creştine]nu este disponibilă în limba italiană
Ba da, este; a fost publicată în 1997.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #10 : Noiembrie 05, 2011, 03:11:18 pm »
Citat
Ba da, este; a fost publicată în 1997.

Mă uitam aici și nu am găsit-o.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #11 : Noiembrie 05, 2011, 07:03:15 pm »
Eu am descărcat-o de dincolo şi o am pe calculator în format PDF. Din păcate, iar nu sunt disponibile descărcările acolo.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline orex

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 5
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #12 : Noiembrie 06, 2011, 02:52:25 pm »
Buna ziua TUTUROR
Dorel Caminante ti-as fi recunoscator daca ai putea sa-mi dai link-ul de unde ai descarcat cartea in limba italiana,(In cautarea libertatii crestine)pe M.p.sau chiar pe forum daca este permis.Am inteles ca nu functioneaza intotdeauna, dar daca nu -ti cer prea mult te rog da-mi link-ul.
cu respect Razvan

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ați auzit de Raymond Franz? Dacă da, când?
« Răspuns #13 : Noiembrie 06, 2011, 04:44:58 pm »
Răzvan, ţi-am trimis pe mail cartea în format PDF via transfer.ro. După cum am zis, linkul nu mai este viu.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 04:51:28 pm de Dorel Caminante »
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 05:22:31 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.