Autor Subiect: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H  (Citit de 32833 ori)

Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #45 : Ianuarie 22, 2012, 06:46:39 pm »
Dragii mei dragi,

Am citit cu mare atentie mesajele voastre,apoi le-am recitit cu gandul sa nu gresesc sensul itelegerii lor,apoi am meditat mult pana sa ma hotarasc sa-mi spun parerea despre ele.

In cele din urma iata-ma vorbind despre ele.


Cauzele "razvratirii" voastre se pot imparti in doua.

Una ar fi capitala.

Neintelegerea subiectelor doctrinare incepatoare si atunci ma intreb in mod firesc, ce ati cautat la „scaldatoare”,nimic nu v-ar fi inderptatit,cine va examinat? Cu cine ati studiat ? Ce fel de pregatire ati primit ?

A doua ar fi ca voi (unii dintre voi) cereti cu o mie de ani inainte,ca oamenii sa fie perfecti,lucru absolut imposibil.

Prima cauza vreau sa o abordez: chestiuni de doctrina primara.

M.H. spune intr-o postare, ca de mult era nedumerita, de ce nu se impartasesc toti Martorii?

Se poate ajunge la botez fara sa-ti fie clara aceasta chestiune capitala pentru un crestin?

Si cum ati putut sta 20 de ani cu aceasta dilema in voi?

Sau cine merge la cer si cine nu?.....si multe altele pe care le-am vazut si pe alte sectiuni.

Cu permisiunea voastra am sa fac referire la Biblie ca sa intelegem problema ,cine ia din cina si cine nu.

ATENTIE: 1 cor.12: 27 

Voi sunteţi trupul lui Mesia, şi fiecare, în parte, mădularele lui.”

Cu trupul lui Christos a vorbit Isus cand a spus:

Tot astfel, după cină, a luat paharul, şi a zis:

"Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de câte ori veţi bea din el."

"Pentru că, ori de câte ori mâncaţi din pâinea aceasta şi beţi din paharul acesta, vestiţi moartea Domnului, până va veni El".

27"De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul şi sângele Domnului".
"

"Fiecare să se cerceteze dar pe sine însuşi, şi aşa să mănânce din pâinea aceasta şi să bea din paharul acesta".

"Căci cine mănâncă şi bea, îşi mănâncă şi bea osânda lui însuşi, dacă nu deosebeşte trupul Domnului".

Clar ca buna ziua, ca se refera la cele doua clase de crestini,cine vrea sa o accepte,ferice de  el,cine nu, este liber sa cugete cum vrea el,dar in Biblie asa sta scris.

Stiu ca unii vor zice ca acolo se refera la cei cu pacate grave si ei nu trebuie sa ia cina,dar Biblia spune clar ca cei ce nu deosebesc trupul lui Christos.

Atat pentru inceput,daca va fi cazul voi reveni,dar v-am aratat o mastra de neintelegere  a unor probleme capitale,care firesc se rostogolesc ca un bulgare de zapada si duc in decor.

Oare nu va puneti intrebarea,daca nu cumva sunteti pe punctul de a intra in „gasca” lui Core?

Din dragoste pentru voi am scris acestea,altfel puteam sa tac.

Ceilalti care nu fac parte din trupul lui Christos,se impartasesc si ei dar in mod spiritual,de vreme ce sunt prezenti la comemorare si simbolurile trec prin mana lor, sigur ca D-zeu considera un act potrivit si pentru ei,pe care-l aproba.

Atunci cum s-ar distinge cele doua clase,daca toti ar lua din simboluri?

Ei, neintelegand aceste lucruri si multe altele,sigur si firesc se ajunge la dezastru spiritual, de unde cu greu te mai poti redresa.

Este greu sa intelegi adevarul pur,atata vreme cat romanului ii este greu sa cerceteze profund subiectele esentiale,avand in vedere ca este vorba de viata si viitorul nostru.

O buna pregatire, te duce la o credinta autentica si fara aceasta buna pregatire nu ai ce cauta la botez.

Sunt scapari mari datorita si inperfectiunii,dar si unui zel exsacerbat,cu dorinta de a ingrosa randurile.

Militez pentru calitate si nu pentru cantitate.

Cred ca ar fi potrivit sa fie mai mare exgenta la examinarea de dinaintea botezului,luindu-se in calcul si cat timp ai studiat si cu cine ?



Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #46 : Ianuarie 22, 2012, 10:29:41 pm »
@ aciciram sau Maricica,vreau sa-ti spun ca ma bucur ca ai avut curajul sa vorbesti prin intermediul acestui forum cu noi, probabil pe strada atunci cand ne vezi nu o faci.As vrea inainte sa intru in explicatii pentru ceea ce ai scris sa-ti sugerez sa nu te imbeti cu apa rece.Desi vrei sa dai impresia unui slujitor(oare) in cadrul organizatiei si sustii teama de Iehova ,doar faptul ca ai intrat aici demonstreaza ca ai inteles ca problema de a discuta sau nu cu "apostatii' este o problema doar a organizatiei ,pentru ca daca ar fi o cerinta a lui Iehova sigur nu ai fi intrat.Acest lucru ma face sa inteleg ca, la fel ca si mine ai unele dubii in privinta a ceea ce spune organizatia si poti sa faci o diferenta clara intre ceea ce este de la ea si ceea ce vine de la Iehova.Sincer iti spun : "esti pe drumul cel bun" asa am inceput si noi prin a gandii.
Pentru a putea raspunde obiectiv ma voi folosi de citate din ceea ce ai scris.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Cauzele "razvratirii" voastre se pot imparti in doua.

Una ar fi capitala.

Neintelegerea subiectelor doctrinare incepatoare si atunci ma intreb in mod firesc, ce ati cautat la „scaldatoare”,nimic nu v-ar fi inderptatit,cine va examinat? Cu cine ati studiat ? Ce fel de pregatire ati primit ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
O alta mare greseala pe care o faci este aceea de a lua locul lui Iehova si Cristos in a judeca oamenii,dealtfel un lucru obisnuit la martori.Nu cred ca tu sau altcineva sunteti in masura sa stabiliti cine e sau cine nu e razvratit asa cum nu puteti stabili ca o persoana este spirituala sau nu doar pe numarul de ore care il da lunar si prezenta la intruniri,desi o faceti.
Cat despre partea cu doctrinele aici am invatat de la Sclav daca imi este permis : mai mult decat el nu a inteles nimeni ,in opinia voastra si daca el a tot modificat ce a inteles de la an la an si nu mai e sigur daca sfarsitul vine in 1975 sau inainte de 2000,daca  Cristos nu e venit ci prezent si altele : oile si caprele, atunci te pot intreba direct : tu ce invatatura primesti.Sau ce iti garanteaza ca ceea ce ti se spune azi va fi si maine la fel.Daca tu preferi sa nu gandesti pentru tine este dreptul tau sa o faci eu am inceput sa gandesc si sincer iti spun nu regret. 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
A doua ar fi ca voi (unii dintre voi) cereti cu o mie de ani inainte,ca oamenii sa fie perfecti,lucru absolut imposibil.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inteleg din acest citat ca ne cunoastem chiar bine.Dupa cum ai scris aproape ca ti-as putea pronunta si numele.Tie ti se pare ca problema e la noi dar e posibil sa fie chiar la tine .te -ai obisnuit prea mult cu ceea ce se face in congregatie :betie,camatarie,furt din cutia cu bani,furt de la Cezar,imoralitate,duplicitate,si poate ca noi ,eu si sotia mea fiind un pic mai drepti v-am deranjat.Noi nu am dorit ca oamenii sa fie perfecti decat atunci cand va hotara Iehova ,dar nici nu mai dorim sa ne asociem cu astfel de oameni care se complac in tot felul de mizerii si apoi ii condamna pe cei ce nu o fac spunandu-le ca cer prea mult.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Problema cu cei care se impartasesc sau care nu ,am auzit-o si noi la Unul dintre batranii din congregatie  ,sincer el avea mari nedumeriri,daca vrei poti sa il ajuti : se numeste  Vasile .U senior,sunt convins ca il cunosti si poate l-ai putea ajuta.Pentru noi azi e clar cum stau lucrurile.Am sa ma folosesc de un citat de al tau pentru ati arata diferenta:
 "Ceilalti care nu fac parte din trupul lui Christos,se impartasesc si ei dar in mod spiritual,de vreme ce sunt prezenti la comemorare si simbolurile trec prin mana lor, sigur ca D-zeu considera un act potrivit si pentru ei,pe care-l aproba."
Sincer cred ca aceasta intelegere iti apartine ,pentru ca daca ar trebui sa aduci argumente  nu cred ca ai avea,pentru ca la voi la martori cand nu mai aveti logica in ceea ce spuneti si nici argumente va folositi de expresia : te citez : se impartasesc in mod spiritual " totusi eu cred ca Isus daca asa ar fi stat lucrurile ar fi spus ca unii se vor impartasii simbolic sau spiritual cu zici tu si unii literal.De vreme ce nu a spus-o ,e posibil ca explicatia ta sa fie gresita.Cu scuzele de rigoare il voi crede pe Isus iar in ceea ce priveste opinia ta ...vreau sa fiu rezervat.

alt citat: Oare nu va puneti intrebarea,daca nu cumva sunteti pe punctul de a intra in „gasca” lui Core?
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu ne mai punem intrebarea deoarece stim raspunsul : la noi asta cu "gasca lui Core " nu mai tine,e un fel de a spune copiilor mici : "vezi ca-i bubu" asta pentru a te asculta de frica ,ca este intradevar ceva acolo,in timp ce tu -adultul- stii ca nu e nimic.Mi se pare ciudat ca adultii fiind inca nu puteti sa faceti diferenta intre ceea ce spune Biblia si ceea ce va spune WTS-ul?

Nu mai doresc sa scriu alte lucruri,consider ca e deajuns pentru acest raspuns.
Totusi vazandu-te atat de doxa in invatatura wts-ului te -as ruga sa-mi raspunzi intr-un mesaj viitor cum a calculat WTS-ul nr de 144.000 din sec 1 si pana azi?
Si sa-mi dai macar 3 texte biblice din care rezulta ca in sec 1 femeile predicau asemenea martorelor azi?
Te salut pe aceasta cale si sa fii sigur ca atunci cand te intalnesc o sa-ti zambesc pentru ca mi-am dat seama din felul cum ai scris. despre cine e vorba.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #47 : Ianuarie 23, 2012, 01:35:12 am »
"aciciram "bun venit in mijlocul celor prezenti la discutiile spubiectelor scrise!!!Sincer sa fiu  i-ti inteleg rivna  fata de ceea ce cunosti prinputerea invataturii docrinare ,dar baza este subreda si nu se potriveste cu invataturile DOMNULUI ISUS HRISTOS cu privire la "cine ia din cina si cine nu. "
Domnul ISU  HRISTOS  doreste ca toti slujitorii lui sa aiba parte de CINA.Din ce cauza?Raspunsul i-l da El in Ioan 6;"53. Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, daca nu mancati trupul Fiului omului si daca nu beti sangele Lui, n-aveti viata in voi insiva.
54. Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi. 55. Caci trupul Meu este cu adevarat o hrana, si sangele Meu este cu adevarat o bautura.
56. Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane in Mine, si Eu raman in el. "
Daca nu doresti sa intelegi mesajul Lui  ,atunci  nu vei intelege nici comentariul meu .In al doilea rind sa nu crezi ca cei prezenti sint toti razvratiti  impotriva organizatiei martorilor.Faptul ca doresti sa explici la cinveca ADEVARUL nu poti fi considerat nici apostat si nici razvratit.Iar pentru tine daca invatatura pe care o primesti saptaminal si doctrinal este mai presus ca invatatura DOMNULUI ISUS HRISTOS  este o problema si trebuie meditat asupra ei fiinca stii ce este sccris in 2 Ioan ?Sa ctitim;"9. Oricine o ia inainte, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul."
Oare ce este mai important in viata? Invataturi mereu ce ghidila urechile ?Sau Cuvintul scris in SFINTELE SCRIPTURI?Este greu de a da un raspuns adevarat si impartial  finca sintem obijnuiti sa discutam  doar prin ceea ce invatam in cadrul unui grup religios si doctrinal si sa iesi din tiparul cerintelor  ,cunoastem consecintele descrise in cartea de organizare  ,care la pagina 80 sint foarte bine punctate si definite .Este adevarat?Nu doresc sa-ti creiez greutati in viata si nici nu doresc sa crezi ce -ti scriu ,dar cerceteaza si fii ca cei  din Bereea si atunci o sa poti sa ti deschizi ochii si sa ghindesti dinafara prismei doctrinale!Si ap.Pavel dupa ce a primit pe DOMNUL ISUS HRISTOS  pe drumul Damascului  a putut sa faca deosebire intre rivna doctrinala,religioasa si mesajul DOMNULUI ISUS HRISTOS ;Filipeni capitolul 3 .Sincer ,aceste lucruri le scriu fiinca si eu eram ca tine  in puterea ghindirii si a raspunsurilor provocatoare ,dar vedem ca lucrurile in viata se schimba si trebuie sa intelegem cine este in formarea religiilor ,gruparilor organizate si cu ce scop sint formate!Ele se cunosc dupa puterea de investitie si scopul de expunere .Este greu de inteles acest lucru fiinca in Matei 24 cu 24 gasim raspunsul ,dar nu-l credem .Ba mai mult in loc sa analizam faptele credintei si rodul  ,analizam ceea ce ochii pot sa priveasca si realizarile pamintesti !Si cine stringe o comoara pe pamint  opierde pe cealalta si acesta este un alt subiect complicat si mai putin dorit de discutat  fiinca firea nu doreste sa abzica la dorinta ei si scopul ei .Oricum daca este interes sincer  in analizarea ADEVARULUI se poate gasi ,dar sa nu uitam ce este scris in Iosua  cu 8 !!Succes deplin!!


Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #48 : Ianuarie 23, 2012, 06:15:18 am »
Pentru Vasile H.

Dragul meu Vasile,trebuie sa te anunt ca noi nu ne cunoastem,suntem din localitati indepartate ,suntem de varste diferite si acum si cu convingeri foarte diferite.

Un lucru grav pe care-l constat la multi dintre contemporanii nostri,este lipsa de concentrare asupra a ceea ce scrie sau vorbeste cel cu care dialogam.

Asa mi s-a intamplat si mie in discutia cu tine.

Imi ceri dovada prin care Domnul Isus a spus unora sa ea din cina si altora sa nu ea,-dar Vasile om al lui D-zeu,-ti-am subliniat-o cu rosu sa nu-ti scape si totusi ai pierdut-o .

Iata ti-o mai dau odata,dar sa nu ma mai acuzi ca vorbesc din cele invatate de W.T.S-ul,pentru ca de la inceput am mers pe premiza sa vorbim numai din Biblie.

 27"De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul şi sângele Domnului".

De ce spune ca nu trebuie sa mancam si sa bem in chip nevrednic?
"
"Fiecare să se cerceteze dar pe sine însuşi, şi aşa să mănânce din pâinea aceasta şi să bea din paharul acesta".

De ce trebuie sa ne cercetam? De ce crezi ca a mai spus acest lucru,daca trebuia sa luam toti din cina?

"Căci cine mănâncă şi bea, îşi mănâncă şi bea osânda lui însuşi, dacă nu deosebeşte trupul Domnului".

Deci,daca nu desebim trupul Domnului ne mancam si ne bem osanda

Clar ca buna ziua, ca se refera la cele doua clase de crestini,unii care fac parte din trup sa se impartasesca,iar cei care nu fac parte sa nu manance ca vor fi osanditi.

Ce zici Vasile? Am citat din W.T.S,sau din Domnul Christos?

Acest lucru este clar si pentru copii din clasa a cincea, care au inceput sa citeasca Biblia,dar pentru tine care ai fost si betelist cu atat mai mult.

Sper ca de data asta vei fi atent la explicatia pe care ti-a dat-o Domnul Isus

Cat priveste celelalte probleme ridicate de tine ca replica la cele scrise de mine,pot sa-ti spun ca sunt cat se poate de superficiale,si total paralele.

De unde ai tras concluzia ca m-am pus in locul lui Iehova ? Mi-am pus pur si simplu niste intrebari firesti,vazand un om botezat de peste 20 de ani,ca nu a stiut pana acum daca sa ea sau nu din cina?

Cum ai suportat 20 de ani? Sau nu cumva de cativa ani ai luat legatura cu cineva "binvoitor",explicandu-ti pe indelete cum ar trebui sa devii un razvratit?

In alta ordine de idei,ca sa-ti pot da un raspuns ,te rog sa-mi dai si mie citat din publicatia in care se spune ca sfarsitul va fi in 1975 sau in 2000 sau in alt an.

Cat priveste betiile, furturile din donatii,si ce mai spui tu pe acolo iti pot da un raspuns care nu te va avantaja,pentru ca imi face impresia ca tu traiesti undeva prin Catanga,unde se pot intampla asemenea lucruri.

In ceea ce ma priveste pe mine, iti pot spune ca traiesc intr-un oras mare cu multe congregatii atat in oras, cat si la sate,dar nu am auzit de asa ceva niciodata.

Apoi,sigur sunt abateri cand si cand,dar se iau masuri imediate si cei in cauza le vin mintea la cap,sau sunt exclusi,ca sa va bucurati si voi din cand in cand.

Promit ca intr-o viitoare postare sa-ti dau scripturile despre femei si altele,acum este f. tarziu.

Cu toata dragostea de care sunt capabil.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #49 : Ianuarie 23, 2012, 10:25:27 am »
Clar ca buna ziua, ca se refera la cele doua clase de crestini,unii care fac parte din trup sa se impartasesca,iar cei care nu fac parte sa nu manance ca vor fi osanditi.
Acuma n-as vrea sa raspund in locul lui Vasile ... dar cred ca este clar doar in mintea ta ca se refera la doua clase ... din Biblie nu reiese asa ceva ... asta e doar interpretarea pe care ati invatat-o din reviste...

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #50 : Ianuarie 23, 2012, 10:29:21 am »
Pe pagina asta gasesti cateva citate din publicatii watchtower inainte de anul 1975:
http://forum.martorii-lui-iehova.ro/index.php/topic,242.0.html?PHPSESSID=a695fbd6d4724634c4fc38438ea2cec5

Daca stii engleza poti cerceta chiar de la sursa ca toate vechile carti si publicatii ale Watchtower sunt arhivate si disponibile gratis pe internet. Stiu ca tare i-ar mai placea Corpului de Guvernare sa nu fie disponibile, sa limiteze complet accesul la ele asa cum face cand le spune fratilor sa nu vorbeasca cu "apostatii" dar uite ca cel putin aici n-au ce face.

Asa cum ti-am mai zis si la subiectul despre Cina, daca esti sincer fa intai niste cercetari. Citeste, verifica sursele si apoi trage concluzii.

Altfel n-ai nici o credibilitate. Esti ca si cei care radeau de fratii Wright cand au construit primul avion. Stateau pe margine si cu un aer arogant isi ziceau: "cum cred ei ca ceva mai greu decat aerul ar putea zbura vreodata?" Ei bine iata ca s-a putut. Asa si tu. Iti spui probabil "cum cred razvratitii astia ca pot ei sa stie mai bine decat sclavul fidel". Eh, daca stai si analizezi un pic, in loc sa dai repede cu sentinta, s-ar putea sa fii surprins.


Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #51 : Ianuarie 23, 2012, 10:49:18 am »
Dar trebe ajutat parerea mea ca numai sa spui sa cerceteze e indeajuns exact ca la noi la martori(spun ca la noi ca sunt inca martor)nu?lieraturi smdpt.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #52 : Ianuarie 23, 2012, 11:55:40 am »
Bine ai venit pe forum,aciciram

Vorbeai ca o mare problema a zilelor noastre este lipsa de concentrare.Ai dreptate si ai confirmat-o si tu :).Adica tu ai spus ca ai citit si recitit cu mare atentie mesajele noastre.Totusi observ ca mi te adresezi mie(ai scris:MH a zis...) in legatura cu ceva ce de fapt a scris sotul meu.De aici as putea trage concluzia ca nici restul a ceea ce am scris noi probabil nu ai citit cu suficienta atentie.dar nu e o problema,si pot sa trec cu vederea o asemenea scapare.Citatul sotului meu era:"Treptat am avut indoieli in ceea ce invatam la martori.Vreo 2-3 ani nu am comunicat cu nimeni stiind cum privesc ei discutiile de acest fel.Apoi la un moment dat am inceput sa discut in cercuri restranse si am aflat ca si alti frati gandeau ca mine dar nu aveau curaj sa discute.La un moment dat un Batran mi-a spus ca din punctul lui de vedere toti ar trebui sa se impartaseasca pentru ca Biblia asa spune.Un altul mi-a spus ca el nu crede ca religia martoriilor este cea mai buna dar ca pana acum nu a gasit alta.un altul mi-a spus ca nu i se pare biblic ca femeile sa predice deoarece Biblia nu sustine predicarea din partea femeilor sau cel putin nu cum ..."
Daca vrei poti reciti prima lui postare de la acest subiect sa te convingi.Dar iti voi raspunde si eu,pentru ca sunt multe de spus.
Ai insinuat ca un ii ca noi nu aveau ce cauta la botez(sau la scaldatoare,dar eu nu obisnuiesc sa folosesc limbaj de jargon),daca nu au inteles doctrinele.Eu as vrea sa te contrazic:le-am inteles intocmai asa cum erau predate!

Eu am studiat din cartea:Tu poti trai...",varianta veche a cartii,care acuma nu mai e in uz.Deci acea carte contine doctrine pe care eu le-am invatat cand am studiat,dar care acuma s-au schimbat.Ex:generatia,care de atunci s-a schimbat de doua ori.Apoi era in cartea veche "Tu poti trai.." pe o pagina un fel de tabel cu anul 2000,apoi se spunea ceva de genul:"sfarsitul secolului e aproape,dar sfarsitul acestui sistem de lucruri e si mai aproape"
Deci drag frate,asa cum observi,eu cand m-am botezat am invatat niste lucruri,insa multe azi nu mai stau in picioare.Si-mi permit sa mai spun ceva,asa ca o paranteza:eu am facut pionierat regular,auxiliar si nu-mi amintesc sa fi fost vreo ocazie in care sa nu pot oferi un raspuns in ce priveste partea doctrinara a acestei religii.Nici macar una...Eram doxa de doctrina,credeam in ele;din acest motiv m-am si implicat atat de mult.
Ai spus ca ar trebui ca cei ce se boteaza sa fie mai bine verificati.Aici iti dau dreptate.Am spus intr-o alta postare,la alt subiect dar mi se pare necesar sa reiau.
Cand baiatul meu avea cam sase ani si jumatate(oricum era sub sapte),sotia unui supraveghetor,(de fapt ii voi da numele sa nu crezi ca e poveste-Persida Iliescu,pe care o apreciam,era femeie dintr-o bucata,spre deosebire de unele sotii de supraveghetori care luau o aura de falsa piosenie,de "pocaite";ea era rezonabila)dar a spus ca atunci,asa cat era de mic baiatul nostru sa fie vestitor nebotezat si apoi sa se boteze,ca sa fie un exemplu pentru multi tineri care erau mai mari si nu se botezau.Deci crezi ca baiatul meu de era vestitor si se boteza la varsta aceea frageda ar fi putut sa inteleaga lucruri profunde?Eu as zice ca nu...Da,era capabil sa formuleze cu cuvintele lui multe lucruri,raspundea frumos la sala,avea citirea Bibliei de la 4 ani,dar...era un copil!!!!!!!!!
Dar ceea ce tu se pare ca nu intelegi este ca in religia in care esti si careia ii iei apararea(ceea ce e frumos din partea ta) NU CONTEAZA cat intelegi,ce probleme ai vizavi de o anumita doctrina care se tot schimba.In acest sens iti voi aduce un exemplu dintr-o publicatie recenta,care deasemenea a fost dezbatuta pe forum:in revista din 15 april 2012este un articol despre tradare,un semn al zilelor noastre.La pagina 12,paragrafele 16 si 17,poti sa citesti si sa observi care este scopul urmarit.Nu se pune problema de sentimentele acelui tanar,de credinta lui.Este vorba de o manipulare emotionala,de faptul ca prin lipsa dragostei familiei lui,tanarul sa fie constrans sa se intoarca in organizatie.Deci vezi?tu spui ca oamenii ar trebui sa fie mai bine verificati.Totusi iti spun ca nu exista interes in organizatie ca oamenii sa fie prea mult informati,deoarece in acest caz ei pot deveni incomozi!Este bine sa fie la numar,sa puna bani in cutii,sa dea ore in lucrare...cuvintele astea cu amar si durere le scriu,sa nu crezi ca nu am suferit crunt cand am ajuns la aceste concluzii.Dar sunt multe lucruri care mi-au confirmat...Daca vei vrea,noi avem o lista nesfarsita de exemple,de moduri grosolane de-a proceda.Cu unele chiar ne-am abtinut,dar pentru noi este oricum indiferent.Despre unele putem sa mai vorbim,insa doar in masura in care ele pot ajuta in vreun fel pe cineva.Poate tu nu crezi,dar noi nu dorim sa facem pe nimeni sa sufere.Nici chiar pe cei care ne-au facut pe noi.Noi nu manifestam resentimente fata de nimeni;a trecut ce a fost si timpul sterge chiar si durerea din inima unui om.
Apoi ai mai spus ceva si anume ca noi vrem ca oamenii sa fie perfecti.Nu vrem asta,nu avem acesta pretentie,dar parca totusi daca tot ne pretindem mult superiori ca doctrine altor religii,ar fi bine ca asta sa se reflecte intr-o masura si in viata noastra.Or ceea ce a spus sotul meu ca se practica in congregatia noastra,si unlele se practica inca,nu sunt exagerari.Si nici asa,cu oamenii asa cum au fost,daca doctrina organizatiei nu era subreda si nu s-ar fi schimbat de atatea ori,si nu ar fi fost chiar chestiuni vitale in care s-a schimbt,deci nici asa zic ,cu oamenii astia noi nu ne-am fi retras.Noi am iubit oamenii!Si i-am fi putut intelege sau macar puteam sa trecem mai departe.Dar asa,cand cauza primordiala pentru care ai venit in organizatie nu sta in picioare,nu a mai avut sens.De fapt nu oamenii au fost cei care ne-au facut sa avem indoieli,ci ceea ce se intampla in organizatie.
Am vazut ca la unele intrebari ti s-a raspuns,deci nu voi repeta si eu ce au scris altii.
Deci,inca odata iti doresc sedere placuta pe forum.
P.S. Spui ca intram in "gasca" lui core.Sa nu uitam ca el a cartit impotriva lui Iehova,a carui invataturi nu s-au schimbat niciodata.Noi discutam despre o organizatie care si-a schimbat doctrinele de atatea ori!Pana acum cativa ani se stia ca e inspirata de D-zeu.Acum,de vreo 5 ani a venit o publicatie in care se spunea ca "sclavul" nu este inspirat.Deci...asa cum acei oameni inteleg Biblia,apoi o inteleg altfel si schimba,fara ca macar odata sa-si fi cerut iertare macar celor care au pierdut in moarte pe cineva din cauza acelor doctrine care mai apoi s-au schimbat...asa deci o putem intelege si noi.Biblia este minunata.Pacat ca este talmacita si rastalmacita de unii care dau ca drepte reguli omenesti,modificand chiar Biblia in functie de doctrinele lor.
« Ultima Modificare: Ianuarie 23, 2012, 12:04:07 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #53 : Ianuarie 23, 2012, 12:53:44 pm »
De fapt am gresit in raspuns un lucru,si anume am spus ca de cand am studiat,ideea cu Generatia s-a schimbat de doua ori.De fapt s-a schimbat de trei ori!In 1995,in 2008 si in 2010.Deci,te-as intreba:care din aceste invataturi sunt pure,asa cum spui tu?Ideea dinainte de 1995,asa cu am invatat-o eu?sau cea de acuma?Atunci ai fi spus ca invatatura nu e pura?Nu.Dar era pura,din moment ce a fost schimbata?Te las sa-ti raspunzi singur.
Ai raspuns sotului meu ca poate traieste in Catanga,cred ca nu gresesc.Ca aici nu se intampla ce a spus el.daca tii neaparat,din partea mea pot sa tii dau cu numele pe cei care au facut si FAC camatarie,care au baut si mai beau uneori in exces,care au luat (de fapt a luat,ca e vorba de o persoana) bani din cutie...Asa cum am zis,mie mi-e indiferent.Dar poate acele persoane ar fi lezate,si chiar nu as vrea,sa dau numele public.Dar in mesaj privat ti le trimit de vrei,si de ai acces,de esti de pe aproape poti verifica.Se stie de toate cazurile,inclusiv la filiala s-a spus.Si au fost confirmate.Adica unii au fost iertati,unii au platit,dar dupa ani si ani de practica,in care s-au inchis ochii.si se stia!
« Ultima Modificare: Ianuarie 23, 2012, 01:07:20 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #54 : Ianuarie 23, 2012, 02:33:48 pm »
MARIA nu te ingrijora,omul a mai fost pe forum dupa parerea mea,si a revenit sub alt nume!cred ca a fost martor,si VORBESTE DIN AMINTIRI!SIGUR A PARASIT ORG. DE 3-5 ANI !daca gresesc ,cer scuze !incolo sa stea pe forum pana la adanci batraneti,este dreptul lui!Dar gandestete,de ce a atacat familia ta....nu sunteti oarecare!;ati fost pion .speciali si la betel.daca era fidel org.nu intra pe forum!stie multe lucruri,si ataca sa se distreze!!!din partea mea ,la revedere,ACICIRAM!!!ai totusi dreptul,sa TE EXPRIMI pe forum!eu stiu totusi cine esti!daca te simti jicnit, imi cer scuze!tu in schimb ai jignit o multime de persoane!tu nu esti nici in org.,... nici" in Gasca lui Core!"eu unul desi ti-am urat,bun venit,acum am alta parere!totusi multa sanatate,tie si familiei tale...si nu uita,legea lui dumnezeu este universala:se aplica indeferent de loc,timp,religie,ateism,politica ,rasa etc.....ce seamana omul aceea va si secera!!!!ai osingura optiune...POCAIESTETE CU ADEVARAT,!!!!AI FOST LA SCALDATOARE,DOAR SPOIT!!!STIU SI ORASUL TAU CU MULTE CONGREGATII!!!Vasile s-a inselat.!....daca pastrezi decenta,..stii ce ai de facut.....Chiar daca scrii nu i-ti voi da nici o replica, este dreptul meu!!!de-si esti dusman,te iubesc si te iert!!!tu esti demn de org. care te-a produs!!!inca odata sanatate si la revedere,...stai linistit, nu te voi divulga!

Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #55 : Ianuarie 24, 2012, 10:47:28 am »
D-le Admin Sceticul,de ce imi blochezi postarile,din scepticism?

Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #56 : Ianuarie 25, 2012, 03:21:54 pm »
Ilie,fii bun si dati cu parerea despre tine,ca despre alte persoane pe care nu le-ai vazut in viata ta nu ai cum sa faci aprecieri.

Nu vorbi mult,fiindca gresesti mult.Multumesc.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #57 : Ianuarie 31, 2012, 12:42:13 pm »
Avand in vedere incidentul de saptamana trecuta,am considerat necesar ca numele sub care apar pe forum sa fie simplu,Maria.Sunt tot eu,dar pentru cei care nu ma cunosc nu vad necesar sa apar cu numele intreg...Si mai ales daca s-ar mai intampla sa fie cineva care sa copieze mesajele,nu vreau ca numele meu intreg sa apara acolo unde eu nu as dori sa scriu.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #58 : Ianuarie 31, 2012, 07:22:37 pm »
D-le Admin Sceticul,de ce imi blochezi postarile,din scepticism?

Postările tale nu sunt blocate. Nu am blocat postările nimănui, fără să anunț dinainte și motivele.
Sunt într-adevăr niște limitări ale forumului în ce privește numărul de postări ce pot fi trimise în decurs de 5 minute, 1 oră, ș.a.m.d. cu scopul de a evita spam-ul. Ele sunt valabile pentru toți membrii.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno