Autor Subiect: Comitet Judiciar Incorect  (Citit de 19051 ori)

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Comitet Judiciar Incorect
« : Martie 04, 2013, 02:11:46 am »
Salutare tuturor,

In seara aceasta am avut comitet judiciar. S-a luat decizia sa fiu excomunicat.
Am cerut o foaie de hartie si un pix. Am spus ca doresc sa-mi scriu scrisoarea de retragere. Membrii comitetului au ramas cu gura cascata. Mi-au spus ca pot sa cer alt comitet. Le-am spus ca decizia luata de ei nu provine de la Iehova, ci este una omeneasca luata pe baza unei scrisori mincinoase.
Am luat foaia de hartie si am scris scrisoarea de retragere.

Cum am ajuns in aceasta situatie? Ce s-a intamplat?

Va scriu in curand...
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #1 : Martie 04, 2013, 07:36:22 am »
asteptam cu interes povestea ta
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #2 : Martie 04, 2013, 07:52:38 am »
Christian, bine ai venit pe forum!

Nu există decât comitete judiciare incorecte!. Însuși termenul este incorect folosit de martori.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #3 : Martie 04, 2013, 08:14:10 am »
Comitet judiciar corect...hmm;nu cred ca exista asa ceva.In primul rind ei ca oameni nu au dreptul sa judece pe nimeni!(isi bazeaza acest "drept")pe scornelile unor nenorociti...
In al doilea rind, nici nu prea iti vine sa te aperi ,dupa ce ai ajuns la concluzia ca is o secta abuziva care doreste cu orce pret s-ati controleze viata....(cite   ar fi de zis)
E dureros ce ti-sa intimplat, dar ai procedat bine cu scrisoarea..
Asta ar trebui sa faca toti care resimt abuzul ciobanilor turmei, sa vedem atunci pe cine vor mai  "pastorii"
Dupa ce ai ajuns la concluzia cine sint EI(cei care fac jocul pervers,perfid al sectei) nu-ti mai vine sa mai mergi pe  acelas drum.
Prietene ai nimerit intr-un cult distructiv,cu cit iesi mai repede cu atit mai bine.
Nu cauta dreptate in lumea asta;chiar si EI(inchizitorii sectei)  sint prizonieri si victime acolo.... 
Sper sa vina si ziua cind vor plati!
De cind sa legalizat cultul asta distructiv in tara noastra, si-au dat arama pe fata cine sint;o secta oribila . Pacat de oamenii buni prinsi acolo!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #4 : Martie 04, 2013, 08:17:45 am »
Christian, nu ai nimic de piedut. Ieşi cât de repede. Te vei simţi liber cu adevărat. Succes!

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #5 : Martie 04, 2013, 08:37:47 am »
Cum adica ti-au spus ca poti sa ceri alt comitet ? ei sustin ca Iehova ia decizia , ca ei sunt indrumati de spiritul sfant . adica au probleme de comunicare ? spiritul ar fi putut sa le spuna altceva altor batrani intr-un alt comitet ? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
asta arata cat de disperati si idioti sunt . normal ca au ramas socati cand ai cerut foaie si pix , ei sperau sa te milogesti .
 Bun venit printre noi ! Stai linistit ca n-o sa-ti para rau .
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #6 : Martie 04, 2013, 10:11:48 am »
Se pare ca lucrurile se misca ... Christi ... dar cu ce ai gresit ?...

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #7 : Martie 04, 2013, 10:21:44 am »
... dar cu ce ai gresit ?...

Valer, sigur n-a greșit cu nimic... Totul este în mintea oligofrenilor încețoșati de bătrâni de congregație...  8)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #8 : Martie 04, 2013, 01:06:21 pm »
asta arata cat de disperati si idioti sunt . normal ca au ramas socati cand ai cerut foaie si pix , ei sperau sa te milogesti .

Atenție - sunt niște frustrați cu 4 clase, care acasă și la servici nu au reușit să se afirme și nu îi ascultă nimeni, așa că își varsă frustrările cu cine pot!

Important e să nu te lași umilit și permanent să le dai diplomat peste nas.
Oligofreni psihopați!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #9 : Martie 05, 2013, 02:06:41 am »
Salut, Cristi, şi bine ai venit pe forum. Indiferent pe ce motiv te-au exclus (că a fost biblic, că a fost strict încălcarea unor proceduri WTS), important e că te-ai debarasat de ei.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #10 : Martie 05, 2013, 11:58:19 pm »
Te salut Christian. Asteptam sa postezi scrisoarea ta de dezasociere.

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #11 : Martie 06, 2013, 09:56:04 am »
Asadar sa va spun pe scurt povestea mea...

M-am nascut intr-un sat din nordul tarii si am fost botezat de parinti in religia greco-catolica conform ritualului. In timpul perioadei comuniste satul a primit un preot ortodox, asa ca au trecut toti la ortodoxie peste noapte... :)
Bunica era bigota si foarte atasata de Biserica, de aceea ma ducea cu ea la slujbe. Imi aduc si acum aminte ca la intrare in stanga era desenat un cazan imens, si cativa draci in jurul lui fierbeau un om.  :-\
In dreapta era desenat cerul si ingerii.  :D
Dupa ce luam impartasania, mergeam acasa si imi mai faceam eu pe ascuns paine amestecata cu vin pentru ca imi placea gustul.  ;D
Ani la rand nu m-a interesat religia, pana in anul trei de facultate. Atunci am citit pentru prima oara Biblia (traducerea Cornilescu nerevizuita). Eram in vacanta de vara, imi luasem toate examenele cu nota 10 (eram sarguincios si aveam bursa de merit, bani care nu erau deloc putini).
Am citit Bibila, mai putin cartile profetice, pentru le consideram grele si interpretabile. Nu am gasit in Bibile cuvantul Craciun, Trinitate si nici suflet nemuritor. Am inteles ca nu toti oamenii merg in cer si ca Raiul nu e acolo. Mi-au placut vorbele lui Isus referitoare la predarea religiei "fara plata ati primit, fara plata sa dati".
M-am dus in vizita la Biserica Baptista si ia-m intrebat despre Craciun, suflet, bani s.a.m.d. Raspunsurile nu m-au multumit. Se invart acolo niste bani frate...  ;D
Bineinteles ca intr-o zi au batut la usa mea Martorii si le-am pus aceleasi intrebari. De data asta raspunsurile erau altfel asa ca am inceput un "studiu biblic".
M-am botezat in 1998. Mai tarziu m-am casatorit, bineinteles la Sala Regatului.
Am ajuns slujitor ministerial dupa 2 ani. Nu m-am stresat sa am 30 de ore in raport niciodata. Am facut doar de 2 ori pionierat auxiliar. Consider ca daca vorbesti despre Dumnezeu sau incurajezi o persoana nu trebuie sa notezi minutul si secunda cand incepi si cand termini.  ;D
Totul era bine si frumos, dar au aparut intrebarile incet, incet in mintea mea:
- De ce se schimba adevarul?
- De unde au Supraveghetorii de Circumscriptie (sau District) 10.000 de euro sa-si cumpere masina? (Eu am fost tot timpul bine platit, dar nu m-am indurat sa dau 10.000 euro pe o masina).
- De ce trebuie sa dam raport?
- De ce trebuie sa raspundem doar conform revistei, sau manualului?
- De ce sa nu faci o facultate daca esti inteligent?
S.a.m.d.
Am tacut din gura si nu m-am luat la tranta cu batranii. Nu avea rost sa-mi irosesc energia pe asa ceva.
M-am mutat cu serviciul in Germania si mi-am dus si familia aici. Am activat intr-o congregatie de limba germana ca sa invat repede limba.
Nu sunt un om perfect si am flirtat de 2 ori in viata mea, lucru care a aparut in raport cand m-am transferat in Germania. Probabil ca scria si ca lucrez mult si nu ma implic destul in "lucrare". Asa e.  ;D
Bomba - Comitet judiciar
Acuzatiile:
- cele 2 flirturi (platisem oricum pentru ele pt ca nu mai aveam privilegii)
- 4 poze cu tanara imbracata la noi in dormitor (le facuse baiatul vecinilor prietenei lui acum vreo 6 ani; ne intelegeam bine cu vecinii nemartori si aveau o cheie de la apartamentul nostru pentru ca stateau mai mult acasa decat noi);
- o scrisoare din partea unei minore din congregatie cum ca as fi facut complimente unei colege de serviciu (in general ii spun cuiva, barbat sau femeie ca se imbraca elegant sau ca arata bine in haniele respective; mi-au spus ca am voie sa le spun doar barbatilor nu si femeilor);
Inainte de comitet sotia unui batran a vorbit cu sotia mea si i-a spus sa recunosc tot si nu voi fi exclus.
Comitetul era format din trei martori germani si un roman pentru traducere (eu nu vorbesc bine limba).
Explicatiile mele nu au fost luate in considerare. Nimeni nu a vorbit in apararea mea. S-au facut presiuni cu versete ca sa recunosc. L-a sfarsit mi-au spus decizia lor: excludere.
Am cerut un pix si o foaie de hartie si am scris urmatoarele:

Catre Corpul de batrani al congregatiei.....

Subsemnatul .... botezat in ..... membru al congregatiei ... nu mai doresc sa fiu recunoscut ca Martor al lui Iehova.

Data si semnatura

Cam asta e...
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #12 : Martie 06, 2013, 10:35:46 am »
Felicitari ca ai scapat...de niste nenorociti si o viata de sclav :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #13 : Martie 06, 2013, 11:07:50 am »
Salutări Cristiane şi bine ai venit!
Te felicit şi eu c-ai scăpat de WTS.
Ce am mai spus şi altora şi vreau să-ţi spun şi ţie, este că nu aş dori să te desparţi şi de IEHOVA. Acest Dumnezeu nu este doar Dumnezeul religiei Martorilor. Sper să nu mă înţelegi greşit, nu-ţi cer să cauţi o altă grupare religioasă. Mai vorbim...

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Comitet Judiciar Incorect
« Răspuns #14 : Martie 06, 2013, 12:38:56 pm »
Dragă Christian,

în primul rând, îți mulțumim pentru detalii. Tipic pentru oligofreni, cu acuzații de 3 lei, neadevărate, nefondate și de importanță vitală pentru curățenia congregației (I'm being ironic, of course) + atitudine de căcat!

Este un exemplu foarte bun despre cât spirit sfânt a fost prezent în derularea acestei proceduri. Rugăciunile lor la începutul și sfârșitul comitetului pot fi luate în derâdere  :) ;)

În al doilea rând - nu cumva să te întristezi. Este bine că ți-ai dat seama cât de ipocriți și oligofreni sunt. Ești un om liber! Enjoy!

Eu însă nu aș lăsa-o așa, aș face niște scrisori puțin amenințătoare la filiala din Germănica. Te ajut dacă vrei. Și poți să ne dai și lista celor 4 mușchetari, nu de alta dar să știe și alții de cine să se ferească.


Acuzatiile:
- cele 2 flirturi (platisem oricum pentru ele pt ca nu mai aveam privilegii)

Nici măcar poliția rutieră nu te sancționează de 2 ori pentru aceeași contravenție (dacă te oprește la km 30 că ai un bec ars și îți face proces verbal, nu mai poate să te sancționeze pentru același lucru la km 120)  >:(

- 4 poze cu tanara imbracata la noi in dormitor (le facuse baiatul vecinilor prietenei lui acum vreo 6 ani; ne intelegeam bine cu vecinii nemartori si aveau o cheie de la apartamentul nostru pentru ca stateau mai mult acasa decat noi);

Minunat! Nu i-ai întrebat cum au ajuns în posesia fotografiilor?
Manualul bătrânilor specifică la secțiunea despre comitetele judiciare că acuzații/dovezi venite de la persoane din afara organizației nu prea trebuie luate în serios! Eu le-aș fi băgat manualul prin anus!

- o scrisoare din partea unei minore din congregatie cum ca as fi facut complimente unei colege de serviciu (in general ii spun cuiva, barbat sau femeie ca se imbraca elegant sau ca arata bine in haniele respective; mi-au spus ca am voie sa le spun doar barbatilor nu si femeilor);

Acuzație astronomică! Strigător la cer!
Hmmm... minoră... iar e discutabil. Și ce o fufu grija pe minora aia cui îi faci tu complimente?? Extraordinar!

Inainte de comitet sotia unui batran a vorbit cu sotia mea si i-a spus sa recunosc tot si nu voi fi exclus.

Și asta spune tot despre calitatea bătrânilor din congregație și confidențialitatea cu care trebuiau să trateze un caz judiciar. Încă un capitol din carte pe anus în sus!

Comitetul era format din trei martori germani si un roman pentru traducere (eu nu vorbesc bine limba).

Și eu care credeam că "frații" din vest sunt mai destupați la minte. Cât am greșit!

Explicatiile mele nu au fost luate in considerare. Nimeni nu a vorbit in apararea mea. S-au facut presiuni cu versete ca sa recunosc. L-a sfarsit mi-au spus decizia lor: excludere.

Mda. Sinistru și tipic inchizițional.
Îmi pare rău că nu am știut mai devreme, fugeam rapid până acolo și intram cu tine pe post de traducător să le dăm un pic de emoții.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot