Autor Subiect: Politica imobiliara a Watchtower...  (Citit de 6879 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Politica imobiliara a Watchtower...
« : Ianuarie 04, 2012, 02:24:55 am »
Ma gandeam cateodata de ce WTS vrea ca toate Salile Regatului sa treaca in proprietatea ei? Unul dintre motive este acela de a detine controlul asupra inchinarii Martorilor de a le controla credinta, credinta despre care tot ei zic ca 'nu suntem stapani peste credinta nimanui'.

Sa ma explic putin si sa ilustrez:
Sa luam un caz absolut ipotetic, desi sunt convins ca sunt si cazuri reale asemenea cu ipoteza mea. Sa zicem ca un frate sau o sora care au posibilitati materiale doneaza un teren si cu banii lor construiesc o Sala a Regatului. In naivitatea lor acesti frati cred ca s-au pus bine pe langa Dumnezeu si pe langa Organizatia lui Dumnezeu. Dupa ce Sala REgatului este terminata, evident, WTS spune ca nu o poate 'dedica' deoarece Sala nu apartine Organizatiei lui Dumnezeu. Atunci fratii respectivi fac acte acte in regula (WTS fiind foarte priceputa la asta) si cedeaza bunul imobiliar Organizatiei. Aceasta o 'dedica' (o sfinteste) si o trece bine-mersi in patrimoniul ei.
Dar daca acei frati intre timp se informeaza si afla ca WTS nu slujeste pe Dumnezeu? Daca vor cere socoteala Organizatiei pentru actele imorale pe care le-a comis si le comite vor fi exclusi si nimeni nu va mai vorbi cu ei. Intrebarea mea este: Nu era mai bine ca terenul si Sala Regatului sa ramana in proprietatea fratelui sau surorii? Zic aceste lucruri poate unii nu vor mai ceda bunurile Organizatiei.
Eu unul daca as fi avut aceasta posibilitate sa am teren si sa ridic o Sala a Regatului nu as fi cedat-o Organizatiei. Iar daca as fi fost exclus devine clar ca fratii nu s-ar mai fi intrunit in Sala mea. In schimb as fi pus aceasta Sala la dispozitia acelor persoane persecutate de Organizatie sa se intruneasca acolo ori-de-cate-ori vor dorii ei sa se asculte unii pe altii si sa se incurajeze si sa se zideasca impreuna in credinta. Practic as transforma sala in loc de intrunire pentru 'apostati'.

Prin aceasta politica imobiliara Organizatie impusca dintr-un foc doi iepuri: isi sporeste bogatia si puterea .... si priveaza de posibilitatea de intrunire libera pe orice 'apostat' care si-ar dorii sa-i aduca inchinare lui Dumnezeu intr-un cadru comunitar. Neavand un loc de inchinare multi exclusi sunt 'fortati' de imprejurari sa faca cerere de reintegrare. Dar ia ganditi-va daca ar fi un loc unde acesti frati si surori exclusi ar putea sa se intruneasca? Ar mai face ei cerere de reintegrare? Putini ar face-o.

Morala care se desprinde din aceasta expunere ar fi ... si aici ma refer la cei din Maramures ... acolo sunt multi frati si surori excluse ... daca vor sa se intruneasca sa faca acest lucru in case particulare si sa nu stea la cheremul Organizatiei ... iar daca cineva are bani si dare de mana sa nu faca greseala pe care au facut-o fratii din ilustrarea mea.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #1 : Ianuarie 04, 2012, 08:47:57 am »
Cel puţin odată pe an există o temă dintr-un articol publicat în turnul de veghe care este ţinută în cadrul programului "Necesităţi locale" (eu aşa-mi amintesc) cu donaţii pe care să le faci organiaţiei. Se insistă destul de mult în a lăsa organizaţiei drept "moştenire" locuinţa. terenul sau bunurile tale. În mod sigur unii au făcut-o. Dar dacă cineva a donat un teren şi între timp este exclus ce se întâmplă cu acel teren? Nu poate să revină asupra deciziei iniţiale?
Cât priveşte întrunirile "apostaţilor', le-aş prefera celei de la Sala regatului.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #2 : Ianuarie 04, 2012, 09:02:26 am »
Oma, cred ca e clar ca buna ziua ca daca nu donezi terenul pe care e construita sala regatului organizatiei, vor gasi ei o metoda "plina de iubire si tact" sa o faca. Nu am auzit de nici un caz in care sa fi ramas al unui frate care si-a intors spatele organizatiei apoi. Insa sunt multe cazuri in care fostii proprietari au fost exlusi, da.

Sa nu uitam cazul Isaia, si aici nu ma refer la schema masinariei de tiparit, cat la indepartarea lui prin masinatiuni diabolice si minimizarea eforturilor pe care le-a depus pentru constructia salii din Cj.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #3 : Ianuarie 04, 2012, 09:06:46 am »
Exista niste cazuri in care o donatie se poate anula, insa doar prin hotarare judecatoreasca. Si fii sigur ca hienele WTS incearca de la momentul semnarii actului de donatie sa ia in calcul orice scenariu.

Am in cap niste modele de actiuni de anulare, dar decat sa le dam din tolba acum, mai bine asteptam un caz concret si le folosim impotriva lor.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #4 : Ianuarie 04, 2012, 11:53:03 am »
@CDG
"Oma, cred ca e clar ca buna ziua ca daca nu donezi terenul pe care e construita sala regatului organizatiei, vor gasi ei o metoda "plina de iubire si tact" sa o faca"
Este un asemenea caz intr-o localitate de langa Sighet.Adica un frate a donat teren,a construit o Sala,perete in perete cu casa lui.La inceput a zis ca fratii se pot intrunii in ea atat timp cat vor dori,ca el cu acest scop a construit-o,dar nu a dorit sa faca acte in acest sens,ca doar credea ca si Organizatia are incredere in cuvantul lui,asa cum el crede in ce spune organizatia.A trecut ceva timp,dar Filiala nu a acceptat sa faca dedicarea Salii atata timp cat nu era trecuta pe ea.Nu stiu cum l-au convins,dar la vreo 3 ani a facut omu' acte,si apoi s-a dedicat Sala.Deci daca ar fi ca acel om sa nu mai fie martor ar fi tare ciudat,deoarece este in curte cu el Sala,adica au un perete comun!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #5 : Ianuarie 04, 2012, 04:12:00 pm »
Parca mi-a spus Vasile ceva despre acea sala cu peretele comun. Cica Organizatia nu ar fi vrut sa aiba perete comun si ca ar fi intreprins ceva in acest sens.

Vasile, ai microfonul!

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #6 : Ianuarie 05, 2012, 10:51:32 am »
primii creştini se adunau în case particulare, apostolii nu i-au presat ca aceştia să treacă casele pe numele lor sau a unei organizaţii "creştine".
Este o metodă de control a oamenilor nebiblică.
Dar mă întreb ce o să facă WTS dacă organizaţia o să se rupă în două sau în trei, atunci să vezi procese de obţinere a clădirilor! :)
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #7 : Ianuarie 05, 2012, 11:00:02 am »
O sa se rupa mai devreme s-au mai tarziu!.ilie.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #8 : Ianuarie 05, 2012, 11:30:14 am »
s-a auzit că anul trecut prin ianuarie s-a produs o ceartă în corpul de guvernare, au fost trei contra patru.
http://exegeza.forumgratuit.ro/t13p45-cine-sunt-cei-doi-martori

Ar fi bine dacă am afla mai multe informaţii despre această ceartă, şi dacă se poate confirma în mod sigur că ea a avut loc.

« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2012, 11:32:02 am de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #9 : Ianuarie 05, 2012, 02:47:12 pm »
Intre timp, au murit doi.oare  din cei patru. s-au din cei trei.ar fii interesant de aflat si acest lucru.s-au poate din fiecare tabara cate unul?.o fi lasat cearta urme asa de grave?tinand cont si de varsta nu se stie !oricand poti murii de inima rea!mai ales daca se umfla tarata in tine.glume macabre...ce urme alasat wts la mine.oricum, se cuvine pt. familiile lor, condoleante!dumnezeu sa-i ierte!nenea morosanu ce zici,te-am enervat?(oricum i-mi dau zilnic palme.)sanatate tuturor!ilie,care daca tot vorbeste o s-o ia in palarie!

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #10 : Ianuarie 05, 2012, 02:54:32 pm »
Fratilor ideea e simpla:
De ce sa cedez eu terenul si constructia mea? Daca vreti sa va intruniti fara sa platiti chirie, foarte bine, iaca Sala Regatului care este a mea!!! Nu e nevoie sa fie dedicata, pentru ca nici cinematografele si salile inchiriate nu le dedicati. Deci cum e mai ieftin?
Evident fratii respectivi trebuie sa vorbeasca 'respectuos' cu ei pentru ca altfel ei inteleg ca este un afront adus sclavului, deci nu lor... (oare?)
Ce bine ar fi ca fratii sa nu mai doneze bunurile lor acestei Organizatii!

Voi stiti unde se afla epicentru financiar al WTS Romania? Va spun eu. In Maramures si restul Ardealului. Fratii din aceste zone fac donatii enorme pentru Organizatie. Daca macar un sfert din fratii de acolo s-ar trezi macar pe jumatate imaginati-va ca cei din alte zone sunt treziti dea binelea. Si daca fratii s-ar trezi, care frate treaz ar mai face donatii? Si in felul acesta betelistii ar intelege ca nu ei sunt sefii ci fratii cei multi din munca carora traiesc ei. Daca betelistii sustin ca ei le slujesc altora sa se comporte ca si cum le-ar sluji nu ca niste sefi care sunt stapani peste credinta altora si se cred superiori. Insa ei se pot asemana foarte bine cu bugetarii care desi traiesc din taxe si impozite prin atitudinea lor mai mult le fac deservicii contribuabililor si oamenilor de rand, administrand prost si ineficient banii si ducand pe rapa o intreaga economie ... iar pe deasupra se cred superiori si te privesc de sus. Asa sunt si betelistii...
« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2012, 02:59:26 pm de Oma Desala »

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #11 : Ianuarie 05, 2012, 03:04:49 pm »
Ma-i omule ,de ce sunt eu mereu de acord cu tine?si inca suta la suta!o fii de la faptul ca am fost invatat asa de sclav,s-a ascult si sa-mi insusesc orbeste punctul sau de vedere?intotdeauna infailibil?faci cumva parte din sclav,oma?ilie.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #12 : Ianuarie 05, 2012, 03:08:46 pm »
In trecut ... da ... faceam si eu parte dintre sclav(i) ...

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #13 : Ianuarie 05, 2012, 03:58:00 pm »

Voi stiti unde se afla epicentru financiar al WTS Romania? Va spun eu. In Maramures si restul Ardealului.

Mare adevar ai spus Oma. De aici trebuie sa incepem sa lucram pentru a le subtia concomitent si portofelele...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Politica imobiliara a Watchtower...
« Răspuns #14 : Ianuarie 05, 2012, 05:00:27 pm »
Ilie !pasarica mea e vie,cind ma intorc acasati-o dau si tie.Pa Ilie. ;D ;D Dedicatie de la nevasta mai Ilie.Ii mai citesc ce scrieti voi ....ii ziceam uite ce scrie Ilie si ea mi-a zis poezia de sus.... ;D  Asa ca Ilie stai linistit nu am nimic cu voi care v-ati TREZIT si sinteti pe forum,nici cu victimele inocente ale Organizatiei nu lua in mod personal atacurile meleeee.Am treaba [alergie]  la cei fanatici,slugile mioape ale martorilor.Chiar am vrut sa te felicit ca ai adunat un grup unde studiati biblia si va straduiti sa o intelegeti si sa o aplicati in vietile voastre.Am auzit de astfel de intruniri cind eram inca activ,am fost priviti in ochi sa vada care ne tradam....Eu eram habarnist atunci...Eu am facut sapaturi mai serioase dupa ce am fost INSEMNAT[nici nu stiam cu ce se maninca treaba  asta]insa bineinteles ca de ani de zile m-am trezit si lamurit cine sint EI.Insa daca am fost lasat in pace ,am mers in rind cu turma  beheheee. :)Amu cas morosan nu ma suparat ca scot cutitu ;D ;D Pa Ilie pas....... ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))