Autor Subiect: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui  (Citit de 66937 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #30 : Martie 03, 2012, 10:44:52 pm »
Ilie! Salutări!!
Nu toate profeţiile sunt cu împlinirea undeva în viitor. Unele din cele amintite de tine chiar se derulează, trebuie doar să le prindem urma, apoi vedem ce bine se potrivesc. De exeplu fiara din Apoc. 13 este chiar corpul de guvernare şi sclavul fidel. Nr 666 îl găseşti în istoria martorilor. În cartea: „Martorii lui Iehova proclamatori ai regatului lui Dumnezeu”, pagina 109.  Întraga activitate a WTS este condusă de 6 comitete, la fel şi filialele din întreaga lume tot de 6 comitete, iar fiecare grupă la fel de 6 servi, deci avem 666.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #31 : Martie 03, 2012, 10:55:40 pm »
Este una dintre variantele posibile.coincidenta cifrei 6 este remarcata in multe variante explicative cu privire la cine este fiara .666!Vom vedea.sanatate...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #32 : Martie 03, 2012, 11:04:18 pm »
Aşa este normal, să identificăm mai întâi fiara şi apoi să-i căutăm numărul. Dacă Biblia este un "testament" adresat de Dumnezeu poporului Său, atunci fiara (Corpul de guvernare, sclavul), este cel ce-l asupreşte pe acest popor.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #33 : Martie 04, 2012, 01:08:43 am »
Esti suparat ca stiinta iti ia jucariile Equilibrium? Ce-ai scris e chiar tipic pt un credincios, nu prea ai habar cu ce se mananca stiinta.
Ok, misto argument. Asa pot sa zic si eu ca tu nu ai habar cu ce se manaca "viata in Cristos". Pe acest taram nici jucariile tale nu sunt mai breze. Adica aia cu protonul venit de nicaieri.  ;D Hilar, pe bune.

Pai pe bune acum, esti tu sau ai fost vreodata doctor docent in fizica cuantica ca sa-ti dai cu parerea? Argumentul e unul valid, habar n-ai, dar sari in sus si te crezi mai destept ca fiziceni ilustri recunoscuti pe plan mondial.  Deci argumentul nu e "misto", e de bun simt.

O si nu-ti fie teama, din pacate stiu "cu ce se manaca 'viata in Cristos'".
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #34 : Martie 04, 2012, 01:18:00 am »
De câte ori intru pe topicul ăsta mă zgârâie titlul său. Eu i-aş spune: "Interpretări eşuate ale profeţiilor lui Isus şi ale discipolilor lui." Oricum, pentru mine aşa sună!

Daca te zgarie asa de tare, de ce nu deschizi tu un subiect nou cu titlul care-l vrei, in care arati in ce mod si de ce gresesc eu pe marginea acestui subiect. Ce zici? Sau comenteaza aici, adreseaza fiecare verset citat de mine ca dovada. Eu de asta am deschis subiectul asta, dar vad ca nu prea sunt doritori?

Interpretari gresite? De ce, pt. ca iau de bun ceea ce scrie fara sa fac scamatorii apologetice care sa scuze esecurile acestor profetii false ale lui Isus si ai discipolilor lui?


Ilie mai incearca sa vorbeasca despre profetiile astea cum ca ar fi de domeniul viitorului, dar singurul motiv pt care o face este unul lipsit de substanta: ca ele nu s-au implinit inca. Si pt ca biblia nu poate gresi, inseamna ca ele sunt deci pt viitor :) Baieti, apucati-va si cititi ce scrie in loc sa tot emiteti propriile voastre pareri.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #35 : Martie 04, 2012, 08:44:04 am »
David! Scuze!! Era doar părerea mea. Şi eu ca şi tine avem acelaşi drept. Nu îmi place ca Dumnezeul cel drept şi Fiul Său, să fie vorbiţi de rău, până la urmă, fiecare va secera ceea ce seamănă.
Promit să răsfoiesc şi să comentez (cu riscul de a mă zgârâia)!

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #36 : Martie 04, 2012, 09:00:32 am »
Davide,eruditule,BIBLIA NU ESTE NUMAI PT.CRITICI SI ELITE.;ea este si pt. cei sarmani si neinstruiti.Pana la urma ,o speranta este mai buna decat nimic.Incolo ramane cum am spus:nici una din marile profetii ale sfarsitului nu sa implinit...asteptam...si ce daca?salutari!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #37 : Martie 04, 2012, 05:15:23 pm »
Valeriu, nu vad de ce e necesar sa-ti ceri scuze. Chiar te-am invitat sa iti expui si tu parerea.

Ilie, vorbesti pe langa.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #38 : Martie 04, 2012, 05:44:37 pm »
Deci,toate interventiile mele Davide,sunt "pe langa".;Oare?Tu suferi de ceva...vad ca oricine spune ceva pe forum, tu intervii si "demolezi".Multi nu se exprima la ce spui tu, pt. ca esti obositor...pana la urma stiinta a progresat in "teritoriul" crestinatatii.;majoritatea inventatorilor credeau in Dumnezeu! CRESTINATATEA a sponsorizat majoritatea proiectelor stiintifice din ultimul secol!A sustinut mereu democratia si drepturile omului!Daca tu demolezi totul,ce pui in loc?In locul lui Dumnezeu si Isus te pui pe tine?;ce alternative oferi?;vorbe goale.Teorii.Oare cum ar fi trebuit sa arate Biblia dupa "geniul tau"?;in realitate,vorbesti pe langa ,de tot.;poti sa spui ce vrei,eu la fel,fie si pe "langa".salutari.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #39 : Martie 04, 2012, 06:24:00 pm »
Da Ilie, in ultimul timp interventiile tale sunt pe langa. Pai cine a spus "Davide,eruditule,BIBLIA NU ESTE NUMAI PT.CRITICI SI ELITE.;ea este si pt. cei sarmani si neinstruiti"? Eu sau tu? Am zis eu ca e numai pt critici si elite? Deci vorbesti pe langa, si mai rau, se pare ca nu realizezi c-o faci.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #40 : Martie 06, 2012, 06:49:48 pm »
esti tu sau ai fost vreodata doctor docent in fizica cuantica ca sa-ti dai cu parerea?
Clar, nu. Dar sa vii sa spui ca, cutare particola a iesit din nimic e dementa...si o contradictie in termeni. Cum poti intelege expresia "a iesit" cand acel loc din care a iesit e 'nimicul' ?!

O fi chiar o aroganta din partea mea dar acu sa-i cred pe cuvant pe acesti "ilustrii savanti" ?
Cum se poate face un experiment ca acesta 'cu iesitul din nimic'. Cine, cum poti demonstra asta?
Cand eu zic ca si 'preaminunatii savanti' au religia lor, nu ma crezi.  :P
Interpretari, supozitii, teorii. Imi suna a sistem religios toata treaba.
Davide,eruditule
.
ilie, constat ca nu prea esti umblat prin forumuri unde se dau batalii grele pe subiecte religioase. David e un titp super ok prin felul cum raspunde si cum isi abordeaza interlocutorul. Sa vezi prin alte parti la ce se ajunge cand e vorba de contradictii sau pur si simplu vezi altfel lucrurile.
« Ultima Modificare: Martie 06, 2012, 06:57:29 pm de Equilibrium »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #41 : Martie 07, 2012, 05:52:52 am »
Equilibrium, la nivel subatomic se intampla lucruri total contrare experientei umane. Mecanica cuantica e unul din cele mai socante domenii al stiintei de azi. Nu e vorba insa de nici un crez, e vorba pur si simplu de legile fizicii.

Daca chiar te intereseaza subiectul te sfatuiesc sa citesti si tu cate o carte pe tema asta. Iti recomand "The Grand Design" de Stephen Hawking. Sau "A Universe from Nothing: Why There Is Something Rather than Nothing" de Lawrence Krauss (asta inca n-am citit-o dar urmeaza). Sau uite aici cum explica Krauss, la nivelul omului de pe strada:

Darwin Week 2012 - Lawrence Krauss: "A Universe from Nothing"
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #42 : Martie 07, 2012, 11:17:03 am »
Citat
Dar sa vii sa spui ca, cutare particola a iesit din nimic e dementa...si o contradictie in termeni. Cum poti intelege expresia "a iesit" cand acel loc din care a iesit e 'nimicul' ?!

Equilibrium,

Te arunci in afirmatii categorice, fara sa stapanesti notiunile si domeniu respectiv si risti sa te faci de ras. Stii cum esti tu acum? Ca si cei care ii ziceau lui Galileo Galilei ca pamantul e centrul universului si ca nu se invarte in jurul soarelui. Pe bune.

Eu nu stiu fizica cuantica decat ce am facut in clasa a 12-a de liceu si ce-am mai vazut pe Discovery. Dar uite un argument simplu: in univers exista materie si antimaterie. Adica pentru fiecare particule de materie (electron, proton, neutron, foton, etc.) exista in antimaterie o particula corespondenta de aceeasi masa dar de energie inversa. Cand o particula de energie se ciocneste cu particula corespondenta de antimaterie ele se anuleaza reciproc rezultand multa energie si nici o particula, nici o masa, adica nimic material. Rezulta NIMICUL.

Eu mereu m-am intrebat: si daca totusi, D-zeu ar exista si ar avea o forta si o energie enorma asa cum zic si martorii, oare ar fi fost posibil ca la facerea universului el sa fi folosit energia aia mare pentru a desparti NIMICUL (daca pot spune asa) in materie si antimaterie? Iar acum noi sa fi descoperit procesul invers: combinand materia cu antimaterie rezulta nimicul + energie mare?

Deci nu te hazarda sa critici repede ce spune David, pentru ca ideile lui, asa cum vezi, sunt bazate pe multa documentare si lecturi competente, scrieri a unor savanti care au dovedit prin experimente si ecuatii matematice precise ce si cum se intampla in fizica cuantica (la nivel subatomic).

Recomandarea mea, la fel ca si a lui David, e sa mergi sa-ti faci un pic temele. Citeste cate ceva despre fizica cuantica (fizica particolelor) sau mai uita-te pe Discovery Science ca au documentare faine pe tema asta. Altfel vii aici, arunci cu sentinte, te dai plin de certitudini, dar pentru cineva care cunoaste mai mult nu dovedesti decat multa multa ignoranta. Cel putin pe domeniul asta al fizicii cuantice. Iti lipsesc niste cunostinte elementare, de baza. Nici eu nu stiu ecuatii de alea transcendentale de care facea Einstein, dar stiu ca la nivelul fizicii cuantice exista alte legi care guverneaza lumea particulelor, nu doar cele din mecanica clasica a lui Newton.

Deci hai sa mai acumulam cunostinte dragul meu si sa nu ne transformam imediat in "antigalilei" ca sa zic asa, pentru ca e contraproductiv.


« Ultima Modificare: Martie 07, 2012, 11:36:45 am de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #43 : Martie 18, 2012, 10:54:28 pm »
Nimic străin de cauză, atât cât se poate vedea colaborarea WTS cu ONU, e interesul lor să meargă pe principiul „dezbină și condu”.
Eu cred că atunci când se zice despre instaurarea lumii noi, se referă la globalizare, iar la școala de minister teocratic, tehnicile de predicare sunt similare tehnicilor de manipulare.
Cine are urechi de auzit, să audă și cine are ochi de văzut, să vadă :D
Ilie! Salutări!!
Nu toate profeţiile sunt cu împlinirea undeva în viitor. Unele din cele amintite de tine chiar se derulează, trebuie doar să le prindem urma, apoi vedem ce bine se potrivesc. De exeplu fiara din Apoc. 13 este chiar corpul de guvernare şi sclavul fidel. Nr 666 îl găseşti în istoria martorilor. În cartea: „Martorii lui Iehova proclamatori ai regatului lui Dumnezeu”, pagina 109.  Întraga activitate a WTS este condusă de 6 comitete, la fel şi filialele din întreaga lume tot de 6 comitete, iar fiecare grupă la fel de 6 servi, deci avem 666.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #44 : Martie 27, 2012, 10:01:30 pm »
Aşa cum am promis, m-am uitat peste acest subiect. Eu continui să cred că profeţiile lui Isus nu au eşuat. Despre discipolii Lui, am spus că o vreme nu le-au înţeles, dar din ceea ce trebuiau să ne transmită nouă, mesajul lor este ok, nu a eşuat, doar interpretările au eşuat deoarece nu au fost înţelese corect.
Dau câteva exemple chiar de la început şi aş vrea să le dezbatem: Împărăţia cerurilor, venirea lui Isus, sfârşitul lumii.

Multa lume stie de predictiile esuate martorilor referitor la venirea lui Isus si la sfarsitul lumii. Putina lume stie insa ca acesti oameni nu au facut altceva decat sa continue in traditia lui Isus, si ca Isus insusi (si scriitorii NT) a facut predictii vizavi de venirea lui, predictii care au esuat intr-un mod mult mai dezastruos.
 
La începutul secolului întâi, unii evrei erau foarte siguri ca Dumnezeu va interveni în istoria Israelului foarte curând, într-un mod cât se poate de final si definitiv. Inainte de Isus Il avem pe Ioan Botezatorul. El spune:

Citat
În acele zile, Ioan Botezătorul a venit în deșertul Iudeii și a început să predice. El spunea: "Pocăiți-vă, pentru că Împărăția cerurilor este aproape!" - Mt 3:1-2.

Ce stiau evreii de atunci despre venirea acestei imparatii a lui dumnezeu? :

Citat
Dar în vremea acestor împăraţi, Dumnezeul cerurilor va ridica o împărăţie, care nu va fi nimicită niciodată, şi care nu va trece supt stăpînirea unui alt popor. Ea va sfărîma şi va nimici toate acele împărăţii, şi ea însăş va dăinui vecinic. - Dan 2:44


Când spune Ioan Botezătorul că „Împărăţia cerurilor este aproape", iar Isus ne învaţă să ne rugăm „vie împărăţia Ta”, exista atunci acea împărăţie undeva? Dacă da, de când şi unde?