Autor Subiect: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?  (Citit de 19502 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« : Octombrie 23, 2011, 08:58:38 pm »
Salutare,

Deschid acest thread deoarece am observat ca Martorii lui Iehova nu poarta barba.
Daca cineva are barba si vrea sa se boteze chiar daca are toata credinta si cunostinta din lume nu va fi acceptat sa fie botezat din cauza barbii.
Daca cineva totusi, dupa ce a fost botezat isi lasa barba va avea discutii interminabile cu batranii care-l tot hartuiesc si-l interpeleaza asupra acestui fapt.
Daca nu esti intelept si nu stii cum sa raspunzi vei sfarsi prin a fi exclus. Mare atentie cum raspunzi pentru ca orice raspuns negandit poate fi luat ca un afront la adresa batranilor si vei fi acuzat ca nu le respecti autoritatea.
Daca esti intelept si stii cum sa raspunzi iti vei pierde 'privilegiile' pe care le aveai si iti va fi interzisa orice actiune: nu vei putea sa faci comentarii la intruniri, toti se comporta ciudat cu tine si vei fi tinut la distanta.
Personal nu inteleg de ce aceasta atitudine, desi in publicatii Adam, Isus Cristos, Avraam, Isaac, Iacov, Noe etc sunt infatisati cu barba.
Mie personal mi se pare o grava incalcare a libertatii individuale care nu are nicio legatura cu invatatura Bibliei.

Cum putem sa-i ajutam pe Martori sa constientizeze ca gresesc in aceasta privinta?
« Ultima Modificare: Octombrie 23, 2011, 09:00:25 pm de Oma Desala »

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #1 : Octombrie 24, 2011, 01:08:17 am »
Daca cineva are barba si vrea sa se boteze chiar daca are toata credinta si cunostinta din lume nu va fi acceptat sa fie botezat din cauza barbii.
Pe bune, chiar mai exista asa ceva?! Uaaau !
Risti excluderea ??? Serios acuma !

Am citit semnatura ta si mi-am adus aminte ce minte deosebita a avut Tutea asta.
Extraordinar ! Tot mi-am promis sa mai pun mana pe o carte de-a lui. Eh...

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #2 : Octombrie 24, 2011, 01:14:05 am »
Răspunsul lor:
Citat
În ultimii ani, în multe ţări o barbă sau părul lung la un bărbat atrage observaţi imediate si poate, în mintea majorităţii, clasifica o astfel de persoană în mod nedorit cu extremiştii sau cu rebeli împotriva societăţii. Slujitorii lui Dumnezeu doresc să evite a face orice impresie care poate distrage atenţia de la lucrarea lor sau poate împiedica pe cineva să asculte adevărul. Ei ştiu că oamenii se uită la creştinii adevăraţi foarte critic şi că, într-o mare măsură ei judecă întreaga congregaţie şi vestea bună după aspectul slujitorului în calitate de reprezentant al congregaţiei.
În paradisul restaurat pe pământ nu va mai fi o problemă dacă oamenii se vor întoarce la a purta bărbi, într-o manieră perfectă, ca şi Adam în Eden.
Turnul de veghe, 1 mai 1968, pag. 287-288, engleză

Aș spune că este o strategie de a menține uniformitatea în congregații și de a împiedica dezvoltarea unei personalități independente. Ca și în alte culte, pentru a avea succes, cei din frunte trebuie să aibă control deplin asupra comportamentului membrilor, și asta se face prin diverse reguli fie ele importante fie minore. Odată ce membrii se supune regulilor minore ei devin mai dispuși să se supună în circumstanțe mai dificile. Dezvățați de obiceiul de a lua singuri decizii, de a raționa și de a-și folosi conștiința ei devin dependenți de cult.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #3 : Octombrie 24, 2011, 02:02:11 am »
Dar există şi excepţii rare de la această regulă. Am cunoscut vestitori nebotezaţi care purtau cioc bine aranjat. În plus, personajul Andreas, un bătrân de congregaţie din filmul danez "To verdener" (Worlds Apart / Lumi paralele), este înfăţişat cu o barbă scurtă. Tind să cred că sunt aşadar regiuni pe glob unde se tolerează bărbile într-o anumită măsură.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #4 : Octombrie 24, 2011, 03:31:30 am »
Hai sa fim seriosi acuma, probabil sunt 'obiceiuri' zonale.
Oricum, e aiurea chiar daca se manifesta ici, colo.
Hm, chiar credeam ca au fost lasate in spate apucaturi de acest gen.
Mda, se vede ca nu am mai trecut de mult pe la Sala.  :-\
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2011, 03:33:31 am de Equilibrium »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #5 : Octombrie 24, 2011, 10:50:46 am »
În cartea veche „Ghidul Şcolii” p.184,185: "Tot la fel fraţii care iau parte la programul întrunirilor congregaţiei trebuie să aibă grijă să fie bine bărbieriţi".
Domnul Isus conform acestei reguli din „Ghidul Şcolii” nu s-ar fi putut înscrie la Şcoala de Serviciu Teocratic, căci el purta barbă (Isaia 50:6).
Am cunoscut un caz, în care un martor al lui Iehova şi-a lăsat barbă iar supraveghetorul Şcolii i-a spus că dacă nu se rade nu va mai primi teme.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #6 : Octombrie 24, 2011, 07:08:59 pm »
Va salut fratiilor!

In ceea ce priveste situatia purtari de barba sau nu vreau sa va spun ca nu peste tot este asa.Fiecare cum intelege.Eu am stat in Spania o perioada ,pe atunci eram martor si acolo martorii (unii)purtau barba frumos aranjata.Din cate stiu eu nu puteau avea nici un privilegiu in congregatie.Din punctul meu de vedere nu am inteles niciodata de ce nu ar putea avea un crestin barba de vreme ce apostolii si Isus aveau.dar cum WTS-ul este mai mare decat Isus "se intelege"

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #7 : Octombrie 24, 2011, 07:16:14 pm »
Bine ai venit vasile pe forum, da este o nedreptate pe baza unui lucru ce trebuie lăsat la conştiinţa fiecăruia, să dai privilegii doar la cei fără barbă.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #8 : Octombrie 24, 2011, 07:27:19 pm »
În cartea "ADEVĂRUL VĂ VA FACE LIBERI", Adam este prezentat fără barbă într-o poză, un Adam spân. Dacă cineva ar avea cartea să o scaneze şi să posteze imaginea.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #9 : Octombrie 24, 2011, 07:49:54 pm »
Alin, până pe la mijlocul anilor '70 atât Adam, cât şi Isus şi alţii au fost reprezentaţi fără barbă în publicaţiile Societăţii. Am cartea Adevărul vă va face liberi şi o să postez poza.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #10 : Octombrie 24, 2011, 07:55:46 pm »
Nu ştii care este motivul? Aşteptăm poza scanată şi apreciem efortul...
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #11 : Octombrie 24, 2011, 10:30:37 pm »
Am găsit cartea „Adevărul vă va face liberi”, în engleză. Am atașat imaginile în care Isus, respectiv Adam apar fără barbă.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #12 : Octombrie 25, 2011, 08:25:11 am »
Mulţumim dragă sceptic pentru poze sunt o dovadă vie a ignoranţei şi orbirii WTS.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #13 : Octombrie 25, 2011, 11:42:36 pm »
Legat de acest subiect societatea oferă în două rânduri explicații în cadrul „întrebărilor de la cititori”:

Turnul de veghe, 15 august 1954, pag. 510 (engleză): Imaginea tradiţională a lui Isus îl înfățișează cu păr lung şi barbă, dar publicaţiile Watch Tower îl arată fără barbă şi cu părul scurt. Care variantă este cea corectă? - M. H., SUA

Turnul de veghe, 1 mai 1968, pag. 286 (engleză): Când Isus Cristos a fost om pe pământ, purta el o barbă? - KA, SUA

Dacă nu se oferă nimeni, le voi traduce eu în acestă săptămână.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #14 : Octombrie 26, 2011, 12:18:25 am »
Cand am vazut imaginile acelea scanate am simtit o mare repulsie.
Nu-mi vine sa cred cat de ignoranti au fost autorii acestei carti, si ma refer numai la chestiunea barbii.
Auzisem eu pe unii ca in publicatiile vechi Isus Cristos, Adam si alti barbati din vechime sunt infatisati barbieriti ... dar parca nu-mi venea a crede ca este adevarat.
Si abia acum inteleg de ce unii Martori mai in varsta inca mai sustin ca Adam cand a fost creat nu-i crestea barba fiindca era perfect si ca aparitia barbii la barbati nu este decat consecinta caderii in pacat.
Va rog frumos, daca mai exista asemenea poze in publicatiile vechi scanati-le si postati-le pe toate.
Martorii de azi si cei tineri s-ar mira mult de asemenea gafe. Si cand te gandesti ca aceste poze reprezinta invatatura venita de la 'sclav'... te apuca groaza.
Se vede treaba ca mai au mult pana sa-i ajunga din urma pe crestinii secolului I.
Mie mi se pare normal sa existe diversitate intre crestini, nu sa fie toti inregimentati si adusi la un numitor comun.
« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 01:54:18 pm de Oma Desala »